Niujorkas, kovo 31 d. (tca/dpa-ELTA). „Truth Social“ – buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo įkurta nauja socialinės žiniasklaidos platforma, siūloma kaip alternatyva „Twitter“, nuo praėjusio mėnesio, kai ėmė veikti, sulaukia vis mažiau naujų vartotojų.
Pasak pramogų portalo „The Wrap“, Prezidento dieną pradėjusios veikti programėlės atsisiuntimų skaičius nuo vasario 22 dienos sumažėjo 93 proc.
Nuo pat pradžių daugelis būsimų „Truth Social“ vartotojų susidūrė su sunkumais registruodamiesi platformoje: gaudavo pranešimus apie klaidas arba buvo nukreipiami į ilgus laukiančiųjų sąrašus.
Pats D. Trumpas naujajame socialiniame tinkle paskelbė tik vieną žinutę, kuri, remiantis „The Wrap“ cituojama informacija, buvo peržiūrėta tik 1,2 mln. kartų. Daugiau nei 870 tūkst. jos skaitytojų prie platformos prisijungė pirmąją veikimo savaitę.
45-asis prezidentas aktyviai naudojosi „Twitter“, kol ši platforma jį užblokavo po to kai, sausio 6 dienos Kapitolijaus šturmo dalyvius pavadino „patriotais“ ir po dar poros pranešimų, kurie platformos administratoriams pasirodė peržengiantys ribas.
Ilinojaus valstijos atstovas Adamas Kinzingeris, priklausantis dvipartiniam šturmą tiriančiam komitetui, iš karto numatė, kad „Truth Social“ žlugs.
„Socialinė žiniasklaida, deja, klesti dėl konfliktų“, – rašė jis vasario 21 dieną „Twitter“ tinkle. – „Truthsocial“ (skamba ironiškai) bus nuobodus ir žlugs, nes tai bus Trumpo maitinamas triukšmas“.
A. Kinzingeris taip pat paprašė D. Trumpo šalininkų, kurie savo noru paliko „Twitter“ dėl „Truth Social“, nedalyvauti pagrindinėje platformoje, papiktinusioje dešiniuosius, manančius, jog portalo faktų tikrinimo priemonės ir elgesio taisyklės yra nukreiptos prieš jų interesus.
Šį mėnesį portalas „The Daily Beast“ pranešė, kad buvęs prezidentas vis labiau nusivilia, kad „Truth Social“ nesugeba įsitvirtinti. Pranešama, kad jis klausė, pavyzdžiui, „kas, po velnių, vyksta“ su šiuo besikuriančiu projektu.
2021 metų gegužę buvęs prezidentas įkūrė tinklaraštį, pavadintą „From the Desk of Donald J. Trump“ (Nuo Donaldo J. Trumpo rašomojo stalo“). Jis gyvavo trumpiau nei mėnesį.
Vašingtonas, kovo 9 d. (ELTA). Lėktuvas, kuriuo skrido buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas, turėjo leistis Naujajame Orleane (Luizianos valstija), kai oro erdvėje virš Meksikos įlankos sugedo jo variklis.
Tai trečiadienį pranešė laikraštis „The Washington Post“.
Jo žiniomis, incidentas įvyko praėjusį šeštadienį. D. Trumpas vyko iš Naujojo Orleano į jam priklausantį Mar a Lago dvarą netoli Palm Bičo (Floridos valstija).
Kaip patikslina leidinys, orlaivis, kuriuo skrido buvęs Baltųjų rūmų šeimininkas, priklauso vienam iš Respublikonų partijos rėmėjų. D. Trumpas yra šios partijos narys.
Pasak „The Washington Post“, po kelių valandų eksprezidentas išskrido į Floridą kitu lėktuvu.
Vašingtonas, vasario 24 d. (dpa-ELTA). Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra įsitikinęs, kad jam prezidentaujant Rusija nebūtų puolusi Ukrainos. Buvo priežasčių, kodėl tai neįvyko per praėjusius ketverius metus, sakė jis interviu telefonu stočiai „Fox News“. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas esą pamatė jo įpėdinio Joe Bideno vyriausybės „silpnumą“ ir tuo pasinaudojo.
D. Trumpas teigė manąs, kad V. Putinas pradžioje visiškai nenorėjo karo. „Taip, kaip jis prasidėjo, aš tikrai nemanau, kad jis iš pradžių to norėjo. Aš manau, kad jis norėjo kažką daryti ir derėtis. Paskui darėsi vis blogiau ir blogiau“, – kalbėjo buvęs prezidentas. Tada jis pamatė „silpnumą“, kuris buvo parodytas JAV chaotiškai pasitraukiant iš Afganistano, ir ėmėsi veiksmų.
D. Trumpas pridūrė, kad, būdamas prezidentas, „fantastiškai“ sutarė su V. Putinu – nepaisant to, kad buvo prieš Vokietijos ir Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“.
Vašingtonas, sausio 7 d. (AFP-ELTA). Buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo žiniasklaidos koncernas vasarį paleis seniai žadėtą socialinį tinklą. „Truth Social“ programėlė tikriausiai startuos vasario 21 dieną, skelbiama „Apple“ programėlių parduotuvės „App-Store“ sąraše. Ji turės panašias funkcijas kaip „Facebook“ programos.
D. Trumpas apie savo socialinio tinklo sukūrimą paskelbė, kai „Twitter“, „Facebook“ ir „Yotube“ po Kapitolijaus šturmo prieš metus blokavo jo paskyras.
S. Trumpas sakė, kad naujoji platforma bus alternatyva jau esamoms interneto bendrovėms, kurios, jo nuomone, yra šališkos jo ir kitų konservatyvių balsų atžvilgiu. Koncerno „Trump Media and Technology Group“ (TMTG) duomenimis, socialiniu tinklu šiuo metu naudojasi kviestiniai svečiai.
D. Trumpas per savo kadenciją buvo labai aktyvus socialiniuose tinkluose, ypač – tviteryje. Kritikai kaltina jį savo pasisakymais išprovokavus Kapitolijaus šturmą, kai sausio 6-ąją formaliai turėjo būti tvirtinama D. Trumpo priešininko Joe Bideno pergalė prezidento rinkimuose.
Svarbiausi socialiniai tinklai tada blokavo jo paskyras.
Vašingtonas, sausio 6 d. (AFP-ELTA). Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas „politiniu teatru“ pavadino savo įpėdinio Joe Bideno kalbą, pasakytą Kapitolijaus šturmo pirmųjų metinių proga.
J. Bidenas „šiandien naudojo mano vardą, kad dar labiau suskaldytų Ameriką“, – rašė jis ketvirtadienį pranešime. Šis „politinis teatras“ esą yra tik bandymas nukreipti dėmesį „nuo fakto, kad J. Bidenas patyrė visišką nesėkmę“.
Buvęs prezidentas kaltino demokratus, kad jie, prisimindami Kapitojaus šturmą 2021 metų sausio 6-ąją, mėgina „kurstyti baimę ir skaldyti Ameriką“. Tačiau JAV gyventojai, anot jo, mato „melą ir poliarizaciją“.
J. Bidenas prieš tai savo kalboje Kapitolijuje kaltino D. Trumpą, kad šiam „jo įžeistas ego yra svarbiau už mūsų demokratiją ir mūsų konstituciją“. Niekada iki tol istorijoje JAV prezidentas esą po pralaimėtų rinkimų nemėgino „sutrukdyti taikiam valdžios perdavimui“.
D. Trumpas iki šiol tvirtina, kad pralaimėjo rinkimus tik dėl plataus masto sukčiavimo.
Tūkstančiai įniršusių D. Trumpo šalininkų prieš metus šturmavo Kongreso pastatą Vašingtone, kuris laikomas vienu svarbiausių demokratijos simbolių. Jų tikslas buvo neleisti parlamentui oficialiai patvirtinti J. Bideno pergalės rinkimuose.
Prieš šturmą D. Trumpas pasakė kalbą savo šalininkams, kurioje ragino juos „kovoti kaip velniams“ ir dar kartą pabrėžė, kad pergalė iš jo buvo pavogta. Per šturmą žuvo penki žmonės.
