Popiežius Pranciškus paragino gegužės 14-ąją paskelbti visų religijų maldos prieš koronaviruso pandemiją diena. Tą dieną visų pasaulio konfesijų atstovai kartų melstųsi, pasninkautų ir pasišvęstų gailestingumui, sakoma pontifiko raginime, kurį jis išsakė per Viešpaties angelo maldą sekmadienį, praneša „Vatican News“.
 
Popiežius dar kartą pareiškė savo artumą Covid-19 ligoniams, juos prižiūrintiems medikams ir visiems tiems žmonėms, kurie kenčia dėl pandemijos. Katalikų bažnyčios vadovas ragino užsienio šalis aktyviau bendradarbiauti, kad kovoje su koronavirusu gydymas ir skiepai būtų prieinami visiems. Jis pabrėžė, jog svarbu garantuoti terapiją visiems ligoniams.
 
Šv. Petro aikštė Romoje uždaryta nuo kovo 10 dienos. Popiežius Viešpaties angelo maldą rengia vaizdo ryšiu. Kasdieninės jo aukojamos mišios Santa Martos svečių namų koplyčioje transliuojamos internetu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.04; 03:00

Borisas Johnsonas. EPA-ELTA nuotr.

Borisą Johnsoną gydę medikai ruošėsi, kaip pranešti apie ministro pirmininko mirtį, jei jis taptų Covid-19 auka. Gydytojai buvo apsvarstę visas priemones, ką reikėtų daryti, jei reikalai pakryptų ypač bloga linkme, sakė B. Johnsonas sekmadienį laikraštyje „The Sun“ paskelbtame interviu.
 
Jo perkėlimas į reanimaciją po užsikrėtimo naujuoju koronavirusu buvo „labai sunkus momentas, to aš neneigiu“, – kalbėjo B. Johnsonas. „Mano būklė nebuvo itin puiki ir aš suvokiau, kad yra parengti nenumatytų atvejų planai“, – sakė jis. Medikai esą turėjo strategiją, kaip „Stalino mirties atveju“.
 
B. Johnsonas kovo 27-ąją paskelbė, kad užsikrėtė naujuoju koronavirusu, tačiau simptomai esą buvo nesunkūs. Vis dėlto po savaitės saviizoliacijos infekcija nesitraukė. Balandžio 5 dieną premjeras buvo paguldytas tyrimams į ligoninę, o paskui per 24 valandas perkeltas į reanimaciją.
 
Čia jam tris dienas litrais buvo tiekiama deguonis, pasako 55-erių premjeras interviu. Tačiau jis teigė niekada netikėjęs, kad mirs. Jis galvojęs: „Kaip man išsikapstyti?“
 
Paleistas iš ligoninės, B. Johnsonas dar dvi savaites sveiko vyriausybės užmiesčio rezidencijoje netoli Londono, o pirmadienį grįžo į darbą. Po dviejų dienų jo sužadėtinė pagimdė sūnų.
 
Didžioji Britanija yra viena labiausiai koronaviruso paveiktų pasaulio šalių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.03; 00:30

Karantinas Ispanijoje. EPA – ELTA nuotr.

Ispanijoje, kuri yra viena iš labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių pasaulio šalių, šeštadienį pradėta švelninti griežtas karantino sąlygas.
 
Komunikacijos specialistė Laura Matukevičiūtė, šiuo metu esanti Ispanijoje, Ibisos saloje, kur laikosi itin griežto karantino jau 56 dieną.
 
Pasak jos, per 7 savaites iš namų ji išėjo tik 6 kartus į maisto prekių parduotuvę. Šeštadienis – pirmoji diena, kai žmonės gali palikti savo namus ir išeiti į lauką. Deja, pasak jos, tai daryti galima tik tam tikromis valandomis.
 
„Yra sudėlioti laikai. Kam daugiau nei 14 metų, gali išeiti nuo 6 – 10 val. ryte bei 20 – 23 val. vakare. Išeiti galima tik vieną kartą per dieną, tai turi pasirinkti – ryte ar vakare. Galime išeiti ne toliau nei vienas kilometras nuo namų, kad žmonės nevažinėtų po populiarius paplūdimius ir nesibūriuotų. Vėliau į lauką nuo 10 val. ryto dviem valandoms gali išeiti vyresni nei 70 metų žmonės bei žmonės su slaugytojais. Jie taip pat turi valandą vakare nuo 19 – 20 val. Šeimos su vaikais, tiksliau vienas suaugęs bei daugiausia trys vaikai, lauke gali būti nuo 12 iki 19 val.”, – apie pirmuosius karantino švelninimus Eltai pasakojo L. Matukevičiūtė.
 
Pirmomis griežto karantino dienomis, pasakojo L. Matukevičiūtė, žmones kaustė baimė ir nežinomybė. Anot jos, salos senamiesčio gatvės ištuštėjo, jose pradėjo patruliuoti pareigūnai.
 
„Jautiesi kaip kokiame filme. Gatvėse važinėja policija ir per garsiakalbius sako, kad negali eiti į gatves. Pats momentas, kai gatvės tuščios ir lėtai važiuoja policijos mašina, iš kurios sklinda tekstas: „situacija labai bloga, visi serga, likite namie, draudžiama tai ir tai“, – tai šiurpu. Jei dar lyja, tai atrodydavo kaip apokalipsė“, – sakė L. Matukevičiūtė.
 
Už išėjimą į gatvę be priežasties – 600 eurų bauda
 
Pasak L. Matukevičiūtės, griežtas karantinas prasidėjo kovo 15 dieną. Buvo sustabdytos visos prekybininkų veiklos, dirbo tik vaistinės ir maisto prekių parduotuvės. Taip pat, kaip pažymi L. Matukevičiūtė, žmonės privalėjo likti namuose, o išeiti galėjo į tik į artimiausią parduotuvę ar vaistinę vieną kartą per savaitę. Žmonės automobiliuose galėjo važinėti tik po vieną. Todėl, pasak L. Matukevičiūtės, jaunoms šeimoms bei vienišiems tėvams tai buvo didelis iššūkis, nes, važiuojant į parduotuvę, nebuvo kur palikti mažamečių vaikų.
 
„Dar viena problema, kad didelių maisto prekių parduotuvių nėra daug, o į parduotuvę galima eiti, kuri nėra daugiau nutolusi nuo gyvenamosios vietos nei vieną kilometrą. Tai daugelis žmonių pradėjo piktintis, kad prie jų gyvenamosios vietos yra tik mažos maisto prekių parduotuvės, kuriose maisto prekių kainos yra didesnės nei prekybos centruose“, – teigė L. Matukevičiūtė.
 
Pasak jos, žmonės iš pradžių nesuvokė situacijos rimtumo, todėl policija už karantino nesilaikymą pradėjo rašyti baudas. Už išėjimą į gatvę be priežasties bauda siekia 600 eurų.
 
„Tai jei ir norėtum išeiti, tu negali, nes baudos labai didelės“, – sakė ji.
 
Laiku neuždaryti oro uostai lėmė ligos atvejų plitimą
 
L. Matukevičiūtė pažymi, kad oro uostus sala uždarė gana vėlai – kovo 23 dieną.
 
„Iš pat pradžių kilo nepasitenkinimas, kodėl apskritai neuždarė oro uostų. Iš pradžių ligos atvejų buvo labai mažai, bet kiekvieną dieną vyko daugiau kaip dešimt skrydžių iš Ispanijos židinių, tai piktino žmones. Valdžia tikrai pavėlavo su skrydžių reguliavimais kokiomis trimis savaitėmis. Dėl to ir prasidėjo šios ligos“, – sakė L. Matukevičiūtė.
 
„Iš pradžių nebuvo jokios kontrolės: nei manęs oro uoste tikrino, nei temperatūros matavo. Tik kovo 23 dieną padarė, kad tik Ibisos gyventojai gali parvykti į salą“, – sakė ji.
 
