Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovai trečiadienį lankėsi Seimo Antikorupcijos komisijos sudarytos laikinosios darbo grupės, tiriančios situaciją Kauno savivaldybėje, posėdyje. Darbo grupės vadovas Andrius Vyšniauskas teigia, kad didysis situacijos savivaldybėje vertinimas bus pateiktas spalio pabaigoje. Visgi, pasak jo, jau dabar aišku, kad surinkta informacija – „labai įdomi“.
„Šiandieną aptarėme dalį STT atliekamo vertinimo, buvo atsakyta į klausimus. Taip pat turėjome užklausą dėl įvairių pareigūnų ryšių, vėlgi susipažinome su informacija, gavome atsakymus, kada bus didysis vertinimas, jis turėtų būti spalio antroje pusėje. Mes bet kuriuo atveju savo išvadų jokių nedarysime be STT išvados“, – Eltai teigė A. Vyšniauskas.
„Norime turėti apibendrintą visų institucijų nuomonę ir ją pateikti tiek visuomenei, tiek ir Antikorupcijos komisijai“, – pridūrė jis.
Politikas kol kas tyrimo detalių ir STT pateiktos informacijos nekomentuoja. A. Vyšniauskas tikina, kad detalės bus pristatytos su bendra išvada, tačiau, pasak jo, surinkta informacija yra „tikrai labai įdomi“.
„Norime išgirsti visas nuomones, kadangi turėjome ir tam tikrų anoniminių liudijimų apie tai, kas vyksta savivaldybėje, kaip yra priimami sprendimai ir panašiai“, – patikino jis.
Politikas tikina, kad tam tikrų pažeidimų Kauno savivaldybėje yra fiksuota.
„Jau pavasarį, vasaros pradžioje, kai turėjome pirmuosius susitikimus su savivaldybės atstovais, buvo aiškiai identifikuota, kad viena iš probleminių vietų yra tai, kad savivaldybė iki šiol neturi korupcijos prevencijos programos“, – akcentavo A. Vyšniauskas.
„Tai vienas iš pavyzdžių, pakankamai smulkus. Jų yra ganėtinai daug. Kai mes pateiksime visas išvadas, tai tikrai matysite daug sisteminio ir įdomaus vaizdo, kas vyksta arba kas nevyksta Kauno miesto savivaldybėje ir kodėl tokia betvarkė toje savivaldybėje vyksta“, – sakė politikas.
A. Vyšniauskas atkreipia dėmesį, kad į Antikorupcijos komisijos posėdį buvo pakviestas ir pats Kauno meras V. Matijošaitis. Visgi, pasak jo, kol kas atsakymo, ar Kauno meras atvyks pateikti savo poziciją, nesulaukta.
„Atsakymo iki šiol nesame iš jo gavę. Mes planavome jį apklausti kitą trečiadienį, tačiau, kaip suprantame, šią savaitę jis atostogauja, tai lauksime. Bet kuriuo atveju mero nuomonę norėsime išgirsti“, – teigė A. Vyšniauskas.
ELTA primena, kad Seimo Antikorupcijos komisijos laikinoji tyrimo grupė kreipėsi į STT, prašydama atlikti dvi korupcijos rizikos analizes dėl Kauno miesto savivaldybės administracijos viešųjų pirkimų. Laikinoji tyrimo grupė buvo sudaryta po kilusio korupcijos skandalo, kai Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus namuose aptiktas kyšis.
Tyrimo grupės vadovas Andrius Vyšniauskas sprendimą kreiptis į STT argumentavo tuo, kad tarnyba niekados nėra atlikusi Kauno miesto savivaldybės viešųjų pirkimų sistemos korupcijos rizikos vertinimo, o tai, anot jo, privalo būti padaryta kiekvienoje savivaldybėje.
Antikorupcijos komisijos laikinoji tyrimo grupė STT prašė įvertinti viešųjų pirkimų inicijavimo procesą, viešųjų pirkimų dokumentų rengimą, viešųjų pirkimų procedūras, viešųjų pirkimų metu pasirašytų sutarčių vykdymo kontrolę ir su viešaisiais pirkimais susijusių savivaldybės darbuotojų galimų interesų konfliktų valdymą.
Taip pat prašyta atlikti Kauno miesto savivaldybės administracijos viešuosius pirkimus kontroliuojančių institucijų veiklos ir atliekamų funkcijų korupcijos rizikos analizę, įvertinant, ar šių institucijų veikla arba neveikimas nesudaro sąlygų korupcijos rizikoms Kauno miesto savivaldybėje.
Kauno pilies prieigose iškilsiančios legendinio kario – Vyčio – skulptūros gimimas pasiekė pusiaukelę, praneša Kauno savivaldybė. Prasidėjusį itin svarbų bronzos liejimo etapą planuojama pabaigti iki birželio vidurio, o skulptūros atidengimas numatytas liepos 5-ąją.