Teheranas, sausio 3 d. (AFP-ELTA). Minint antrąsias bepiločio atakos prieš Irano generolą Qassemą Soleimanį metines, Irano prezidentas Ebrahimas Raisis pagrasino kerštu buvusiam JAV vadovui Donaldui Trumpui.
„Agresoriui ir pagrindiniam žudikui, tuometiniam Jungtinių Valstijų prezidentui turi būti įvykdytas teisingumas ir bausmė“, – sakė E. Raisis pirmadienį per atminimo renginį Teherane, kuriame dalyvavo tūkstančiai žmonių.
Irano prezidentas pridūrė, jog „būtų gerai, kad poną D. Trumpą, (jo tuometinį valstybės sekretorių Mike‘ą (Pompeo) ir kitus nusikaltėlius teistų sąžiningas teismas, kuris nagrinėtų jų siaubingus nusikaltimus ir kur jie sulauktų teisingumo už savo nusikaltimus“. Priešingu atvejus jis „visiems JAV vadovams pasakys, jog nėra abejonių, kad keršto ranka išlys iš musulmonų tautos rankovės“.
E. Raisis pavadino Q. Soleimanį islamo revoliucijos Irane ir „drąsos bei racionalumo“ simboliu.
Q. Soleimanis žuvo 2020 metų sausio 3 dieną per drono ataką Irake, įvykdytą vadovaujantis D. Trumpo nurodymais. Vašingtonas argumentavo, kad generolas planavo išpuolius prieš JAV objektus.
Vašingtonas, gruodžio 23 d. (AFP-ELTA). JAV prezidentas Joe Bidenas teigia, kad jį siekti antros kadencijos šiame poste iš dalies paskatintų galima akistata su Donaldu Trumpu.
Tai jis trečiadienį pareiškė transliuotojui „ABC News“. „Tai padidintų mano kandidatavimo tikimybę, – sakė 79-erių demokratas. – Tačiau žiūrėkite. Aš labai gerbiu likimą. Likimas yra daugybę kartų įsikišęs į mano gyvenimą. Jei mano sveikata bus tokia pat, kokia ji yra dabar, kandidatuosiu dar kartą.“
D. Trumpas toliau melagingai teigia, kad jo pralaimėjimą J. Bidenui 2020 metų prezidento rinkimuose lėmė sukčiavimas ir pergalė iš jo buvo „pavogta“. Remdamiesi būtent šiais melagingais pareiškimais, šių metų sausio 6 dieną jo šalininkai šturmavo Kapitolijaus pastatą, kur tuo metu buvo tvirtinama J. Bideno pergalė.
Nors D. Trumpas yra kelis kartus užsiminęs apie galimą kandidatavimą 2024 metų rinkimuose, jis apie tai oficialiai dar nepaskelbė.
JAV Kapitolijų šturmavę prezidento Donaldo Trumpo šalininkai turėjo „aiškių planų sutrikdyti demokratiją“, antradienį pareiškė aukšto rango demokratas Bennie Thompsonas, pradėdamas Kongreso tyrimą dėl sausio 6-osios išpuolio.
„Mes žinome, kad yra koordinuoto suplanuoto išpuolio įrodymų. Mes žinome, kad vyrai ir moterys, įsiveržę į Kapitolijų, norėjo sutrikdyti taikų valdžios perdavimą mūsų šalyje“, – sakė B. Thompsonas.
B. Thompsonas atidarė Atstovų rūmų parlamentinio komiteto, ketinančio ištirti sausio 6-osios atakas, posėdį, parodydamas šiurpinamus vaizdo įrašus apie šimtų ginkluotų D. Trumpo rėmėjų smurtinį išpuolį prieš Kapitolijų saugančią policiją.
Komiteto pirmininkas B. Thompsonas teigė, kad ataka buvo pati smurtingiausia nuo tada, kai 1814 metais britai užpuolė JAV įstatymų leidybos instituciją.
Atstovė Liz Cheney, aukšto rango respublikonė, komiteto narė ir atvira D. Trumpo kritikė, perspėjo kitus respublikonus nuo bandymų „balinti“ ir „nuslėpti“ tiesą apie išpuolį.
„Turime žinoti, kas nutiko čia, Kapitolijuje. Taip pat mes turime žinoti, kas nutiko kiekvieną tos dienos minutę Baltuosiuose rūmuose“, – sakė L. Cheney.
L. Cheney, viena iš nedaugelio respublikonų, palaikiusių tyrimą, teigė, kad Kapitolijaus užpuolimas negali likti neištirtas.
„Jei Kongresas nesielgs atsakingai, tai išliks kaip mūsų konstitucinės respublikos vėžys, – sakė ji. – Mums grės dar daugiau smurto ateityje ir po naują sausio 6-ąją kas ketverius metus“.
Posėdis prasidėjo emocingais Kapitolijaus policijos pareigūno Aquilino Gonello, JAV kariuomenės kovų Irake veterano, kurį sausio 6 dieną sumušė ir sužeidė ginkluoti užpuolikai, parodymais.
„Būdami Irake mes tikėjomės ginkluoto smurto, nes buvome karo zonoje. Bet net turėdamas kario ar teisėsaugos pareigūno patirties negalėjau pasirengti tam, su kuo susidūrėme sausio 6 dieną“, – sakė jis komiteto nariams.
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo 75-ąjį gimtadienį paminėjo naujais kaltinimais rinkimų klastojimu ir kritika NATO bei G7.
Jis pirmadienį pareiškime rašė, kad JAV praeityje „tiek daug pinigų padovanojo klubui“ – turima omenyje G7 formatą – ir NATO. Jungtinės Valstijos esą daug metų šių šalių buvo „ekonomiškai išnaudojamos“.
„Tai nesąžininga Amerikos ir Amerikos mokesčių mokėtojų atžvilgiu“, – teigė dešinysis populistas. Tačiau jis esą per savo kadenciją tai pakeitė. D. Trumpas praeityje ne kartą kaltino NATO partneres nepakankamai lėšų skiriant gynybai ir kad jos yra išlaikomos JAV.
Buvusio prezidento pareiškimas paskelbtas NATO viršūnių susitikimo Briuselyje dieną, kuriame dalyvavo jo įpėdinis Joe Bidenas. Prieš tai J. Bidenas dalyvavo ir G7 susitikime Didžiojoje Britanijoje.
D. Trumpas savo 75-ojo gimtadienio dieną pakartojo ir savo nepagrįstus kaltinimus dėl didelio masto klastojimų per lapkričio 3 dieną vykusius prezidento rinkimus, kuriuose jis pralaimėjo J. Bidenui. Respublikonas savo pareiškime pareikalavo peržiūrėti rinkėjų balsus Pensilvanijos valstijoje.
Šiuo metu Arizonos valstijoje vyksta labai prieštaringai vertinamas rinkėjų balsų perskaičiavimas. Kritikai kaltina D. Trumpą ir jo partiją taip siekiant pakurstyti sąmokslo teoriją apie tariamą sukčiavimą per rinkimus ir dar labiau pakirsti pasitikėjimą rinkimų sistema.
D. Trumpas lapkritį pralaimėjo ir Arizonoje, ir Pensilvanijoje. Abi šios valstijos buvo labai svarbios. Buvęs prezidentas iki šiol nepripažino pralaimėjimo. 75-erių D. Trumpas ir toliau duoda toną respublikonams. Jis jau yra užsiminęs apie galimą dalyvavimą 2024 metais vyksiančiuose rinkimuose.
D. Trumpas savo gimtadienį išnaudojo ir politinių aukų rinkimui. Elektroniniuose laiškuose ir trumposiose žinutėse šalininkai buvo paraginti įsiamžinti gimtadienio atviruke ir paaukoti pinigų.
Every year, on the eve of 24 April, disputes start how the West should commemorate the tragic events of 1915, when many Armenian people died in then Ottoman Empire.
It was very curious to hear, what the new US President Joe Biden would do. Biden’s predecessor republican Donald Trump avoided word ‘genocide’ in his statements on 1915 events. Barack Obama, in whose administration Biden was a Vice President, also did not use this definition.
Unfortunately, US President Biden yesterday, according to Armenian press, officially called the wars of 1915 as ‘genocide’. This statement is not binding, it is just a declaration. And it is a strange step by the 46th US President.
History is not politics. It is impossible to understand historical events by throwing out political statements. It is stupid and primitive to search who was right then, by voting in the Congress, the Senate or the White House. There is only one way to learn history – carefully study it in archives. Today’s situation is this: US congressmen and senators really do not know, what, how and why happened in 1915 between Turks and Armenians in the lands of the Ottoman Empire. Official Yerevan is to be blamed the most for the fact that the world still does not know the real truth about 1915. Yes, Armenia, unlike Turkey, still keeps its archives of this painful topic classified. Armenia did not respond to Turkey’s urges to all interested countries to unlock their archives, carefully review them and then sit at a round table and discuss all nuances and details. So, it will only be possible to say who shot, killed, starved when US historians will have a possibility to review Armenian archives (Turkish archives, as I have told, are open).
So, Biden’s hurry to make categorical conclusions without knowing the Armenian archives is a fateful mistake. Biden’s hurry to indulge Yerevan shows not the 46th US President’s morals, sensitivity, but his weakness and primitivity by succumbing to large lobbying influences. There are many Armenian lobby organizations in Washington, and he shamefully succumbed to them. If Biden cared about truth and justice, one question would have been enough for him: does America know what secrets Armenia hides in its archives? Hearing the answer about locked doors of Armenian archives, the principled President must have responded: until Yerevan opens its old manuscripts, there will not be an official statement by Washington.
Finally, before making strong statements, Biden should have asked what former law advisor of US President Ronald Reagan, Bruce Fein thought about this. This advisor of President Reagan has many times publicly stated that the White House has tried to carefully analyze the issue of ‘Armenian genocide’ using available information. This is his conclusion, which today is reminded by a publication Turkiye and Caucasus Online: ‘If the archives are opened, Armenians will have to apologize for misleading the world’.
In my opinion, Armenian researcher, historian, author of the book ‘Israel Ori. Pandora’s chest’ Philip Ekozians has the most sober view of the Armenian tragedy of 1915. Here is his comment, which he gave to slaptai.lt on January 20th, 2020:
‘The fight for recognition of ‘genocide’ is not a fight for the victory of justice. It is a fight to change one definition to another: calling the tragedy of all nations of the Ottoman Empire as genocide of one Armenian nation. It is clear to a smart person, that in such conditions, when the Ottoman Empire was fighting on several fronts, when there were several outbreaks of civic confrontation inside the country, which rose because of both religious and national reasons, it was very difficult to record this sad statistics, which today is manipulated by ‘victims of genocide’ (saying ‘victims of genocide’ I mean, of course, not those who were killed, God rest their souls, but those who today are trying to get financial and moral ‘royalties’ for their deaths). It is obvious, that today it is impossible to clearly uncover, what exactly happened in every city, every village, every part of the front. Does any one of us understand: who is killing whom and why in Iraq and Libya? Today we are using satellite connections, internet, media, video records, we have thousands of professional journalists working in hot spots. And we still cannot doubtlessly answer these questions. What to say about a hundred years old events!’.
Balanced opinion of official Ankara is also worth attention: ‘Turkish Government recognizes the fact of the mass killing of Armenians, but stands against the use of term ‘genocide’ and states that the number of victims, claimed by Armenia, is too high. According to Ankara, Armenian deaths were not a result of a purposeful government policy, but the outcome of the civil war in the Ottoman Empire, which claimed Turks as victims as well’.
Unfortunately, official Washington spat at all arguments of Armenia’s opponents. And at the same time opened the famous Pandora’s chest. What do I mean? They not only drove away their NATO ally Turkey, but also set against themselves millions of Muslims across the world, also gave a right to their big and small critics to constantly ask: how should destruction of Japanese cities Hiroshima and Nagasaki be called, how should we call wars in Vietnam, Iraq or Serbia’s bombings? Even attacks against red-skinned Americans could be remembered.
Another question by America’s opponents is also possible: is it worth to blindly believe every word of Washington, if the previous US President guaranteed territorial integrity to Ukraine with his signature in exchange for ‘giving up nuclear bombs’ and later US President forgot this public and solemn obligation?
Tomorrow is February 16th. It is a very important holiday for Lithuania. During these days, in our press, on television, on radio, there are many comments about February 16, 1918. This day is given to history, to politics.
However, while welcoming the increased interest in history, I must admit that Lithuania is unfortunately not one of the countries where historical topics are examined very objectively, honestly. There are many silenced moments and biased approaches. There are even nagged historians in Lithuania, because instead of being silent, they draw unpleasant, uncomfortable facts in public.
So let me also say a word for the reflection on February 16th. Unfortunately, not very happy. It is common to have fun and be proud during the holidays. But why should I be overwhelmed with joy, if not so much of it is around?
We still do not have monographs on dushanskis, raslans and zimanas
(Jewish collaborators of the Soviet regime participating in the killing and deportation of Lithuanians – T.P. )
First of all, it is striking how Lithuania deals with topics that are unpleasant for the Jewish community. It simply does not. It is a taboo. Deadly silence. Everyone who mentions them is attacked, criticized and eventually falls. I agree, we must know the crimes of our bad guys. I do not dispute – all mistakes must be registered, described in detail. Lithuanian sins must not be hidden. However, pushing aside our historians or publicists interested in history of the country simply because they raise issues that are inconvenient not only for Lithuanians, but also for Jews, is that democratic?
Historian Valdas Rakutis did not say anything reprehensible, urging to look at the history of the Second World War from both sides. The only minor sin was that the call should not have been made on the Holocaust Day. But a democracy must tolerate such „sin.” After all, in such cases, the most important thing is whether this is true: if we stubbornly condemn people who were at least somewhat related with fascist Germany, let us also register those who cooperated with the Kremlin regime.
We are urged to honestly analyze our peoples’ biographies, to look through the magnifying glass at the slightest suspicion. Just why has the other side so far neither prepared nor has plans to prepare scientific monographs on, say, the crimes of the dushanskis, raslans, zimanas? What should we do if we record every one of our real or perceived sins and others hide their own sins? If that side relies on the KGB archives and accept them as true facts, why can’t we analyze what was written in the Lithuanian Archives during the years of German occupation?
Historian Arūnas Gumuliauskas proposed to adopt a resolution declaring that the Lithuanian nation is not the nation of Jewish killers. There was a real need for such a resolution. But he was silenced, claiming that no one blames the Lithuanian nation for this sin attributable to the fascist Germany. Is it true that no one reproaches, no one rebukes, no one condemns?
Vidmantas Valiušaitis, a publicist interested in history, has been expelled from the Lithuanian Center for Genocide and Resistance, in his books, articles and video comments presented the obvious facts about how our heroes Jonas Noreika and Kazys Škirpa are unjustifiably accused of sympathizing with fascist Germany.
What will fall next? Will it be Dalius Stancikas, an LCGR employee, who wrote the much-needed book „Hammering the history of Lithuania”? After all, he is not in a hurry to hang the labels of Jewish killers on Lithuanian characters of that time…
Belarusian accents
Another topic is Belarusian. The leader of the Belarusian opposition, Sviatlana Tsikhanouskaya, is both praised and supported in our country. This is the right posture. It is not possible to beat the protesters in this way, as Alexander Lukashenka is doing. Lithuania must lend a helping hand to Belarusian protesters.
But I have not heard that any of our journalists and politicians have publicly and openly asked that lady about the Grand Duchy of Lithuania and the Astravec nuclear power plant. I am very interested to know what this lady thinks about the origin of the Grand Duchy of Lithuania and whether she agrees that it is necessary to shut down the Astravec nuclear power plant as soon as possible? And if she even said that the origin of the Grand Duchy of Lithuania was Lithuanian, even if she confirmed that „the Astravec NPP must be stopped because it threatens Vilnius”, is our intelligence certain that this lady does not speak the opposite during private conversations?
What do we know about Alexei Navalny?
The story of Alexei Navalny is similar. Of course, he is a brave man. Navalny’s documentaries, which tell how Russian intelligence poisoned him with „Novichok”, or that film about Vladimir Putin’s fabulous palace, are noteworthy and respectful.
