Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May kreipsis į šalies parlamentarus, prašydama skirti daugiau laiko kontraversiškai „Brexito“ susitarimo daliai dėl Šiaurės Airijos atviros sienos garantijos, informuoja BBC.

T. May kreipsis į parlamentą po bandymų įtikinti Europos Sąjungą priimti paskutinę akimirką pristatytus pakeitimus dėl atviros sienos garantijos (vadinamojo „backstop“). Manoma, kad ji parlamentui pažadės dar vieną balsavimą dėl įvairių „Brexito“ variantų, jeigu susitarimas nebus parengtas iki vasario pabaigos.

Leiboristų partija siekia, kad balsavimas iš tikrųjų įvyktų. Šešėlinis „Brexito“ sekretorius Keiras Starmeris pareiškė, kad Leiboristų partija parengė pasiūlymą, kurio priėmimas garantuotų, jog balsavimas įvyks iki mėnesio pabaigos.

Jis kaltino T. May švaistant laiką tam, kad parlamentas galėtų rinktis tik tarp jos susitarimo dėl „Brexito“ ir pasitraukimo iš ES be jokio susitarimo.

Iki Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES liko mažiau nei 50 dienų, įstatymas jau parengtas, o tai reiškia, kad šalis iš ES pasitrauks 2019 m. kovo 29 d.

T. May ilgai tarėsi dėl „Brexito“ su ES, ir jos sandoris apima atsiskyrimo sąlygas ir ateities santykių gaires. Tačiau šį susitarimą atmetė Jungtinės Karalystės parlamentas ir, jo nepatvirtinus iki kovo 29 d., šalis gali išstoti iš ES be jokio susitarimo.

Sausį šalies parlamentas balsavo dėl pataisų, kuriomis pritariama daugumai T. May su ES suderėtų punktų, tačiau pareikalavo pakeisti Šiaurės Airijos atviros sienos garantiją kita alternatyva. Šiuo metu T. May dėl pakeitimų derasi su Briuseliu.

Tačiau nepasiekus susitarimo dėl sienos iki trečiadienio, premjerė kreipsis į parlamentarus, prašydama skirti daugiau laiko.

Be to, vyriausybė žada, kad parlamentarai turės galimybę pateikti savo siūlymus, jei dėl „Brexito“ nepavyks sutarti iki vasario 27 d. Tarp šių pasiūlymų gali būti ir „Brexito“ atidėjimas, kad būtų skirta daugiau laiko susitarti su Briuseliu.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.11; 05:00

Antradienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmai didžiąja balsų dauguma atmetė sutartį su Europos Sąjunga dėl „Brexit“ sąlygų, praneša BBC. Opozicijos lyderis Jeremy`is Corbynas tučtuojau inicijavo nepasitikėjimo vyriausybe votumą.

Per lemiamą balsavimą 432 deputatai stojo prieš sutartį, kurią Londonas ir Briuselis aprobavo praėjusių metų lapkritį po pusantrų metų trukusių derybų. Šį dokumentą, kurį priimti ragino ministrė pirmininkė Theresa May, parėmė 202 deputatai.

Tad sutartis su ES atmesta 230 balsų skirtumu. Pasak stebėtojų, tai – didžiausias Jungtinės Karalystės premjero pralaimėjimas parlamente per pastaruosius 95 metus.

Dabar beveik nebelieka šansų, kad Didžioji Britanija 2019 metų kovo 29 d. ramiai pasitrauks iš ES. Tarp pagrindinių tolesnių įvykių variantų: pasitraukimas iš ES be sutarties (tai gali turėti katastrofiškų padarinių šalies ekonomikai), „Brexit“ datos atidėjimas vėlesniam laikotarpiui, pirmalaikiai rinkimai arba naujas referendumas, kuris teoriškai gali apskritai atšaukti „Brexit“.

„Tai – katastrofiškas vyriausybės pralaimėjimas“, – pareiškė opozicinės Leiboristų partijos lyderis J. Corbynas. Jis paskelbė, kad oficialiai siūlo pareikšti nepasitikėjimą vyriausybe.

Prieš pat šį jo pareiškimą Th. May paskelbė, jog jeigu opozicija inicijuos nepasitikėjimo vyriausybe votumą, tai jos kabinetas pasirengęs jau trečiadienį organizuoti svarstymą ir balsavimą.

