hisam_4

Su libaniečiu Hišamu Ibrahimu susipažinau viename Lietuvos tautinių mažymų tarybos posėdyje. Tądien pirmininko Mahiro Gamzajevo vadovaujamoje taryboje buvo audringai ginčijamasi, kokių pagrindinių nuostatų turėtų laikytis mūsų tautinės bendruomenės, bendraudamos su Lietuvos valstybe.

Jauno libaniečio Hišamo Ibrahimo pozicija man pasirodė kur kas konstruktyvesnė nei kai kurių kitų posėdyje kalbėjusių bendruomenių atstovų laikysena. Todėl ir paprašiau interviu. H.Ibrahimas – neatsisakė.

Sutartą vakarą jį išvydau Vilniaus kavinėje prie Seimo rūmų. Ten ilgokai, daugiau nei valandą, nuoširdžiai kalbėjomės. Kalbėjomės apie viską – kodėl Hišamas atsidūrė Lietuvoje, kaip pamilo lietuvę, kodėl, būdamas musulmonu, nesigaili suleidęs savo šaknis krikščioniškoje Lietuvoje. Kalbėjomės lietuviškai.

Continue reading „Libanietiška tolerancija”

shlomo_sand

Tel Avivo universiteto profesoriaus Šlomo Sand knygos „Žydų tautos pramanas – Izraelio įkūrimo mito patikrinimas“ vertimas į vokiečių kalbą Vokietijos žiniasklaidoje sukėlė tikrą sensaciją. Gausiuose interviu spaudai autorius teigia, jog jis jokių atradimų nepadaręs. Jis paprasčiausiai peržiūrėjęs atskirų mokslų „stalčius“ ir jų medžiagą deramai sudėliojęs. Istorikas pabrėžia, jog labiausiai buvo nustebęs dėl to, kad mokslinėje literatūroje niekur neaptiko nuorodos į žydų išvarymą iš Palestinos po to, kai 70 m. po Kristaus buvo sugriauta Šventykla. Sando oponentai teigė, jog visiems žinoma tiesa yra tai, kad nėra nei rašytinių, nei archeologinių žydų išvarymo įrodymų. Į Sando argumentą, jog žydų išvarymas yra vienas iš pamatinių nacionalinės žydų istorijos faktų, jam buvo atsakoma, jog jis esąs naivuolis. Jam buvo paaiškinta, kad egzodo teologija buvo sukurta krikščionių: esą Dievas nubaudė žydus ir atėmė iš jų žemę, kurią jiems buvo pažadėjęs ir dovanojęs.

Continue reading „Ar žydų tauta yra pramanas?”

Israel_svg

Kovo pradžioje JAV viceprezidentui Joe Biden lankantis Izraelyje, Izraelis visiškai nediplomatiškai paskelbė planą arabų žemėse statyti žydams daugiau namų. Biden ir daugelis amerikiečių tai palaikė Amerikos įžeidimu, beveik krize, kokios JAV ir Izraelio santykiuose nebuvo jau daug metų. Jordano, taikaus Izraelio kaimyno, karalius Abdullah II, susitikęs su George Mitchell, JAV pasiuntiniu Artimiesiems Rytams, perspėjo Izraelį, kad vykdydamas tokią statybą Izraelis “žaidžia su ugnimi”. Padėtis kiek susitvarkė, kai abi pusės sutiko, kad tokie išsišokimai neturėtų būti keliami į viešumą, kas praeityje ir buvo daroma.

Continue reading „Ar ne laikas Izraeliui keisti politiką?”

Israel_svg

Vokietijos ir Šveicarijos naujienų puslapiai praneša, jog praėjus dviem mėnesiams po to, kai sausio 19 d. prabangiame Dubajaus viešbutyje buvo nužudytas įtakingas Hamas lyderis Mahmudas al-Mabhuhas, Didžiosios Britanijos vyriausybė apkaltino Izraelio slaptąją tarnybą “Mossad” suklastotų pasų naudojimu piktam. Dėl to Londonas išsiuntė iš šalies vieną Izraelio diplomatą.

