Kyjivas, spalio 23 d. (ELTA). Pasak Ukrainos žiniasklaidos, Zaporižioje sulaikytas buvęs Ukrainos turbinų gamintojos „Motor Sič“ vadovas Viačeslavas Boguslajevas. Jis, anot pranešimų, kaltinamas tėvynės išdavyste, nes bendradarbiavo su Rusijos pajėgomis.
 
Anot žiniasklaidos, kuri remiasi saugumo šaltiniais, V. Boguslajevo būste atlikta krata. Jis pats išvežtas į Kyjivą.
 
Ukrainos žurnalistė Iryna Romaliyska feisbuke rašo, kad V. Boguslajevas žinomas savo prorusiškomis pažiūromis, jis įtariamas tiekęs Rusijai sraigtasparnių ir lėktuvų dalis.
 
„Motor Sič“ laikoma viena didžiausių pasaulyje lėktuvų ir sraigtasparnių variklių gamintojų.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.10.24; 09:30

Igoris Dodonas. EPA – ELTA nuotr.

Kišiniovas, gegužės 26 d. (AFP-ELTA). Ketvirtadienį prorusiškam buvusiam Moldovos prezidentui Igoriui Dodonui, kuris buvo sulaikytas dėl įtarimų valstybės išdavyste ir korupcija, buvo skirtas 30 dienų namų areštas, pranešė sostinės Kišiniovo teismas.
 
Prokurorai apie I. Dodono suėmimą paskelbė antradienį. O ketvirtadienį jie pareiškė ketinantys apskųsti tokį teismo sprendimą, nes prašė skirti I. Dodonui kardomąjį kalinimą.
 
I. Dodonas „planavo pabėgti iš šalies, mes radome bilietą gegužės 26 dienai, 9.00 valandai“, – sakė prokuroras Petras Jarmaliukas, pridurdamas, kad per kratą buvo rastos „didelės sumos užsienio valiuta“.
 
Po posėdžio kalbėdamas su žurnalistais I. Dodonas atmetė bylą kaip „politinę“ ir dėl savo suėmimo apkaltino dabartinę prezidentę Maią Sandu.
 
„Manau, kad tai politinė byla. Ji buvo pradėta prezidentės Maios Sandu nurodymu. Ji reikalavo, kad mane pasodintų į kalėjimą iškart po jos išrinkimo“, – sakė I. Dodonas.
 
I. Dodonas vadovavo Moldovai 2016-2020 metais ir buvo atvirai remiamas Maskvos.
 
Jis tiriamas dėl keturių atskirų kaltinimų: valstybės išdavystės, politinių lėšų gavimo iš nusikalstamos organizacijos, neteisėto praturtėjimo ir „pasyvios korupcijos“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.05.27; 07:06

Po Ukrainos teisėsaugos veiksmų prieš prorusiškus politikus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apkaltino kaimyninę šalį „politiniais valymais“.
 
„Iš visko sprendžiant, Ukraina pamažu, tačiau užtikrintai virsta antirusiška šalimi“, – penktadienį sakė V. Putinas. Jis minėjo TV stočių uždarymus ir veiksmus prieš opozicionierius dėl jų bendradarbiavimo su Rusija. Į tai esą bus „laiku ir tinkamai“ sureaguota.
 
Ketvirtadienį Kijevo teismas dėl tėvynės išdavimo skyrė namų areštą V. Putino patikėtiniui Viktorui Medvečiukui. Prieš parlamentarą vyksta tyrimas dėl tariamo karinių paslapčių perdavimo Maskvai, 66-erių politikas kaltinimus neigia ir kalba apie represijas.
 
Prezidentas Volodymyras Zelenskis tuo tarpu gynė veiksmus prieš V. Medvečiuką, vadindamas tai kova su oligarchais. „Pasitelkiant įstatymus, iš V. Medvečiuko buvo atimta galimybė naudotis žiniasklaida ir valstybės turtu tam, kad atvirai smogtų šaliai ir darytų pražūtingą žalą valstybės saugumui“, – rašė 43-ejų prezidentas. Oligarchai esą neturėtų kištis į politiką.
 
Vasarį V. Zelenskis nurodė uždaryti V. Medvečiukui priskiriamą žinių stotį. Be to, opozicionieriui, jo žmonai ir kolegai parlamente Tarasui Kozakui dėl tariamo terorizmo finansavimo paskelbtos sankcijos. V. Medvečiukas ir T. Kozakas priklauso partijai „Opozicijos blokas už gyvenimą“, kuris siekia santykių su Rusija normalizavimo. Antroji pagal dydį frakcija parlamente turi 44 mandatus.
 
Nuo 2014 metais Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir Maskvos paramos prorusiškiems separatistams Ukrainos rytuose abiejų šalių santykiai yra labai įtempti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.15; 10:00

Vytautas Bakas, Seimo NSGK pirmininkas. Slaptai.lt nuotr.

Po nepavykusios apkaltos Seimo nariui Mindaugui Basčiui Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis paragino parlamentinį tyrimą atlikusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką Vytautą Baką trauktis iš pareigų. Konservatorių lyderis sako, kad tokiu atveju opozicijos durys jam būtų atviros.

G. Landsbergis atkreipė dėmesį, kad Seimo valdančiosios daugumos balsavimas rodo tik tai, jog valdančioji dauguma nepasitiki Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku V. Baku bei paragino V. Baką trauktis iš komiteto pirmininko pareigų, nes jo vadovaujamo komiteto išvados dėl minėto Seimo nario apkaltos visiškai prieštaravo šiandieninės apkaltos rezultatams.

„Po tokio Seimo daugumos balsavimo, manau, kad NSGK pirmininkas nebeturi valdančiosios daugumos pasitikėjimo ir nebegali užimti Lietuvos saugumui ypač svarbaus komiteto pirmininko posto. Jei V. Bakas apsispręstų apskritai trauktis tiek iš NSGK pirmininko posto, tiek iš Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, opozicijos durys jam būtų atviros“, – pažymėjo G. Landsbergis.

Nepavykusią apkaltą Seimo nariui M. Basčiui jis įvertino kaip Tėvynės išdavystę. 

Gabrielius Landsbergis. LRS nuotr.

„Tokius balsavimo rezultatus vertinu kaip šios Seimo daugumos išreikštą aiškią poziciją, kad Lietuvos Respublikos Seimas nesugeba, o gal ir sąmoningai nenori atsiriboti nuo galimų Kremliaus agentų, leidžiančių sau laisvai vaikščioti po Seimo rūmus. Tuo pačiu pasauliui valdantieji išsiuntė signalą, kad jiems visiškai priimtina laužyti priesaiką valstybei ir šiurkščiai pažeisti Konstituciją bei visiškai pateisinama atstovauti ne Lietuvos Respublikos, bet mūsų valstybei priešiškos valstybės interesams“, – pažymėjo G. Landsbergis.

2017 m. balandžio 18 dieną Seimas patvirtino NSGK atlikto Seimo nario M. Basčio veiklos ir ryšių tyrimo išvadas, kuriose buvo pasakyta: „Seimo narys M. Bastys, tarpininkaudamas „Rosatom“ ir su ja susijusioms įmonėms, žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnams, Kremliui artimiems žurnalistams ir buvusiems ar esamiems nusikalstamo pasaulio atstovams, siekė daryti įtaką politiniams procesams ir aukščiausiesiems valstybės pareigūnams Lietuvoje, kurie galėjo pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį ir padaryti žalos Lietuvos valstybei“.

2017 m. gruodžio 22 d. Konstitucinis Teismas pareiškė, kad Seimo narys M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Antradienį per slaptą balsavimą M. Bastys išsaugojo Seimo nario mandatą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.14; 06:40

16. Tėvynės kodo paradoksas 

Baltijos kraštų  krikšto laikais XIII a. germanų kronikose aiškiai galime pamatyti dvejopą santykį su krašto žmonėmis ir jų tėvonijomis, tėviškėmis, tėvynėmis.

Viena vertus, galingųjų atėjūnų germanų bendraminčiai, vietiniai kolaborantai herojiškai stengiasi užslopinti savo meilę tėvonijai ir gimtajai žemei, mėgina nutraukti savo šaknis su gimtine ir Tėvyne, bando išsiugdyti „virštautinio“ kosmopolitizmo atsparumą „tautiniams sentimentams“, puoselėja universalius idealus ir nuoširdžiai talkina gražios utopijos statybai ant savo tėvynainių kaulų.

Continue reading „Tėvynės kodas lietuvių ir žydų istorijose (IX)”

15. Tėvynės išdavystė 

Pagaliau mums liko paskutinė, bet skaudi Tėvynės kodo tema: Tėvynės išdavystė.

Jei tikėsime tūkstančius metų išgyvenusiu Antėjo (Antaios) mitu, esame nenugalimi tol, kol liečiame mus pagimdžiusią Motiną žemę, bet jeigu koks nors ateivis atplėš mus nuo žemės, prarasime jėgas.

Bent jau taip nutiko mitiniam Antėjui, kuris saugojo savo kraštą nuo pirmapradžių chtoninių pabaisų. Jį labai banaliai ir lengvai pasmaugė, kaip žinia, garsusis Heraklis: vos tik pakėlė nenugalimąjį Antėją į „bežemį orą“, tai yra – mito žodžiais tariant – paprasčiausiai atplėšė nuo žemės – nuo motinos.

Continue reading „Tėvynės kodas lietuvių ir žydų istorijose ( VIII )”

Baltijos Valstybinio technikos universiteto (BVTU) „Voenmech“ profesoriai Jevgenijus Afanasjevas ir Sviatoslavas Bobyševas praleis griežto režimo kolonijoje (atitinkamai) 12,5 ir 12 metų.

Tokį nuosprendį paskelbė Peterburgo miesto teismas, pripažinęs J.Afanasjevą kaltu dėl tėvynės išdavystės ir valstybės paslapties išdavimo, o S.Bobyševą – kaltu dėl talkinimo valstybės išdavikui.

Continue reading „Paliko galioti nuosprendį dėl tėvynės išdavimo”

fsb_provokacija

„Rusijos Valstybės Dūma priima naują įstatymą, pagal kurį netrukus kiekvienas Rusijos gyventojas, bendraujantis su užsieniečiais ar užsienio organizacijomis, gali būti apkaltintas valstybės išdavyste, – rašo “Die Welt”  apžvalgininkė Julija Smirnova. – Juk dabar „Tėvynės išdaviku“ galima tapti ne tik perdavus slaptas žinias užsienio valstybėms“.

Kaip praneša žurnalistė, nuo šiol kaltinimą šnipinėjimu ar Tėvynės išdavyste, kurie pagal Rusijos įstatymus baudžiami 20-čia metų kalėjimo, galima „nusipelnyti“, jeigu konsultuoji arba suteiki materialinę, finansinę ir bet kokią „kitokią“ pagalbą užsienio ir tarptautinėms organizacijoms, kurių veikla „grėsminga Rusijos saugumui“.  

Continue reading „Nuo šiol kiekvienas Rusijos gyventojas gali tapti Tėvynės išdaviku”