Berlynas, gegužės 16 d. (ELTA). Vokietijos Vismaro mieste (Meklenburgo-Pomeranijos žemė) tiriamas incidentas, per kurį buvo nuplėšta Ukrainos vėliava, ilgai kabėjusi prie merijos kaip solidarumo su ukrainiečių tauta ženklas.
Tai pranešė Vokietijos leidinys „Spiegel“.
Policijos atstovas papasakojo, kad incidentas įvyko pirmadienio vakarą. Anot mačiusiųjų, nežinomi asmenys nuplėšė ir išniekino Ukrainos vėliavą, kuri jau daug mėnesių plevėsavo prie miesto merijos.
Kol kas nežinomi vandalų motyvai ir jų tapatybė, bet policija turi incidento vaizdo įrašą. Pažymima, kad nusikaltimą įvykdė keli jaunuoliai.
Tyrimas atliekamas pagal straipsnius dėl materialinės žalos padarymo ir užsienio valstybių vėliavų bei kitų nacionalinių simbolių išniekinimo.
Tbilisis, gegužės 8 d. (Ukrinform-ELTA). Po incidento, kai nenustatytas asmuo nuplėšė Ukrainos vėliavą nuo stiebo Sakartvelo sostinės Tbilisio centriniame parke, Ukrainos ambasada pareikalavo ištirti incidentą, pranešė portalas „Georgia Online“.
Atitinkamą vaizdo įrašą išplatino televizijos kanalas „Mtavari TV“. Pasak kanalo, vėliavą nuplėšęs asmuo pats paskelbė vaizdo įrašą socialiniuose tinkluose, tačiau vėliau jo paskyra tapo neprieinama. Pasak „Mtavari“, kaltininkas yra prorusiškos organizacijos „Konservatyvusis judėjimas“/ „Alt-Info“ rėmėjas.
Ukrainos laikinasis reikalų patikėtinis Sakartvele Andrijus Kasjanovas incidentą pavadino „nepriimtinu“.
„Situacija, susijusi su mūsų ukrainietiškų simbolių niokojimu, yra absoliučiai nepriimtina. Apie tai informavome Ukrainos užsienio reikalų ministeriją ir bendradarbiausime su Sakartvelo teisėsaugos institucijomis, kad incidentas būtų ištirtas, o kaltieji patraukti baudžiamojon atsakomybėn pagal Sakartvelo įstatymus“, – sakė A. Kasjanovas.
Nuo 2022 metų sausio Sakartvele įsigaliojo įstatymas, kuris numato 1 000 larių (apie 365 eurų) baudą už valstybės, su kuria šalis palaiko diplomatinius santykius, vėliavos ar herbo išniekinimą.
Opozicinės partijos „Lelo“ lyderis Mamuka Chazaradzė sakė, kad vėliavos nuplėšimas yra provokacija, nukreipta prieš kartvelų ir ukrainiečių tautų brolybę.
„Tokie veiksmai yra Rusijos propaganda Sakartvele, ir apskritai „Alt-Info“ ir jos ideologija turėtų būti uždrausta. Nepriimtina, kad mūsų šalyje yra jėgų, kurios atstovauja šalies, okupavusios 20 proc. Sakartvelo teritorijos, interesams“, – sakė M. Chazaradzė.
Sakartvelo vidaus reikalų ministerija kol kas nepateikė jokių komentarų šiuo klausimu.
Berlynas, gegužės 5 d. (ELTA). Ukrainos ambasadorius Vokietijoje Oleksijus Makejevas pakomentavo Berlyno policijos sprendimą uždrausti demonstruoti Ukrainos ir Rusijos vėliavas prie sovietinių memorialų Treptovo, Tyrgarteno ir Schionholzer Heidės parkuose gegužės 8-ąją ir 9-ąją, praneša portalas „eurointegration“.
„Ukrainos vėliavos uždraudimas yra labai neįžvalgus ir nepagrįstas. Vokiečiai neturi jokių problemų dėl Ukrainos vėliavos, kuri yra taikos ir laisvės simbolis“, – parašė tviteryje O. Makejevas.
Panašus draudimas buvo paskelbtas ir pernai. Tada Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad neleistina dėti lygybės ženklą tarp Ukrainos ir Rusijos vėliavų.
Teigiama, jog Berlyno Senatas tokiu sprendimu siekia, kad Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinių minėjimo neaptemdytų galimi konfliktai, susijęs su Rusijos invazija į Ukrainą.
Kyjivas, rugpjūčio 13 d. (ELTA). Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba (GUR) mano, kad rusai okupantai Zaporižios atominę elektrinę (AE) gali apšaudyti panaudodami haubicą su Ukrainos vėliava, informuoja „Unian“.
Apie tai GUR paskelbė savo kanale socialiniame tinkle „Telegram“.
„Okupantai Zaporižios AE apšaudo iš Vodianojė gyvenvietės (Zaporižios srityje) ir rengia provokaciją su Ukrainos vėliava“, – teigiama pranešime.
Žvalgyba pabrėžė, kad vienas rusų artilerijos smūgis jau anksčiau apgadino šiluminės ir požeminės komunikacijos cecho pirmąjį siurblinės bloką. Dar vienas artilerijos smūgis iš dalies sugriovė priešgaisrinę stotį, atsakingą už AE saugumą. Per apšaudymus užsidegė greta elektrinės esantis miškas ir žolė, o gaisrų gesinimą apsunkino smūgiai priešgaisrinei stočiai.
