Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami atsakyti į klausimus, susijusius su valstybės kontroliuojamos AB „Lietuvos geležinkeliai“ veikla.

„Kadangi į viešumą iškyla vis daugiau skandalingų faktų apie valstybės valdomą akcinę bendrovę „Lietuvos geležinkeliai“, prašome Ministrą Pirmininką atsakyti į visai visuomenei rūpinčius klausimus, susijusius su šios įmonės veikla. Po viešojoje erdvėje pasirodžiusios informacijos, akivaizdu, kad bendrovės vadovų veikla yra nepateisinama nei skaidrumo ir gerojo valdymo, nei nacionalinio saugumo atžvilgiu. Todėl Ministro Pirmininko prašome detaliau paaiškinti situaciją šioje strateginėje valstybės įmonėje ir atsakyti, kokių priemonių imamasi, kad susidariusi situacija būtų nedelsiant ištirta bei būtų užtikrinti aukšti įmonės valdymo ir veiklos skaidrumo standartai“, – sako TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Dalis paklausime išdėstytų klausimų grindžiami žiniasklaidoje skelbiama informacija, kad AB „Lietuvos geležinkeliai“ vykdomus viešuosius pirkimus dažnai laimėdavo Rusijos įmonės, kurioms buvo pavedami ir tokie darbai, kurie tiesiogiai kėlė grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Pastebėtina, jog tai yra ypatingą susirūpinimą kelianti informacija, susijusi su galimomis grėsmėmis nacionaliniam saugumui bei reikalaujanti išsamių atsakymų ir adekvačių politinių vertinimų.

Premjero klausiama, ar įmonės veikla bus tiriama šios įmonės strateginės reikšmės nacionaliniam saugumui aspektu, t.y. dėl sutarčių su Rusijos bendrovėmis, kaip skelbta žiniasklaidoje, turinčiomis tiesioginių sąsajų su Rusijos karine pramone ir karinėmis žinybomis? Taip pat teiraujamasi, ar bus tiriama ir viešai paskelbta, dėl kokių priežasčių įmonėje taip plačiai buvo taikomos vidaus sandorių procedūros ir ar po jais nebuvo slepiami korupciniai sandoriai bei susitarimai?

Ne mažiau rezonansinė žinia, kad iš FNTT atliekamo tyrimo aiškėja, jog verslo įmonės, turėjusios pelningų sandorių su AB „Lietuvos geležinkeliai“, atsiskaitymus vykdydavo per ofšorines kompanijas, o išgrynintos lėšos būdavo galimai skiriamos AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovybei. Kas galėtų paneigti, jog skubus ilgamečio bendrovės generalinio direktoriaus Stasio Dailydkos atsistatydinimas galėjo būti nulemtas to, kad teisėsaugos pradėtame tyrime ėmė aiškėti informacija, jog lėšos iš ofšorinių bendrovių pasiekdavo patį S. Dailydką, jo šeimą ar artimiausią aplinką. Tiek politikams, tiek ir visuomenei kyla pagrįstų klausimų, kiek daugiau asmenų bendrovės vadovybėje galėjo gauti lėšas iš tokių ofšorinių šaltinių ir kiek ilgai tokia schema veikė?

„Situacija AB „Lietuvos geležinkeliai“ nepateisinama ir antikorupciniu požiūriu. Tiek FNTT tyrimo informacija, tiek ir Viešųjų pirkimų tarnybos duomenys apie vadovams artimų asmenų valdomų įmonių laimimus konkursus, kuriuos skelbdavo „Lietuvos geležinkeliai“, kelia pagrįstų įtarimų, kad tam tikri asmenys turėjo asmeninės naudos ir galimai lobo iš valstybės įmonės. Tokią situaciją galima tiesiai šviesiai pavadinti grobstymu iš valstybės“, – teigia Seimo Antikorupcijos komisijos narė konservatorė Agnė Bilotaitė.

Opozicijai pro akis nepraslydo ir faktai, jog įmonei skirstant paramą ir labdarą galimai buvo pažeisti valstybės valdomų bendrovių depolitizavimo principai. Paklausime Ministrui Pirmininkui teiraujamasi, ar tai, kad įmonė ypač dosniai dalindavo paramą tuose rajonuose, kuriuose balotiravosi žinomi vienos ankstesnėje valdančiojoje koalicijoje buvusios partijos atstovai, nereiškia, kad viešieji resursai per šią įmonę buvo naudojami atskirų politikų ar partijų rinkiminių kampanijų tikslų vykdymui?

Informacijos šaltinis – tsajunga.lt portalas.

2016.12.22; 06:26

TS-LKD kreipėsi į Generalinę Prokuratūrą dėl VĮ „Lietuvos geležinkeliai“ ir šios įmonės vadovo vykdytų galimai nusikalstamų veikų.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas, Seimo (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ir frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė kreipėsi į Generalinį Prokurorą, prašydami pradėti ikiteisminius tyrimus dėl UAB „Lietuvos geležinkeliai“ ir įmonės direktoriaus Stasio Dailydkos galimai nusikalstamų veikų.

Pirmasis kreipimasis grindžiamas žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija apie UAB „Lietuvos geležinkeliai“ skiriamą paramą su šios įmonės veikla tiesiogiai nesusijusioms, bet su aukštais valstybės pareigūnais (ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi, Ministro Pirmininko patarėju susisiekimo klausimais Dariumi Jarmantavičiumi ir susiekimo viceministru Sauliumi Girdausku) siejamomis įstaigomis ir organizacijomis.

Generalinės prokuratūros prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą siekiant apginti viešąjį interesą ir nustatyti, ar viešieji valstybės resursai UAB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovų nebuvo ir nėra naudojami konkrečių politikų ir politinių partijų protegavimui bei jų rinkimų kampanijų tikslų vykdymui.

„Viešumoje pasirodžiusi informacija šokiruoja. Susidaro įspūdis, kad valstybei priklausančios įmonės vadovas ne tik galėjo siekti papirkti žurnalistą bet ir, matyt, su praėjusios Seimo kadencijos valdančiosios daugumo įtakingų politikų žinia, galėjo švaistyti valstybės lėšas minėtų asmenų interesams. Į viešumą iškilę pavieniai atvejai, liudija apie įmonėje įsivyravusias tendencijas. Todėl ir kreipiamės į teisėsaugos institucijas siekdami, kad būtų apgintas viešasis interesas“, – pažymi G. Landsbergis.

Įtarimas apie piktnaudžiavimą naudojant viešuosius resursus kyla matant UAB „Lietuvos geležinkeliai“ sistemingai skiriamą paramą Vilkaviškio (Algirdo Butkevičiaus Seimo rinkimų vienmandatė apygarda) ir Mažeikių (Darius Jarmantavičius yra Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narys) rajonų savivaldybių įstaigoms ir organizacijoms bei su susisiekimo viceministru S. Girdausku siejamai VšĮ „Reventus“.

Iš viešumoje pasirodžiusių duomenų kyla pagrįstų įtarimų, jog UAB „Lietuvos geležinkeliai“ lėšos galėjo būti skirtos ir kitų politikų protegavimui, konkrečiai Utenos ir Varėnos rajonuose.

„Lietuvos geležinkelių“ vadovų įtvirtinta praktika visų mokesčių mokėtojų pinigus skirstyti tarsi nuosavame „uabe“, apeinant įstatymus ir teikiant naudą ne mums visiems, o sau naudingam asmenų ratui, atskleidžia, kokio masto korupcija reiškiasi valstybėje. Valstybės valdomos įmonės turėtų būti itin gerai kontroliuojamos ir prižiūrimos, kad jų uždirbti pinigai būtų naudojami racionaliai ir maksimaliai skaidriai, bet faktai rodo, jog yra priešingai– kai kuriose įmonėse korupcija tiesiog veši“, – sako A.Bilotaitė.

Remiantis vieša informacija, Generalinės Prokuratūros taip pat prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą dėl įmonės direktoriaus Stasio Dailydkos bandymo papirkti žurnalistą Šarūną Černiauską. „15 min.lt“ žurnalistas Š. Černiauskas straipsnyje „Kaip Stasys Dailydka mane pirko“ (2016-11-30) pateikia informaciją apie jam siūlytą kyšį: „Nuo jūsų irgi priklauso. Jeigu padėsit iš to naudą turėt, tai čia įsivaizduokit. Tai dar ta nauda galima ir pasidalint, už reklamą gražią ir gerą“.

Iš publikacijos susidaro įspūdis, kad už informacijos (ne)paskleidimą buvo siūloma pirkti reklamą „15min.lt“ tinklalapyje ir tokiu būdu papirkti žurnalistą, paveikti jo atliekamo žurnalistinio tyrimo rezultatus. Tokie veiksmai yra nusikalstami ir nesuderinami su valstybinės įmonės vadovo veikla.

Informacijos šaltinis – tsajunga.lt portalas.

2016.12.01; 09:42