Tokijas, rugsėjo 17 d. (AFP-ELTA). Japonijos meteorologijos agentūra šeštadienį perspėjo dėl „beprecedenčio“ pavojaus, kurį kelia „labai pavojingas“ taifūnas, artėjantis prie pietinės Kiūšiū salos, ir paragino gyventojus pasirūpinti prieglobsčiu iš anksto.
 
Šeštadienį taifūno „Nanmadol“ gūsiai siekė iki 270 km per valandą ir buvo priskiriami aukščiausiam agentūros lygiui – „stiprios“ audros kategorijai. Vėlyvą popietę jis priartėjo prie atokios Minami Daito salos, esančios už 400 kilometrų į rytus nuo Okinavos salos.
 
Tikimasi, kad sekmadienį audra priartės arba pasieks sausumą Kiūšiū pietinės Kagošimos prefektūroje, kitą dieną pajudės į šiaurę ir pasuks link pagrindinės Japonijos salos.
 
„Kyla iki šiol neregėtų audrų, didelių bangų, vėjo gūsių ir rekordinio kritulių kiekio pavojus“, – žurnalistams sakė Japonijos meteorologijos agentūros prognozių skyriaus vadovas Ryuta Kurora.
 
„Reikia būti maksimaliai atsargiems, – sakė jis, ragindamas gyventojus kuo anksčiau evakuotis. – Tai labai pavojingas taifūnas“.
 
Japonijoje šiuo metu yra taifūnų sezonas, per metus šalis susiduria su maždaug 20 tokių audrų ir dažnai patiria smarkias liūtis, kurios sukelia nuošliaužas ar staigius potvynius.
 
Artėjant taifūnui „Nanmadol“, regioniniuose oro uostuose, įskaitant Kagošimos, Mijazakio ir Kumamoto, pradėta atšaukinėti skrydžius, skelbiama oro linijų „Japan Airlines“ ir „All Nippon Airways“ interneto svetainėse.
 
Mokslininkai teigia, kad dėl klimato kaitos stiprėja audros ir dažnėja bei intensyvėja ekstremalios oro sąlygos, pavyzdžiui, karščio bangos, sausros ir staigūs potvyniai.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.09.18; 00:30

Filipinuose taifūno „Rai” aukų skaičius išaugo iki 375. EPA-ELTA nuotr.

Manila, gruodžio 20 d. (AFP-ELTA). Stipriausio šiais metais Filipinus nusiaubusio taifūno aukų skaičius pirmadienį išaugo iki 375, o išgyvenusieji desperatiškai maldavo skubiai tiekti geriamąjį vandenį ir maistą.
 
Filipinų Raudonasis Kryžius pranešė, kad pakrančių teritorijos atrodo „kaip po karo“, kai galingas taifūnas „Rai“ namus, ligonines ir mokyklas „sudraskė į gabalus“.
 
Audra plėšė stogus, vertė medžius, išvartė betoninius elektros stulpus, sulaužė į gabalus medinius namus, sunaikino pasėlius ir užtvindė kaimus – tai paskatino palyginimus su 2013 metais galingo taifūno „Haiyan“ padaryta žala.
 
„Mūsų padėtis visiškai beviltiška“, – sakė Ferry Asuncionas, gatvės prekeivis nuo audros smarkiai nukentėjusiame pajūrio mieste Surigao. Gyventojams skubiai reikia „geriamojo vandens ir maisto“, sakė jis.
 
Per naujausią salyną ištikusią stichinę nelaimę žuvo mažiausiai 375 žmonės, 56 laikomi dingusiais be žinios, dar 500 žmonių sužeista, pranešė šalies policija.
 
Ketvirtadienį šalį užgriuvus uraganui „Rai“, iš savo namų ir pajūrio kurortų pabėgo daugiau kaip 380 tūkst. žmonių.
 
Viena iš labiausiai nukentėjusių salų – Boholas, garsėjantis paplūdimiais, „Šokoladinėmis kalvomis“ ir mažaisiais primatais ilgakulniniais. Joje žuvo mažiausiai 94 žmonės, feisbuke pranešė provincijos gubernatorius Arthuras Yapas.
 
