Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu patvirtino savo planus aneksuoti dalį okupuoto Vakarų Kranto, praneša agentūra „Reuters“.
„Mes turime istorinę galimybę, kokios nebuvo nuo 1948 metų, žengti diplomatinį žingsnį ir apdairiai paskelbti suverenitetą Judėjoje ir Samarijoje“, – sakė jis pirmadienį, paminėdamas Izraelio valstybės sukūrimo metus ir biblinius Vakarų Kranto vardus. B. Netanyahu pabrėžė, kad laiko tai vienu svarbiausių naujosios savo vyriausybės uždavinių. „Tai didelis šansas, kuriuo negalime nepasinaudoti“, – kalbėjo jis.
Palestiniečiai tuo tarpu tokį žingsnį traktuoja kaip nelegalią okupuotų teritorijų aneksiją. Jie šias teritorijas mato būsimos Palestinos valstybės dalimi. Protestuodami prieš B. Netanyahu ketinimus, palestiniečiai praėjusią savaitę paskelbė nutraukiantys bendradarbiavimą saugumo klausimais su Izraeliu ir JAV. Izraelis užėmė Vakarų Krantą 1967-aisiais per Šešių dienų karą.
N. Netanyahu siekia žydų gyvenviečių ir Jordano slėnio Vakarų Krante suvereniteto. Vyriausybės konsultacijos šiuo klausimu turėtų prasidėti liepos 1-ąją.
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad naujoji vyriausybė, kurios ministrai sekmadienį buvo prisaikdinti, turėtų įteisinti Izraelio suverenitetą Vakarų Kranto žydų nausėdijose.
„Pats laikas pritaikyti Izraelio teisę ir parašyti dar vieną garbingą skyrių Sionizmo istorijoje“, – prieš vyriausybės prisaikdinimo ceremoniją Izraelio parlamente žydų gyvenviečių okupuotoje Palestinos teritorijoje klausimą komentavo B. Netanyahu.
„Žydų tauta gimė ir augo būtent šiose teritorijose. Šis veiksmas neatitrauks mūsų nuo taikos, jis mus priartins prie taikos“, – pareiškė B. Netanyahu.
Naujoji B. Netanyahu ir buvusio kariuomenės vado Benny Gantzo koalicinė vyriausybė vėliau penktadienį bus prisaikdinta, o buvusių oponentų susitarimą leis Izraeliui judėti Vakarų Kranto nausėdijos aneksijos link.
Tikėtina, kad toks žingsnis sukels tarptautinės bendruomenės pasipiktinimą ir padidins įtampą Vakarų Krante, kur gyvena beveik 3 mln. palestiniečių ir apie 400 tūkst. izraeliečių. Izraeliečiai Vakarų Krante gyvena nausėdijose, kurios tarptautinės teisės požiūriu yra neteisėtos.
Savo kalboje b. Netanyahu tikino, esą nėra jokios abejonės, kad „šimtai tūkstančių mūsų brolių žydų Judėjoje ir Samarijoje visada liks ten, kur yra, pagal bet kokį galutinį taikos susitarimą“.
Judėja ir Samarija yra bibliniai terminai hebrajų kalba, kuriai Izraelis vadina Vakarų Krantą.
Tiesa, B. Gantzas savo kalboje neminėjo galimos Vakarų Kranto nausėdijų aneksijos.
Izraelio gynybos ministras Naftalis Bennettas nori, kad žydų naujakurių skaičius Izraelio okupuotame Vakarų Krante per dešimt metų išaugtų iki milijono. „Mūsų tikslas yra, kad per dešimtmetį Judėjoje ir Samarijoje gyventų milijonas Izraelio piliečių“, – pareiškė jis trečiadienį konferencijoje dėl JAV Artimųjų Rytų politikos kurso keitimo. Tai reiškia, kad naujakurių skaičius nuo šiuo metu 400 000 daugiau nei padvigubėtų.
JAV lapkritį paskelbė atsisakančios ligšiolinės savo pozicijos ir nebelaikančios žydų gyvenviečių Vakarų Krante prieštaraujančiomis tarptautinei teisei. Konferencijoje Jeruzalėje trečiadienį be gynybos ministro N. Bennetto dalyvavo ir vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu bei JAV ambasadorius Izraelyje Davidas Friedmanas.
