Šiukšlių verslo diktatui – ne


Kovo 18 dieną Kaune įvyko piketas prieš planus didinti mokesčius už šiukšlių išvežimą ir prie Kauno steigti šiukšlių deginimo įmonę. Žmonės piketavo prie Kauno savivaldybės, jį organizavo JDJ skyrius „Vytis“ ir Kauno JDJ skyrius. Keliomis grupėmis netoli savivaldybės stovėjo po 7-9 Jungtinio demokratinio judėjimo narius. Piketas prasidėjo 8 valandą ryto ir truko dvi valandas – iki 10 valandos. Su piketuotojais bendravo ir Kauno vadovai bei įvairioms frakcijoms priklausantys Kauno tarybos nariai – meras A.Kupčinskas, tarybos nariai G.Žukauskas, G.Labanauskas, S.Žirgulis. Prie savivaldybės susirinkusių Jungtinio demokratinio judėjimo narių reikalavimus atspindėjo jų laikomi plakatai su užrašais – „Atliekų deginimas – grėsmė Kaunui“, ,,Atliekas reikia perdirbti, o ne žmones nuodyti deginant“, „Reikalaujame laikytis Orhuso konvencijos“, „Šiukšlių verslo diktatui –NE“, „Sumažėjus gyventojų, mažinkit valdininkų etatus ir jų algas“.

Su piketo dalyviais bendravo ir šia akcija susidomėję kauniečiai. Jų nuomone, kelti mokesčius už komunalines paslaugas yra neteisinga, įvairių savivaldybės įmonių vadovai gauna didžiules algas, išsimoka priedus, tuo tarpu didelė dalis kauniečių susiduria su skaudžiomis problemomis – pajamos mažėja, mokesčiai kyla, ir jokių priedų ar premijų jie negali tikėtis.

Kauno savivaldybė susiduria su rimtomis problemomis. Viena iš esminių problemų – tam tikrų savivaldybės pareigūnų darbe pastebimos korupcijos apraiškos ir aplaidumas. Kai kurie savivaldybės pareigūnai, pavyzdžiui, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas R.Rabačius pasižymėjo skandalingoje veikloje. R.Rabačiaus veikla jau artimiausiu metu bus analizuojama garsioje „tualeto už puse milijono“ byloje. Tarybos posėdyje buvo nuspręsta klausimus dėl mokesčių didinimo už šiukšlių išvežimą ir šiukšlių deginimo įmonės steigimo atidėti, jie buvo nukelti į kovo pabaigą.

Įdomu pastebėti, kad kovo 18 dieną Kauno tarybos posėdyje priimtas ir nutarimas sumažinti tarybos narių kanceliarines išlaidas 400 litų. Kauno tarybos nariai iki šiol per mėnesį gaudavo 1700 litų kanceliarinėms išlaidoms. Sumažinus kanceliarines išmokas, nuo šiol jie gaus 1300 litų per mėnesį.

Kovo 20 dieną 8 valandą ryte prie Kauno savivaldybės vėl prasidėjo JDJ „Vyčio“ skyriaus organizuotas piketas. Jame dviejose grupėse su plakatais ir vėliavomis stovėjo septyniolika dalyvių. Nuo 9 valandos piketuoti atvyko ir JDJ Kauno skyriaus atstovai.

Tarybos posėdyje buvo priimtas lemtingas sprendimas – 20 tarybos narių balsavus už, 14-prieš, ir 1 tarybos nariui susilaikius, priimtas sprendimas, kuriuo įteisinamas mokesčių už šiukšlių išvežimą didinimas. Nuo šiol šie mokesčiai bus renkami ne nuo gyvenančių žmonių skaičiaus, o nuo buto ploto. Už viena kvadratinį metrą reikės 25 centus „Kauno švaros“ įmonei.

Mokesčių kėlimas už šiukšlių išvežimą yra neteisėtas ir kenksmingas visuomenei. Mokesčių kėlimas šiuo metu, kai daugelio žmonių pajamos yra gerokai sumažėję, yra socialiai neteisingas. Jau ir taip žmonės moka didžiules sumas už šildymą – nuo 500 iki 800 litų. Jau vasarą ar rudens pradžioje numatomas dar vienas elektros kainų šuolis – mokestis už elektros kilovatvalandę brangs 5 – 8 centais ir nuo 45 centų (tiek reikia mokėti šiuo metu) gali siekti 50-53 centus.

Lietuvoje plačiai propaguojami projektai dėl šiukšlių deginimo įmonių steigimo yra atsilikę ir kenksmingi. Vakarų šalyse tokių įmonių jau atsisakoma. Štai Skandinavijos šalyse pastebėta, kad greta šiukšlių deginimo įmonių vyksta didelė tarša, į aplinką išmetama daug nuodingų medžiagų, nes įmonių veikloje buvo pastoviai taikomi neteisėti metodai – vakarais nuimami specialūs filtrai, ir žmonių sveikatai kenksmingos medžiagos patekdavo į aplinką. Skandinavijos kraštuose tokios įmonės jau uždaromos.Tai, kad bandoma primesti atsilikusį šiukšlių panaudojimo būdą, jas deginant, yra susiję su kai kurių Lietuvoje veikiančių suinteresuotų grupuočių interesais.

Slaptai.lt nuotr.

2010.03.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *