Sviatlana Aleksijevič. EPA – ELTA nuotr.

Į politiką įsitraukusi Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič, agentūros dpa informacija, išvyko iš Baltarusijos. 72-ejų rašytoja, esą nerimaudama dėl savo saugumo, su oro bendrovės „Belavia“ lėktuvu išskrido Berlyno kryptimi.
 
Po Maryjos Kalesnikavos ir Maksimo Znako pagrobimo ir vėliau arešto S. Aleksijevič buvo paskutinioji opozicinės Koordinacinės tarybos prezidiumo narė, vis dar buvusi laisvėje savo šalyje.
 
Nuo rugpjūčio 9 dieną vykusių prezidento rinkimų dešimtys tūkstančių žmonių Baltarusijoje kiekvieną sekmadienį išeina į gatves, protestuodami prieš 26 metus šalį valdantį Aliaksandrą Lukašenką. Jie kaltina jį rinkimų rezultatų klastojimu ir reikalauja naujų rinkimų. Protestuotojai nesileidžia įbauginami smurtinių saugumo pajėgų veiksmų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.28; 15:00

Baltarusijos saugumo pajėgos. EPA – ELTA nuotr.

Vienas paskutiniųjų viešumoje besireiškusių Baltarusijos opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo narių, teisininkas Maksimas Znakas trečiadienį buvo sulaikytas kaukėtų vyrų, kurie jį išvežė nežinoma kryptimi, paskelbė jo kolegos.
 
M. Znakas buvo suimto buvusio kandidato į prezidentus Viktaro Babarykos teisininkas. Jis turėjo dalyvauti vaizdo konferencijoje, tačiau joje nepasirodė, o dalyviams išsiuntė žodį „kaukės“, pranešė V. Babarykos atstovai.
 
Pranešime teigiama, kad vienas įvykio liudininkas matė 39-erių M. Znaką, kurį keli kaukėti vyrai civilių drabužiais nusivedė į mikroautobusiuką ir išvežė.
 
Šiuo metu Baltarusijoje iš septynių Koordinacinės tarybos prezidiumo narių laisva yra tik 72-ejų Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič.
 
Baltarusijos saugumo pajėgos. EPA – ELTA nuotr.

Visi kiti nariai buvo sulaikyti arba priversti pasitraukti iš Baltarusijos. Pirmadienį Minsko centre buvo pagrobta viena iš opozicijos lyderių Maryja Kalesnikava, o antradienį paaiškėjo, kad ją bandyta išvežti į Ukrainą, tačiau ji suplėšė savo pasą, todėl nebuvo įleista ukrainiečių. Šiuo metu ji yra sulaikyta Baltarusijoje.
 
Koordinacinė taryba buvo sukurta užtikrinti taikų valdžios perdavimą po suklastotų rinkimų.
 
Vos tik paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su milicijos darbuotojais. Buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių, nukentėjo daug demonstrantų. Pati opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja naktį į rugpjūčio 11-ąją išvažiavo iš Baltarusijos ir šiuo metu yra Lietuvoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.09; 13:16

Sviatlana Aleksijevič. EPA – ELTA nuotr.

Baltarusijos opozicija nėra tokia stipri, kad išspręstų politinį ginčą su valdžia be pasaulio pagalbos. Tai trečiadienį pareiškė Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič, atvykusi į Tyrimų komitetą duoti parodymų byloje dėl raginimų užgrobti valdžią, kuri buvo iškelta opozicijai įkūrus Koordinacinę tarybą.
 
Žurnalistų paklausta, kokia, jos manymu, bus tolesnė įvykių raida, S. Aleksijevič atsakė, kad pasaulis turi padėti Baltarusijai priversti (Aliaksandrą) Lukašenką kalbėtis, praneša „tut.by“.
 
„Manau, kad tikriausiai vyks ilgos politinės rokiruotės. Gal pasaulis mums padės, kad Lukašenka pradėtų su kuo nors kalbėtis, nes dabar jis kalbasi tik su (Vladimiru) Putinu. Galbūt reikia ir Putiną įtraukti į pokalbį, ir pasaulį, kad Lukašenka pradėtų kalbėtis ir suprastų, jog negalima laikyti vienodai vertingais savo gyvenimo, savo šeimos gyvenimo ir savo tautos likimo. Bet čia mums turi padėti, vargu ar mes ir mūsų Taryba susitvarkysime su šia situacija. Mūsų pilietinė visuomenė stipri, bet, deja, kol kas dar ne tokia stipri, todėl mums reikalinga pasaulio pagalba, galbūt ir Rusijos, jeigu įstengsime ją pasitelkti, pagalba“, – sakė rašytoja.
 
Gautomis žiniomis, apklausa Tyrimų komitete truko apie 40 minučių. S. Aleksijevič atsisakė liudyti prieš save, ir tuo apklausa iš esmės baigėsi. Anot rašytojos, ji „kol kas“ tebėra liudytoja.
 
Baltarusijoje rugpjūčio 9 d. įvyko prezidento rinkimai, kurių rezultatai laikomi suklastotais. Oficialiais duomenimis, dabartinis valstybės vadovas Aliaksandras Lukašenka surinko 80,1 proc. balsų, opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja – 10,12 proc.
 
Vos tik paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su milicijos darbuotojais. Buvo sulaikyta apie 6 tūkst. žmonių, nukentėjo daug demonstrantų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.27; 08:00

Baltarusiai tęsė protestus prieš A. Lukašenką. EPA-ELTA nuotr.

Nepaisydami specialiųjų milicijos pajėgų naudojamo smurto, ketvirtą vakarą iš eilės žmonės daugelyje Baltarusijos miestų išėjo į gatves, reikalaudami prezidento Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo.
 
Keliuose nepriklausomuose žinių tarnybos „Telegram“ kanaluose naktį į ketvirtadienį buvo galima išvysti vaizdo įrašų, kaip žmonės Minske, Gardine ir kituose miestuose ragina A. Lukašenką nutraukti smurtą ir atsistatydinti. Per protestus vėl suimta dešimtys asmenų, yra ir sužeistųjų.
 
Kartu išaugo solidarumas su demonstrantais. Minske į protestą prieš smurtą stojo per 100 gydytojų.
 
Nobelio literatūros premijos laureatė iš Baltarusijos Sviatlana Aleksijevič pirmą kartą tiesiogiai paragino autoritarišką prezidentą atsistatydinti. „Dink, kol nevėlu, – sakė 72-ejų rašytoja trečiadienio vakarą radijo stoties „Svoboda“ Baltarusijos tarnybai. – Mano nuomone, valdžios aparatas paskelbė tautai karą“. Niekas esą negalėjo įsivaizduoti tokio smurto.
 
Daug kur žmonės formavo žmonių grandines, taip protestuodami prieš milicijos smurtą ir rinkimų rezultatų klastojimą. Po sekmadienį vykusių ginčytinų rinkimų paskelbta, kad 26 metus valdžioje esantis A. Lukašenka perrinktas dar vienai kadencijai surinkęs 80,08 proc. balsų. Tuo tarpu prezidento priešininkai nugalėtoja mat jo varžovę 37-erių Sviatlaną Cichanouskają. Spaudžiama tarnybų, ji pabėgo į Lietuvą.
 
Baltarusijos specialiosios pajėgos. EPA-ELTA nuotr.

Kandidatas Valerijus Cepkala, žinomas IT specialistas, kuriam nebuvo leista dalyvauti rinkimuose, paragino ES prezidente pripažinti C. Cichanouskają. Šimtai IT specialistų ragino A. Lukašenką nusileisti ir atvirame laiške grasino su savo įmonėmis palikti šalį.
 
Protestų prieš smurtą Baltarusijoje būta ir užsienyje, pavyzdžiui, prie šalies ambasados Maskvoje. Latvijoje šimtai žmonių taip pat susirinko prie Baltarusijos ambasados, jie reikalavo paleisti sulaikytus demonstrantus. Ukrainoje buvęs prezidentas Petro Porošenka vaizdo įraše paragino A. Lukašenką atsisakyti smurto.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.13; 08:07