Žydrė Gavelienė. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė Gavelienė tikina, kad Lietuva daugeliui tolimų rinkų turistų yra tik „trečio prioriteto šalis“. Pasak jos, į Lietuvą turistai renkasi važiuoti tik aplankius didžiąsias Europos valstybės ir dažnai ją lanko tik kaip dalį ilgesnio maršruto.
 
Paveikslai. Vilniaus senamiestis. Vytauto Visocko nuotr.

„Supraskime teisingai, kad mes, tiek Taivano, tiek Kinijos turistams nesame pirmo prioriteto šalis, kai jie važiuoja į Europą. Mes esame trečio prioriteto šalis. Kai jie jau yra apsilankę Ispanijoje, Italijoje ir Prancūzijoje ir pagalvoja, kad reikia ieškoti naujų regionų, tada važiuoja į Lietuvą arba Baltijos šalis. Ir tada renkasi maršrutą, kuris yra, apimantis regioną nuo Baltijos šalių iki Skandinavijos. Vien tik į mūsų šalį tikrai Azijos turistai nevažiuos, nebent tai būtų tikslinis renginys ar konferencija“, – žurnalistams sakė Ž. Gavelienė.
 
Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė tikino, kad toks pats turistų mentalitetas matomas ir iš JAV atvykstančių turistų.
 
„Mes labai priklausome esame nuo šalia esančių rinkų, kad būtume patrauklūs tolimosioms turistų rinkoms. Jeigu amerikiečiai čia važiuoja grupinėmis kelionėmis, jie keliauja apimdami, mažų mažiausiai, vien tik Baltijos šalis. Bet dažnai tai būna didelę teritoriją apimančios ekskursijos, kur bandoma apkeliauti ir Čekiją, Lenkiją arba Skandinavijos valstybes“, – komentavo ji.
 
Žygimantas Šilobritas (ELTA)
 
2023.01.29; 05:46

Žydrė Gavelienė. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Nors statistiškai matoma, kad Lietuvos atvykstamojo turizmo atsigavimo rodikliai šiemet pasiekė 55 proc. priešpandeminio lygio, iš tikrųjų sektoriaus įmonės „gyvena iš mažiau nei 40 proc. to, kas buvo 2019 metais“, sako Lietuvos turizmo rūmų prezidentė Žydrė Gavelienė.
 
„Tik dvi šalys, dvi rinkos, kurios mums duoda turistus, nepasikeitė ir mes viešai deklaruojame apie tai turistų srautai į Lietuvą atsigauna. Tos dvi rinkos yra Ukraina ir Jungtinės Amerikos Valstijos“, – pirmadienį Seime surengtoje konferencijoje „Kokia Lietuvos atvykstamojo turizmo ateitis?“ kalbėjo Ž. Gavelienė.
 
Anot jos, lyginant 2019 ir 2022 metus, užsienio turistų Lietuvoje padaugėjo tik iš JAV (6,6 proc.), tuo metu ukrainiečių turistų sumažėjo mažiausiai – apie 11 proc.
 
Neskaitant Rusijos ir Baltarusijos, kurių turistų srautai smarkiai smuko (80 proc. ir 54 proc.) dėl įtemptos geopolitinės situacijos, daugiausiai per trejus metus Lietuva neteko svečių iš Vokietijos (60 proc.), Suomijos (48 proc.), Lenkijos (46 proc.). 24 proc. mažėjo turistų iš Latvijos.
 
Bendrai turistų srautai lyginamuoju laikotarpiu krito 44,6 proc. (48 proc. sumažėjo turistų iš Europos Sąjungos šalių, 40 proc. – kitų valstybių).
 
„Jei žiūrėsime tik į pliką statistiką ir neįjungsime jokio išmanumo, atvykstamojo turizmo atsigavimas būtų 55 proc. Tačiau ar šioje geopolitinėje šviesoje, karo Ukrainoje akivaizdoje galima galvoti, kad 67 tūkst. ukrainiečių ar 38 tūkst. amerikiečių yra turistai, taip pat baltarusiai, rusai? Išėmus šiuos skaičius, atsigavimas būtų ties 40 proc., tačiau man neleis meluoti turizmo rinkos žinovai ir ekspertai, kad to skaičiaus dar nesiekiame“, – teigė ji.
 
Ji įvardijo, kad tokį sektoriaus smukimą lėmė kelios išorinės priežastys – karas Ukrainoje, dar juntamos pandemijos pasekmės ir dar ikipandeminių apimčių nepasiekę skrydžių dažniai – bei vidiniai veiksniai.
 