But my first concern is to find out what Navalny said when Russia invaded Georgia, Ukraine. If he really claimed that it would be worthwhile to throw those Georgians with cruise missiles, if he claimed this sincerely, without being forced by anyone, then there is a high probability that this man will want to throw cruise missiles on Lithuania. I hope that the Member of the Seimas Laurynas Kasčiūnas, who recently participated in the rally in support of A. Navalny in front of the Russian Embassy, knows the answer to this question?
Curbing corruption in Russia is an important issue. But it is no less important to know that the heart of the tireless anti-corruption fighter is not trapped in the icebergs of imperial thinking.
When will the activities of ASALA be evaluated?
Here is an excerpt from the text of Rayat Ibrahim, a senior fellow at the Gateston Institute (author of the book “The Sword and the Scythian: Fourteen Centuries between Islam and the West”), which prophesies that „as many as 340 million Christians in the world are being persecuted”. It says that in the present world, 13 Christians are killed, 5 Christians are abducted and 12 churches are attacked every day for their religious beliefs.
We need to know these sad statistics. But aren’t you missing a comparative analysis? Why is there no figure for how many people are killed every day in the world just because they are Muslims? I would then compare the anti-Muslim facts with the attacks on Christians and see the real situation. Now it seems that the blowing is only one way – only Muslims are hurting Christians, and the Christians have never hurt Muslims anywhere and are not going to hurt them.
But this is not true. Let us remember the Crusades, the occupation of Algeria, the war against Afghanistan, the bombings of Iraq, the attacks on Muslims in the Balkans, the equated Chechen capital, Grozny.
Finally, let’s remember how many Turkish diplomats residing in Vienna, Madrid, Paris, Berlin, and Copenhagen were killed by the Armenian terrorist organizations ASALA, Dasnakcutiun, Gncak in the European capitals from 1975 to 2002? There were 235 terror acts, 70 murder and 41 assault cases. 524 people were killed during these attacks, including 105 hostages.
Let’s recall how in the second half of 2020, the Armenian armed forces fired on the Azerbaijani cities of Bard, Gianja and Terter (69 civilian Azerbaijanis were killed and another 322 were injured in these attacks).
Are these figures included in reports of religious intolerance? Do we know that the infamous ASALA, who persecuted Turkish diplomats a few decades ago, sent a scary letter to a Turkish diplomat residing in Beirut (Lebanon) on January 1, 2019, and burned a Turkish flag near the embassy building (Turkish flags were burned in other countries as well, near the Turkish missions)? Do we know that on January 20, 2021, ASALA issued a statement that members of the organization are not barred from committing terror against the citizens of Azerbaijan and Turkey, who took back Nagorny Karabakh in the end of 2020?
Try to publish these facts in the Lithuanian media, and you will see that it is not so simple. It is allowed to criticize Muslims – as much as the heart desires, but not to blame Christians! Although, for example, the international community recognizes that Nagorny Karabakh belongs to Azerbaijan. However, Lithuania did not congratulate Azerbaijan, which recovered the lands lost decades ago due to the Armenian aggression, including those seven neighboring districts that had nothing to do with Nagorny Karabakh. Also it did not congratulate Turkey, which helped the Azerbaijanis to regain what belongs to Azerbaijan according to the international law. After all, this is an important, significant event.
What is hidden in the Armenian archives?
Find the text of Radio Free Europe / Radio Liberty (RFE / RL) published by LRT – a conversation between Harry Tamraziano, Director of the RL Armenian Service, and Thom de Waalu, a Caucasus expert at “Carnegie Europe”. There is not the slightest hint that, under international law, Nagorny Karabakh is an indisputable territory of Azerbaijan. When this fact is silenced, all other discussions are meaningless. At least that’s what it seems to me.
Remember how the Lithuanian Academy of Sciences did not allow historians invited by the Turkish Embassy to present their position on the tragic 1915s, and opened doors for guests invited by the Armenian Embassy? That is why we do not know that the US Ambassador Henri Morgentau, who resided in Istanbul in 1913-1916, for a total of 780 days, wrote a report extremely unfavorable to the Turks, entitled „The Tragedy of the Armenian People”, grossly distorted the facts. During his residence in the Ottoman Empire, he did not leave Istanbul in order to visit any problematic region – he limited himself to leisure, recreational trips around the then Ottoman Empire. Therefore, his report cannot be regarded as objective.
But there is another reason why his reports should not be considered objective. The translator, an adviser, considered his right-hand was Arshag Simavonian, helped him write this report. And his secretary was Acopus Andonian. What matters is not that both the adviser and the secretary were Armenians. It is important that both these Armenians hated the Turks and everything Turkish. They were therefore grossly biased.
And what about Johannes Lepsius’ work „Germany and Armenia 1914 – 1918. Collection of Diplomatic Mail”? Is it worth to trust it blindly? This person is known to have been blindly pro-Armenian and pathologically hated the Turks. He did not include in his mail, for example, reports from Lois Mozel, a special Caesar agent, and Felix Gus, officer, informing that Armenian armed formations befriended the enemy of the Ottoman Empire, Tsarist Russia, receiving weapons from Russian Tsar, and coordinating their attacks against the Turks with the Russians.
There are a lot of such tendentious defaults and distortions. But Lithuania does not want to know them. Avoiding even mentioning that in 2005 it was Turkey that proposed Armenia to convene a joint commission of historians to investigate all the causes and consequences of the 1915 tragedy. Official Yerevan – categorically refused. Apparently, there are fears that a lot of unpleasant facts will come to the surface.
Donald Trump and censorship
So Lithuania is still a long way from a real democracy. There are many forbidden, ignored, and silent topics.
The only consolation is that not only Lithuania is in difficulty. On the Delfi.lt portal, I read an interesting article by Vidas Rachlevičius „The Big Break: the End of the American Dream”. I will admit: I never liked Donald Trump. Especially when he pandered Vladimir Putin in Helsinki. Trump’s accusations of rigged elections were also unconvincing. I also remember an interview published on the gordonua.com portal with Yuri Schwec, a former KGB employee who had left for America a long time ago, who claimed that the Russian special services had been eyeing Trump for a long time.
And still, Trump’s accounts on social networks should not be blocked. Let us argue with him, criticize him, unmask him, but let us not restrict his right to freedom of expression.
I agree with V. Rachlevičius, who believes that blocking D. Trump’s accounts is an anti-democratic step. I agree with V. Rachlevičius that real democracy and human rights start with freedom of speech.
Freedom of speech is inviolable and unquestionable in any form. Freedom of speech – without any „provided”, „if”, „but”.
Freedom of speech either exists or does not exist.
Kapitolijaus šturmas Vašingtone sausio 6-ąją – per daug rimtas įvykis, kad jį būtų galima pamiršti deramai neišanalizavus. Slaptai.lt nusprendė remtis dviem autoriais – buvusiu KGB darbuotoju Jurijumi Švecu ir buvusiu Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėju ekonomikos klausimais Andrejumi Ilarionovu.
Beje, šie analitikai laikosi kardinaliai priešingos nuomonės. Dėl savo pozicijos A.Ilarionovas net buvo atleistas iš JAV Katono instituto, kur dirbo vyriausiuoju analitiku.
Pirmiausia persispausdiname iš echomoskvy.ru portalo A.Ilarionovo komentarą. Po to publikuosime J.Šveco interviu iš gordonua.com.
Slaptai.lt skaitytojai tegul patys sprendžia, kurioj pusėj – tiesa.
XXX
ANDREI ILLARIONOV. „Reichstago padegimas“ – 2021
Tai, kas pastaruosius mėnesius vyksta Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), kasdien vis labiau primena tai, kas vyko Vokietijoje lygiai prieš 88 metus, 1932–1933 m. O vadinamasis „Kapitolijaus šturmas“, vykęs 2021 m. sausio 6 d., vis labiau įgyja 1933 m. vasario 27 d. Vokietijos Reichstago padegimui būdingų bruožų.
Prieš aiškinantis „Kapitolijaus šturmo“ esmę ir galimus padarinius, reikia atsakyti į kelis pastaruoju metu dažnai užduodamus klausimus.