D. Friedmanas, kuris pats yra žydas, atmetė vertinimą, kad palestiniečių teritorijos yra „okupuotos“. „Mes nesame okupantai savo gimtinėje, mes nesame okupantai savo pačių šalyje, mes nesame kaip belgai Konge“, – sakė jis.
Palestiniečių savivalda griežtai sukritikavo N. Bennetto ir D. Friedmano teiginius.
JT žydų gyvenvietes palestiniečių žemėse laiko prieštaraujančiomis tarptautinei teisei. Didelė dalis tarptautinės bendrijos vadina jas didele kliūtimi Artimųjų Rytų taikos procese.
Ketvirtoji Ženevos konvencija kategoriškai draudžia civilių perkėlimą į okupuotas teritorijas.
Turkija pasmerkė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu planus aneksuoti žydų gyvenvietes Vakarų Krante. Užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sekmadienį tviteryje rašė, kad tai yra „neatsakinga“. B. Netanyahu apie aneksijos planus paskelbė prieš antradienį vyksiančius Izraelio parlamento rinkimus.
„Vakarų Krantas yra palestiniečių teritorija, Izraelis ją užėmė nusižengdamas tarptautinei teisei“, – rašė M. Cavusoglu tviteryje. To esą nepakeis ir N. Netanyahu „neatsakingas pareiškimas kovojant dėl rinkėjų balsų“. Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano atstovas tviteryje teigė, kad minėti planai yra dar vienas įrodymas, kaip N. Netanyahu laidoja dviejų valstybių sambūviu pagrįstą sprendimą.
Pasipriešinimą paskelbė ir palestiniečių užsienio reikalų ministras Riadas Malkis. B. Netanyahu turės „rimtą problemą“, jei įgyvendins savo planą, sakė ministras sekmadienį Jordanijoje, kur dalyvauja pasaulio ekonomikos forume.
B. Netanyahu šeštadienį interviu televizijai pareiškė, kad aneksuos žydų gyvenvietes Vakarų Krante.
Šiuo metu daugiau kaip 400 000 naujakurių gyvena 1967 metais okupuotame Vakarų Krante ir dar 200 000 – Izraelio aneksuotoje Rytų Jeruzalėje. JT visas Izraelio teritorijas okupuotose palestiniečių žemėse vadina neteisėtomis. Izraelio gyvenviečių statybą užsienis laiko viena didžiausių kliūčių ilgalaikiam taikos sprendimui Artimuosiuose Rytuose, nes butai pastatyti žemėje, kurioje palestiniečiai nori sukurti savo valstybę.
Tokie B. Netanyahu teiginiai prieš rinkimus gali būti skirti nacionalistams rinkėjams, kurie atmeta taiką su palestiniečiais.
Izraelio užsienio reikalų ministerija iškvietė Airijos ambasadorę Alison Kelly dėl šios šalies parlamente svarstomo įstatymo, kuriame numatoma boikotuoti prekes, pagamintas palestiniečių teritorijose įkurtose žydų gyvenvietėse.
Tai penktadienį pranešė Izraelio premjero Benjamino Netanyahu kanceliarija.
„Airijos ambasadorė iškviesta į URM pasiaiškinti. Izraelis reiškia pasipiktinimą dėl Airijos parlamente priimto Izraeliui priešiško įstatymo, demonstruojančio veidmainiškumą ir antisemitizmą“, – sakoma kanceliarijos pranešime.
Kaip informavo Izraelio valstybinis radijas „Kan“, Airijos parlamentas šią savaitę jau antruoju svarstymu pritarė įstatymui, draudžiančiam „prekybą, duodančią naudos nelegalioms gyvenvietėms teritorijose, kurios pagal tarptautinę teisę laikomos okupuotomis“.
JT Saugumo Taryba 2016 metų pabaigoje priėmė rezoliuciją, kurioje reikalaujama, kad Izraelis nutrauktų gyvenviečių statybą okupuotose palestiniečių žemėse. Tada Izraelis pareiškė nevykdysiąs šio dokumento nuostatų. Per penkis dešimtmečius, praėjusius nuo to laiko, kai žydų valstybė pradėjo kontroliuoti Vakarų Krantą, Izraelis ten pastatė apie 120 gyvenviečių. Jos laikomos viena iš didžiausių kliūčių, trukdančių atnaujinti taikos derybas su palestiniečiais.