Vašingtonas, balandžio 29 d. (AFP-ELTA). Per naujausias masines šaudynes JAV, Teksaso valstijoje, policija ieško šaulio, kuris, kaip manoma, viename name nušovė penkis hondūriečius, įskaitant aštuonerių metų vaiką, šeštadienį pranešė vietos šerifas.
Tyrėjai mano, kad šaulys gretimame kieme šaudė iš savo AR-15 tipo ginklo, kai kaimynai paprašė jo liautis, nes bandė užmigdyti kūdikį, pranešė JAV žiniasklaida.
San Chesinto apygardos šerifas Gregas Capersas aprašė siaubingą vaizdą, kai penktadienį apie 23.30 val. pareigūnai nuvyko į gyvenamąjį namą, gavę skambutį dėl „persekiojimo“.
Aukos, kurių amžius – nuo aštuonerių iki 40 metų, gulėjo visur – nuo lauko durų per visą namą iki pat miegamojo, o ten dvi moterys buvo rastos gulinčios ant dviejų vaikų, kurie išliko gyvi.
„Manau, jos iš tikrųjų bandė pasirūpinti vaikais ir išsaugoti jų gyvybes“, – ABC Hjustono stočiai KTRK sakė G. Capersas.
Visos aukos buvo nušautos „nuo kaklo į viršų beveik egzekucijos stiliumi, iš esmės į galvą“, pridūrė jis.
„Jis (šaulys – red.) buvo išgėręs ir sakė: „Darysiu, ką noriu, savo priešakiniame kieme“, – KTRK sakė G. Capersas.
„Visos aukos buvo iš Hondūro“, – žurnalistams sakė G. Capersas, pridurdamas, kad tuo metu name buvo 10 žmonių.
Jis teigė, kad pareigūnai mano žinantys, kas yra šaulys, ir apibūdino jį kaip kilusį iš Meksikos. Vėliau šerifo biuras savo feisbuko puslapyje pranešė, kad šaulys, kaip manoma, išvyko iš apygardos.
Gyventojų buvo prašoma likti namuose, kol vyras bus sulaikytas, pranešė KTRK.
Vašingtonas, balandžio 20 d. (AFP-ELTA). Ketvirtadienį per pirmą bandomąjį erdvėlaivio, skirto pasiųsti astronautus į Mėnulį, Marsą ir dar toliau, skrydį sprogo galingiausia kada nors pastatyta „SpaceX“ dviejų pakopų raketų sistema „Starship“.
Milžiniška raketa sėkmingai pakilo 8.33 val. vietos laiku (16.33 val. Lietuvos laiku) iš privataus „SpaceX“ kosmodromo Boka Čikoje, Teksase.
„Starship“ kapsulė turėjo atsiskirti nuo pirmosios pakopos nešančiosios raketos praėjus trims skrydžio minutėms, tačiau atsiskirti nepavyko ir raketa sprogo.
„Lyg dar būtų maža jaudulio dėl bandomojo skrydžio, „Starship“ patyrė greitą neplanuotą subyrėjimą dar prieš atsiskyrimą“, – tviteryje parašė „SpaceX“.
Ostinas, gegužės 25 d. (AFP-ELTA). Teksaso pradinėje mokykloje paauglys užpuolikas antradienį nužudė mažiausiai 19 mažamečių vaikų ir du suaugusius. Prezidentas Joe Bidenas pasmerkė JAV ginklų lobistus ir pažadėjo nutraukti masinių šaudynių ciklą šalyje.
Išpuolis Juvaldyje, nedidelėje bendruomenėje maždaug už valandos kelio nuo Meksikos sienos, yra daugiausiai aukų pareikalavęs šaudymas JAV mokykloje per pastaruosius metus ir naujausias kruvino ginkluoto smurto atvejis visoje Amerikoje.