Boholo pakrantės Ubėjaus miestas paskelbtas katastrofos zona, ten daug medinių namų sulyginti su žeme, sunaikinti žvejų laivai.
 
„Rai“ užklupo Filipinus pavėlavęs į taifūnų sezoną – dauguma ciklonų susiformuoja liepos-spalio mėnesiais.
 
Mokslininkai jau seniai perspėjo, kad dėl žmogaus veiklos nulemtos klimato kaitos pasauliui šiltėjant taifūnai darosi vis galingesni ir greičiau stiprėjantys.
 
Filipinus, kurie priskiriami prie labiausiai klimato kaitos poveikio pažeidžiamų valstybių, kasmet užklumpa vidutiniškai 20 uraganų, kurie paprastai sunaikina derlių, namus ir infrastruktūrą jau ir taip nuskurdusiose vietovėse.
 
2013 metais praūžęs taifūnas „Haiyan“ buvo pati stipriausia kada nors sausumą pasiekusi audra, per kurią žuvo arba dingo be žinios daugiau kaip 7 300 žmonių.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.12.21; 08:46

Taifūno „Rai” aukų skaičius Filipinuose išaugo iki 99. EPA-ELTA nuotr.

Manila, gruodžio 19 d. (AFP-ELTA). Šiais metais Filipinams smogusio stipriausio taifūno aukų skaičius išaugo iki 99, sekmadienį pranešė pareigūnai, kai pagalbos komandos pasiekė nuniokotas vietoves ir atgabeno maisto, vandens bei kitų atsargų.
 
Daugiau nei 480 tūkst. žmonių buvo priversti palikti namus dėl taifūno „Rai“, kuris sugriovė namus, apgadino pastatus ir nutraukė elektros bei ryšių linijas šalies centrinėse ir pietinėse provincijose, pranešė nacionalinė nelaimių likvidavimo agentūra.
 
Pasak vietos oro linijų, į nukentėjusias vietoves atskraidinta pagalba, taip pat gydytojai savanoriai, gelbėtojai ir kitos greitosios pagalbos komandos.
 
Populiarios turistų lankomos centrinės Boholo provincijos gubernatorius Arthuras Yapas savo oficialiame feisbuko puslapyje sakė, kad nuniokotos salos merai iki šiol pranešė apie 63 mirtis savo miestuose. Remiantis naujausiais oficialiais duomenimis, bendras užregistruotų mirčių skaičius padidėjo iki 99. Bet greičiausiai aukų skaičius didės, nelaimių valdymo agentūroms vertinant visą žuvusiųjų ir sugriovimų mastą didžiuliame salyne.
 
Tūkstančiai kariškių, policijos, pakrančių apsaugos ir ugniagesių darbuotojų dislokuoti vykdyti paieškos ir gelbėjimo darbus labiausiai nukentėjusiose vietovėse. Pakrančių apsaugos ir karinio jūrų laivyno laivai pasiųsti gabenti maistą, vandenį ir medicinos reikmenis, sunkioji technika, pavyzdžiui, ekskavatoriai ir krautuvai, padeda valyti kelius, užverstus nuvirtusių elektros stulpų ir medžių.
 
Labdaros organizacijos ir greitosios pagalbos tarnybos prašo aukoti. Iš lėktuvo apžvelgus žalą kai kuriose vietovėse Bohole, garsėjančiame savo paplūdimiais, banguojančiomis „Šokolado kalvomis“ ir mažyčiais primatais ilgakulniniais, matyti, kad „mūsų žmonės labai nukentėjo“, sakė A. Yapas.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.12.20; 05:01

Filipinai po taifūno siautėjimo. EPA – ELTA foto

Manila, gruodžio 17 d. (AFP-ELTA). Mažiausiai 12 žmonių žuvo per stipriausią šiais metais Filipinams smogusį taifūną, penktadienį pranešė nelaimių likvidavimo agentūra. Salyne siautėjusi audra išvertė medžius, nuvertė elektros stulpus ir užliejo kaimus.
 