„Liepos 5 dieną Kaune turėsime didžiulę šventę, kuomet bus atidengta Vyčio skulptūra. Savo akimis įsitikinom
e „Laisvės kario“ didybe. Ko gero, tai bus didžiausia bronzinė skulptūra Lietuvoje“, – pranešime cituojamas šią savaitę Ukrainoje viešėjęs Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Šiuo metu pradėtas vienas svarbiausių skulptūros gamybos etapų – bronzinių dalių liejimas. Į nuimtas gipsines formas išliejus vašką, vaškinės dalys perduotos į bronzos liejikų rankas.
„Iš bronzos bus nulieta daugiau kaip 500 atskirų dalių, iš kurių susidės visa skulptūra. Tai tarsi mozaika, kurią privalėsime sudėti į vieną nuostabų kūrinį“, – pasakojo skulptūros gamyba besirūpinantis Nacionalinės meno premijos laureatas skulptorius prof. Arūnas Sakalauskas.
Pasak jo, šiuo metu iš bronzos liejamas pjedestalas bei apatinė skulptūros dalis. Išlieti visas skulptūros dalis tikimasi iki birželio mėnesio vidurio. Vėliau detalės bus suvirinamos ir nušlifuojamos.
„Gipsinės formos bus laikomos tol, kol skulptūra bus pastatyta ant pjedestalo. Kadangi detalių iš tikro daug, šios formos bus tarsi garantas, kad vienai iš detalių suskilus, būtų galima operatyviai pagaminti naują“, – aiškino A. Sakalauskas.
„Įsitikinome, jog darbai vyksta dieną ir naktį. Papildomai samdomi liejimo meistrai tam, kad procesas vyktų kuo sklandžiau ir sparčiau. Darbai vyksta pagal grafiką, todėl tikimės geriausio rezultato“, – sakė iš Ukrainos sugrįžęs ir ten gyvai skulptūros gamybos darbus apžiūrėjęs architektas, prof. Jonas Audėjaitis.
Kol skulptoriai dirba Ukrainoje, Kaune, pasak savivaldybės pranešimo, pradėti Vyčiui skirtos aikštelės įrengimo darbai: iškastas gruntas, įrengti pjedestalą laikysiantys poliai. Kiek vėliau bus sumontuotas aikštelę apjuosiantis metalinis apvadas, supiltos atsijos.
Bronzinė skulptūra stovės ant tamsaus granito 6 metrų skersmens sferos. Aplink pjedestalą iš šviesaus granito plokščių bus suformuota kietos dangos dalis, kuri pereis į skaldos dangą, nuo vejos atitvertą metalo apvadu.
Pasak projektą rengusių architektų, skulptūra stovės Kauno pilies kiemo centre. Tarp dviejų pilies bokštų, gynybinės sienos ir skulptūros susidaro menamas ryšys, sukuriantis vientisą kompoziciją.
Siekiama, kad skulptoriaus A. Sakalausko sukurtas bronzinis paminklas būtų pastatytas už žmonių bei įmonių suaukotas lėšas, kurias renka Vyčio paramos fondas.
Kauno apygardos teismas pagaliau paskelbė nuosprendį garsiojoje Kauno “auksinio” tualeto istorijoje.
Teismas nagrinėjo devyniolikos tomų bylą, kurioje įtarimai pareikšti dvylikai asmenų: devyniems savivaldybės tarnautojams ir trims tualetą stačiusios bendrovės “TK sprendimai” darbuotojams.
Keturiems teisiamiesiems buvo paskirta reali laisvės atėmimo bausmė, vienam – lygtinė, o septyni – išteisinti. Savivaldybės valdininkams buvo inkriminuojamas jiems patikėto turto išvaistymas ir dokumentų klastojimas.
Po 2008 metų rudenį baigtos tualeto statybos kilo skandalas, nes netoli Kauno pilies turėjo iškilti prie senamiesčio architektūros derantis pastatas, tačiau vietoj jo buvo pastatytas konteinerinis tualetas.
Pasibaigus šventiniam renginiui Karo muziejaus sodelyje, Rotušės aikštėje prabilo Kauno jaunimas. Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos Kauno skyriaus vaikinai ir merginos ėjo Laisvės alėja nuo Ramybės parko. Skanduodami “Lietuva – lietuviams” jie nešė vėliavas ir plakatus, kuriuos matote čia skelbiamose nuotraukose.
Su grupe Vilniaus Lietuvių tautinio jaunimo vadovų, kai kuriais Seimo, tautinės pakraipos partijų nariais atvažiavau į Kauną įsitikinti – Vilniaus ar Kauno jaunimas aktyvesnis, pastebimesnis, garsiau taria žodžius, kurie labai nepatinka liberalams kosmopolitams, tautybės neigėjams, todėl jie visaip juos interpretuoja. Žodžiai “Lietuva lietuviams” tikrai jokiu būdu nenukreipti prieš kurią nors Lietuvoje gyvenančią tautinę mažumą, jais tiesiog norima pasakyti, kad lietuviai Lietuvoje nenoti būti antrarūšiai, kaip to įviariom formom siekia kai kurios įtakingos politinės jėgos, kad tautybių neigino, nutylėjimo, ignoravimo politika ypač pavojinga mažoms tautoms.