„Atėjo laikas šį skausmą paversti veiksmais kiekvienam tėvui, kiekvienam šios šalies piliečiui“, – emocingai kalbėjo J. Bidenas. „Atėjo laikas tiems, kurie trukdo, vilkina ar blokuoja sveiku protu grindžiamus ginklų įstatymus, pranešti, kad to nepamiršime“, – sakė jis. „Kaip tauta, turime paklausti, kada, dėl Dievo, pasipriešinsime ginklų lobistams? Kada, dėl Dievo, padarysime tai, ką visi žinome, kad reikia padaryti?“
Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas, kalbėdamas per spaudos konferenciją, įvardijo įtariamąjį Salvadorą Ramosą, 18 metų vietos gyventoją ir JAV pilietį. „Jis šaudė ir žudė, siaubingai ir nesuvokiamai“, – sakė G. Abbottas.
Teksaso viešojo saugumo departamento pareigūnai CNN sakė, kad užpuolikas, manoma, iš pradžių nušovė savo močiutę, o apie vidurdienį nuvyko į Robo pradinę mokyklą, ten paliko automobilį ir vilkėdamas neperšaunamą liemenę ginkluotas šautuvu ir pistoletu įėjo į mokyklą.
Pareigūnai nurodė, kad užpuoliką nukovė atvykę pareigūnai, ir vėliau pridūrė, kad per užpuolimą žuvo ir du suaugę žmonės.
Filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip nedidelės vaikų grupelės skinasi kelią pro stovinčius automobilius ir geltonus autobusus, kai kurie susikibę už rankų, su policijos palyda bėgdami iš mokyklos, kurioje mokosi maždaug 7–10 metų moksleiviai.
Tai daugiausiai aukų nusinešęs toks incidentas nuo 2012 m. Sendi Huko šaudynių Konektikute, kai žuvo 20 vaikų ir šeši darbuotojai.
Baltieji rūmai įsakė iki pusės nuleisti vėliavas gedint aukų, kurių mirtis sukėlė šoką visoje šalyje, vis dar neatsigavusioje po siaubo Sendi Huke.
Nepaisant nuolat pasikartojančių masinių šaudynių, JAV Kongrese žlugo kelios iniciatyvos reformuoti ginklų naudojimo taisykles, todėl valstijos ir vietos tarybos pačios gali sugriežtinti arba susilpninti apribojimus.
2020 m. JAV įvykdyta 19 350 žmogžudysčių su šaunamaisiais ginklais – beveik 35 proc. daugiau nei 2019 m., skelbia Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC).
JAV prezidentas Joe Bidenas, lydimas kelių aukšto rango respublikonų ir demokratų politikų, penktadienį lankėsi Teksaso valstijoje, kuri praeitą savaitę išgyveno žiemos audrą, praneša naujienų agentūra dpa.
„Kai krizė smogia mūsų valstijoms, kenčia ne respublikonai ar demokratai – kenčia mūsų tautiečiai amerikiečiai, – J. Bidenas sakė vizito Hiustone metu. – Po audros meldžiuosi už jus. Būsime ištikimi partneriai ir padėsime jums apmokėti už audros ir pandemijos sukeltus padarinius.“
Praeitą savaitę paaiškėjo, kad Teksaso valstija nepasiruošusi kelias dienas trunkantiems šalčiams, kurie nusinešė 50 gyvybių, o milijonai liko be elektros ar geriamo vandens.
Teksaso nepriklausoma elektros tinklų sistema susidūrė su gedimais. Ji aptarnauja didžiausius valstijos miestus ir nėra prijungta prie kitų didžiųjų JAV elektros tinklų.
Hiustono meras demokratas Sylvesteris Turneris sakė, kad dėl šaltų orų trūko vamzdžiai ir gyventojų namus apgadino juos užliejęs vanduo.
Maždaug milijonas teksasiečių šią savaitę vis dar neturėjo geriamo vandens, o 57 000 jų gyvena Hiustono mieste. Kai kurie taip pat susiduria su problemomis įsigyjant maistą, nes žiemos audra sutrikdė tiekimo grandines.
Praeitą savaitę J. Bidenas pasirašė deklaraciją dėl stichinės nelaimės, nurodydamas suteikti federalinę paramą Teksasui.
Vasario mėnesį Teksaso universiteto ir „Texas Tribune“ atlikta apklausa atskleidė, kad 45 proc. registruotų rinkėjų J. Bideną vertina teigiamai, o 44 proc. – neigiamai.
Jam pritarė 89 proc. demokratų rėmėjų, o nepritarė 80 proc. respublikonų rėmėjų.
Jungtinėse Valstijose šalčio ir blogo oro aukų skaičius išaugo iki 34 žmonių. Tai ketvirtadienį pranešė televizijos kanalas CBS.
Jo žiniomis, stichija daugiausiai gyvybių pareikalavo Teksaso valstijoje, kur dėl incidentų, susijusių su atšiauriomis oro sąlygomis, mirė 20 žmonių.
Naujausiais duomenimis, dėl sniego audros apie 300 tūkst. Teksaso gyventojų lieka be elektros, iš jų daugiau kaip 260 tūkst. neturi vandentiekio vandens. Didelėje valstijos teritorijos dalyje laikosi anomalūs šiam regionui šalčiai. Trečiadienį dėl blogo oro buvo atšaukta apie 2,3 tūkst. vidaus ir tarptautinių skrydžių. Ypač sunki situacija susiklostė Teksaso, Misisipės ir Kentukio oro uostuose.
Kaip praneša Teksaso televizijos kanalai, be elektros likę valstijos gyventojai mėgina sušilti automobiliuose. Mažiausiai vienas iš jų apsinuodijo smalkėmis. Mėginimai šildytis prie židinių ir dujinių viryklių arba naudoti generatorius baigiasi gaisrais. Dalis parduotuvių nedirba todėl, kad nėra elektros, o prie kitų nusidriekia ilgos eilės. Federalinė valdžia imasi priemonių, kad padėtų Teksaso ir kitų labiausiai nuo sniego audros ir šalčių nukentėjusių valstijų gyventojams.
Prieš ketverius metus vienas iš neįtikėtinų Rusijos kišimosi į JAV vidaus reikalus aspektų buvo … separatistinių judėjimų visoje Amerikos teritorijoje palaikymas bei kurstymas, ypač tokiose vietose kaip Teksasas ir Kalifornija. Šia tema rašo „The Daily Beast“.
Praėjusią savaitę aktyvistų, siekiančių Kalifornijos atsiskyrimo, grupė „YesCalifornia“ paskelbė „Twitter“ paskyroje, kad dalyvaus trečiojoje konferencijoje „Tautų dialogas“, kuri numatyta balandžio mėnesį.
2015 ir 2016 metais tokio pobūdžio konferencijas palaikė Kremlius, subūręs „Rusijos antiglobalistų judėjimą“, vadovaujamą Aleksandro Ionovo. A. Ionovas patvirtino leidiniui „ The Daily Beast“, kad Kalifornijos separatistai, siekiantys atsiskyrimo nuo Vašingtono, dalyvaus balandžio 27 dieną numatytame renginyje. Tačiau jis nepaaiškino, ar į konferenciją atvyks panašaus pobūdžio organizacijos iš Teksaso, Puerto-Riko, Havajų, Škotijos ir Šiaurės Italijos.
Beje, 2015-ųjų ir 2016-ųjų konferencijos buvo surengtos Maskvoje. O šių metų konferencija numatyta vadinamojoje Donecko liaudies respublikoje. Doneckas – puikus pavyzdys, kaip Rusija moka kurstyti separatizmą.
Tai, kad Kalifornijos separatistai nusprendė dalyvauti balandžio mėnesio konferencijoje, – keistoka. Mat dėl praėjusių vizitų į panašaus pobūdžio susibūrimus Maskvoje organizacija „YesCalifornia“ buvo sulaukusi itin daug kritikos.
Grupė „YesCalifornia“ itin rimtai skaldytojiškos veiklos ėmėsi 2016 metais, kai atvyko į Maskvą parekšti, jog kaliforniečiai nori laisvės nuo Vašingtono, ir susitiko su panašias idėjas puoselėjančiais kolegomis iš Teksaso. Šiuos vizitus greičiausiai finansavo Maskva. Nes tuo metu A.Ionovo grupė „Rusijos antiglobalistų judėjimas“ jau gaudavo iš Kremliaus finansų, taip pat sulaukdavo ir asmeninių Vladimiro Putino padėkų „už draugystės stiprinimą“.
