Borisas Johnsonas. EPA-ELTA nuotr.

Maskva, balandžio 18 d. (AFP-ELTA). Rusijos valstybinė televizija pirmadienį transliavo vaizdo įrašą, kuriame, kaip ji apibūdino, į nelaisvę paimti už Ukrainą kovoję „britai“ reikalauja, kad ministras pirmininkas Borisas Johnsonas derėtųsi dėl jų paleidimo.
 
Du išsekusiai atrodantys vyrai, identifikuoti kaip Didžiosios Britanijos piliečiai Shaunas Pinneris ir Aidenas Aslinas, prašo iškeisti juos į Viktorą Medvedčiuką, turtingą Ukrainos verslininką, artimą prezidentui Vladimirui Putinui ir neseniai suimtą šioje provakarietiškoje šalyje.
 
Laidoje nenurodoma, kur ir kieno – Rusijos pajėgų ar Maskvos sąjungininkų separatistų Rytų Ukrainoje – abu vyrai buvo laikomi.
 
Įrašai buvo pateikti kaip interviu su Rusijos valstybinio transliuotojo VGTRK žurnalistu Andrejumi Rudenko. Filmuotoje medžiagoje A. Rudenko dviem vyrams rodo vaizdo įrašą, kurį praėjusią savaitę paskelbė V. Medvedčiuko žmona Oksana Marčenko, reikalavusi iškeisti jos vyrą į du britus. Tada sulaikytieji angliškai prašo iškeisti juos į verslininką.
 
Penktadienį paskelbtame interviu britų laikraščiui „The Daily Telegraph“ A. Aslino motina kreipėsi dėl jo paleidimo. Ang Wood sakė atpažinusi savo 28 metų sūnų rusiškoje laidoje dėl išskirtinės tatuiruotės. „Aidenas yra tarnaujantis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų narys ir dėl to yra karo belaisvis, todėl su juo turi būti elgiamasi žmoniškai“, – citavo laikraštis A. Wood.
 
Socialiniuose tinkluose išplitusiuose vaizdo įrašuose su Kremliaus remiamo transliuotojo RT logotipu jaunuolis, atrodo, leido suprasti, kad Ukraina vilkina konfliktą. Nebuvo aišku, ar tuose vaizdo įrašuose vyrai buvo verčiami kalbėti.
 
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasiūlė iškeisti 67 metų V. Medvedčiuką į šiuo metu Rusijoje laikomus ukrainiečius. Praėjusią savaitę paklaustas apie galimus mainus, Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pabrėžė, kad V. Medvedčiukas „nėra Rusijos pilietis“, ir sakė nežinąs, ar jis nori, kad Maskva kištųsi į jo bylą. Pirmadienį D. Peskovas pažadėjo „pranešti“, koks į tai bus V. Putino atsakymas.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.04.19; 06:12

FSB jus seka

Vašingtonas, sausio 20 d. (AFP-ELTA). JAV finansų departamentas ketvirtadienį paskelbė sankcijas keturiems ukrainiečiams, kurie, jo teigimu, dalyvauja Rusijos žvalgybos tarnybos FSB operacijose, kuriomis siekiama pakenkti Ukrainos vyriausybei ir ekonomikai.
 
Keturi asmenys, iš kurių du yra dabartiniai parlamento nariai ir du buvę pareigūnai, „veikia Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) nurodymu“ ir „užsiima Rusijos vyriausybės vadovaujama įtakos veikla, kuria siekiama destabilizuoti Ukrainą“, nurodė JAV iždas.
 
Du įstatymų leidėjai, kuriems buvo paskelbtos sankcijos, Tarasas Kozakas ir Olehas Vološynas, priklauso Viktoro Medvedčuko politinei partijai. Šis su Maskva susijęs politikas jau įtrauktas į JAV juodąjį sąrašą „dėl jo vaidmens kenkiant Ukrainos suverenitetui 2014 metais“.
 
JAV finansų departamentas pavadino T. Kozaką ir O. Vološiną FSB „marionetėmis“, nes, pasak jo, T. Kozakas naudojasi savo kontroliuojamais televizijos kanalais, siekdamas sumenkinti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vyriausybę.
 
Abu vyrai, pasak departamento, dalyvavo dezinformacijos kampanijose, nukreiptose į JAV prezidento rinkimus 2020 metais, kurioms vadovavo Rusijos žvalgyba.
 
FSB intrigos

Sankcijos taip pat skirtos buvusiam Ukrainos pareigūnui Volodymyrui Olijnykui, kuris, pasak Iždo departamento, persikėlė į Rusiją ir bendradarbiavo su Maskva, kenkdamas svarbiai Ukrainos infrastruktūrai; taip pat buvusiam aukštam Ukrainos nacionalinio saugumo pareigūnui Vladimirui Sivkovičiui, kuris, kaip manoma, aktyviai rėmė Rusijos vykdomą Krymo regiono kontrolę po jo užgrobimo 2014 metais.
 
Teigiama, kad V. Sivkovičius irgi dalyvavo FSB dezinformacijos operacijose prieš JAV, susijusiose su 2020 metų rinkimais.
 
„Šiuo veiksmu siekiama nusitaikyti, išryškinti ir pakirsti Rusijos destabilizavimo pastangas Ukrainoje“, – sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, šiuo metu esantis Europoje ir dalyvaujantis derybose su sąjungininkais dėl Ukrainos krizės.
 
A. Blinkenas pabrėžė, kad ketvirtadienį paskelbtos sankcijos yra „atskiros ir skirtingos“ nuo priemonių, kurias JAV ir sąjungininkai parengė Rusijai, jei ji įsiveržtų į Ukrainą.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.01.21; 05:15