Veto antspaudas

Vašingtonas, gruodžio 28 d. (dpa-ELTA). JAV vyriausybė pasveikino Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos sprendimą vetuoti žiniasklaidos įstatymą, kuris sulaukė smarkios kritikos užsienyje. Veto yra „pozityvus signalas“ prieš Lenkijai metų sandūroje iš Švedijos perimant pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), pirmadienį pareiškė Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake‘as Sullivanas.
 
JAV prezidentas Joe Bidenas palankiai priėmė A. Dudos sprendimą nepasirašyti tokios formos įstatymo, sakė jis. J. Sullivanas prieš tai telefonu kalbėjosi su Nacionalinio saugumo biuro Lenkijoje vadovu Pawelu Solochu ir A. Dudos patarėju užsienio politikos klausimais Jakubu Kumochu.
 
Ir JAV vyriausybė, ir Europos Komisija prieš Kalėdas parlamento Varšuvoje priimtą įstatymą pavadino pavojumi žiniasklaidos laisvei. Kritikų teigimu, jis nutaikytas prieš privačią stotį TVN, kuri priklauso JAV koncernui „Discovery“. Žinių stotis nevengia kritikos valdančiajai Teisės ir teisingumo partijai (PiS), kuri nuo 2015 metų turi absoliučią daugumą parlamente.
 
Laisva ir nepriklausoma žiniasklaida stiprina demokratiją, vasarą pabrėžė JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price‘as. Lenkija, kaip svarbi NATO partnerė, esą turi pademonstruoti savo įsipareigojimą šiems principams.
 
PiS inicijavo įstatymą, kad apribotų užsienio įtaką žiniasklaidai.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.12.29; 07:00

Lenkiška juostelė. Slaptai.lt nuotr.

Už vertybes ir skaidrumą atsakinga Europos Komisijos (EK) vicepirmininkė Vera Jourova sukritikavo naują Lenkijos žiniasklaidos įstatymą, kuriuo ribojama užsienio kapitalo nepriklausoma žiniasklaida ir paragino ES priimti žiniasklaidos laisvės apsaugos aktą.
 
„Žiniasklaidos pliuralizmas ir nuomonių įvairovė yra tai, kuo stiprios demokratijos džiaugiasi, o ne su kuo kovoja. Lenkijos žiniasklaidos įstatymo projektas siunčia neigiamą signalą. Mums reikia žiniasklaidos laisvės akto visoje ES, kad užtikrintume žiniasklaidos laisvę ir palaikytume teisės viršenybę”, – tviteryje rašė V. Jourova.
 
Trečiadienį Lenkijos parlamentarai balsavo už įstatymą, pagal kurį ne ES bendrovėms negalėtų priklausyti kontroliniai Lenkijos žiniasklaidos įmonių akcijų paketai. Kritikų teigimu, toks žingsnis pažeistų žiniasklaidos laisvę.
 
Jei įstatymas būtų galutinai priimtas, JAV „Discovery“ grupė būtų priversta parduoti kontrolinį TVN – vienos didžiausių Lenkijos televizijos tinklų – akcijų paketą. Naujienų televizija TVN24 dažnai itin kritiškai atsiliepia apie valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ vadovaujamos Vyriausybės sprendimus.
 
Lenkija yra ES narė, o visuomenės apklausos rodo, kad gyventojai nori ir toliau likti Bendrijoje, nepaisant premjero Mateuszo Morawieckio vadovaujamos Vyriausybės ginčų su Briuseliu.
 
Europos Komisija vis dar nėra patvirtinusi Varšuvos planų, kaip bus išleistos lėšos, gautos iš ES Gaivinimo fondo, skirto atkurti ekonomiką po koronaviruso pandemijos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.13; 08:06

Moldovos Konstitucinis Teismas penktadienį antrą kartą šią savaitę sustabdė prorusiškų pažiūrų prezidento Igorio Dodono įgaliojimus. Šįkart tokį sprendimą teismas priėmė, reaguodamas į tai, kad prezidentas vetavo naujuosius, Rusijos žiniasklaidai nepalankius žiniasklaidos įstatymus.

Moldova pasidalijusi tarp artimesnių santykių su Maskva šalininkų ir integracijos į Europos Sąjungą (ES) rėmėjų. Pastariesiems priklauso ir dabartinė šalies vyriausybė.

Naujuoju įstatymu norima uždrausti transliuoti „informacines, politines ir karines laidas, sukurtas šalyse, nepasirašiusiose Europos konvencijos dėl televizijos be sienų“.

Moldovos Konstitucinis Teismas penktadienį konstatavo, kad laikinas prezidento įgaliojimų sustabdymas – būtinas, siekiant, kad parlamento priimti įstatymai būtų atblokuoti ir galėtų įsigalioti. I. Dodono oponentai apeliaciją teismui pateikė po to, kai prezidentas minėtuosius įstatymus vetavo antrą kartą. Teismas, savo ruožtu, nurodė, kad pasinaudoti veto teise blokuojant šį įstatymą jis galėjo tik kartą.

Žiniasklaidos įstatymus vietoje prezidento pasirašys parlamento pirmininkas Andrianas Candu. I. Dodonas sukritikavo teismo sprendimą, pareikšdamas, kad nepasiduos „režimui“ – taip jis vadina savo proeuropietiškų pažiūrų oponentus.

Prieš tris dienas teismas buvo nurodęs laikinai sustabdyti I. Dodono įgaliojimus dėl to, kad jis atsisakė paskirti kelis proeuropietiškus ministrus.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.01.05; 00:30