Britų užsienio reikalų ministras Davidas Milibandas pareiškė, jog turima “stulbinančių įrodymų”, kad Izraelis yra atsakingas už britų pasų panaudojimą piktam. Izraelis nenorėjo komentuoti diplomato išsiuntimo ir iki šiol nei paneigė, nei patvirtino, kad “Mossad” susijęs su minėtojo Hamas lyderio nužudymu.

Continue reading „Londonas išsiunčia iš šalies Izraelio diplomatą”

mossad_melynas

Izraelio Valstybė (bibline prasme – Eretz Yisra’el, politologine – Medinat Yisra’el), paskelbusi nepriklausomybę 1948 m. gegužės 14 d., garsi ne tik turtinga istorija, gabiais žmonėmis, šventomis vietomis, nuostabia gamta, bet ir ypač ištobulintomis slaptosiomis tarnybomis. Manytume, jog toks žvalgybinis Izraelio pasiruošimas atsirado dėl sudėtingos jame susiklosčiusios etninės, religinės ir politinės situacijos: vos 22 tūkst. kv. km ploto šalyje gyvena apie 7,5 mln. žmonių, iš kurių 75,4 proc. yra žydų tautybės, 20,6 proc. arabų, 4 proc. – kitų tautybių. Hebrajų (ivrito) ir arabų kalbos abi yra oficialios Izraelio Valstybėje. Be pagrindinių religijų – judaizmo, islamo ir krikščionybės – išpažinėjų Izraelyje esama druzų, budistų, hinduistų, šioje šalyje yra ir XIX a. sukurtos bahajų religijos administracinis centras Haifos mieste.

Continue reading „“Netikėtas griaustinis” – viena sėkmingiausių Izraelio slaptųjų tarnybų operacijų”

sabtajus_1

Lapkričio 2 dieną Maskvoje nušautas Rusijoje, Lietuvoje ir kitose šalyse gerai žinomas verslininkas Šabtajus Kalmanovičius. Jo automobilį „Mercedes“, važiavusį Maskvos centre, pasivijo automobilis „Lada Priora“. Du užpuolikai pradėjo šaudyti iš automatų. Į Š.Kalmanovičių pataikė 20 kulkų, jis žuvo vietoje. Jo vairuotojas Piotras Tumanovas sužeistas ir gydomas ligoninėje. Š.Kalmanovičius buvo ne tik žinomas verslininkas ir sporto mecenatas (buvęs Kauno „Žalgirio komandos savininkas, paskutiniu metu valdęs įvairias Rusijos moterų krepšinio komandas), bet ir užėmė įvairias atsakingas pareigas valdžios žinybose. 1999-2002 metais jis ėjo Maskvos srities gubernatoriaus B.Gromovo patarėjo pareigas. 2002-2008 metais Š.Kalmanovičiaus užėmė prezidento V.Putino patarėjo pareigas, nuo šių metų gegužės mėnesio ėjo susisiekimo ministro patarėjo pareigas.

 

Continue reading „Mįslinga buvusio KGB agento Šabtajaus Kalmanovičiaus mirtis”

mossad_01

Izraelio atominės bombos kūrimo istorija žinoma, tačiau toje istorijoje dar daug mįslių. Dar daugiau neaiškumų techniko atomininko Mordechajaus Vanuno, susijusio su tos bombos kūrimu, gyvenime. Izraelio valdžia jį paskelbė išdaviku, atskleidusiu valstybės paslaptį.

Mordechajus Vanunas gimė 1954 metais Maroke, religingo žydo šeimoje, kurioje augo dar keturi vaikai. Į Izraelį jo tėvai persikėlė 1960 metais ir Besšebe prekiavo religiniais daiktais. Sulaukęs pilnametystės, jaunasis Vanunas tarnavo kariuomenėje inžineriniuose daliniuose, o paskui įstojo į Tel Avivo universitetą, fizikos fakultetą. Tačiau studijavo neilgai: 1975 metais kaip nepažangus studentas buvo pašalintas iš universiteto.

Continue reading „Ar tikrai Mordechajus Vanunas – Izraelio išdavikas?”