L. Matukevičiūtė pati į Ibisą atvyko iš Barselonos, todėl jai buvo privaloma izoliuotis 14 dienų.
 
„Aš į Ibisą atvykau iš Barselonos. Man iš karto reikėjo karantinuotis, nes į salą atvykau iš židinio – Barselonos. Tad dvi savaites aš niekur negalėjau išeiti. Ibisoje yra tokios taisyklės, kad nesvarbu, iš kur tu atvyksti, kad ir iš tos pačios Ispanijos regionų, net ne iš užsienio, bet tu privalai karantinuotis dvi savaites. Tai aš išbuvau 14 dienų neiškėlusi kojos iš namų. Bet policija, skirtingai nei Lietuvoje, neatvyksta tikrinti ar laikomasi karantino sąlygų. Manau, tai galėjo lemti taip pat ligos atvejų didėjimą saloje“, – Eltai teigė L. Matukevičiūtė.
 
ELTA primena, kad Ispanijoje nuo koronaviruso plitimo pradžios jo aukomis jau tapo mažiausiai 25 100 žmonių. Per parą mirčių skaičius padidėjo 276. Mirštamumo antirekordas šalyje buvo užfiksuotas balandžio 1 d. – tada epidemijos aukomis tapo 950 pacientų.
 
Nustatytų užsikrėtimo atvejų skaičius Ispanijoje per parą padidėjo 1 147 – iki 216 582. Jau pasveiko 117 248 pacientai, šis rodiklis per 24 valandas išaugo 2 572. Jau kelios savaitės, kai susirgimo plitimo lygis šalyje mažėja.
 
Ispanija yra viena iš labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių pasaulio šalių. Nuo kovo vidurio čia galioja aukštesnio lygio parengties režimas. Gyventojų judėjimas šalyje ribojamas. Nedirba kavinės, barai, mokyklos, sporto klubai, pramogų centrai.
 
Ispanijos vyriausybė paskelbė planą, kaip iki birželio pabaigos etapais bus švelninamos ribojamosios priemonės. Šio proceso sparta šalies regionuose priklausys nuo padėties juose.
 
Praėjusių metų pabaigoje Kinijos Uhano mieste prasidėjęs naujojo koronaviruso sukeliamo susirgimo protrūkis išplito į daugumą pasaulio šalių. Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija jį pripažino pandemija. Naujausiais duomenimis, pasaulyje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius viršijo 3,2 milijono, mirė daugiau kaip 230 tūkstančių infekuotųjų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.03; 03:00

V. Zelenskis. EPA-ELTA nuotr.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Tęsdamas pokalbius su ES Rytų partnerystės šalių vadovais, šiandien Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjosi su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu. Valstybių vadovai aptarė Rytų partnerystės darbotvarkę ir sutarė, kad šiai ES politikos krypčiai reikalingas strateginis požiūris ir ambicinga darbotvarkė.

Lietuvos vadovas priminė, kad Lietuva išlieka ištikima Rytų partnerystės programos rėmėja. Prezidentas išreiškė aktyvų palaikymą Ukrainos euroatlantinei integracijai ir vykstančiam reformų procesui, ypač prokuratūros ir teismų sistemos, bankų reguliavimo, žemės rinkos liberalizavimo srityse.

„Būtina užtikrinti Ukrainos institucijų nepriklausomumą ir įdiegti antikorupcines priemones. Tai ypač svarbu piliečiams, demokratijai, ekonomikos augimui, Europos bendrovėms svarstant reikšmingas investicijas Ukrainoje“, – pridūrė šalies vadovas.

Ukrainos vadovui Lietuvos Prezidentas akcentavo principinę Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės saugumo ir Lietuvos sprendimą nepirkti nesaugios elektros energijos iš trečiųjų šalių. Prezidentas kreipėsi į Ukrainą su prašymu dar kartą apsvarstyti elektros nepirkimo klausimą iš Astravo atominės elektrinės.

Lietuvos Prezidentas išreiškė susirūpinimą dėl saugumo ir humanitarinės padėties Donbase bei Krymo regione. Primindamas Lietuvos poziciją dėl paramos Ukrainos teritoriniam vientisumui, Prezidentas akcentavo Rusijos atsakomybę šiame konflikte.

Lietuvos vadovas apgailestavo, kad dėl COVID-19 protrūkio teko atšaukti planuotą dvišalį vizitą į Ukrainą, Kijevą ir Zaporožę, planuotą šių metų kovo mėnesį, taip pat perkelti Ukrainos reformų konferencijos datą.

Prezidentas su Ukrainos vadovu aptarė koronaviruso plitimo dinamiką šalyse, jo užkardymo priemones ir perspektyvas atlaisvinti karantino suvaržymus. Pasidalyta mintimis apie viruso plitimo padarinius socialiniam ir ekonominiam šalių gyvenimui, valstybių paramos ekonomikoms planus bei Europos Komisijos skirtą pagalbos paketą trečiosioms šalims. Lietuvos Prezidentas informavo, kad Lietuva jau skyrė Ukrainai humanitarinę paramą medicininėmis priemonėmis.

Informacijos šaltinis – Prezidento komunikacijos grupė
 
2020.04.30; 00:30

URM ministras Linas Linkevičius. URM nuotr.

Antradienį užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius su Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephenu Biegunu telefonu aptarė saugumo iššūkius, keliamus tiek konvencinių, tiek naujųjų grėsmių, kaip pasaulinė COVID-19 krizė, sakoma pranešime.
 
Pokalbio dalyviai pažymėjo, kad kovojant su pandemija svarbu sutelktos sąjungininkų pastangos. Pareikštas susirūpinimas dėl didėjančio Rusijos karinio aktyvumo, toliau destabilizuojančio padėtį Rytų Ukrainoje, bandymų atšaukti sankcijas prisidengiant pandemija.
 
Sutarta, kad šios besitęsiančios Rusijos agresijos kontekste dar labiau išauga Euroatlantinės bendruomenės paramos Rytų partneriams reikšmė.
 
Aptariant Baltarusijos klausimą, ministras paminėjo, kad Vakarų šalys suinteresuotos politiškai, ekonomiškai ir energetiškai nepriklausoma Baltarusija. Patikino, kad Lietuva pasirengusi dirbti kartu, didinant Baltarusijos energetinę nepriklausomybę, tačiau svarbu, kad ir Baltarusija dėtų pastangas. L. Linkevičius pabrėžė rinkos ekonomikos reformų ir tvaraus ekonominio augimo, pagarbos žmogaus teisėms svarbą. Pareiškė nerimą dėl nepakankamų šalies pastangų suvaldyti COVID-19 pandemiją, Rusijos spaudimo strateginiams šalies ekonomikos sektoriams.
 
Ministras paprašė JAV paramos Lietuvos pozicijai Astravo atominės elektrinės klausimu, akcentavo minėto projekto neatitikimą aplinkosauginės ir branduolinės saugos standartams ir būtinybę įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) streso testų rekomendacijas iki elektrinės paleidimo.
 
„Turime dirbti kartu, siekiant išlaikyti laisvą ir nepriklausomą Baltarusiją. Astravo atominės elektrinės statyba prieštarauja ekonominei logikai, šaliai užkraudama milžinišką ekonominę naštą, ir dar labiau didindama priklausomybę nuo Rusijos“, – teigė L. Linkevičius.
 
Pokalbio metu aptartas ir transatlantinis ryšys bei nuolat gilėjantis dvišalis ir daugiašalis bendradarbiavimas NATO. Paminėta tęstinio JAV karinio buvimo regione reikšmė ir patikinta, kad Lietuva užtikrina visą reikiamą paramą sąjungininkų pajėgoms COVID-19 kontekste.
 
Pokalbyje atkreiptas dėmesys į vis gausėjančias prieš Lietuvą ir jos sąjungininkus nukreiptas kibernetines ir informacines atakas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.29; 01:30

Latvija kitą savaitę spręs dėl laipsniško karantino apribojimų švelninimo, paskelbė Latvijos premjeras Krišjanis Karinis.
 
Pasak jo, tai, ar švelninti dėl koronaviruso protrūkio įvestus apribojimus, spręs Ministrų Kabinetas, gavęs atitinkamus krizės valdymo pareigūnų pateiktus švelninimo scenarijus.
 
Tarp galimų siūlymų – reikalavimas, kad gyventojai viešose vietose dėvėtų veido kaukes.
 
„Tikimės tolesnių žingsnių plano. Kitą savaitę bus priimti konkretūs sprendimai, kad visi žinotų, kas bus po gegužės 12 d.“, – kalbėjo K. Karinis.
 
Jo teigimu, karantinas bus švelninamas etapais, nes koronavirusas vis dar nėra įveiktas ir nėra išrasti vaistai ar vakcina nuo COVID-19.
Latvijoje iki šiol patvirtinta 818 COVID-19 atvejų ir 13 mirčių nuo šios ligos.
 
„Palyginti su kitomis šalimis, mes atrodome labai gerai. Taip yra dėka visų mūsų bendradarbiavimo. Mūsų pastangos duoda vaisių“, – teigė Latvijos premjeras.
 
Latvijoje paskelbta valstybinė nepaprastoji padėtis, dėl koronaviruso protrūkio sustabdyta didelė dalis ekonominės ir socialinės veiklos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.28; 00:05

Dezinformacijos taikiniai – NATO veiksmai, siekiant suvaldyti situaciją dėl COVID–19. I Budzeikaitės nuotr.

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas (LK SKD) praėjusią savaitę, balandžio 17–23 dienomis, užfiksavo 96 informacinius incidentus, susijusius su COVID-19. Tai 16 daugiau nei per tą patį praėjusios savaitės laikotarpį.
 
Iš viso nuo vasario 1 d. iki balandžio 23 d. nustatyta apie 869 skirtingų tipų informacinių incidentų, skleidžiamų elektroninėje aplinkoje lietuvių, rusų ir anglų kalbomis, kurie susiję su COVID-19, sakoma pranešime.
 
NATO ir sąjungininkų kariai mūsų šalyje lieka pagrindiniu dezinformacijos ir klaidinamos informacijos taikiniu, o skleidžiant netikras naujienas fiksuojami koordinuoti veiksmai ir sąmoningai kurstomos piliečių nuotaikos, informuoja nuolatinę dezinformacijos ir klaidinamos informacijos sklaidos elektroninėje erdvėje stebėseną vykdantys LK SKD analitikai.
 
Šią savaitę fiksuota koordinuota priešiška operacija, kurios tema – NATO dėl COVID-19 išveda pajėgas iš mūsų šalies. Šio incidento fragmentas buvo nušviestas šalies žiniasklaidoje, tačiau pažymėtina, kad šio informacinio incidento metu buvo taikyti skirtingi sklaidos būdai ir naudotos įvairios priemonės – suklastotas blogas, netikri laiškai, pasisakymai socialinėje erdvėje, tam tikrų vizualinių produktų kūrimas.
 
Kelias dienas eskaluota dezinformacija fiksuota beveik dviejose dešimtyse šaltinių įvairiose šalyse. Paminėti veiksmai bei paraleliai eskaluojamos nepasitikėjimo valstybės institucijomis temos atitinka hibridinio karo požymius.
 
Dezinformacijos skleidėjai siekia pasinaudoti viruso COVID-19 pandemija baimei ir įtampai visuomenėje sukurstyti, šalies žmones neigiamai nuteikti prieš sąjungininkų karius Lietuvoje.
 
Kaip ir ankstesniais laikotarpiais, melagingų naujienų, dezinformacijos ir klaidinamos informacijos pagrindiniai taikiniai buvo Lietuvos valstybės atsakingų institucijų sprendimai ir veiksmai, siekiant suvaldyti su COVID-19 susijusią situaciją. Per savaitę pastebimas ir sąmoningas piliečių kurstymas veikti prieš valdžios institucijų sprendimus – net du kartus organizuotos tokios pat protesto akcijos prieš karantino apribojimus.
 
LK SKD analitikai išskiria kelias grupes dominuojamų naratyvų. Viena jų teigia, kad COVID-19 – sąmokslo teorija. Pavyzdžiui, pateikiamos versijos, kad skiepai nuo viruso skirti žmonių skaitmenizavimui (čipavimui) ir kontrolei, ar sakoma, kad tai valdžios ir žiniasklaidos kartu sukurtas panikos burbulas. Taip pat išlieka populiari versija, kad COVID-19 plinta per 5G tinklą.
Stopfake.org nuotraukoje: klaidinantys, meluojantys, dezinformuojantys Rusijos pranešimai.
 
Kitas populiarus naratyvas – NATO egzistavimo klausimas, kuris neva pandemijos metu kelia grėsmę pačioms narėms. Pavyzdžiui, kai kuriuose šaltiniuose rašoma, kad NATO ne tik neatšaukia karinių pratybų, bet prisidengdami krize pumpuoja raumenis.
 
Europos Sąjungos (ES) ateitis ir mūsų šalies institucijų gebėjimai lieka populiariu eskaluojamu naratyvu. Pavyzdžiui, formuojama neigiama nuomonė dėl ES ateities, o šalies institucijos kritikuojamos dėl neva atimtos galimybės verslui užsidirbti ar neva priverstinio gydymo, kuris net vadinamas medicininiu fašizmu. 
 
Pasak LK SKD analitikų, melo, dezinformacijos ir klaidinamos informacijos sklaida, manipuliacijomis siekiama neutralizuoti visuomenės kritinį mąstymą, didinti atskirtį tarp valstybės ir jos piliečių, mažinti šalies bendradarbiavimą su NATO, kurstyti Lietuvos žmonių nepasitikėjimą ES, stabdyti technologinę pažangą, komunikacijų infrastruktūros plėtojimą šalyje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.27; 03:00

Europoje naujasis koronavirusas pražudė jau daugiau nei 120 tūkst. žmonių. Daugiau nei trys ketvirtadaliai visų mirčių užfiksuoti Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje ir Didžiojoje Britanijoje, rodo naujienų agentūros AFP surinkti oficialūs duomenys.
 
Su 120 140 mirčių ir 1 344 172 atvejais Europa išlieka sunkiausiai viruso pandemijos paveiktu žemynu.
 
Daugiausiai mirčių fiksuojama Italijoje (25 969), Ispanijoje (22 902), Prancūzijoje (22 245) ir Didžiojoje Britanijoje (19 506).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.26; 00:30

Jungtinėse Valstijose per pastarąsias 24 val. užregistruotos 2 494 mirtys nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19), rodo Johnso Hopkinso universiteto duomenys.
 
Universiteto renkamais duomenimis, iš viso šalyje koronaviruso aukų skaičius pasiekė 53 511, o užsikrėtusiųjų – 936 293.
 
Jungtinės Valstijos yra labiausiai koronaviruso pandemijos paveikta šalis pasaulyje, vertinant tiek pagal užsikrėtimo atvejų, tiek ir pagal mirčių nuo COVID-19 skaičių.
 
Šeštadienį užfiksuotos 2 494 mirtys nuo COVID-19 žymi šuolį, palyginti su penktadieniu, kai buvo užregistruotas mažiausias vienos paros mirčių skaičius per pastarąsias 3 savaites – 1 258.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.26; 11:42

Бахрам Зейналов. Slaptai.lt foto

Я уже много лет живу в Литве среди литовцев, являюсь гражданином Литвы. Но я также очень люблю свою родину Азербайджан. У меня две родины. И судьба их обеих меня волнует.

Но порой сердце болит, когда в Литве поверхностно или ошибочно представляют армяно-азербайджанский конфликт вокруг Нагорного Карабаха. Приходится признать, что некоторые искусственно созданные когда-то в Литве мифы все еще живы и мешают трезво взглянуть на проблемы, с которыми сталкивается Азербайджан в попытке вернуть оккупированный Нагорный Карабах и еще семь соседних районов.

Тенденциозный взгляд на выборы

Благодаря таким историкам, как Альгимантас Лекис («Переселение народов на Кавказе в XX веке»), литовское общество уже осознало, что Нагорный Карабах, по-азербайджански Черный Сад, – действительно не Армения. Времена, когда в Литве публиковалась лишь выгодная Еревану информация, уже прошли.

Историк Альгимантас Лекис. Фото Витаутаса Висоцкиса (Slaptai.lt)

Однако сегодня я все же хотел бы напомнить читателям slaptai.lt несколько нюансов, на которые, на мой взгляд, еще никто не обращал должного внимания. Взаимопониманию между азербайджанцами и литовцами по-прежнему мешают двойные стандарты, которые в Литве сложились тогда, когда на протяжении нескольких десятилетий без малейшей конкуренции здесь господствовала армянская пропаганда.

Так, недавно в Азербайджане состоялись парламентские выборы. В литовской прессе появились публикации, в которых эти выборы оценивались критически. Не могу сказать, что там все идеально. Но я уже давно живу в Восточной Европе и могу сравнивать выборы, которые проходят в Азербайджане и в Литве, поэтому, не пускаясь в широкую дискуссию, считаю, что Литва, как и некоторые другие европейские государства, слишком тенденциозно, слишком критично относится к Азербайджану. Не буду вдаваться сегодня во все детали выборов, скажу только, что если бы они проводились не в Азербайджане, а, скажем, в Армении или Грузии, то в Литве все писали бы, что парламент выбран более-менее нормально, без каких-либо грубых нарушений.

Европейская помощь

Возьмем другой пример. Евросоюз решает, сколько средств выделить странам Восточного партнерства. Если быть до конца справедливыми и принципиальными, то помощь на борьбу с COVID-19 нужно распределять между странами по одним и тем же правилам, одним и тем же принципам. Например, пропорционально численности населения. Но пока в планах ЕС я не вижу никакой справедливости. Крошечной Армении, население которой едва насчитывает 3 миллиона, намечено выделить целых 93 миллиона евро, а почти 10-миллионному Азербайджану — всего 14 миллионов.

То же самое с Грузией и Украиной. Грузии – 183 миллиона, Украине – 190 миллионов евро, хотя все мы прекрасно знаем, во сколько раз Украина больше Грузии. Принципов, по которому Брюссель и Страсбург обещают распределять деньги, умом не понять. Александр Рар, директор Центра им. Бертольда Бейца при Германском совете по внешней политике, назвал причину такой странной пропорции. Звучит она так: «Азербайджан получит меньше денег, потому что он богатый».

Но так ли это? Ведь есть разные богачи и разные бедняки. Иногда богатый человек наживает состояние ценой тяжелого труда и бережливости. А малоимущий может стать бедняком потому, что работает спустя рукава, тратит все, что заработал, бездельничает. Так что если мы бедняку дадим денег, он будет еще больше лениться и транжирить.

Европу должно волновать и то, как на международной арене ведут себя те страны Восточного партнерства, которые жаждут получить финансовую помощь. Ни Азербайджан, ни Украина, ни Грузия не оккупировали чужих земель. Армения оккупировала Нагорный Карабах (такова позиция всего Евросоюза и НАТО). На мой взгляд, на этот нюанс нужно обратить внимание. Тем более что Армения во всех международных структурах, включая ООН и ОБСЕ, поддерживает агрессивный Кремль, отрицающий свои военные преступления в Молдове, Грузии, на Украине.

Закрывая глаза на агрессивную внешнюю политику Армении, Европа, на мой взгляд, ведет себя очень нечестно. Обещая ей явно более крупные финансовые вливания, чем другим странам, которые достойно себя ведут на международной арене, ЕС вольно или невольно превращается в разжигающую территориальные конфликты структуру. 

Настоящая фамилия Сергея Лаврова

Сергей Лавров. Фото EPA – ELTA

Причин, по которым Азербайджану так сложно вернуть свои земли, много. Одна из них – министр иностранных дел России Сергей Лавров. В литовских медиа, в отличие от зарубежных, мне ни разу не попадалась информация о том, что отец Сергея Лаврова был грузинским армянином из Тбилиси по фамилии Калантарян.

Скажете – что с того, что глава российский дипломатии поменял свою фамилию на русскую и никогда и нигде не подчеркивает свое происхождение. Но по моему глубокому убеждению, это обстоятельство – еще одна причина, по которой Азербайджану так сложно на всех переговорах добиться положительных результатов, если только в этих переговорах участвует Россия.

Разве господин Лавров, будучи одним из тех, кто возглавляет сегодняшнюю имперскую политику России, кто отрицает право Украины на Крым, не замечает российских военных на Донбассе, не признает права Грузии и Молдовы на возврат собственных земель, может честно урегулировать армяно-азербайджанский конфликт из-за Нагорного Карабаха?!

Призываю обратить внимание и на состоявшуюся в начале этого года в Мюнхене встречу премьера Армении Николы Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, на которой обсуждалась дальнейшая судьба нагорно-карабахского конфликта. Их долгий публичный спор снят на видео и выложен в свободном доступе (полное интервью можно найти в YouTube). Даже если ничего не знать об этом вооруженном столкновении, по тому, как себя ведут оба лидера, можно прекрасно почувствовать, на чьей стороне правда. Лидер Азербайджана уверен в себе, спокоен, приводит доводы, подкрепленные международным правом, а армянский лидер растерян, в качестве аргумента, подтверждающего право Армении на кусок азербайджанской земли, ссылается на никому неизвестный арцахский народ. Если бы литовское телевидение показало эту пресс-конференцию, даже те, кто симпатизирует Армении, ужаснулись бы, какую чушь несет армянский премьер.

Почему Иран побаивается Азербайджана?

Другой по-прежнему непонятный литовцам аргумент – поведение Ирана. Литовцы по традиции считают, что Иран поддерживает Азербайджан. Ведь обе страны – мусульманские. Оказывается, все наоборот. Конечно, официально Тегеран за территориальную целостность Азербайджана, но тайно он поддерживает Армению.

Так, недавно на YouTube появилась видеозапись, на которой запечатлено, как сотни иранских бензовозов направляются в оккупированный Арменией Нагорный Карабах. Совершенно ясно, что водители этих бензовозов нарушили территориальную целостность Азербайджана: в соответствии с международным правом поставки топлива в столицу Нагорного Карабаха Ханкенди могут осуществляться только с разрешения Азербайджан. Но Тегеран провел эту экономическую операцию без всякого разрешения.

Такие аферы Иран проворачивал и в 1992–1994 гг., когда между армянской и азербайджанской армиями завязался кровопролитный конфликт. Тогда Иран тоже тайно поставлял топливо армянским сепаратистам. Кто знает, чем закончился бы замороженный в 1994 г. конфликт, если бы танки, бэтээры, грузовиков армянских сепаратистов остались без иранского бензина.

Иран. Национальный флаг

Вам кажется, что мусульманский Иран не может дружить с христианской Арменией сильнее, чем с мусульманским Азербайджаном?

Дело в том, что между Ираном и Арменией особая дружба – оба государства оккупировали азербайджанские территории. Армения в 1992–1994 гг. заняла Нагорный Карабах и семь примыкающих к нему районов, а Иран несколько веков назад оккупировал обширные южные территории Азербайджана. Да, именно так – северные иранские земли не являются исконно иранскими. Это Южный Азербайджан, который лишился Баку, когда царская Россия и Иран делили между собой завоеванные территории. Чтобы нагляднее показать, как Иран боится усиления и влияния Азербайджана, приведу одно сравнение: в Азербайджане живет около 10 миллионов азербайджанцев, а в Иране – около 30 миллионов. Вот почему Иран не заинтересован в усилении Азербайджана, вот зачем ему нужна агрессивная Армения.

Некрасиво Иран повел себя и тогда, когда его реставраторы помогли армянам отреставрировать несколько мусульманских мечетей, сохранившихся в Нагорном Карабахе и Ереване. Но почему нельзя похвалить Иран за его усилия и помощь в реставрации мечетей, оказавшихся сегодня на армянской территории? Армянские фальсификаторы не смогли азербайджанские храмы превратить в христианские – слишком очевидной была бы подделка, зато они позволили иранцам заменить азербайджанские акценты на иранские, чтобы от азербайджанского наследия там и духу не осталось.

Памятник погибшим азербайджанским воинам. Газахское городское кладбище. Фото Slaptai.lt

Несмотря на все эти козни, Азербайджан ведет себя весьма достойно и принципиально. Официальный Баку никогда и нигде не давал малейшего повода подозревать, что у него могут быть территориальные претензии к Ирану, кроме того, всегда, когда идет речь о западный санкциях Тегерану, Баку придерживается мнения, что санкции – неприемлемая мера давления.

Обо всем этом нужно помнить, когда речь идет об армяно-азербайджанских противоречиях.

Бахрам Зейналов – гражданин Литвы (живет в Литве 40 лет), председатель Азербайджанского общества Шяуляйского уезда, член совета Департамента национальных меньшинств при Литовском правительстве.

2020.04.24; 12:00

Bulgarijoje pastarąją parą užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius padidėjo 90 žmonių – 8,3 procento palyginti su ketvirtadieniu. Tai – rekordinis rodiklis nuo epidemijos pradžios šalyje. Bendras infekuotųjų skaičius išaugo iki 1 171 žmogaus, tarp jų – 129 medikai.
 
Šiuos duomenis penktadienį per spaudos konferenciją pateikė Bulgarijos operatyvinio kovos su koronaviruso plitimu štabo viršininkas Vencislavas Mutafčijskis.
 
„Hospitalizuota 270 infekuotųjų, iš jų 37 gydomi intensyviosios terapijos skyriuose. Šalyje nuo koronaviruso padarinių mirė 52 žmonės, iš jų du – pastarąją parą. Pasveiko 193 žmonės“, – pranešė jis.
 
„Smarkus užsikrėtusiųjų skaičiaus padidėjimas tikriausiai susijęs su Velykų šventimu, kai buvo masiškai pažeidinėjamas socialinis atstumas. Artėja gegužės šventės, ir šalyje susiklosčiusi padėtis verčia nerimauti, juk apribojimai Bulgarijoje liberaliausi Europoje, duok Dieve, kad tai neatsisuktų prieš mus“, – sakė pareigūnas
.
Pirmieji infekcijos atvejai Bulgarijoje buvo užfiksuoti kovo 8 d., nuo kovo 13 d. šalyje galioja nepaprastoji padėtis.
 
Praėjusių metų pabaigoje Kinijos Uhano mieste prasidėjęs naujojo koronaviruso sukeliamo susirgimo protrūkis išplito į daugumą pasaulio šalių. Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija jį pripažino pandemija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.24; 12:00

Edvardas Čiuldė, šio teksto autorius

Gali susiformuoti įspūdis, kad COVID-19 pandemija be tiesioginės ir sunkai išmatuojamos žalos žmonių sveikatai ir ekonomikai, kelia mums diskomfortą ir smukdo nuotaiką dar ir savo iracionaliu pobūdžiu. Mus griaužia vidinis kirminas dėl to, kad tokia neganda mus užklupo nepasiruošusius kaip stichinė nelaimė, žemina žmogaus orumą tai, kad, jeigu būtų galima taip pasakyti, ne mes pasirinkome virusą, o virusas – pasirinko mus.

Kaip atrodo, žmogui yra lengviau pernešti visas nelaimes, jeigu užstoję išbandymai gali būti kvalifikuojami kaip loginė pasekmė, tarkime,  kaip jo paties pasirinkimų uždelsto veikimas padarinys, tarkime, toks šalutinis produktas, kurio žmogus nenorėjo, bet pats išprovokavo savo ne iki galo apgalvotu elgesiu, nesilaikydamas visų įmanomų ir neįmanomų saugumo reikalavimų.

Toks žūtbūtinis poreikis kaip nors racionalizuoti koronavirusą prasikiša pasakojimuose, bylojančiuose apie tai, kad pandemija neva yra Dievo ar gamtos bausmė (koronė) už žmogaus padarytus ar nepadarytus darbus. Dar labiau toks racionalizacijos užsidegimas pasimato, kai, nežiūrint visų baisios negandos nuostolių, imama ir pasakoma, kad neva pandemija mus kažko išmokė, išėjo tam tikru aspektu į naudą, tarkime, leido pažinti savo draugus ir nedraugus bėdoje (parodė tikrąjį ES šalių solidarumo veidą) arba, kitas atvejis, net didžiausius apkiautėlius pastūmėjo persiimti nuotolinio bendravimo, o ypač nuotolinio mokymo ir mokymosi įgūdžiais (kaip sako Lietuvos Respublikos prezidentas, gyvename XXI a.).  

Jeigu būtų mano valia, aš rinkčiausi galimybę pasilikti nesužinojęs visos tiesos apie savo draugų sugebėjimą didelių iššūkių  metu atsisakyti egoistinių interesų vardan tariamų ar tikrų draugų. Kita vertus, dėl to, kad pernelyg nenusaldytumėme savo sąmonės, į kiemą atėjus XXI a., kviečiu iš visų pusių apmąstyti klausimą – kodėl Šiaurės Amerikos elitiniai universitetai tvirtai, daug nedvejodami atsisako nuotolinio mokymo bet kokiame įpakavime, užkerta kelią net tokio mokymo užuomazginiu pavidalu raiškai? Žinoma, tokio universiteto teritorijoje nerasite demonstruojamų  ženklų „Saugi nuo nuotolinio mokymo zona“, tačiau aukštesniojo sąmoningumo kokybę liudija bendruomenės supratimas ir didesniu ar mažesniu laipsniu formalizuotas susitarimas dėl to, kad tiesioginio dialoginio žmonių bendravimo negali pakeisti elektroniniai bendravimo protezai.

Žydintis medis. Slaptai.lt nuotr.

Kaip matome, ne taip lengva elitinius universitetus suvilioti madingais niekučiais ir masinį pavidalą įgijusiais reiškiniai net ir tada, kai nuotolinis mokymas tampa liaudiškojo masinio universiteto kasdienine duona.

Kad ir kaip to nesinorėtų, anksčiau ar vėliau privalėsime pripažinti, dar svarbiau – prisipažinti sau, kad kartais net ir mums priprasti, mūsų gyvenime prigiję dalykai, be kurių tarsi jau negalėtume apsieiti, turi savo išvirkščią, liūdnąją pusę. Kaip atrodo bent man, knygų neskaitymo virusas yra pernelyg didelė kaina už interneto patogumą.   

Galima pabandyti pagyventi nutolus nuo buitinių atliekų šiukšlyno, tačiau pasaulinio informacinio šiukšlyno dvokas veržiasi net pro atokiausių sodybų langus. Todėl išmintingi ir liūdni mokytojai mūsų laikų progresą nusako dar ir taip: antroji karta nuo interneto yra dar kvailesnė nei pirmoji! (Šįmet dėl kažkokio saulės blyksnio susirinko neįtikėtinai imlių studentų kursas, tačiau nuotolinis mokymas neleis aktualizuoti šios neįtikėtinos Dievo dovanos.)

Gera žinia yra tai, kad dykumėjimo kelionė užsitęsė, taigi mums dar ne kartą vaidensis oazės.

Tą nusiteikimą, kad pats žmogus yra atsakingas už jį ištikusias negandas, neseniai pavadinome pertekline racionalizacija. Tačiau galbūt iš tiesų žmogus visados renkasi pats, be to, dar radikalesniu pavidalu nei dabar sugebame įsivaizduoti. Iš tiesų, nėra radikalesnio pasirinkimo nei tą kartą, kai žmogus pasirinko pažinimo medžio vaisių, kartu su pažinimo vargais įgydamas mirtingumą, erotiką ir moralinių dilemų naštą. Tikriausiai mirties pasirinkimas mainais į rojaus pilnatvę buvo pirminis apsisprendimas, o visa kitą atiteko drauge su mirties pasirinkimu. Tik mirtį, dar tiksliau tariant, mirtingumą pasirinkusi būtybė tampa pažįstančia, erotiška ir moralinių dilemų apsėsta būtybe. Pažinimas ir pažinumas, erotiškumas ir moralinis įgalinimas atsiranda ne iš būties pilnatvės, o iš trūkumo.   

Tikriausiai jautrios sielos ir gražių jausmų žmogui tokį pasirinkimą norėtųsi tituluoti herojiško akto vardu, tačiau toli gražu to negalime pavadinti elegantišku pasirinkimu, nes mirtį, pažinimą, meilę, moralę visados lydi snargliai, pūliai, kruvini tvarsčiai ir užstojęs kartėlis gerklėje.

XXX

Jau kartą citavau Maro autoriaus Albero Kamiu žodžius – „Mums stinga laiko būti savimi. Mums jo užtenka tik būti laimingiems“. Tačiau galbūt įkalinti karantine, atsiskyrę nuo artimųjų ir mylimųjų, užsidarę tarp keturių sienų, nebeblaškomi pro akis slenkančių gražiosios Lietuvos gamtovaizdžių, turėjome daug laisvo laiko pagaliau tapti savimi, pažinti save?

kamiu_kamiu_kamiu
Albertas Kamiu

Tačiau ar žmogus gali pažinti save, Dievą, būtį, nenužudydamas Dievo, neišsižadėdamas būties, nepamesdamas savęs, jeigu pažinimas įprasta to žodžio reikšme yra  pažįstamų dalykų išardymas, galima sakyti, iškastravimas, jų pavertimas loginiam preparavimui patogiais objektais. Taigi čia mums toli gražu netinka mokslinio pažinimo, susiformavusio iš esmės pagal gamtos pažinimo rekonstrukcinę tvarką, pažįstamą dalyką pažįstant kaip išorinį žmogui objektą, pavyzdys. Atplėšti save nuo savęs, save paverčiant išoriniu sau objektu, galima tik savęs  nuslėpimo būdu arba pametus save kaip bendrabučio raktą tarp smėlio kopų.

Pažink pats save, – sako Sokratas, – yra svarbiausias filosofijos raginimas žmogui. Sokratas yra įsitikinęs, kad visi pažinimo rezultatai pradeda įgyti prasmę tik tada, kai veda žmogų savęs pažinimo linkme.

Jau nuo seno savęs pažinimo užduoties forsavimas yra vadinamas sokratiškaja nuostata, tačiau tik Vosylius Sezemanas iš Kauno per 2,5 tūkstantmečio pirmasis atkreipė dėmesį į tai, kad Sokrato ištarose paradoksaliu dalyku laikytas tiesioginis žinojimo ir dorovės tapatinimas turi būti suprantamas kaip savęs žinojimo ir dorovės prigimtinis tapatumas, – ką nurodo ir žodis „sąžinė“ (nesunku pastebėti, kad žodis „sąžinė“ yra  žodžių „savęs žinojimas“ suvestinė santrumpa).

Tarkime, sąžinė yra savęs pažinimas savęs išgyvenimo būdu. Taip ir reiškiasi besikandžiojanti sąžinė, ar ne? Sąžinės, kaip sakoma, neužtvenksi. Vis tik Sokrato ištaros apie savęs pažinimą neturi nieko bendro su introspekcija, gilinimusi į save, šiandieniniam žmogui yra netikėtos ir kaip atrodo, turėtų būti labai sugestyvios savo atšiauriu antipsichologizmu.

Šalia sąžinės Sokrato filosofija atranda ir tokį antipsichologinį dalyką kaip savimonė.

Jeigu leisite, savimonę grubiai apibrėšiu taip: savimonė yra sąmonės savojo turiningumo įsisąmoninimas, mąstymas apie mąstymą. Kaip tai dera su Sokrato įskiepyta vakarų mąstysenai dialogo norma ir forma? Iš tiesų, sokratiško tipo dialoguose yra įveikiama maišatis nuomonių, kurias patikrinus diskusijų žaizdre neretai išaiškėja, kad jos buvo bendri ir ta prasme niekieno prietarai. Taigi tokiame sokratiško tipo dialoge, žmogus, ieškodamas tiesos, drauge turi galimybę atrasti savo tikrąjį „aš“. Todėl Sokrato filosofija gali būti vadinama savimonės arba gyvosios sąmonės filosofiją, žyminti perėjimą nuo pasaulio regimybės prie savimonės realybės.

Platonas pratęsė dar Sokrato užmintos mįslės apie pažinimą kaip atsiminimą plėtotę, dėl didesnio įtikimumo, kaip atrodo, savo iniciatyvą pateikęs mitologinį pasakojimą apie sielos preegzistenciją idealių esmių pasaulyje. Tačiau, kaip atrodo, siela čia jokiu būdu nėra suprantama kaip lobių skrynia, kurią atidarius būtų galima pažinti savo turiningumą iki pat dugno, sielos turiningumą, sekant platoniškąja logika, greičiau užtikrina jos kaip depozito statusas.

Sokratas

Kaip atrodo, tik Šv. Augustinas, prabėgus vos ne tūkstantmečiui, su prilygstančiu Sokratui aistringumu vėl iškėlė savęs pažinimo užduotį.

Žinia, krikščionybėje Dievas yra suprantamas kaip transcendencija, t. y. kaip neišmatuojama anapusinė būtis. Savo ruožtu krikščioniškoji antropologija remiasi biblijiniu postulatu, jog žmogus yra sukurtas pagal Dievo atvaizdą ir panašumą. Taip yra atrandama nauja, lyginant su antika, žmogaus dimensija, atrandamas žmogaus vidujiškumas, kuris naujame kontekste pradedamas suprasti kaip psichologinis bedugniškumas, vaizduotė nupiešia vaizdinį, jog tokiu savo vidujiškumu žmogus tarsi pradygsta kosmoso daiktiškumo paviršių (antika apskritai žmogaus vidujiškumą suprato kaip vidaus organų dislokaciją, geriausiu atveju Sokratas tai suprato kaip demoną, įsikūrusį žmogaus viduriuose).

Žmogus yra neišmatuojamos gelmės, – sako Šv. Augustinas. Dar daugiau, – Augustinas yra įsitikinęs, jog savo vidinės gelmės pažinimo kelyje žmogus gali aptikti Dievą.

Šiandieninio žmogaus sąmonė yra išdresuota psichoanalizės korifėjų ta linkme, kad savęs pažinimas mums visų pirma asocijuojasi su žengimu į rūsį, siekiant apsižvalgyti po ne visiškai švankius savosios pasąmonės užkaborius. Jeigu renkatės Šv. Augustino pavyzdį, nesunku bus įsivaizduoti, kad savęs pažinimas yra keberiojimasis kopėčiomis į viršų, kelias Dievop.

(Bus daugiau)

Premjeras Saulius Skvernelis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį neatvyks į Seimą atsakinėti į opozicijos jam pateiktus klausimus. Opozicija ketvirtadienį surengė neeilinį posėdį ir dar priešpiet planavo Vyriausybės vadovui užduoti penkis klausimus dėl ekonomikos ir inovacijų ministro, Upės gatvės asfaltavimo, valdžios testavimosi dėl koronaviruso bei vėlavimo įgyvendinti ekonomikos skatinimo planą.
 
Nepaisant valdantiesiems oponuojančių jėgų deklaruotų raginimų atvykti ir atsakyti į klausimus, S. Skvernelis atsakymų pateikti numatytu laiku negalės. Premjeras renkasi konkrečius darbus, o ne dalyvavimą politiniuose žaidimuose, sako Vyriausybės vadovo atstovas spaudai Tomas Beržinskas.
 
Be to, premjero komanda tvirtina, kad tuo pačiu metu vyksta COVID-19 komiteto, kuriam S. Skvernelis vadovauja, posėdis. Taip pat T. Beržinskas užsimena, kad opozicija paprašyta nepatikslino, į kurį klausimą premjeras galėtų atsakyti raštu.
 
„Atsižvelgiant į tai, kad pagal Seimo statutą Vyriausybės nariui gali būti pateikiamas raštiškas klausimas dėl ypač svarbios problemos, buvo paprašyta patikslinti, į kurį iš penkių raštu pateiktų Seimo narių klausimų turėtų būti pateiktas atsakymas posėdžio metu – ir kokia ypač svarbi problema yra keliama. Deja, atsakymo nesulaukėme. Be to, pagal iš anksto suplanuotą darbotvarkę šiandien tuo pačiu metu, kaip ir Seimo posėdyje, numatytas laikas atsakymams pateikti, premjeras dalyvauja COVID-19 komiteto posėdyje. Ten, kur svarstomi tiesiogiai su susidariusios situacijos šalyje valdymu susiję klausimai ir priimami neatidėliotini sprendimai“, – Eltai teigė T. Beržinskas.
 
Pasak jo, premjeras nesiruošia žaisti politinių žaidimų, be to, akcentuoja atstovas spaudai, progą užduoti rūpimus klausimus opozicija turės dar šį ketvirtadienį organizuojamoje Vyriausybės valandoje.
 
„Premjeras renkasi konkrečius darbus, o ne dalyvavimą politiniuose žaidimuose. Juolab kad per Vyriausybės valandą Seimo nariai galės užduoti visus jiems rūpimus klausimus ir gauti atsakymus“, – pridūrė jis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.23; 11:00

Mevlüt Çavuşoğlu. EPA – ELTA foto

After every cataclysmic event one tends to think that the world will never be the same. This time it is true that in certain ways the world must change. Global history is laden with such turning points almost all being painful. For years we have been warned that a pandemic could be that cataclysmic. The section of humanity that live amidst raging wars, crises, endemic fragility, state collapse, and human misery could be pardoned for thinking that it could not be worse. Those living in peaceful, prosperous regions could think that nothing could harm them and that they were destined to remain lucky. Yet a pandemic is what it is; no society, no individual can hope to be outside the reach of a deadly virus. We thus distance ourselves from the others, from the blessings of social interactions.

Infections have reached all continents except Antarctica, numbers race towards one million and will surely surpass it, more than a third of humanity is ordered to stay home, and all those lives we have already lost in shocking numbers will be joined by scores of others. The economic toll of this pandemic will also be daunting and can be long term. The impact on existing state fragilities, on politics and security will surely encumber governments around the world. We have yet to see the light at the end of this tunnel and we cannot wait for it. It is a moment of reflection but also leadership and action.

The global system was in tatters even before humanity was struck by the coronavirus. Turkey for one had been making the case that we needed to reform the system. We called it “the world is larger than five” agenda, referring to the outdated composition of the UN Security Council but not stopping there. As a country that had to address unending conflicts and human misery in our close neighbourhood and home to largest refugee population in the world, we have known that the system was not working. In 2008 when the world was struck, that time by the economic pandemic, the G20 was able to bring a sense of direction and thus stability to the faltering world economy. The system had worked then but thanks in large degree to a relatively new global actor. We must brace for a similar massive economic impact this time around as well and make sure that the system works even as we make the necessary patches and replacements.

The top priority is to protect the health and safety of people from COVID-19. We support the timely G20 statement through which the leaders committed to act in solidarity in the fight against the pandemic and safeguard the global economy and unrestricted trade. The extension of SWAP agreements have been among significant measures agreed by the G20. We are happy that our proposal to form a Senior Officials Coordination Group was embraced by the G20 as we need to coordinate closely on issues such as border management and repatriation of citizens. I thank Canada for presenting initial ideas on its modalities. G20 is proving again to be the right format in global crisis management.

Turkey flag

A number of countries are also taking strong individual measures, Turkey included. However, individual efforts would not suffice. A global challenge requires a global response, first on the public health front and then in the economy, and over the long haul in reforming international institutions and the way countries support them. The relevant international institutions should assume an effective role in financial and medical equipment assistance. Protection of fragile communities, irregular migrants and refugees, and support to host countries are even more important now. Global supply networks and cargo transfers must run unhindered. Sanctions as a blunt policy tool must be evaluated from the humanitarian point of view. Many sanctions, including those against Iran hurt only the Iranian people but also their neighbours. At a time of a pandemic this risk is even higher. Developing and least developed countries, notably in Africa must not be left behind.

A cross cutting theme in the much needed global response is ending the conflicts that exact very heavy toll on the humans, ecosystem, economy and our conscience. We therefore call on the international community to step down in all conflicts, cease hostilities, and search earnestly for dialogue and reconciliation including in the Middle East. Geopolitical competitions and political grievances make little sense when the world is fighting for its very health and know that everyone suffers. This call cannot go unheeded if we all take a moment to support it worldwide.

This generation of leaders are in fact defining the future of the world order by the decisions they take today with regard to the pandemic. The seeds we sow today will soon confront us as full blown realities. The reality of a rules-based global system, a network of functioning nation states that are resilient and accountable, economies that leave no one behind and benefit all, supported by fit-for-purpose international organizations, all focusing on the well-being of the people irrespective of their nationality, faith or race can be within reach. Because the alternative quests are not meaningful even harmful to the common good. And thus there may be an upside legacy of this pandemic, notwithstanding all the pain it has been causing, if we all choose to make it happen. Stay home and safe.

Article by H.E. Mr. Mevlüt Çavuşoğlu published in The Washington Times titled “What We Do Today Will Define Tomorrow”, 2 April 2020

2020.04.22; 13:22

Viskas gerai

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius informuoja apie rekordinį dėl koronaviruso ištirtų asmenų Lietuvoje skaičių.
 
Pasak jo, antradienį šalyje buvo ištirta 6000 asmenų ir 20 iš jų nustatyta liga. Žvelgiant į procentinę susirgusiųjų nuo visų ištirtų asmenų dalį, teigė jis, taip pat pasiektas rekordinis rezultatas.
 
„Vakar buvo ištirta 6000 žmonių – rekordinis skaičius dėl COVID ligos visoje Lietuvoje. Tokio skaičiaus dar nebuvo, ir tik 20 (užsikrėtimo – ELTA) atvejų – tokio skaičiaus taip pat nebuvo. Tai tik 0,3 procento rasti teigiami (atvejai – ELTA). Tai labai geras rezultatas“, – LRT radijui teigė A. Ščeponavičius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.22; 00:05

Mevlüt Çavuşoğlu (Мевлют Чавушоглу)

После каждого катастрофического события каждый склонен думать, что мир никогда не будет прежним. На этот раз правда, что мир определенным образом должен измениться. Мировая история обременена подобными поворотными вехами, которые почти все болезненны. В течение многих лет нас предупреждали, что пандемия может быть такой катастрофической.

Часть человечества, которая живет среди бушующих войн, кризисов, местной хрупкости, распада государства и человеческих страданий, может быть помилована за то, что она не может быть хуже. Те, кто живет в мирных, процветающих регионах, могут подумать, что ничто не может повредить им и что им суждено остаться счастливчиком. Однако какой бы ни была глобальная пандемия. Ни одно общество, ни один человек не может надеяться, что смертельный вирус не сможет достичь их.

Таким образом, мы отдаляемся от других, от благословений социальных взаимодействий. Инфекции достигли всех континентов, кроме Антарктиды и число заразившихся приближается к миллиону и, несомненно, превзойдет его, более трети человечества приказано оставаться дома, и ко всем тем жизням, которые мы уже потеряли в шокирующих числах, присоединятся десятки других. Экономический ущерб от данной пандемии также будет пугающим и может быть долгосрочным. Воздействие эпидемии на существующие государственные уязвимые места, на политику и безопасность, несомненно, вызовут проблемы для правительств по всему миру. Мы еще не увидели свет в конце этого туннеля, и мы не можем его ждать.

Пришло время размышлять, а также вести лидерства и действовать. Глобальная система была в клочья еще до того, как человечество было поражено коронавирусом. Турция, например, заявляла, что нам нужно реформировать систему. Мы назвали это повесткой дня «мир больше пяти стран», имея в виду устаревший состав Совета Безопасности ООН, но не останавливаясь на достигнутом. Как страна, которая должна была заниматься бесконечными конфликтами и человеческими страданиями в нашем близком соседстве и принимает самое большое количество беженцев в мире, мы знали, что система не работает.

В 2008 году, когда мир был поражен глобальной экономической пандемией, «большая двадцатка» смогла привнести чувство направленности и, таким образом, смогла обеспечить стабильность в неустойчивую мировую экономику. Система сработала в то время, но во многом благодаря относительно новому глобальному действующему актёру. В этот раз мы должны подготовиться к аналогичному значительному экономическому эффекту, даже когда мы внесем необходимые изменения и мы должны обеспечить, что система работает.

Главным приоритетом является защита здоровья и безопасности людей от COVID-19. Мы поддерживаем своевременное заявление G20, посредством которого лидеры обязались действовать солидарно в борьбе с пандемией и защите глобальной экономики и неограниченной торговли. Продление соглашений SWAP было одной из важных мер, согласованных G20. Мы также приветствуем, что наше предложение о создании Координационной группы старших должностных лиц было принято Большой двадцаткой.

Поскольку нам необходимо действовать в тесной координации по таким вопросам, как управление границами и возвращение граждан в свои стран. Я выражаю свою благодарю Канаду за представление первоначальных идей о ее модальностях. G20 снова оказывается правильным форматом в глобальном кризисном управлении.

Ряд стран также принимают сильные индивидуальные меры, включая Турцию. Однако индивидуальных усилий будет недостаточно. Глобальная проблема требует глобальных ответных действий, в первую очередь с точки зрения общественного здравоохранения, а затем экономики. В течение длительного времени в реформировании международных институтов и в том, как страны поддерживают их. Соответствующие международные учреждения должны взять на себя эффективную роль в оказании финансовой и медицинской помощи. Защита хрупких общин, нелегальных мигрантов и беженцев, а также оказание поддержки принимающим странам приобретают еще большую важность. Глобальные сети поставок и грузоперевозок должны работать беспрепятственно. Санкции, которые стали безрассудно используемым инструментом политики, должны оцениваться с гуманитарной точки зрения.

Turkijos vėliava

Многие санкции, в том числе против Ирана, наносят ущерб не только иранскому народу, но также и его соседям. Во время пандемии данный риск еще выше. Развивающиеся и наименее развитые страны, особенно в Африке, не должны оставаться позади. Сквозная тема в столь необходимых глобальных ответных мерах заключается в прекращении конфликтов, которые влекут за собой очень тяжелые последствия для людей, экосистемы, экономики и нашей совести. Поэтому мы призываем международное сообщество оставить позади все конфликты, прекратить военные действия и искренне искать диалог и примирение, в том числе на Ближнем Востоке. Геополитические соревнования и политические конфликты не имеют никакого смысла, когда мир борется за свое здоровье и все страдают.

Данный призыв не может остаться без внимания, если мы все уделим время, чтобы поддержать его во всем мире. Данное поколение лидеров фактически определяет будущее мирового порядка с помощью решений, которые они принимают сегодня в отношении пандемии. Семена, которые мы сеем сегодня, скоро столкнутся с нами как с полноценной реальностью. Реальность основанной на правилах глобальной системы, сети функционирующих национальных государств, которые являются устойчивыми и подотчетными, экономики, которые никого не оставляют позади и приносят пользу всем, при поддержке международных организаций, ориентированных на конкретные цели, все из которых сосредоточены на благополучии люди вне зависимости от их национальности, вероисповедания или расы могут быть в пределах досягаемости.

Потому что альтернативные поиски не имеют смысла, даже вредны для общего блага. Более того, если мы выберем способ достижения этого, несмотря на всю боль, которую данная пандемия причиняет, она может иметь положительный эффект.

Оставайтесь дома и в безопасности!

Статья Министра иностранных дел Турецкой Республики Г-на Мевлюта Чавушоглу под названием «То, что мы делаем сегодня, определит завтра», опубликованная в газете «Washington Times», 2 апреля 2020 года

2020.04.22; 06:00

Latvijos teritorijoje per pastarąją parą patvirtinta 13 naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų, o bendras užsikrėtusiųjų skaičius trečiadienį išaugo iki 761, praneša Latvijos visuomeninis transliuotojas LSM, remdamasis Ligų prevencijos ir kontrolės centro (SPKC) duomenimis.
 
Latvijoje nuo infekcijos mirusių žmonių skaičius per pastarąją parą išaugo nuo 5 iki 11.
 
Per pastarąsias 24 valandas šalyje atlikti 1 364 testai dėl koronaviruso, o nuo vasario 29 d. tyrimai dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu atlikti jau 39 336 asmenims.
 
Ligoninėse gydomi 42 pacientai, penkių iš jų būklė yra sunki. Nuo ligos iš viso pasveiko 133 pacientai.
 
Kaimyninėje Estijoje per parą patvirtinti septyni nauji koronaviruso atvejai ir vienas naujas mirties atvejis.
 
Bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 1 559, aukų skaičius padidėjo iki 44. Naujausius duomenis pranešė Estijos portalas err.ee, remdamasis Sveikatos tarybos duomenimis.
 
Naujausia koronaviruso auka – Talino ligoninėje gydyta koronavirusu užsikrėtusi 82 metų moteris.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.22; 00:30

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius teigia, kad situacija Nemenčinėje suvaldyta. Pasak jo, koronaviruso protrūkis iš esmės neperžengė įmonės „Vilnika“ ribų.
 
„Nemenčinėje per dieną ištiriama maždaug po 600 gyventojų. Vakar dienos duomenimis, buvo jau ištirta pusantro tūkstančio Nemenčinės gyventojų ir tik 15 buvo nustatytas COVID-19. Tai rodo, kad vienam iš šimto nustatoma COVID-19. Tai atspindi ir mūsų statistiką, kurią turime visoje Lietuvoje“, – LRT radijui kalbėjo SAM atstovas.
 
Jis pažymėjo, kad šiuo metu turimi duomenys leidžia teigti, kad koronavirusas konkrečiai Nemenčinės gyventojų stipriai nepalietė ir protrūkis buvo suvaldytas įmonės ribose.
 
„Galima sakyti, kad židinys Nemenčinėje yra suvaldytas įmonės ribose, o (miestelio – ELTA) populiacija užsikrėtusi maždaug panašiai kaip ir Lietuvos gyventojai”, – pridūrė jis.
 
Pasak jo, Nemenčinės gyventojai noriai atlieka tyrimus ir iš 600 ištirtų gyventojų tik 6 tą daryti atsisakė.
„Tai tik pavieniai gyventojai“, – pabrėžė jis.  
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.22; 10:09

Apsauginės kaukės. Ar apsaugos. Slaptai.lt nuotr.

Nacionalinės visuomenės priežiūros laboratorijos (NVPL) antradienio 7.00 val. duomenimis, Lietuvoje pirmadienį patvirtinti 22 užsikrėtimo COVID-19 atvejai, ištirti 4 137 ėminiai.
 
Iš viso šalyje dabar yra 1 348 užsikrėtusieji koronaviruso infekcija. Iki šiol iš viso ištirti 70 489 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso.
 
Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
 
Iš viso Lietuvoje nuo šios COVID-19 infekcijos mirė 37 žmonės. Pasveiko 298 žmonės, iš jų – 55 medikai.
 
Karantinas šalyje pratęstas iki balandžio 27 d. imtinai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.21; 00:30