Fortūnos miestas. Knygos viršelis

Leidykla „Briedis“ pristato Rogerio Crowley‘aus intriguojančią istorinę knygą „Fortūnos miestas. Kaip Venecija iškovojo ir prarado jūrinę imperiją“.

Tai epinė penkių šimtmečių kelionė, pasakojanti apie kryžiaus žygius ir prekybą, marą, jūros mūšius ir kolonijinį projektą, kaip iškilo imperija, kurią venecijiečiai savo dialektu vadino Stato daMar, ir buvo sukurta jos komercinė gerovė. Kryžiaus žygiai suteikė progą Respublikai pakilti į pasaulio sceną.

Venecijiečiai čiupo šią galimybę abiem rankomis ir pasipelnė. Daugiau nei penkiems šimtams metų jie tapo Viduržemio jūros rytinės dalies šeimininkais.

Kai jūra nusiteikė prieš juos, jie kovėsi iš paskutiniųjų. Venecijos kelias į imperiją buvo kupinas daugybės nepaprastų kovų ir iššūkių – 1204 metais įvykęs Konstantinopolio apiplėšimas, žūtbūtinis varžymasis su Genuja ir desperatiška gynyba nuo turkų. Venecija sukūrė uostamiesčių ir laivyno bazių imperiją, nukreipusią pasaulio gėrybes link jos prieplaukų. Taip miestas tapo turtingiausia vieta žemėje – švytinčia mozaika, sulipdyta iš to, ką ji nusipirko, išmainė, pasiskolino ir pavogė. Imperijos kūrimas buvo narsos ir dviveidiškumo, sėkmės, atkaklumo, prisitaikymo ir periodiškų katastrofų istorija.

Pirmiausia ši knyga – tai sakmė apie prekybą. Vienintelei Venecijai visame pasaulyje buvo lemta pirkti ir parduoti. Venecijiečiai buvo pirkliai iki pirštų galiukų, jie su moksliniu tikslumu apskaičiavo riziką, pajamas ir pelną. Raudonai auksinė šv. Morkaus vėliava su liūtu plevėsavo ant stiebų viršūnių kaip korporacijos emblema. Venecijiečių pradžios mitas ir pasiteisinimas buvo prekyba, dėl kurios juos dažnai koneveikė labiau į sausumą orientuoti kaimynai.

Miesto gerovė nesirėmė kažkuo apčiuopiamu – jis neturėjo nei žemės nuosavybės, nei gamtinių išteklių, nei žemės ūkio produkcijos ar gausios populiacijos. Čia tiesiogine prasme nebuvo tvirto pagrindo po kojomis. Fizinis išlikimas priklausė nuo trapios ekologinės pusiausvyros. Venecija buvo galbūt pirmoji virtuali ekonomika, kurios gyvybingumas glumino pašaliečius. Ji nerinko jokio derliaus, išskyrus auksą, ir gyveno apimta nuolatinės baimės, – nutraukus jos prekybos kelius, visas didingas statinys galėjo tiesiog subyrėti.

Paremta amžininkų pasakojimais apie prekybą ir karus, jūreivystę ir piratavimą bei vietas, kuriose venecijiečiai plaukiojo ir žuvo, knyga „Fortūnos miestas“ yra puikus naratyvinės istorijos pavyzdys. Prasidedanti Kristaus žengimo į dangų iškilmėmis 1000-aisiais ir pasibaigianti sprogimu prie Graikijos krantų bei katastrofiškomis naujienomis, kad portugalai atrado jūros kelią į Indiją, ji pakerės visus, kurie mėgsta Veneciją ir Viduržemio jūros pasaulį.

2021.08.28; 07:18

Venecijoje guminių batų reikės ir per Kalėdas. Potvynio vandens lygis lagūnos mieste antradienį 8.45 val. vietos laiku, oficialiai duomenimis, siekė 139 cm virš įprasto jūros lygio. Tai yra 5 cm mažiau nei pirmadienį. Tačiau vandenyje ir toliau skendi didelė dalis miesto centro.
 
Praėjusį mėnesį Veneciją siaubė neįprastai didelis potvynis. Lapkričio 12-ąją vandens lygis pakilo iki 187 cm – tai buvo aukščiausias rodiklis per 33 metus. Buvo užlieta Morkaus katedra, sūrus vanduo padarė jai didelės žalos. Viešbučių savininkai tada ėmė skųstis neregėtu rezervacijų atšaukimu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.25; 00:05

Tūkstančiai venecijiečių sekmadienio vakarą išėjo į šio renesansinio miesto gatves, kad parodytų pyktį dėl dažnų potvynių ir didžiulių kruizinių laivų poveikio.
 
