Japonijos tragedija


Kovo 11 dieną Japonijoje įvyko didžiulis žemės drebėjimas, o po to šalį nusiaubė cunamis.

Jau aišku, kad žuvo daugybė žmonių, daug ir sužeistų bei dingusių be žinios. Sugriauta daug gamyklų, gyvenamujų namų, sugadinta daug elektros perdavimo linijų. Japoniją siaubia gaisrai, o gaisrininkai nespėja jų gesinti. Japonijos sostinėje Tokijuje žemės drebėjimo metu dalimis subyrėjo ir televizijos bokštas. Dingo laivas, kuriame plaukė per 100 žmonių, dingo ir visas keleivinis traukinys, važiavęs geležinkeliu netoli jūros.

Kai kurie pajūrio kaimai absoliučiai sunaikinti. Fukušimos atominėje elektrinėje įvyko avarija, radiacijos lygis labai pakilo tolimu spinduliu nuo elektrinės, o 20 kilometrų atstumu radiacija viršija normą net tūkstantį kartų. Pradėta masinė gyventojų evakuacija, jau išvyko apie 170 tūkstančių netoli elektrinės gyvenusių žmonių. Per 160 žmonių nukentėjo nuo radiacijos ir yra gydomi.

O kovo 14 adieną ansti ryte Fukušimos atominėje elektyrinėje įvyko dar vienas sprogimas. Kovo 13 dienos vakare ir kovo 14 –ąją anksti ryte šalį sukrėtė nauji galingi požeminiai smūgiai. Japonijos premjeras Naoto Kanas pareiske: „Šalį ištiko didžiulė tragedija – tokios tragedijos dar nesame patyrę nuo Antrojo pasaulinio karo laikų”.

Paaiškėjo, kad virš 10 tūkstančių žmonių žuvo vien Mijagi prefektūroje, apie tai pasakė vietos policijos atstovas. Pradėjo trūkti maisto, kai kuriose degalinėse visai nėra kuro, kai kuriose šalies rajonuose visai nėra elektros, uždaryti bankai ir firmų biurai.

Tikslus aukų skaičius nėra žinomas. Bet manoma, kad aukų gali būti kelios dešimtys tūkstančių. Štai kovo 12 dieną pranešta, kad prie jūros esanciame Minimansanriku mieste be žinios dingo apie 10 tūkstančių žmonių. Tai – daugiau nei pusė miesto gyventoju (iš viso iki tragedijos čia gyveno 17 tūkstančių žmonių). Daugelis Japonijos korporacijų nutraukė darbą – „Nisan” korporacijos įmonėse, sustojo keturios „Toyota” korporacijos įmonės, šešios „Sony” įmonės. Darbą nutraukė ir daug smulkesnių įmonių, kai kurios iš jų sugriautos arba nukentėjo nuo gaisrų.

Japonijoje gyvena 127 milijonai žmonių. 98,5 procentai šios šalies gyventojų – japonai, 0,5 procento korėjiečiai, 0,4 – kinai, likę 0,6 procento – kitų tautybių žmonės, tame tarpe – rusai, filipiniečiai, riukiai ir dar keliasdešimties tautybių žmonės. Japonijoje gyvena ir kelios dešimtys lietuvių. Šalies sostinėje Tokijuje gyvena 12 milijonų žmonių, kiti stambesni miestai – Jokahama (3,3 milijono gyventojų), Osaka (2, 5 milijono), Nagoja (2,1 milijono), Kobe (1,4 milijono).

Pranešama, kad atgijo ir dešimtys ugnikalnių, iš kelių ugnikalnių jau pasirodė besiveržiantys dūmų debesys, tad artimiausiu metu galimi ugnikalnių išsiveržimai. Kurį laiką iš Japonijos nevyko jokie lėktuvų skrydžiai. Bet nuo kovo 13 dienos ryto kai kurie oro uostai atnaujino veiklą, iš Japonijos skubiai išvyksta užsienio turistai – rusai, vokiečiai, prancūzai, italai, ispanai.

Pranešama, kad be žinios dingo po kelis rusų bei prancūzų turistus. Prie Japonijos ambasados Vilniuje nuo kovo 12 dienos vidurdienio dega žvakutės, čia atnešta ir daug gėlių žuvusiems pagerbti. Į Japoniją jau išvyksta 24 gelbėtojai iš Lietuvos, šiuo metu Japonijoje jau dirba gelbėtojų komandos iš Rusijos, JAV, Taivanio, Pietų Korėjos. Šiuo metu Tokijuje esantis buvęs Lietuvos ambasadorius Japonijoje A.Kudzys teigia, kad šalyje vis labiau jaučiama panika. Žmonės suvokia tragedijos mastą, be to, didelius nepatogumus kelia ir sostinėje vis dingstanti elektra bei kiti nepatogumai – trūksta maisto, kai kuriuose Tokijo rajonuose nutrauktas ir vandens tiekimas, o kuro gauti – vis kebliau.

„XXI amžiaus” laikraštis

2011.03.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *