Kinijos prezidentas Si Dzinpingas. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas, spalio 23 d. (dpa-ELTA). Kinijos prezidentas Xi Jinpingas patvirtintas trečiajai penkerių metų kadencijai Komunistų partijos generalinio sekretoriaus poste. Pirmajame savo plenariniame posėdyje naujasis partijos Centro komitetas sekmadienį Pekine, kaip ir tikėtasi, balsavo už tai, kad 69-erių Xi Jinpingas tęstų pareigas. Taip nepaisoma iki šiol taikytų amžiaus ir kadencijų skaičiaus ribojimų.
 
Tik kas penkerius vykstantis partijos suvažiavimas šeštadienį, baigdamas savaitę trukusią sesiją, Xi Jinpingo ideologiją ir jo nuolatinę lyderystę dar labiau įtvirtino partijos konstitucijoje ir pareikalavo besąlygiško lojalumo.
 
Xi Jinpingo patvirtinimas generalinio sekretoriaus poste leis jam siekti trečiosios Kinijos prezidento kadencijos, apie kurią turėtų būti paskelbta kovo mėnesį per kasmetines vyriausybės įstatymų leidybos sesijas.
 
2018 metais Xi panaikino dviejų prezidento kadencijų apribojimą, atverdamas sau kelią likti valdžioje neribotą laiką.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.10.24; 09:31

Kinijos vėliava. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas, rugsėjo 29 d. (dpa-ELTA). Valdant Xi Jinpingui Kinijos reputacija Vokietijoje, Jungtinėse Valstijose ir kitose išsivysčiusiose šalyse smarkiai pablogėjo , rodo ketvirtadienį paskelbtas „Pew“ tyrimų centro tyrimas.
 
„Pew“ apklausos ir duomenų analizė parodė, kad viešoji nuomonė apie Kiniją išsivysčiusiose šalyse per dešimt Xi Jinpingo valdymo metų tapo „staiga ir dideliu mastu labiau neigiama“. Nustatyta, kad didžiausią susirūpinimą kelia Kinijos žmogaus teisių politika, karinė galia ir ekonomika.
 
Per Kinijos komunistų partijos kongresą, prasidėsiantį spalio 16 d. Pekine, Xi Jinpingas siekia trečiosios partijos vadovo kadencijos, tai būtų precedento neturintis atvejis. Kongresas rengiamas kas penkerius metus. Jau kurį laiką buvo aišku, kad Xi Jinpingas pasinaudos susitikimu siekdamas užsitikrinti dar vieną partijos generalinio sekretoriaus kadenciją ir toliau plėsti savo galias.
 
Lapkritį Komunistų partija atvėrė jam kelią išlikti partijos lyderiu galimai visą gyvenimą. Savo „istorinėje rezoliucijoje“ partijos Centro komitetas nusprendė „visiems laikams“ palaikyti Xi Jinpingo, „kaip partijos branduolio“, poziciją.
 
„Pew“ pabrėžia, kad nuo 2017 m. nepalankus požiūris į Kiniją „dramatiškai“ išaugo Pietų Korėjoje, stiprėja Australijoje, o „Japonijoje požiūris į Kiniją neigiamas visą pastarąjį dešimtmetį“.
 
Viljama Sudikienė (DPA)
 
2022.09.29; 11:38; 11:40

Kinijos pareigūnai sulaikė Australijos pilietį, rašytoją Yang Hengjuną už nusikalstamą veiklą. Tai penktadienį pranešė oficiali Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying.

„Pekino valstybės saugumo valdybos darbuotojai sulaikė Yang Hengjuną už jo vykdomą nusikalstamą veiklą“, – sakė per spaudos konferenciją Pekine Hua Chunying. „Mes konsultuojamės su Australijos atstovais ir teikiame jiems visą reikiamą informaciją“, – pridūrė diplomatė. Anot jos, visos Yang Hengjuno teisės yra užtikrintos pagal įstatymą. 

Australų ir kinų rašytojas Yang Hengjunas – Kinijos komunistų partijos kritikas, mokslininkas ir tinklaraštininkas. Anksčiau jis dirbo Kinijos užsienio reikalų ministerijoje. Apie jo dingimą buvo sužinota sausio 18-ąją, kai jis, atskridęs iš Niujorko į Kiniją su savo šeima, nebeatsiliepė savo draugams ir nebepasirodė socialiniuose tinkluose. Vienas iš artimų Yang Hengjuno draugų, mokslų daktaras Feng Chongyi iš Sidnėjaus technologijos universiteto, sakė manąs, kad rašytoją Gvangdžou oro uoste sulaikė Valstybės saugumo ministerijos pareigūnai.

Yang Hengjunas jau buvo dingęs Kinijoje 2011 metais, bet tada po kelių dienų jis pats užmezgė ryšį su draugais ir paaiškino, jog jo dingimas buvo „tik nesusipratimas“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.26; 06:00

Australijos užsienio reikalų ir prekybos ministerija inicijavo kinų ir australų rašytojo Yang Hengjuno dingimo tyrimą. Kaip pranešė trečiadienį televizijos kanalas SBS, jis dingo Kinijoje šeštadienį.

„Mes stengiamės gauti informacijos apie Australijos pilietį, kuris buvo paskelbtas dingusiu be žinios Kinijoje sausio 19-ąją“, – sakoma Australijos URM pareiškime.

Yang Hengjunas – Kinijos komunistų partijos kritikas, rašytojas, mokslininkas ir tinklaraštininkas. Anksčiau jis dirbo Kinijos užsienio reikalų ministerijoje. SBS žiniomis, dingusio rašytojo pažįstami informavo, kad ryšys su juo nutrūko iškart po to, kai jis sausio 18-ąją atskrido į Kiniją. Vienas iš artimų Yang Hengjuno draugų, mokslų daktaras Feng Chongyi iš Sidnėjaus technologijos universiteto, mano, kad rašytoją Gvangdžou oro uoste galėjo sulaikyti Valstybės saugumo ministerijos pareigūnai.

Buvęs KLR diplomatas jau buvo dingęs Kinijoje 2011 metais, bet tada po kelių dienų jis pats užmezgė ryšį su draugais ir paaiškino, jog jo dingimas buvo „tik nesusipratimas“.

Stasys Gimbutis (ELTA)