„Manau, kad didesnė įtaka to, kad neturime turistų, yra dėl neišspręstų vidinių klausimų, t.y., pozityvios komunikacijos apie realią situaciją Lietuvoje stoka, tarptautinių renginių trūkumas, turizmo strategijos gairių nebuvimas. Nėra trumpalaikių veikiančių priemonių gaivinti turizmą“, – keletą Lietuvos turizmo politikos trūkumų pažymėjo ji, dar pridėjusi, kad Nacionaliniame plėtros plane 2021-2030 metams investicijos į turizmą skirtos tik viešajam sektoriui.
 
Pasak jos, Lietuvos turizmo rinkodaros, kurią vykdo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valdoma „Keliauk Lietuvoje“ agentūra, biudžetas yra „nekonkurencingas“ ir beveik 11 kartų mažesnis nei Estijoje (atitinkamai 2,4 mln. eurų ir 26 mln. eurų).
 
Ž. Gavelienė siūlė stiprinti turizmo politiką, parengti turizmo strategiją.
 
„Šiandien turizmo politikos skyrius (Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje – ELTA) gyvena be vadovo, „Keliauk Lietuvoje vyksta vadovo atranka. Tikėtina, kad ministerija ras geriausius, tinkamus žmones šitoms pozicijoms užimti, kurie tikrai padarys pokytį, tačiau be turizmo strategijos ar gairių tai neįmanoma“.
 
Taip pat, anot Turizmo rūmų vadovės, svarbu įgyvendinti trumpalaikes pagalbos priemones nuo Rusijos karo ir COVID-19 pandemijos nukentėjusiam verslui, koreguoti Nacionalinės plėtros programą.
 
„Priemonių atvykstamajam turizmui skatinti reikia, pasiūlymai pateikti ministerijai. Ir būtų labai gražu, jei Nacionalinės plėtros programoje turizmui nukreipti pinigai būtų proporcingai investuojami tiek į verslą, tiek į viešąjį sektorių. Tik tokiu atveju galima kažką padaryti ateityje“, – tikino Ž. Gavelienė.
 
Jos teigimu, geriausi metai Lietuvos atvykstamajam turizmui buvo 2018 metai – kuomet šalies turizmo paslaugų eksportas (užsieniečių Lietuvoje išleidžiami pinigai) siekė 1,3 mlrd. eurų.
 
Lukas Juozapaitis (ELTA)
 
2022.10.03; 00:01

Graikijai paskelbus apie užsienio turistams, tarp jų ir Lietuvos, atveriamas sienas, Turizmo rūmų prezidentė Žydrė Gavelienė žinią vertina pozityviai ir tikisi, kad toliau sąraše rikiuosis Portugalija, Ispanija bei Turkija.
 
„Naujienas apie atsiveriančias sienas ir netaikomą saviizoliaciją vertiname pozityviai, nes lietuviai yra išsiilgę kelionių ir klausinėja kasdien, kada bus galima keliauti”, – Eltai sakė Ž. Gavelienė.
 
Pasak jos, Graikija yra populiari atostogų kryptis.
 
„Graikija papuola į trejetuką populiariausių šalių, ir mes tikimės, kad po Graikijos bus Portugalija, Ispanija ir Turkija. Labai džiaugiuosi, kad ir Gruzija (Sakartvelas) ir Islandija patenka į tą sąrašą, nes tai tos šalys, kurios gali labai daug ką pasiūlyti turistams, juolab sumažėjus srautams lankymo metu ir dėl kainų“, – kalbėjo Ž. Gavelienė.
 
Ji sakė teigiamai vertinanti Lietuvos Vyriausybės žingsnius dėl atveriamų sienų, tačiau pabrėžė, kad keliautojai turi laikytis saugumo reikalavimų.
 
„Teigiamai vertinu, tik turiu pridurti, kad nuo mūsų visų atsakingo elgesio, nuo reikiamų priemonių laikymosi tiek kelionės metu, tiek grįžus priklauso, kiek mes ilgai džiaugsimės šitomis atvertomis galimybėmis“, – sakė Turizmo rūmų vadovė.
 
Turistai ir kiti keliautojai iš 29 pasaulio šalių, tarp jų – Lietuvos, nuo birželio 15 dienos galės laisvai vykti į Graikiją – jiems nereikės izoliuotis, penktadienį pranešė Graikijos turizmo ministerija.
 
Ketvirtadienį Kroatija paskelbė atidaranti savo sienas turistams iš 10-ies Europos Sąjungos šalių, taip pat ir Lietuvos.
 
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija ketina skelbti sąrašą šalių, iš kurių atvykus nebus taikoma 14 dienų saviizoliacija. Kaip trečiadienį pranešė premjeras Saulius Skvernelis, į tokį sąrašą galėtų pretenduoti Islandija, Slovėnija, Graikija, Kroatija, Kipras, Norvegija, Vengrija, Šveicarija, Čekija, Austrija ir dalis kitų šalių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.30; 07:00