Paauglė klimato aktyvistė Greta Thunberg pareiškė, kad raginimai verslo elitui Davose nedelsiant nutraukti investicijas į iškastinį kurą buvo ignoruojami.
„Turėjome kelis reikalavimus (prieš Pasaulio ekonomikos forumą). Žinoma, šie reikalavimai buvo visiškai ignoruojami. Nieko kito ir nesitikėjome“, – paskutinę konferencijos dieną Šveicarijos slidinėjimo kurorte žurnalistams sakė G. Thunberg.
G. Thunberg buvo pačiame 50-ojo Davoso forumo dėmesio centre, ji sulaukė ir JAV iždo sekretoriaus Steveno Mnuchino replikos. Politikas pareiškė, kad paauglė turėtų „eiti studijuoti ekonomiką“.
Paklausta apie S. Mnuchino komentarus, jaunoji švedė nepasimetė: „Žinoma, tai neturi jokios įtakos. Mus taip kritikuoja nuolat.“
„Jei mums tai rūpėtų, negalėtume daryti to, ką darome. Mes patys save iškeliame į dėmesio centrą“, – sakė G. Thunberg.
S. Mnuchino ir G. Thunberg ginčas atskleidė Davose kilusią įtampą dėl klimato kaitos. Forume pasaulio valstybių ir didžiulių įmonių vadovai sulaukė spaudimo nedelsiant imtis veiksmų dėl visuotinio atšilimo.
Paklaustas apie G. Thunberg reikalavimą nedelsiant nutraukti investicijas į iškastinį kurą, S. Mnuchinas ketvirtadienį pareiškė: „Ar ji vyriausioji ekonomistė? Kas ji? Nesuprantu.“ Kiek vėliau jis pridūrė, neva tai buvo pokštas.
„Kai ji nueis į koledžą ir studijuos ekonomiką, tada galės sugrįžti ir tai mums paaiškinti“, – sakė JAV iždo sekretorius.
Savo ruožtu antradienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo „pražūties pranašus“, kurie prognozuoja klimato apokalipsę.
Šių metų Davoso forume aršūs priešai D. Trumpas ir G. Thunberg nesusitiko.
Švedų klimato aktyvistė Greta Thunberg penktadienį dalyvavo proteste Šveicarijos mieste Lozanoje, kur perspėjo pasaulio lyderius, kad „tai tik pradžia“. Protestas surengtas prieš pat Pasaulio ekonomikos forumą Davose, į kurį, be pasaulio politikos ir verslo elito, vyks ir G. Thunberg.
„Kol kas šį dešimtmetį nematome jokių ženklų, kad būtų imamasi kokių nors realių veiksmų dėl klimato“, – sakė 17-metė aktyvistė, kalbėdama su daugiausia jaunuolių minia. „Tai turi keistis“, – keliems tūkstančiams protestuotojų sakė ji, pridurdama savo žinią pasaulio lyderiams: „Tai tik pradžia. Jūs dar nieko nematėte. Dėl to galite būti tikri!“
G. Thunberg kitą savaitę sakys kalbą Šveicarijos Alpių kurorte Davose ir ragins pasaulio šalių vyriausybes ir finansų institucijas nutraukti investicijas į iškastinį kurą.
Penktadienio į karnavalą panašus protestas visiškai sustabdė eismą Lozanos centro gatvėse, o demonstrantai ragino imtis kuo skubesnių veiksmų dėl klimato ir praeidami nušvilpė banko „Credit Suisse“ filialą, kurį aktyvistai kaltina investicijomis į iškastinį kurą.
„Vienas, du, trys laipsniai! Tai yra nusikaltimas žmoniškumui!“ – skandavo protestuotojai, o priekyje ėjusi grupė laikė plakatą su užrašu „Keiskime sistemą, o ne klimatą“.
Kai kurie jauni protestuotojai įkvėpimo sėmėsi iš pastarųjų mėnesių ekstremalių oro sąlygų visame pasaulyje. Vienas protestuotojas laikė pliušinę koalą su aplink kaklą apjuostu ženklu su užrašu „PADĖKITE“. Kitas protesto dalyvis laikė plakatą su užrašu „Prabusk ir užuosk krūmynų gaisrus“. Taip norėta atkreipti dėmesį į krūmynų gaisrus, jau kelis mėnesius siaubiančius Australiją.
„Nerimaukite dėl ledynų“, sakoma kitame plakate. Dėl klimato kaitos tirpstantys ledynai nerimą ypač kelia Alpių gyventojams. Mitinge taip pat buvo matyti plakatai su užrašais „Nėra planetos B“, „Turiu žalią svajonę“ ir „Norime šaltesnės planetos“.