Tautinis jaunimas mato Sąjūdžio idealų išdavystę, valstybėje įsigalėjusią baisią socialinę atskirtį, skatinančią emigraciją, varančią į neviltį daugumą Lietuvos piliečių.
Šias ir daug kitų problemų kėlė jaunieji Kauno tautininkai, taip pat juos palaikyti atvykę bendraminčiai iš Vilniaus.
Jaunimo, neabejingo tautos likimui, kasmet vis daugiau. Tą pastebėjo ne vienas kalbėtojas. Netiesa, kad po šio judėjimo vėliava buriasi tik mažai išsilavinę jaunuoliai, kaip juos nori sumenkinti, jų veiklą suprimityvinti, suskaldyti kosmopolitai, kuriuos užpernai miręs lietuvių tautos patriotas Vilius Bražėnas ne viena proga ragino susodinti į kosminį laivą ir išsiųsti į kosmosą. Pastebėjau, ši šmaikšti idėja buvo “realizuota” viename plakate.
XXX
Vasario 16-ąją Kaune neleista mitinguoti “įvairiems žmonėms”
Kaune ketvirtadienį, be įvairių Vasario 16-osios renginių, buvo numatytos dvejos ideologiškai skirtingos eitynės. Tradiciškai eitynes Vasario 16-ąją organizuoja Lietuvos tautinio jaunimo sąjunga (LTJS), kurios vadovai alternatyvią akciją pavadino provokacija. Vadinamųjų alternatyviųjų eitynių organizatoriai tikino nesiekiantys sukelti jokių incidentų – esą norima parodyti, kad Kaune gyvena “įvairūs žmonės”. Tai renginys “Už solidarią ir įvairią Lietuvą”, kurį pasiskelbė organizuojančios kelios mažai žinomos organizacijos bei Tolerantiško jaunimo asociacijos Kauno skyrius.
Abejoms eitynėms Kauno savivaldybė buvo išdavusi leidimus, laiką parinko taip, kad nesusikirstų abiejų renginių dalyvių keliai. LTJS vadovas Julius Panka stebėjosi, kad “alternatyvių” eitynių organizatoriai neprisijungė prie tradicinės akcijos. Laimei, viešoje erdvėje pasirodžius nuomonėms, kad “įvairių žmonių” renginys gali būti provokacija, savivaldybė atšaukė anksčiau išduotą leidimą jų eisenai (pasiūlymą eitynes organizuoti Ąžuolyno parke jų organizatoriai atmetė).
LTJS eitynių dalyviai tradiciškai žygiavo nuo Ramybės parko iki Rotušės aikštės. Tačiau visuomenė susirūpinusi, kad Vilniaus savivaldybė yra išdavusi leidimą panašioms “įvairių žmonių” eitynėms kovo 11 dieną. Daugiausia tai būtų už “žmogaus teises kovojančių” homoseksualų ir kitokių grupuočių renginys. Patriotiškai nusiteikusi visuomenė tai irgi laiko provokacija, netinkama mūsų laisvės iškovojimams. (“XXI amžiaus informacija”).
Keletas Kauno miesto savivaldybės tarybos narių pareiškė daugiau nebepasitikintys Antikorupcijos komisijos pirmininku Raimundu Kaminsku? Ar pelnytas toks pareiškimas? Kodėl būtent šiandien reiškiamas nepasitikėjimas? Videostudija “SLAPTAI” pateikia Kauno miesto savivaldybės tarybos Kultūros, bendruomenių ir savivaldos plėtojimo komiteto pirmininko, Antikorupcijos komisijos vadovo R.Kaminsko repliką. Artimiausiu metu visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt bei laikraštis “XXI amžius” paskelbs savąją versiją, kodėl puolamas Antikorupcijos komisijos vadovas R.Kaminskas.
Kovo 18 dieną Kaune įvyko piketas prieš planus didinti mokesčius už šiukšlių išvežimą ir prie Kauno steigti šiukšlių deginimo įmonę. Žmonės piketavo prie Kauno savivaldybės, jį organizavo JDJ skyrius „Vytis“ ir Kauno JDJ skyrius. Keliomis grupėmis netoli savivaldybės stovėjo po 7-9 Jungtinio demokratinio judėjimo narius. Piketas prasidėjo 8 valandą ryto ir truko dvi valandas – iki 10 valandos. Su piketuotojais bendravo ir Kauno vadovai bei įvairioms frakcijoms priklausantys Kauno tarybos nariai – meras A.Kupčinskas, tarybos nariai G.Žukauskas, G.Labanauskas, S.Žirgulis. Prie savivaldybės susirinkusių Jungtinio demokratinio judėjimo narių reikalavimus atspindėjo jų laikomi plakatai su užrašais – „Atliekų deginimas – grėsmė Kaunui“, ,,Atliekas reikia perdirbti, o ne žmones nuodyti deginant“, „Reikalaujame laikytis Orhuso konvencijos“, „Šiukšlių verslo diktatui –NE“, „Sumažėjus gyventojų, mažinkit valdininkų etatus ir jų algas“.