Klausimas. Kas laimėjo JAV prezidento rinkimus 2020 m. lapkričio 3 d.?
Atsakymas. Nežinoma.
Jeigu lapkričio 3 d. balsavimo rezultatai būtų skaičiuojami pagal principą „vienas žmogus – vienas balsas“, tai laimėtojas greičiausiai būtų Joe Bidenas. Kadangi JAV rinkimų rezultatai skaičiuojami pagal atskirose valstijose išrinktų Rinkikų kolegijos delegatų balsų skaičių, o kai kuriose valstijose rinkimų rezultatai sukėlė ginčų, tai kiekvieno kandidato rinkikų skaičius šiuo metu nežinomas.
Klausimas. Kiek amerikiečių nepripažįsta, kad įvykę rinkimai buvo sąžiningi?
Atsakymas. Maždaug 40 proc. bendro rinkėjų skaičiaus, tarp jų – 72 proc. respublikonų. Toks skaičius piliečių, manančių, kad įvykęs balsavimas buvo nesąžiningas, kai kandidatų rezultatai buvo artimi oficialiems ir visuomenėje įkaito politinės aitros, žinoma yra pakankamas, kad būtų imtasi įstatymo numatytų ir nenumatytų priemonių likviduoti bet kokį pagrindą abejoti rinkimų sistema.
Išsaugoti JAV piliečių pasitikėjimą šalies rinkimų, teisine, politine sistemomis yra nepalyginti svarbesnis klausimas, nei nustatyti, kas konkrečiai laimėjo 2020 metų prezidento rinkimus.
Klausimas. Ar teisinė JAV sistema atliko nepriklausomo arbitro vaidmenį vertindama prezidento rinkimų kokybę?
Atsakymas. Ne.
Principinę konstitucinę klaidą padarė JAV Aukščiausiasis Teismas, atsisakęs iš esmės nagrinėti klausimą dėl kai kurių valstijų balsavimo taisyklių (balsavimo paštu) pakeitimo, nes pagal jų balsavimo rezultatus J. Bidenas nugalėjo Donaldą Trumpą. Jeigu Aukščiausiasis Teismas išnagrinėtų šį klausimą iš esmės ir tuo pasiremdamas priimtų sprendimą įteisinti pasikeitusias taisykles ir, vadinasi, įteisintų J. Bideno pergalę ginčytinose valstijose, tai rinkimų kokybės patikros teisiniai ištekliai būtų pasibaigę. Kadangi šių išteklių neprireikė, tai JAV piliečių ir nepriklausomų stebėtojų abejonės ne tik nebuvo išsklaidytos, bet ir gerokai sustiprintos. Jas dar labiau padidino daugelio demokratų pareiškimai, kad ateityje nebus balsuojama paštu.
Klausimas. Ar politinė JAV sistema atliko nepriklausomo arbitro vaidmenį vertindama prezidento rinkimų kokybę?
Atsakymas. Ne.
Principinę politinę klaidą padarė JAV Kongresas, atsisakęs lygiateisiškumo pagrindais su vienodu Respublikonų ir Demokratų partijų atstovų dalyvavimu kurti komisiją, kuri patikrintų ginčytinų valstijų balsavimo kokybę. Jeigu Kongresas būtų įsteigęs tokią komisiją, kuri iš esmės išnagrinėtų šį klausimą ir tuo pasiremdama priimtų sprendimą dėl ginčytinų valstijų rezultatų pagrįstumo, tai Kongreso rinkimų kokybės patikros politiniai ištekliai būtų išsemti. Susidarė įspūdis, kad Demokratų partijai gerokai svarbiau bet kokia kaina pasiekti pergalę.
Klausimas. Kokie ištekliai lieka piliečiams tuo atveju, jeigu teisinė ir politinė sistemos negali įveikti visuomenės iššūkių?
Atsakymas. Teisė pateikti peticiją, organizuoti demonstraciją, surengti protestą. Būtent šia teise pasinaudojo JAV piliečiai per 2021 m. sausio 6 d. vykusias manifestacijas, kai jose Vašingtone dalyvavo daugiau nei milijonas žmonių.
Klausimas. Kokie ištekliai lieka piliečiams tuo atveju, jeigu teisinė ir politinė sistemos atsisako priimti visuomenės iššūkius?
Atsakymas. Taisė pakeisti tokį politinį režimą. Išsamus šios teisės aprašymas yra kanoniškame JAV nepriklausomybės deklaracijos tekste: „…visa praeities patirtis patvirtina, kad žmonės linkę kentėti nuodėmes tol, kol jas galima kentėti, nei naudoti savo teisę panaikinti vyriausybės formas, kurios tapo jiems įprastos. Tačiau kai daugybė piktnaudžiavimo ir prievartos, siekiančių to paties tikslo, rodo klastingą kėslą priversti žmones susitaikyti su neribotu despotiškumu, nuversti tokią vyriausybę ir sukurti naujas ateities saugumo garantijas yra žmonių teisė ir pareiga“.
Sausio 6 d. įvykiuose JAV piliečiai ne tik nepasinaudojo šia teise, bet net ir nebandė ja pasinaudoti. Paplitę tvirtinimai, neva sausio 6 d. JAV rengiamas valstybinis perversmas, neatitinka realybės.
Klausimas. Ar prezidentas D. Trumpas kvietė – arba savo kalboje prie Baltųjų rūmų, arba kitu metu – „šturmuoti Kapitolijų“, „užimti Kongresą“ arba imtis kitų prievartos veiksmų?
Atsakymas. Ne.
Panašūs tvirtinimai, kuriuos skleidžia D. Trumpo oponentai, neatitinka realybės.
Klausimas. Ar turi piliečiai teisę organizuoti demonstracijas šalia nacionalinio parlamento pastato (pavyzdžiui, Kapitolijaus, kuriame yra JAV Kongresas)?
Atsakymas. Be abejonės, taip.
Klausimas. Ar turi piliečiai teisę įeiti į nacionalinio parlamento pastatą (pavyzdžiui, į Kapitolijų, kuriame yra JAV Kongresas)?
Atsakymas. Be abejonės, taip.
Iki 2021 m. sausio 6 d. tokio klausimo iš principo nekilo. Kaip ir Amerikos, taip ir užsienio piliečiai reguliariai lankėsi Kapitolijuje ir kitose JAV Kongreso patalpose beveik be apribojimų (pastatuose, kuriuose yra kongresmenų ir senatorių biurai, – net nepateikdami asmens tapatybės dokumento).
Klausimas. Ar manifestantai, sausio 6 d. įėję į Kapitolijaus pastatą, pažeidė vidines Kapitolijaus taisykles dėl lankymosi patalpose, kuriose yra JAV Kongresas?
Atsakymas. Be abejonės, taip.
Klausimas. Ar manifestantai, sausio 6 d. įėję į Kapitolijaus pastatą, pažeidė JAV konstituciją?
Atsakymas. Be abejonės, ne.
Klausimas. Ar kitose šalyse esama analogiškų parlamento rūmų užėmimo (įsibrovimo į parlamento pastatą) atvejų asmenimis, protestavusiais prieš oficialius ginčytinų rinkimų rezultatus?
Atsakymas. Taip.
Pastaruosius du dešimtmečius asmenys, prieštaravę dėl oficialių prezidento arba parlamento rinkimų rezultatų, buvo užėmę kelis parlamentų pastatus (buvo įsibrovę į tokius pastatus):
Jugoslavija, 2020 m. spalio 5 d. – Buldozerių revoliucija;
Sakartvelas (Gruzija), 2003 m. lapkričio 22 d. – Rožių revoliucija;
Kirgizija, 2005 m. kovo 24 d. – Tulpių revoliucija;
Moldova, 2009 m. balandžio 7 d. – Vynuogių revoliucija;
Kirgizija, 2010 m. balandžio 6 d. – Melionų revoliucija;
Moldova, 2016 m. sausio 20 d. – Chrizantemų revoliucija.
Daugeliu šių atvejų po tokių įsiveržimų šių šalių valdžia (rinkimų komisijos, aukščiausieji (konstituciniai) teismai, parlamentai, prezidentai) arba „tikslinosi“, kokie pirminiai rinkimų rezultatai, arba paskirdavo naujus rinkimus, arba skirdavo naują antro rinkimų turo balsavimą, kaip tai įvyko, pavyzdžiui, 2004 m. gruodžio 26 d. Ukrainoje, Oranžinės revoliucijos metu. Šių atvejų atžvilgiu šiuo metu egzistuoja konsensusas, kad paskelbti pirminiai rinkimų rezultatai šiais atvejais buvo sufalsifikuoti. Nė vienas iš šių parlamentų užėmimo atvejų nebuvo pripažintas ir nepripažįstamas kriminaliniu aktu arba valstybinio perversmo požymiu (aktu).
Klausimas. Ar yra atvejų, kad kitų šalių veikianti valdžia atsisakytų atlikti ginčytinų balsavimo rezultatų falsifikacijos (iškraipymo) tyrimus nepaisydama masinių piliečių protestų?
Atsakymas. Taip.
Štai keli tokie atvejai:
Baltarusija – 2006, 2010, 2015 m., 2020 m. rugpjūtis – 2021 m. sausis.
Iranas – 2009 m. birželis.
Azerbaidžanas – 2011 m.
Rusija – 2011–2012 m.
Venesuela – 2018–2019 m.
Kazachstanas – 2019 m. birželis.
Visose šiose šalyse valdžia priklauso autoritarinėms diktatūroms, kurių pagrindinis tikslas – išlaikyti valstybinę valdžia savo rankose nepaisant faktinių piliečių balsavimo rezultatų.
Dabar prie šio sąrašo šalių, kurių vadovybės atsisako tirti ginčytinus oficialius rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus, 2020 m. lapkritį – 2021 m. sausį prisijungė ir JAV.
14. klausimas. Ar sausio 6 d. Vašingtone manifestantai buvo ginkluoti, kovodami su policija (savo oponentais)?
Atsakymas. Ne.
Vašingtono policijos tarnautojų pranešimai nedviprasmiai – neužregistruota nė vieno atvejo, kad manifestantai naudotų šaunamuosius arba šaltuosius ginklus susiremdami su savo oponentais (policija).
15. klausimas. Ar policija naudojo ginklus susiremdama su manifestantais?
Atsakymas. Taip.
Dėl šaudymo prisitaikius Kapitolijaus apsaugos darbuotojas mirtinai sužeidė Ashli Babbitt, 35 metų JAV karinių oro pajėgų veteranę. Iš viso žuvo 4 manifestantai ir vienas policininkas (nuo smūgio gesintuvu).
16. klausimas. Ar galima lyginti sausio 6 d. Vašingtono manifestacijos prievartos mastą su 2020 m. vasarą–rudenį „Black Lives Matter“ (BLM) ir „Antifos“ narių organizuotų žudynių prievartos mastu?
Atsakymas. Be abejonės, ne.
Žmogžudysčių, puolimų sunkinančiomis aplinkybėmis ir puolimų naudojant šaunamuosius ginklus pradedant 2020 m. gegužės pabaiga (BLM ir „Antifos“ žudynių pradžia) skaičius gerokai išaugo palyginti su atitinkamais praeitų metų laikotarpiais.
Žmogžudysčių skaičius, palyginti su 2019 metų vasara ir rudeniu, padidėjo: 2020 m. vasarą – 42 proc., 2020 m. rudenį – 34 proc. 21-ame JAV mieste, pateikusiam 2020 m. vasaros ir rudens žmogžudysčių duomenis, buvo įvykdyta 610 žmogžudysčių daugiau nei tokiu pat laikotarpiu 2019 m.
17. klausimas. Ar pasitvirtino stebėtojų, po 2016 m. prezidento rinkimų prognozavusių, kad išrinktas prezidentas D. Trumpas sunaikins svarbiausias JAV politines ir teisines institucijas, prognozės?
Atsakymas. Ne, jos subliūško.
Prezidento kadencijos metu D. Trumpas veikė arba neviršydamas savo konstitucinių įgaliojimų, arba – tais atvejais, kai jis, teisinės sistemos arba JAV Kongreso nuomone, peržengdavo jų ribas, teismai ir JAV Kongresas priimdavo sprendimus, blokuojančius tokius D. Trumpo sprendimus.
18. klausimas. Ar pastaruoju metu buvo naikinamos svarbiausios JAV politinės ir teisinės institucijos?
Atsakymas. Be abejonės, taip.
Per pastaruosius mėnesius nustojo galioti pirmoji JAV Konstitucijos pataisa žodžio laisvės srityje. Pastaruosius mėnesius sporadiškai, o nuo sausio 6 d. – nuolat socialinių tinklų tviterio, feisbuko, instagramo vadovybė cenzūruoja paskyras, pridėdama prie užblokuotų dešimčių tūkstančių įvairių asmenų paskyrų ir prezidento D. Trumpo paskyras.
2020 m. lapkritį – 2021 m. sausį įdiegus balsavimą paštu padaryta nepataisoma žala JAV rinkimų sistemos vientisumui ir sąžiningumui, dėl kurios anksčiau nekildavo jokių rimtų abejonių.
2021 m. sausį nustojo galioti pirmoji JAV konstitucijos pataisa dėl susirinkimų laisvės – Vašingtono merės Murielės Bowser (Demokratų partijos atstovės) sprendimu mieste 15 parų įvesta komendanto valanda, Kapitolijaus rajonas aptvertas betono blokais, vos ne kiekvienoje miesto sankryžoje patruliuoja policininkai.
Pastaruosius mėnesius įsibėgėjo beprecedentė kampanija dėl antros JAV Konstitucijos pataisos – teisės nešioti ginklą – panaikinimo.
19. klausimas. Kas šiandien griauna svarbiausias politines ir teisines JAV institucijas?
Atsakymas. JAV demokratų vadovybė, siekianti įvesti šalyje savo monopolijos viešpatavimą.
20. klausimas. Kam JAV Demokratų partijai būtina įvesti šalyje savo monopolijos viešpatavimą?
Atsakymas. Kad būtų įgyvendintos ne vieną kartą J. Bideno, Kamalos Harris, BLM paskelbtos radikaliojo socializmo, juodojo rasizmo, žaliojo totalitarizmo programos.
O dabar keli žodžiai apie sausio 6 d. specialiąją operaciją „Spąstai“
Spąstų parengimas
Sausio 4 d. Vašingtono merė Murielė Bowser pareiškė, kad miestui patruliuoti dėl tikėtinų manifestacijų sausio 4–6 d. ji pasitelkia Nacionalinę gvardiją. Kartu buvo paskelbta, kad iš 340 pasitelktų darbuotojų gatvėse patruliuos tik 115 žmonių, beje nė vieno iš jų – manifestacijų vykdymo vietose Nacionalinės alėjos teritorijoje ir Kapitolijaus rajone. Palyginkite: beveik pirmomis BML žudynių dienomis 2020 m. birželio pradžioje į Vašingtoną buvo nusiųsta 1 900 JAV Nacionalinės gvardijos karių, kurių skaičius vėliau dar padidintas. Šie pareiškimai iš karto pakvipo provokacija – kilo įtarimas, kad Vašingtono merija sąmoningai kuria išskirtinio teisėsaugos pajėgų silpnumo įspūdį ir jų visiško nebuvimo ten, kur tikėtasi daugybės žmonių susibūrimo.
Gandai
Įtarimai sustiprėjo sausio 5 dieną, kai Demokratų partijos šalininkai pradėjo skleisti gandus, kad kraujo praliejimas neišvengiamas ir kad jis būtinai įvyks kitą dieną. Šių eilučių autoriui apie tai pranešė iš karto keli žmonės, kurie reguliariai kontaktuoja su demokratais. Tai atrodė ganėtinai keistai anksčiau vykusių panašių įvykių fone. Tuomet susidūrimai – jeigu jų ir būdavo, jie įvykdavo netikėtai, kai iš anksto, juolab prieš parą, niekas nežinojo ir juo labiau neįspėjo nei apie galimą, nei apie neišvengiamą kraujo praliejimą.
Sausio 6 dieną Vašingtono protestuose dalyvavo daugiau nei milijonas žmonių. Manifestantai užėmė didžiąją miesto centro dalį. Beveik visur eitynės ir mitingai vyko be prievartos. Jie buvo taikūs net tuomet, kai mažos BLM grupuotės demonstratyviai ir specialiai bandė provokuoti juos daug kartų skaičiumi lenkiančius protestų dalyvius, kaip, pavyzdžiui, Pensilvanijos aveniu, ko tiesioginiu liudininku tapo ir šių eilučių autorius.
Provokavimas
Trys BLMistai provokuojamai mosikavo savo vėliava (už jos nuplėšimą nuo afrikietiškos bažnyčios prieš tai buvo areštuotas „Proud Boys“ lyderis) ir šaukdami įžeidinėjo pro juos praeinančius dešimtis tūkstančių protestuojančiųjų. Šie susivaldydami jiems atsakydavo „Prisijunkite prie mūsų!“ ir griežtai kartojo savo kolegoms: „Tik be prievartos! Nelieskite jų! Jie tik ir trokšta muštynių!“
Spąstai
Vienintelė vieta, kur buvo panaudota prievarta, – tai užpakalinė (manifestacijos su milijonu dalyvių atžvilgiu), t. y. rytinė Kapitolijaus pusė, prie kurios priartėjo keliasdešimt gerai ekipiruotų ir ryžtingai nusiteikusių asmenų. Kongreso policija jiems nepasipriešino ir greitai pasitraukė į pastatą, nors Kapitolijaus durys buvo užrakintos, už daugelio jų nebuvo jokios apsaugos. Todėl šie aktyvūs kariai turėjo galimybę išlaužti kelias spynas, sudaužyti stiklus ir be kliūčių patekti į pastatą, kuriame jų judėjimui iš pradžių niekas nepasipriešino.
Kas vyko toliau, visiems gerai žinoma.
Spąstai suveikė.
2021 m. sausio 6 d. „Kapitolijaus šturmas“ primena: pagal pritaikytą metodą – vadinamąjį 2010 m. gruodžio 19 d. „Vyriausybės rūmų šturmą“, specialiųjų tarnybų provokaciją, kurią panaudojo Aliaksandras Lukašenka Baltarusijos opozicijai sutriuškinti, o pagal realų sumanymą – 1933 m. vasario 27 d. „Reichstago padegimą“, kurį panaudojo Hitleris, kad įvestų Vokietijoje nacistinę diktatūrą.
„Echo Moskvy“; ANDREI ILLARIONOV. „Reichstago padegimas“ – 2021
Eidamas 74-uosius metus, mirė buvęs JAV prezidento Donaldo Trumpo asmeninis gydytojas Haroldas Bornsteinas. Tai ketvirtadienį pranešė laikraštis „The New York Times“, remdamasis savo šaltiniais.
Leidinys nepatikslina, kur konkrečiai ir dėl kokios priežasties mirė H. Bornsteinas. Jis anksčiau dirbo ligoninėje Niujorko Manhatano rajone. H. Bornsteinas buvo D. Trumpo asmeninis gydytojas 1980-2017 metais.
Per 2016 metų rinkimų kampaniją medikas paskelbė ataskaitą, kurioje tikino, kad D. Trumpas „neturi jokių reikšmingų sveikatos problemų“. Gydytojas tada tvirtino, jog „jei D. Trumpas bus išrinktas prezidentu, jis neabejotinai bus sveikiausias žmogus, kada nors ėjęs šias pareigas“.
2018 metais H. Bornsteinas prisipažino, jog visą ataskaitą sukūrė D. Trumpas, jis ją parašė diktuojant politikui. Pasak gydytojo, 2017 metų vasarį į jo biurą atėjo D. Trumpo padėjėjai ir paėmė visus užrašus apie Baltųjų rūmų šeimininko sveikatą.
JAV prezidentas nutraukė visus santykius su H. Bornsteinu, kai šis žurnalistams papasakojo, kad yra išrašęs D. Trumpui preparatų, skirtų plaukų augimui skatinti, nuo odos paraudimo, taip pat pacientams, kurių kraujyje padidėjęs cholesterolio kiekis.
Per 2016 metų rinkimų kampaniją kandidatų į prezidentus sveikatos tema sulaukė ypač daug dėmesio. Mat D. Trumpas ne kartą pareiškė, kad jo varžovė kovoje dėl prezidento posto, buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, nėra visiškai sveika. Respublikono rinkimų štabas darė užuominas, kad esą H. Clinton mėgina nuslėpti sunkią ligą. Jos atstovai tokius tvirtinimus neigė.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį dalyvavo Veteranų dienos paminėjime. Tai buvo pirmasis viešas jo pasirodymas po pralaimėjimo rinkimuose.
Lydimas viceprezidento Mike‘o Pence‘o, jis nacionalinėse Arlingtono kapinėse prie Vašingtono atidavė pagarbą žuvusiesiems. Po trumpos ceremonijos D. Trumpas iš kapinių išvyko.
Tai buvo pirmas viešas D. Trumpo pasirodymas po to, kai demokratas Joe Bidenas praėjusį šeštadienį buvo paskelbtas lapkričio 3 dieną vykusių prezidento rinkimų nugalėtoju. D. Trumpas nesutinka pripažinti pralaimėjimo ir, nepateikdamas įrodymų, kalba apie rezultatų klastojimą.
Daugybė D. Trumpo stovyklos advokatų skundžia rinkimų rezultatus atskirose valstijose.
Ekspertai mano, kad ieškiniai turi mažai šansų.
J. Bideno inauguracija planuojama sausio 20 dieną.
Demokratų kandidato į JAV prezidentus Joe Bideno rinkimų kampanija pasmerkė „šokiruojančius“ Donaldo Trumpo grasinimus sustabdyti balsų skaičiavimą ir pareiškė, kad J. Bideno teisininkų komanda yra pasirengusi užkirsti kelią tokiam „precedento neturinčiam“ veiksmui.
„Prezidento pareiškimas dėl bandymų nutraukti teisėtai atiduotų balsų skaičiavimą yra neteisingas, šokiruojantis ir beprecedentis“, – pranešime teigė J. Bideno rinkimų kampanijos vadovė Jen O’Malley Dillon.
Šiuo metu JAV prezidento rinkimų baigtis vis dar nėra aiški, laukiama rezultatų iš kelių likusių svyruojančių valstijų. Tikimasi, kad išsamesni rezultatai bus paskelbti trečiadienio vakarą Lietuvos laiku.
„Turime teisininkų komandas, kurios yra pasirengusios priešintis… ir jos nugalės“, – sakė J. Dillon.
Kiek anksčiau D. Trumpas pagrasino kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą, kad užginčytų paštu atiduotų balsų skaičiavimą.
Šeštadienį buvęs JAV prezidentas Barackas Obama dalyvavo demokratų kandidato į prezidentus Joe Bideno susitikimuose su rinkėjais Flinto ir Detroito miestuose Mičigano valstijoje, rašo „Deutsche Welle“.
B. Obama, kreipdamasis į J. Bideną, pavadino jį savo broliu ir pažėrė kritikos perrinkimo siekiančiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui. Buvęs prezidentas mano, kad jo įpėdinis nepakankamai rimtai žiūri į COVID-19 pandemiją ir vadovavimą valstybei apskritai.
Demokratų partija tikisi, kad B. Obamos, pirmojo juodaodžio JAV prezidento, pasirodymas mobilizuos rinkėjus svarbioje Mičigano valstijoje likus vos porai dienų iki rinkimų dienos.
Kai 44-uoju JAV prezidentu buvo B. Obama, J. Bidenas ėjo viceprezidento pareigas, o dabar jis siekia tapti 46-uoju JAV vadovu. Susitikimai su rėmėjais Flinte ir Detroite, kuriuose gyventojų daugumą sudaro juodaodžiai, surengti suvokiant rinkėjų aktyvumo svarbą J. Bidenui siekiant pergalės Mičigano valstijoje. Rinkėjai Mičigane daug metų pirmenybę teikdavo demokratų kandidatams, bet D. Trumpas čia nugalėjo 2016 metais.
