Harry ir jo žmona Meghan Markle. EPA – ELTA nuotr.

Londonas, sausio 6 d. (ELTA). Didžiosios Britanijos princas Harry`is, savo knygoje prisipažinęs, kad Afganistane nukovė 25 žmones, pažeidė mažiausiai keturis kario garbės kodekso principus.
 
Tai pareiškė buvęs Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos Kovos su terorizmu skyriaus vadovas ir buvęs karinis patarėjas generolas majoras Chipas Chapmanas, praneša portalas „Yahoo News“. Kariškis taip pat teigė, kad dabar princas Harry`is gali tapti „bet kurio džihadisto ir bepročio“ taikiniu.
 
„Mes turime garbės kodeksą. Tai karių vertybės ir standartai. Princas Harry`is savo teiginiais pažeidė mažiausiai keturis iš jų. Tai pagarba kitiems, sąžiningumas, lojalumas ir nesavanaudiškas įsipareigojimas“, – sakė generolas.
 
Anot jo, tarp kariškių nėra priimta skaičiuoti nukautus žmones. „Aš niekada nesu su tuo susidūręs Didžiosios Britanijos baruose, tiesiog apie tai nekalbama“, – pabrėžė Ch. Chapmanas.
 
Kitą savaitę pasirodysiančioje autobiografinėje knygoje „Spare“ (liet. „Atsarginis“) princas Harry`is prisipažino, kad Afganistane kaip pilotas dalyvavo šešiose misijose, kurių metu nukovė 25 žmones.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.01.07; 11:00

Princas Harry‘is su žmona Meghan. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, sausio 5 d. (AFP-ELTA). Princas Harry prisipažino, kad būdamas sraigtasparnio „Apache“ pilotas Afganistane nukovė 25 žmones, ketvirtadienį pranešė britų žiniasklaida, cituodama netrukus pasirodysiančią jo autobiografiją.
 
38 metų Sasekso kunigaikštis du kartus vyko į tarnybą kovai su Talibanu: 2007-2008 metais jis dirbo priešakiniu oro dispečeriu, skelbiančiu oro antskrydžius, o 2012-2013 metais pilotavo kovinį sraigtasparnį.
 
Kitą savaitę pasirodysiančioje knygoje „Spare“ (liet. „Atsarginis“) jis sakė, kad būdamas pilotu įvykdė šešias misijas, kurių metu „atėmė žmonių gyvybes“, pranešė „Daily Telegraph“.
 
Jis sakė, kad nei didžiuojasi, nei gėdijasi, kad taip pasielgė, o taikinių pašalinimą apibūdino kaip „šachmatų figūrų“ pašalinimą nuo lentos.
 
Haris 10 metų tarnavo britų kariuomenėje, kur jam buvo suteiktas kapitono laipsnis, ir kariuomenėje praleistą laiką apibūdino kaip savo formavimosi metus.
 
Pirmoji jo kelionė vyko griežtai uždraudus naujienų sklaidą saugumo sumetimais, britų žiniasklaida su tuo sutiko. Jis buvo priverstas grįžti namo, kai vienas užsienio leidinys pažeidė embargą.
 
Jis niekada viešai neskelbė, kiek sunaikino talibų. Ant sraigtasparnio „Apache“ nosies pritvirtintos vaizdo kameros leido jam įvertinti savo misijas ir tiksliai nustatyti, kiek jų nukovė.
 
„Mano skaičius yra 25. Tai nėra tas skaičius, kuris mane pripildo pasitenkinimu, bet ir nedaro man gėdos“, – rašė jis.
 
Savo veiksmus jis pateisino prisiminimais apie Rugsėjo 11-osios išpuolius JAV ir įspūdžiais po susitikimų su aukų šeimomis. Atsakingi asmenys ir jų šalininkai buvo „žmonijos priešai“, o kova su jais – keršto už nusikaltimą žmonijai aktas, pridūrė jis.
 
Nuo to laiko Harry kalbėjo apie susirūpinimą savo saugumu ne tik dėl savo karališkojo statuso, bet ir dėl to, kad kovojo su islamo ekstremistais.
 
Laikraštis „The Telegraph“ citavo ištraukas iš autobiografijos ispaniškojo varianto, kurį gavo ketvirtadienį per klaidą pradėjus knygą pardavinėti knygynuose – paskui ji buvo išimta.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)