Žvalgyba sako, kad Rusija aktyviai vykdo propagandą ir atvežė du autobusus žmonių, kurie atliks neva vietinių gyventojų ir AE personalo vaidmenį. Tuo metu tikrieji vietiniai gyventojai ir tikrasis personalas nesutinka dalyvauti rusų inscenizacijose.
Be to, teigiama, kad rusų okupantai į Energodarą atvežė savaeigės artilerijos sistemą „Pion“. Ant jos šono baltais dažais nudažyta raidė Z ir iškelta geltonai mėlyna Ukrainos vėliava. Žvalgyba mano, kad Rusija tai gali panaudoti eilinėms provokacijoms ir po to kaltinti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.
Rusai Zaporižios AE okupavo dar kovo mėnesį ir įvedė ten apie 500 karių su tankais ir kita sunkiąja ginkluote bei atgabeno sprogmenų. Jos darbuotojams tenka dirbti sudėtingomis psichologinio spaudimo sąlygomis, o į juos iš esmės nukreipti ginklai. Į AE taip pat atvežtas Rusijos branduolinės energetikos bendrovės „Rosatom“ personalas.
Rugpjūčio 5 d. okupantai apšaudė AE – buvo pažeistos aukštos įtampos linijos, o viename jėgainės blokų suveikė avarinė sistema. Trys sviediniai sprogo netoli AE bloko su branduoliniu reaktoriumi. Buvo rimtai apgadinta azoto ir deguonies stotis bei bendrasis pagalbinis pastatas.
Rugpjūčio 6 d. Rusijos pajėgos vėl apšaudė AE ir pataikė netoli panaudoto branduolinio kuro saugyklos. Rugpjūčio 11 d. AE ir aplink ją esanti teritorija ir vėl buvo apšaudyta.
Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas pareiškė, kad egzistuoja tikimybė, jog rusai gali susprogdinti Zaporižios AE.
Biškekas, gegužės 27 d. (AFP-ELTA). Ant Rusijos prezidento Vladimiro Putino vardu pavadintos viršukalnės Kirgizijoje nežinomi asmenys iškėlė Ukrainos vėliavą – tačiau Kirgizijos alpinistų sąjungos nariai ją vėl pašalino. Vietoj jos jie iškėlė Kirgizijos vėliavą.
Ukrainos vėliava pašalinta sąjungos sprendimu, tame nėra jokios politikos, sakė sąjungos vadovas Eduardas Kubatovas. Jis teigė esą įsitikinęs, kad „virš Kirgizijos kalnų turėtų plazdėti tik Kirgizijos vėliavos“.
4 446 metrų viršūnė Tian Šanio kalnuose 2011 metais V. Putino garbei buvo pavadinta jo vardu. Šios savaitės pradžioje tviteryje pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti šalia lentelės su pavadinimu plevėsuojanti Ukrainos vėliava.
Lietuvos ambasada Švedijoje penktadienį informavo Užsienio reikalų ministeriją (URM) apie nemalonų įvykį. Laiške, kurį matė ELTA, tvirtinama, kad ketvirtadienio naktį buvo įvykdytas išpuolis, kurio metu buvo pavogta ant Lietuvos ambasados pastato kabėjusi Ukrainos vėliava.
Kaip tvirtina Lietuvos ambasada Švedijoje, buvo pavogta tik Ukrainos vėliava. Tuo tarpu šalia kabėjusi Lietuvos vėliava nebuvo paliesta.
Ambasada atkreipia dėmesį, kad šiam išpuoliui turėjo būti pasirengta iš anksto, nes norint pasiekti vėliavos stovą reikėjo atsinešti kopėčias, be to buvo nupjautos vėliavos virvės nuo stovo.
Apie incidentą informuota Švedijos policija ir Švedijos URM.
Kijevas, vasario 9 d. (ELTA). Ukraina pareiškė Slovakijai protestą dėl incidento su jos vėliava, bet nelaiko jo kryptinga Ukrainai priešiška akcija ir nemano, kad šis įvykis atsilieps dvišaliams santykiams.
Tai trečiadienį per spaudos konferenciją pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
„Mūsų santykiai su Slovakijos vyriausybe yra puikūs, viskas gerai, ir šis incidentas Ukrainos ir Slovakijos santykiams neturės įtakos“, – sakė ministras, komentuodamas antradienio incidentą, kai vienas iš Slovakijos parlamento deputatų apipylė Ukrainos vėliavą vandeniu.
Pasak URM vadovo, Ukraina pareiškė protestą Slovakijai ir pareikalavo, kad deputatas atsiprašytų, bet jis nežinąs, ar parlamentaras tai padarė. D. Kuleba pažymėjo, kad incidentas buvo ne „kryptinga Ukrainai priešiška akcija“, o platesnės konfrontacijos, nesusijusios su Ukrainos klausimu, rezultatas.
Jis pabrėžė, kad nepagarbus požiūris į valstybės simboliką yra neleistinas, ir pridūrė, kad Kijevas ras „dingstį deramai atsakyti į šį poelgį“.
Antradienį kraštutinės dešiniosios „Liaudies partijos „Mūsų Slovakija“ deputatas Andrejus Medveckis apipylė vandeniu Ukrainos vėliavą. Incidentas įvyko opozicijai mėginant užblokuoti balsavimą dėl galimybės naudotis dviem šalies aerodromais suteikimo JAV kariškiams.
Valdžios partijos „Laisvė ir solidarumas“ deputatai išskleidė Ukrainos vėliavą, tada A. Medveckis stvėrė vandens butelį ir ėmė laistyti vėliavą, o paskui ir ją laikiusius žmones.
Slovakijos URM vadovas Ivanas Korčokas atsiprašė už incidentą ir pažadėjo parlamente susitikti su opozicija.