Planuojamas JAV kosmoso pajėgas sudarys nuo 15 000 iki 20 000 žmonių. Tai antradienį astronautikos simpoziume Kolorado Springse Kolorado valstijoje pareiškė JAV gynybos sekretoriaus pareigas einantis Patrickas Shanahanas. Jis pabrėžė, kad planuojamos JAV kosmoso pajėgos bus palyginti negausios.

Ir iš tikrųjų jos būtų mažiausios iš ligšiolinių penkių pajėgų rūšių: sausumos kariuomenės, karinio laivyno, karinių oro pajėgų, jūrų pėstininkų korpuso ir pakrančių apsaugos. P. Shanahanas pabrėžė, kad naujo junginio sukūrimo kaštai bus veikiau maži, tačiau efektyvumas – milžiniškas. Tai esą daug prisidės prie fundamentalių JAV saugumo interesų apsaugojimo.

Kosmosas šiandien yra kovos vieta, įspėjo P. Shanahanas. Grėsmė čia esą yra didelė, ypač – keliama Kinijos ir Rusijos. „Mes neatsilošime ir nestebėsime, mes veiksime, – kalbėjo jis. – Kadangi tiek daug pastatyta ant kortos, mes turime greitai žengti į priekį“. Kosmosas esą turi esminę reikšmę šiuolaikiniam gyvenimui ir šiuolaikinei karybai. „Amerikos ateitis priklausoma nuo kosmoso“, – akcentavo pareigūnas.

Jau kurį laiką JAV vyriausybė kuria kosmoso pajėgų planus, ji yra pateikusi atitinkamą pasiūlymą Kongresui.

Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2019.04.10; 11:20

JAV gynybos sekretorius Patrickas Shanahanas. EPA - ELTA nuotr.
 JAV gynybos sekretorius Patrickas Shanahanas. EPA – ELTA nuotr.
Laikinasis JAV gynybos sekretorius Patrickas Shanahanas antradienį pareiškė esąs įsitikinęs, kad Turkija atšauks planus įsigyti rusiškų zenitinių raketų sistemas S-400 „Triumf“ ir vietoj jų pirks amerikietiškas „Patriot“ sistemas.

Praėjus dienai po to, kai Vašingtonas įšaldė bendrą F-35 naikintuvų programą su Turkija dėl šios iš Rusijos perkamų sistemų S-400, P. Shanahanas sakė besitikintis, kad Ankara visgi pasirinks „Patriot“ raketų sistemas, o tai, patikino jis, leistų tęsti naikintuvų F-35 programą.

„Ne kartą kalbėjau su (Turkijos) gynybos ministru (Hulusiu) Akaru ir tikrai manau, kad mes su savo strateginiais partneriais išspręsime šią problemą. Esu visiškai tikras dėl mūsų pasiūlymo Turkijai, jo prieinamumo, kainos ir, svarbiausia, Turkijos pramonės įsitraukimo, kuris pridedamas prie įsigyjamų „Patriot“ sistemų“, – kalbėjo P. Shanahanas.

Paklaustas, ar jis pats tikisi, kad Turkija įsigis „Patriot“ sistemų, P. Shanahanas tikino, kad Turkijai ir JAV pavyks išspręsti nesutarimus: „Manau, mums pavyks išspręsti problemas, kad turėtume tinkamą gynybos įrangą, tiek „Patriot“, tiek ir F-35 atveju“.

Pirmadienį Pentagonas pranešė stabdantis bendrą JAV ir Turkijos naikintuvų F-35 programą tuo atveju, jei Ankara pirks raketų sistemas S-400 iš Rusijos. Toks žingsnis, Jungtinių Valstijų pareigūnų teigimu, keltų grėsmę NATO, kurios narė yra ir Turkija, vientisumui.

Anksčiau Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas priminė, kad jo vadovaujama šalis „turi teisę naudoti įvairias priešlėktuvinės gynybos sistemas“, o kitos šalys esą neturi teisės Ankaros dėl to kritikuoti.

„Susitarėme su Rusija dėl S-400 pirkimo, negalime dabar to atšaukti. Tai jau padaryta“, – žurnalistams sakė R. T. Erdoganas. Pasak Turkijos lyderio, šalis tikisi jau šių metų liepą sulaukti rusiškų S-400 sistemų pristatymo.

Turkija ir Rusija dėl S-400 „Triumf“ pirkimo pradėjo derėtis 2016 m., o sandoris patvirtintas 2017-ųjų rugsėjo 12 d. Turkija taps pirmąja NATO valstybe nare, savo šalyje naudojančia rusiškas S-400 raketų sistemas. S-400 „Triumf“ sistemos, kaip ne kartą tikino ekspertai, yra nesuderinamos su dabartinėmis NATO priešraketinėmis sistemomis.

Darius Mikutavičius (ELTA)
 
2019.04.03; 09:40