Nepabūgę stipraus lietaus, apie 2–3 tūkst. žmonių priėmė aplinkosaugos grupių kvietimą ir kartu priešinosi didžiuliams laivams. Kritikų teigimų, kruizinių laivų sukeliamos bangos spartina lagūnų miesto pamatų eroziją.
 
Skanduodami tokius šūkius, kaip „Venecija, priešinkis“ ir ragindami merą Luigi Brugnaro atsistatydinti, protesto dalyviai taip pat teigė, kad didžiulis projektas MOSE turi būti nutrauktas.
 
Multimilijardinis infrastruktūros projektas MOSE, skirtas apsaugoti Veneciją nuo potvynių, buvo pradėtas 2003 m., tačiau projekto kaina išsipūtė, o pats projektas buvo ne kartą atidėtas. Jį taip pat gaubia korupcijos skandalai.
 
Venecijiečiai protestuotoja po to, kai miestą anksčiau šį mėnesį užliejo beprecedenčiai potvyniai, kurie suniokojo miestą, užpylė namus, verslo įmones ir kultūros paveldą.
 
„Venecijiečiai kūne – gili žaizda. Potvynis parklupdė miestą ir atskleidė pasauliui nepaprastą jo trapumą“, – naujienų agentūrai AFP sakė aktyvistas Enrico Palazzi.
 
Venecija sekmadienį patyrė dar vieną potvynį, vandens lygis siekė 130 cm.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.25; 00:02

Grupė vokiečių turistų penktadienį buvo išsiųsti iš Venecijos dėl to, kad prie žymaus Rialto tilto sustojo išsivirti kavos.
 
32 ir 35 metų berlyniečiai netoli tilto nusimetė kuprines ir ruošėsi užsikaisti puodelį kavos, naudodami nedidelį turistinį dujų balionėlį. Jiems buvo skirta 950 eurų bauda pagal naujas viešosios tvarkos taisykles, kurias priėmė centro dešinės miesto taryba. Nauji nutarimai buvo priimti dėl viešosios tvarkos sumaišties, kilusios į Veneciją plūstant turistų miniai.
 
Berlyniečių pora buvo nuvesta į policijos nuovadą po to, kai vietinis gyventojas apie juos pranešė pareigūnams, skelbė miesto tarybos atstovai.
Tai jau 40-asis kartas, kai pagal gegužę priimtas naujas taisykles turistų buvo pareikalauta palikti miestą.
 
„Venecijos mieste reikia elgtis pagarbiai, blogų manierų žmonės, kurie galvoja, kad atvykę gali daryti ką tik panorėję, privalo suprasti, kad vietinės policijos pareigūnų jie bus sugauti, nubausti ir išvaryti“, – sakė Venecijos meras Luigis Brugnaras.
 
Taisyklės, kurios draudžia šokti į kanalus, praustis fontanuose ir vaikščioti mieste dėvint tik maudymosi kostiumus, buvo įvestos po to, kai vietiniai pasiskundė, jog blogas turistų elgesys žemina šį UNESCO paveldo paminklą.
Venecijoje kasmet apsilanko maždaug 30 milijonų žmonių.
 
Vienas austrų turistas taip pat sulaukė baudos, kai Triesto mieste siestos metu tarp dviejų medžių išsitiesė savo hamaką. Jam buvo liepta sumokėti 300 eurų, esą pagal žaliųjų miesto erdvių taisykles prie augalų negalima nieko tvirtinti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.20; 08:00

Venecijoje kruizinis laivas švartuodamasis taranavo turistų laivelį.
 
Milžiniškas laivas San Basilio prieplaukoje rėžėsi į čia stovintį laivelį, skelbia italų žiniasklaida.
 
Laikraščio „Corriere della Sera“ teigimu, nesunkiai sužeisti keturi laivelyje buvę žmonės. Incidentas įvyko Džudekos kanale istoriniame miesto centre.
 
Miesto meras Luigis Brugnaras tviteryje patvirtino incidentą. Vaizdo įraše buvo matyti, kaip kruizinis laivas „Msc Opera“, įjungęs sirenas, artėja prie prieplaukos.
 
Jau kurį laiką Venecijoje nesutariama dėl didelių kruizinių laivų. Kritikai nori juos visiškai išguiti iš lagūnos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.03; 00:45