Beje, Rusijos ryšiai su Kalifornijos separatistais buvo kur kas rimtesni nei vien pasyvus dalyvavimas 2016-ųjų konferencijoje. Likus kelioms savaitėms iki JAV prezidento rinkimų 2016-aisiais organizacija „YesCalifornia“ paskelbė banerį su šelmiškai akimis mirksinčio Vladimiro atvaizdu ir užrašu, esą „Kaliforija ir Rusija visąlaik bus draugai“. Socialiniuose tinkluose taip pat buvo sukurta netikrų, separatizmą populiarinančių paskyrų.
2017-aisisias metais vienas iš separatistų lyderių net buvo paskelbęs atidarantis Kalifornijos respublikos ambasadą Maskvoje. Jį rėmė A.Ionovo komanda. „Ambasados“ įkūrimas reiškė, kad ši organizacija trokšta Kremliaus pinigų. Po gausios kritikos „ambasada“ tapo nebeaktyvi. Šiuo metu taip ir neaišku, ar ji dar truputį veikia, ar jau visiškai uždaryta. Tėra pranešimai, jog ši organizacija vėl bandys rengti referendumą Kalifornijoje dėl galimybės išeiti iš JAV sudėties.
Šeštadienį JAV El Paso mieste esančioje „WalMart“ parduotuvėje šaulys ėmė šaudyti į žmones. Baiminamasi, kad aukų gali būti daug, o policijos duomenimis galėjo būti daugiau nei vienas užpuolikas, informuoja naujienų agentūra AFP.
El Pase, Teksaso valstijoje netoli sienos su Meksika, buvo sulaikytas mažiausiai vienas įtariamasis. Išpuolis sukėlė paniką tarp pirkėjų ir buvo visuotinai pasmerktas.
Teksaso valstijos vice-gubernatorius Danas Patrickas patvirtino, kad per išpuolį prekybos centre „Cielo Vista Mall“ galėjo nukentėti apie 20 žmonių. Vietos televizijos kanalai praneša apie panašų skaičių.
El Paso meras Dee Margo patvirtino CNN, kad per 10 val. vietos laiku įvykusį išpuolį žuvo daug žmonių, tačiau tikslaus skaičiaus nenurodė.
„Tai yra tragedija ir aš nenoriu komentuoti, kol neturiu visos informacijos“, – sakė jis, pridėdamas, kad ši nelaimė jį sukrėtė.
Nors meras sakė, kad buvo sulaikyti trys įtariamieji, tačiau seržantas Robertas Gomezas, policijos atstovas spaudai, patvirtino informaciją tik apie vieną sulaikytąjį.
Tuo metu liudininkė sakė „Fox News“ iš pradžių pamaniusi, kad išgirdo fejerverkus, tačiau netrukus pamatė, kaip juodus marškinėlius ir maskuojančias kelnes dėvintis vyras pradėjo šaudyti. Jis, anot liudininkės, buvo užsidengęs ausis kažkuo panašiu į ausines ir turėjo tamsios spalvos ginklą. Tai galėjo būti automatinis arba pusiau automatinis šautuvas.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas buvo informuotas apie nelaimę El Pase ir ją aptarė su generaliniu prokuroru Billu Barru bei Teksaso gubernatoriumi Gregu Abbottu. Gubernatorius nusikaltimą pavadino „šlykščiu ir beprasmiu“.
Tai antrasis mirtinas išpuolis per mažiau nei savaite „WalMart“ parduotuvėje JAV. Antradienį „WalMart“ parduotuvėje Misisipės valstijoje buvo nužudyti du žmonės ir sužalotas policininkas.
O praėjusį sekmadienį 19-metis per maisto šventę Šiaurės Kalifornijoje nužudė tris žmones, tarp jų du vaikus.