Eitynes organizavusi organizacija „Klimastreik Schweiz“ tviteryje paskelbė, kad protesto akcijoje dalyvavo 15 tūkst. žmonių. „Esame čia, kad parodytų valdžiai, žmonėms, žiniasklaidai ir visiems, kad nesame patenkinti dabartine situacija“, – sakė proteste dalyvavusi 17-metė Deborah Hausser.
14-os protestuotoja Luana Bonetti sakė mananti, kad svarbu dalyvauti, o G. Thunberg žodžiai ją „paveikė emociškai“. G. Thunberg Davoso forume dalyvauja jau antrą kartą. Šiemet ji, kartu su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, yra viena laukiamiausių svečių Davose.
Ketvirtadienį Stokholmo apygardos teismas nuteisė 40 metų vyrą iš Spareholmo miestelio Švedijos pietryčiuose lygtine laisvės atėmimo bausme ir 200 valandų viešųjų darbų už grasinimus klimato aktyvistei Gretai Thunberg ir jos motinai, operos dainininkei Malenai Ernman.
Tai pranešė laikraštis „Katrineholms-Kuriren“.
Gautomis žiniomis, byla buvo iškelta dėl anoniminių laiškų, kuriuose Greta buvo raginama atsisakyti kovos už klimatą. Be kita ko, autorius rašė apie ketinimą užpjudyti šunimis G. Thunberg ir nušauti ją snaiperio šautuvu. Jis taip pat grasino nužudyti M. Ernman, jeigu jos duktė viešai nepareikš, kad lėktuvų skrydžiai nedaro pražūtingo poveikio aplinkai.
Per apklausas vyras teigė siuntęs laiškus dėl pernelyg didelio žiniasklaidos dėmesio Gretai. Bet jis tvirtino tik norėjęs pagąsdinti aktyvistę.
G. Thunberg visame pasaulyje žinoma kaip neformali judėjimo „Mokyklos streikas už klimatą“ lyderė. Ji buvo nominuota šių metų Nobelio taikos premijai, pelnė kitų apdovanojimų.
Švedų paauglė klimato aktyvistė Greta Thunberg po ilgų kelionių po pasaulį sugrįžo namo į Stokholmą.
„Namai!“ – tviteryje parašė G. Thunberg ir įkėlė savo nuotrauką Stokholmo krantinėje su dviem Thunbergų šeimos šunimis. Namuose Stokholme jaunoji klimato aktyvistė nebuvo jau keturis su puse mėnesio.
16-metė šiuo metu dalyvavo klimato konferencijose, vykusiose įvairiose pasaulio vietose – nuo Šveicarijos iki Niujorko. Prieš sugrįždama į Stokholmą ji dalyvavo Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencijoje Madride ir mitinge Italijos mieste Turine.
G. Thunberga neskrenda lėktuvu dėl ekologinių sumetimų, per kelis mėnesius ji net dukart laivu perplaukė Atlanto vandenyną.
Iš Niujorko, kur ji kalbėjo JT viršūnių susitikime, skirtame klimato kaitai, ji keliavo į Monrealį, o tada – per JAV į Los Andželą.
JT klimato kaitos konferencija turėjo vykti Čilės sostinėje Santjage, tačiau ji buvo atšaukta dėl Pietų Amerikos šalį apėmusių neramumų.
Pernai rugpjūtį G. Thunberg pradėjo protestuoti priešais Švedijos parlamentą ir taip įkvėpė daugybę jaunų žmonių visame pasaulyje pradėti judėjimą dėl klimato kaitos „Penktadieniai ateičiai“ (angl. Fridays for Future).
Jaunoji klimato aktyvistė Greta Thunberg vienai dienai taps Didžiojoje Britanijoje labai populiarios radijo laidos vyriausiąja redaktore.
16-metė švedė laikotarpiu nuo Kalėdų iki Naujųjų metų vieną dieną bus atsakinga už „Radio 4“ rytinę laidą, pranešė britų transliuotojas BBC.
G. Thunberg yra viena iš penkių asmenybių, kurios šiam laikotarpiui pasiriktos laidos vyriausiaisiais redaktoriais. „Radio 4“ ryto laida nuo Kalėdų iki Naujųjų metų visad yra ypatinga ir klausoma daugelio britų.
G. Thunberg, anot duomenų, jau turi konkrečių planų dėl savo laidos. Ji ketina kalbinti kelis klimato aktyvistus ir kovotojus už čiabuvių tautų teises. Be to, ji pasiūlė reportažus iš Antarktidos ir Zambijos. Kitais vyriausiaisiais redaktoriais šiais metais tapo menininkas Graysonas Perry‘is, reperis „George The Poet“, žurnalistas Charlesas Moore‘as ir Didžiosios Britanijos Aukščiausiojo teismo pirmininkė Brenda Hale.