Jeigu nepasitikėjimas bus pareikštas, tai konservatoriai turės per dvi savaites sudaryti naują daugumos vyriausybę, o jei jiems nepavyks to padaryti, tai jie turės skelbti neeilinius rinkimus. Konservatorių ir leiboristų reitingai dabar yra panašūs ir sudaro 36-41 procentą. 

„Šiandieninis balsavimas mums parodė, prieš ką stoja Bendruomenių Rūmai, bet nieko mums nesako, už ką jie yra, kaip jie ketina ir ar apskritai ketina gerbti tautos sprendimą“, – pareiškė Th. May, kai parlamentarai tiesiog sutriuškino jos kabinetą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.16; 06:00

Didžiosios Britanijos parlamentas antradienį nepritars ministrės pirmininkės siūlomai „Brexito“ sutarčiai, teigia visi 40 „Reuters“ apklausti ekonomistai, tačiau šaliai galiausiai pavyks pasiekti laisvosios prekybos susitarimą su ES, ramina jie.

Nepaisant ekonomistų prognozių, esą parlamentarai atmes Th. May siūlomą pasitraukimo iš ES sutartį, kietojo „Brexito“ – be jokios sutarties – tikimybė, pasak ekonomistų, nukrito. Ekonomistų teigimu, kietojo „Brexito“ tikimybė sausį sudaro apie 23 proc., šiek tiek mažiau nei gruodį.

Th. May iki šiol nepavyko įtikinti parlamento narių palaikyti jos siūlomą „Brexito“ sutartį, o Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos sąlygos kol kas yra visai neaiškios.

„Visi ženklai rodo triuškinamą Th. May pralaimėjimą antradienio balsavime. Toks didžiulis siūlomos sutarties nepopuliarumas leidžia tikėtis ES nuolaidų Didžiajai Britanijai, nes Bendrijai išvengti chaotiško „Brexito“ yra lygiai taip pat svarbu, kaip ir Didžiajai Britanijai“, – tikino investicinio banko UBS ekonomistas Johnas Wraithas.

„Dar vienas balsavimas, jau su ES nuolaidomis, turi kur kas geresnius šansus“, – ramino J. Wraithas.

Iš 40 apklaustų ekonomistų, teigusių, kad antradienį parlamentas atmes Th. May sutartį, 25 tikino, kad balsavimas bus pakartotas vėliau, 14 sakė, jog Didžioji Britanija paprašys pratęsti „Brexito“ terminą, ir tik 1 prognozavo kietąjį „Brexitą“.

Th. May ne kartą pakartojo neatsitrauksianti nuo siūlomo sutarties, pagal kurią būtų išlaikyti artimi prekybos ryšiai su ES, tačiau Didžioji Britanija neturėtų balso teisės Bendrijos reikaluose.

Pasak ekonomistų, po Th. May pralaimėto balsavimo parlamente tikrai nebus antro „Brexito“ referendumo ar pasilikimo Europos Sąjungoje – žingsnio, kurį pati premjerė sekmadienį pavadino „katastrofa Didžiosios Britanijos demokratijai“.

„Kadangi parlamentarai nelabai linkę palaikyti „Brexito“ be sutarties idėją, manome, kad sutartis vis tik bus patvirtinta prieš pat kovo pabaigą“, – teigė ekonominių prognozių grupės „EY ITEM Club“ ekonomistas Howardas Archeris.

Kaip ir visose „Reuters“ apklausose nuo 2016 m., kai vyko „Brexito“ referendumas, dauguma ekonomistų sausio apklausoje tikino, kad abi pusės susitars dėl pasitraukimo su laisvosios prekybos sutartimi.

Tačiau ekonomistai neatmetė galimybės, kad Didžioji Britanija gali tapti Europos ekonominės erdvės nare, mokančia lėšas į ES biudžetą už prieigą prie bendros ES rinkos.

„Manome, kad parlamento nariai ras būdų sustabdyti chaotišką „Brexitą“, – prognozavo finansų konsultavimo bendrovės „PwC“ ekonomistas Johnas Hawksworthas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.15; 05:00