„Liko trys dienos iki svarbiausių rinkimų mūsų gyvenime, įskaitant ir mano rinkimus, kurie buvo ganėtinai svarbūs“, – pareiškė B. Obama ragindamas demokratų rėmėjus balsuoti.
D. Trumpui nuolat giriantis apie tai, kokias gausias minias pritraukia jo rinkimų kampanijos renginiai, apie tai prašneko ir B. Obama. „Negi niekas neateidavo į jo gimtadienio vakarėlius kai jis buvo vaikas? Gal tai jį traumavo?, – sakė buvęs prezidentas. – Šalyje dabar pandemija – ne minių gausa dabar reikia rūpintis.“
J. Bidenas taip pat nevengė „įgelti“ D. Trumpui. Kreipdamasis į žmones jis sakė: „Prezidentas mėgsta vaizduoti esantis kietas vyrukas. Kartu lankydami mokyklą, negi nebūtumėte norėję jam užvožti?“
D. Trumpas taip pat neatsiliko savo pareiškimais. Jis aiškino, kad J. Bidenas dėvi akinius nuo saulės, kad nuslėptų „akių operaciją“ ir tikino, kad galėtų su juo lengvai „susitvarkyti“.
„Jis nėra didelis vaikinas, – D. Trumpas sakė apie J. Bideną, – tik vienas lengvas pliaukštelėjimas, net nereikėtų suspausti kumščio.“
Pirmajame per du mėnesius savo pasirodyme JAV prezidento rinkimų kampanijos renginyje pirmoji ponia Melania Trump gyrė Donaldo Trumpo aktyvumą „Twitter“ socialiniame tinkle.
„Pirmą kartą istorijoje šios šalies piliečiai kasdien per socialinę žiniasklaidą gali tiesiogiai ir betarpiškai išgirsti savo prezidentą, – sakė ji Atglene Pensilvanijos valstijoje. – Aš ne visuomet sutinku su tuo, kaip jis kalba. Tačiau jam svarbu kalbėti tiesiogiai žmonėms, kuriems jis tarnauja“.
Likus savaitei iki JAV prezidento rinkimų, M. Trump kaltino žiniasklaidą neteisingai piešiant jos sutuoktinio portretą – „portretą, kurio aš neatpažįstu“. D. Trumpas esą yra „atkaklus, sėkmingas ir sąžiningas“. Iš publikos pasigirdus: „Ir gražus“, pirmoji ponia atsakė: „Sutinku“.
Šiame renginyje M. Trump pasirodė be savo vyro, kuris balsuoti už save agitavo kitose valstijose. Ji padėkojo už paramą, kurios ji ir jos šeima sulaukė, kai užsikrėtė koronavirusu. M. Trump pareiškė užuojautą pandemijos aukų artimiesiems. Ji ragino žmones paisyti JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) rekomendacijų, kad būtų suvaldytas viruso plitimas. Pats D. Trumpas jų dažnai nesilaiko.
18 minučių trukmės kalboje M. Trump įspėjo dėl demokrato Jo Bideno pergalės kitą antradienį vyksiančiuose rinkimuose. „Joe Bideno politika ir socialistinė darbotvarkė pasitarnaus tik tam, kad būtų sunaikinta Amerika ir visa tai, kas buvo pasiekta per praėjusius ketverius metus, – kalbėjo ji. – Mes turime išlaikyti Donaldą Baltuosiuose rūmuose, kad jis galėtų užbaigti tai, ką pradėjo“.
Nepaisant viešai skelbiamų apklausų rezultatų, prognozuojančių santykinai prastą jo pasirodymą po savaitės vyksiančiuose rinkimuose, JAV prezidentas Donaldas Trumpas toliau tiki savo pergale. „Tikros apklausos rodo, kad aš laimėsiu“, – rašė D. Trumpas antradienį tviteryje.
JAV prezidentas viešais skelbiamas apklausas dažnai vadina suklastotomis, jos esą yra bevertės. Rinkimų kampanijos štabai paprastai užsako ir savo apklausas, kurių rezultatai neviešinami. Viename rinkimų kampanijos renginyje Pensilvanijoje D. Trumpas pirmadienį pareiškė, kad, remiantis „tikromis apklausomis“, jis labai „lengvai“ laimės rinkimus.
Apklausos rodo, kad respublikonas prieš lapkričio 3 dieną vyksiančius rinkimus šalies mastu smarkiai atsilieka nuo savo varžovo demokrato Joe Bideno. Tačiau dėl sudėtingos rinkimų sistemos, kurioje svarbų vaidmenį vaidina valstijos, apklausų rezultatais aklai tikėti negalima. Vis dėlto ir apklausos vadinamosiose svyruojančiose valstijose rodo J. Bideno pranašumą.
Turkija griežtai pasmerkė Bahreino ir Izraelio susitarimą normalizuoti santykius. Ankaros teigimu, tai yra smūgis palestiniečiams, praneša AFP.
Penktadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad Izraelis ir Bahreinas sudarys „taikos sutartį“, ir tai bus antrasis toks susitarimas pastarosiomis savaitėmis tarp Izraelio ir arabų valstybių.
Turkijos užsienio reikalų ministerija išplatino pareiškimą, kuriame pareiškė susirūpinimą dėl Bahreino žingsnių ir griežtai pasmerkė susitarimą su Izraeliu.
„Šis žingsnis yra naujausias smūgis pastangoms apginti palestiniečių siekius ir padrąsins Izraelį toliau tęsti neteisėtus veiksmus ir bandymus Palestinos teritorijų okupaciją paversti amžina“, – pareiškė Turkijos užsienio reikalų ministerija.
Pasak Ankaros, Bahreino ir Izraelio susitarimas prieštarauja Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC) tikslams ir „Arabų taikos iniciatyvai“, kuri reikalauja, kad Izraelis visiškai pasitrauktų iš palestiniečių teritorijų, užimtų po 1967 m.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas itin remia palestiniečius ir dažnai kritikuoja Izraelio politiką Vakarų krante.
Rugpjūtį jis pagrasino nutraukti diplomatinius santykius su Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE) po to, kai ši valstybė taip pat sutarė normalizuoti santykius su Izraeliu.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiguodė dėl sumažėjusio savo populiarumo per koronaviruso krizę. „Niekas manęs nemėgsta“, – pareiškė jis antradienį per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose.
D. Trumpas skundėsi, kad jo patarėjas pandemijos klausimais, aukštas epidemiologas Anthony‘is Faucis yra populiaresnis už jį patį. „Tai susiję su mano asmenybe“, – konstatavo prezidentas.
D. Trumpas ir jo aplinka praėjusiomis savaitėmis ne kartą mėgino apjuodinti A. Faucį. Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto vadovas laikomas aukščiausiu koronaviruso ekspertu JAV. Tačiau pateikdamas nepagražintą tiesą jis užsitraukė D. Trumpo nemalonę.
Likus mažau nei 100 dienų iki lapkričio 3 dieną vyksiančių JAV prezidento rinkimų, D. Trumpas apklausose smarkiai atsilieka nuo savo varžovo demokrato Joe Bideno. D. Trumpas sulaukia didelės kritikos dėl savo veiksmų per koronaviruso krizę. Jis kaltinamas ilgai menkinęs viruso keliamą grėsmę.
Tik prieš savaitę prezidentas pirmą kartą paragino žmones dėvėti kaukes. Prieš tai jis šaipėsi iš kaukių naudos.
Tačiau antradienį D. Trumpas vėl agitavo kovai su koronavirusu naudoti antimaliarinį preparatą hidroksichlorokiną. „Daugelis medikų mano, kad jis labai naudingas“, – teigė prezidentas.
Mokslininkai pandemijos pradžioje reiškė viltį, kad vaistas nuo maliarijos gali padėti kovoti su koronavirusu. Tačiau dabar daugelis jų yra kitokios nuomonės. JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) birželį atšaukė leidimą naudoti šį medikamentą Covid-19 gydyti.
JAV yra labiausiai pandemijos paveikta pasaulio šalis. Čia registruota beveik 4,35 mln. infekcijos atvejų, mirusiųjų yra per 149 000.