Laidos redaktoriais, be kitų, jau yra buvę princas Harry‘is, aktorė Angelina Jolie ir astrofizikas Stephenas Hawkingas.
44 metų Holivudo žvaigždė Leonardas DiCaprio susitiko su 16-mete Švedijos klimato aktyviste Greta Thunberg. Jis tikisi, kad G. Thunberg raginimas imtis veiksmų prieš klimato krizę pažadins politikus visame pasaulyje, rašė „Oskaro“ laureatas savo profilyje instagrame.
Kartu jis paviešino dvi nuotraukas, kuriose jie su Greta šypsodamiesi sėdi saulėje.
Aktorius jau seniai pasisako už kovą su klimato kaita. 2014-aisiais jis kalbėdamas Jungtinėse Tautose klimato kaitą pavadino didžiausiu iššūkiu žmonijai.
„Greta Thunberg tapo mūsų laikmečio lydere“, – rašė L. DiCaprio. Dėl jos ir kitų jaunų aktyvistų jis optimistiškai žvelgiąs į ateitį. „Buvo garbė praleisti laką su Greta. Ji ir aš pasižadėjome remti vienas kitą su viltimi pasirūpinti puikia mūsų planetos ateitimi“, – toliau rašė kino žvaigždė.
Kada tiksliai nuotraukos darytos, nežinoma. G. Thunberg jau daugiau kaip du mėnesius vieši Šiaurės Amerikoje. Penktadienį demonstraciją, per kurią ragino imtis veiksmų klimato krizės akivaizdoje, ji surengė Los Andžele.
Jaunoji klimato aktyvistė Greta Thunberg per savo kelionę į JAV nenori eikvoti laiko susitikimui su prezidentu Donaldu Trumpu. „Jei jis nesiruošia klausytis mokslo ir ekspertų, tai kaip aš jį galiu įtikinti? Kaip tai gali pavykti kam nors iš mūsų judėjimo?“ – klausė 16-metė švedė interviu Šveicarijos visuomeniniam transliuotojui RTS.
„Todėl aš nešvaistysiu savo laiko susitikimui su Donaldu Trumpu“, – pareiškė G. Thunberg atsakydama į klausimą, ką ji pasakytų JAV prezidentui per susitikimą. Vietoj to ji esą per savo kelionę mėgins įtikinti gyventojus daryti didesnį spaudimą D. Trumpui.
16-metė aktyvistė ketina jachta kirsti Atlantą ir tada vykti į JAV bei Čilę. Niujorke ji dalyvaus JT klimato viršūnių konferencijoje.
16-metė aplinkosaugos aktyvistė Greta Thunberg Davose vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume rėžė emocingą kalbą ir paragino imtis neatidėliotinų priemonių prieš klimato kaitą. „Aš noriu, kad jūs imtumėtės veiksmų, lyg degtų jūsų namas, – kalbėjo švedė forume penktadienį. – Suaugusieji vis sako: mes turime suteikti jauniems žmonėmis viltį. Bet man nereikia jūsų vilties. Aš noriu, kad jus ištiktų panika, kad jaustumėt baimę, kokią aš jaučiu kiekvieną dieną“.
Mandagumų laikai baigėsi, pabrėžė 16-metė diskusijoje apie klimato kaitą. „Dabar metas aiškiai kalbėti. Išspręsti klimato krizę yra didžiausias ir sudėtingiausias iššūkis, su kuriuo kada nors yra susidūrusi žmonija, – sakė paauglė. – Tokiose vietose, kaip Davosas, žmonės mielai pasakoja sėkmės istorijas. Tačiau jų finansinė sėkmė turi neįsivaizduojamą kainą. Ir klimato kaitos klausimu turime pripažinti, kad mums nepavyko“.
Davose, kaip ir visur, kalba eina tik apie pinigus, kalbėjo G. Thunberg. Atrodo, kad pinigai ir augimas yra vienintelės prasmė. O kadangi klimato krizė yra krizė, kuri iki šiol nėra pripažinta krize, daugelis žmonių nesuvokia jos padarinių.
Vis dėl to dar yra galimybių veikti, kalbėjo jaunoji aktyvistė. Tai esą supranta net mažas vaikas. „Mes turime sustabdyti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą“, – sakė 16-metė. Tačiau apsispręsti turi kiekvienas. Esą nėra pilkųjų zonų, kai kalbama apie išgyvenimą.
G. Thunberg į Davosą iš Švedijos atvažiavo traukiniu – nes skrendant lėktuvu išskiriama daug CO2 ir tai kenkia aplinkai. Paauglė aktyviai ragina kovoti su klimato kaita. Ji kiekvieną penktadienį prie parlamento Stokholme dalyvauja akcijoje „Mokyklos streikas už klimato išsaugojimą“. Ši akcija jau sulaukė pasekėjų visame pasaulyje.