Daugiau nei 300 tūkst. žmonių pabėgo iš namų ir pajūrio kurortų, kai taifūnas „Rai“ užklupo pietinius ir centrinius šalies regionus, kai kuriose vietose nutraukė komunikacijas ir nuplėšė pastatų stogus.
 
„Rai“ buvo supertaifūnas, kai ketvirtadienį įsiveržė į Siargao salą – maksimalus vėjo greitis siekė 195 kilometrus per valandą. Penktadienį vėjo greitis sulėtėjo iki 150 kilometrų per valandą, pranešė sinoptikai.
 
Nacionalinės nelaimių agentūros vykdomasis direktorius Ricardo Jaladas sakė, kad per audrą, nuniokojusią Visajus ir pietinę Mindanao salą bei smogusią populiariai turistų lankomai Palavano salai, žuvo 12 žmonių. Dar septyni laikomi dingusiais, du sužeisti, pridūrė jis.
 
„Visi pastatai smarkiai apgadinti, įskaitant provincijos nelaimių biurą. Atrodo, tarsi į jį būtų pataikiusi bomba“, – sakė ABS-CBN korespondentas Dennisas Datu iš smarkiai nukentėjusio Surigao miesto, esančio Mindanao salos šiauriniame pakraštyje. D. Datu sakė, kad pagrindinius kelius, vedančius į pakrantės miestą, atkirto nuošliaužos, nuvirtę medžiai ir išversti elektros stulpai.
 
Daugiau nei 300 tūkst. žmonių skubiai ieškojo prieglobsčio, taifūnui atūžus per Ramųjį vandenyną ir įsiveržus į šalį, pranešė agentūra.
 
Maždaug 18 tūkst. žmonių dar negrįžo namo
 
Visoje šalyje atšaukta daugybė skrydžių, dešimtys uostų laikinai uždaryti, nes meteorologijos biuras perspėjo, kad kelių metrų aukščio audros bangos gali sukelti „gyvybei pavojingus potvynius“ žemose pakrantės vietose. R. Jaladas sakė, kad buvo apgadintas antras judriausias šalies oro uostas Sebu, skrydžiai sustabdyti.
 
Filipinai, laikomi viena iš labiausiai klimato kaitos padarinių pažeistų pasaulio šalių, kasmet patiria vidutiniškai 20 audrų ir taifūnų, paprastai sunaikinančių derlių, namus ir infrastruktūrą jau ir taip nuskurdusiose vietovėse.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.12.18; 06:00

Mažiausiai 15 žmonių žuvo Salvadore praėjusį savaitgalį, kai jo teritoriją užgriuvo tropikų audra Amanda. Tai pirmadienį specialiame tinklalapyje, skirtame stichijos smūgio padariniams, pranešė šalies vyriausybė. Dar septyni žmonės laikomi dingusiais be žinios.
 
Valdžios duomenimis, audra sugriovė šimtus namų, materialinės žalos patyrė beveik 19 tūkstančių šeimų.
 
Remdamasis Salvadoro vidaus reikalų ministru Mario Duranu, laikraštis „La Prensa Grafica“ pranešė, kad iš labiausiai nukentėjusių rajonų evakuoti 7,2 tūkstančio žmonių, kurie įkurdinti 154-iose laikinose prieglaudose.
 
Visoje šalies teritorijoje tebegalioja maksimalus – raudonas – pavojaus lygis. Audros padaryta žala skaičiuojama.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.02; 00:30
japonija

Kovo 11 dieną Japonijoje įvyko didžiulis žemės drebėjimas, o po to šalį nusiaubė cunamis.

Jau aišku, kad žuvo daugybė žmonių, daug ir sužeistų bei dingusių be žinios. Sugriauta daug gamyklų, gyvenamujų namų, sugadinta daug elektros perdavimo linijų. Japoniją siaubia gaisrai, o gaisrininkai nespėja jų gesinti. Japonijos sostinėje Tokijuje žemės drebėjimo metu dalimis subyrėjo ir televizijos bokštas. Dingo laivas, kuriame plaukė per 100 žmonių, dingo ir visas keleivinis traukinys, važiavęs geležinkeliu netoli jūros.

Continue reading „Japonijos tragedija”