Aleksejus Navalnas – puikios nuotaikos. EPA – ELTA foto

Maskva, birželio 4 d. (AFP-ELTA). Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienį sakė, kad per trečiąjį savo gimtadienį už grotų yra geros nuotaikos, nepaisant sugriežtintų kalėjimo sąlygų ir dar vieno perkėlimo į ankštą vienutę.
 
Būtent šią dieną Rusijos miestuose, įskaitant Maskvą ir Sankt Peterburgą, policija suėmė mažiausiai 45 žmones, dalyvavusius demonstracijose už A. Navalną, praneša nevyriausybinė organizacija „OVD-Info“.
 
A.Navalno komanda teigia, kad kalėjime jis yra persekiojamas ir laikomas „karceryje“ už nedidelius nusižengimus. Pasak jo šalininkų, valdžia bando „palaužti jį dvasiškai“.
 
Rusijos prezidento Vladimiro Putino nesutaikinamas priešininkas sakė per savo 47-ąjį gimtadienį pabudęs karceryje, o socialinėje žiniasklaidoje paskelbtoje žinutėje pridūrė, kad tai jau 16-as kartas, kai jis yra įkišamas į tokią vienutę.
 
„Gimtadienio rytą reikia būti sąžiningam su savimi, todėl užduodu sau klausimą: ar tikrai esu geros nuotaikos, ar tik verčiu save taip jaustis?“
 
„Mano atsakymas toks: tikrai esu geros nuotaikos. Pripažinkime, žinoma, norėčiau, kad užuot pabudęs šioje pragaro skylėje, galėčiau pusryčiauti su savo šeima, sulaukti vaikų bučinukų į skruostą, išpakuoti dovanas… Bet gyvenimas veikia taip, kad socialinė pažanga ir šviesesnė ateitis gali būti pasiekta tik tuo atveju, jei tam tikras skaičius žmonių yra pasirengę mokėti kainą už savo teisę turėti įsitikinimus.“
 
Po Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje valdžios institucijos Rusijoje ėmėsi griežtai riboti laisves: nepriklausoma žiniasklaida uždaryta, o dauguma pagrindinių opozicijos veikėjų atsidūrė už grotų arba tremtyje.
 
Savo žinutėje A. Navalnas teigė tikįs, kad „ateis diena, kai kalbėti tiesą ir ginti teisingumą Rusijoje taps įprasta ir visiškai nepavojinga“.
 
A.Navalnas, anksčiau organizavęs masinius protestus prieš Kremlių, atlieka devynerių metų laisvės atėmimo bausmę dėl svetimo turto pasisavinimo ir kitų kaltinimų.
 
Jis tapo žinomas visame pasaulyje po to, kai vos išgyveno apnuodytas sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, – dėl šio incidento opozicijos politikas kaltina Kremlių.
 
Jis buvo sulaikytas 2021 metų sausį, kai grįžo iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo.
 
A. Navalnas jau daugiau kaip dvejus metus kali griežtomis sąlygomis pagarsėjusioje kolonijoje netoli Vladimiro miesto, esančio maždaug už 200 km nuo Maskvos ir bendrauja su visuomene bei siunčia žinutes per savo advokatų komandą. Užsienyje Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas laikomas politiniu kaliniu.
 
A.Navalno laukia naujas teismo procesas dėl kaltinimų ekstremizmu, ir jam gresia dar 35-eri  laisvės atėmimo metai. Anot paties A. Navalno, valdžia siekia, kad jis liktų kalėjime iki gyvos galvos.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)

A. Navalnas iš kolonijos Pokrove perkeltas į nežinomą vietą. EPA-ELTA nuotr.

Maskva, birželio 14 d. (ELTA). Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas buvo perkeltas iš pataisos kolonijos Pokrove, tačiau kur jis išvežtas – nežinoma, pranešė jo bendražygis Leonidas Volkovas, kuriuo remiasi agentūra „Reuters“.
 
„Kur šiuo metu Aleksejus ir į kurią koloniją jis vežamas – nežinome“, – tinkle „Telegram“ parašė L. Volkovas.
 
Bene ryškiausiu Rusijos opozicijos veikėju laikomas A. Navalnas 2021 m. vasarį pagal senus kaltinimus buvo nuteistas dvejų su puse metų laisvės atėmimo bausme. Jis prieš teismą stojo netrukus po to, kai grįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl šios atakos jis kaltina Kremlių.
 
Kovo 24 d. A. Navalnas buvo nuteistas kalėti dar devynerius metus, šįkart – pagal naujus kaltinimus turto grobstymu ir nepagarba teismui. Tada teisėja nurodė perkelti opozicionierių į griežto režimo kalėjimą.
 
A. Navalnas teigia, kad visi jam pareikšti kaltinimai yra pramanyti.
 
Iki šiol jis buvo kalinamas pataisos kolonijoje Pokrove, už 119 kilometrų į rytus nuo Maskvos.
 
Kai A. Navalnas buvo sulaikytas, jo politinės organizacijos Rusijoje buvo pripažintos ekstremistinėmis, o daugelis jo bendražygių pasitraukė iš šalies.
 
A. Navalnas prieš dvi savaites pranešė, kad jam buvo iškelta dar viena baudžiamoji byla. Dabar jis kaltinamas sukūręs ekstremistinę organizaciją ir kurstęs neapykantą prieš Rusijos valdžios institucijas. Jei būtų nuteistas, A. Navalnas galimai liktų kalėjime papildomus 15 metų.
 
Lina Linkevičiūtė (ELTA)
 
2022.06.15; 07:03

Aleksejus Navalnas teisme. EPA – ELTA nuotr.

Įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno gydytojai perspėja, kad jo sveikata sparčiai prastėja ir jam bet kurią akimirką gali sustoti širdis, todėl jie prašo leisti suteikti jam pagalbą, informuoja naujienų agentūra AFP.
 
Kovo 31 d. žinomiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino oponentas paskelbė bado streiką, reikalaudamas tinkamo gydymo dėl nugaros skausmų ir kojų bei rankų tirpimo.
 
44 metų A. Navalnas vasarį buvo nuteistas kalėti dvejus su puse metų dėl senų kaltinimų lėšų grobstymu. Jis įkalintas kolonijoje Pokrovo mieste, apie 100 km į rytus nuo Maskvos.
 
Jo asmeninė gydytoja Anastasija Vasiljeva su dar trimis gydytojais, įskaitant kardiologą Jaroslavą Ašichminą, prašo kolonijos pareigūnų, kad jiems būtų leista nedelsiant apžiūrėti A. Navalną.
 
„Mūsų pacientas gali mirti bet kurią akimirką“, – J. Ašichminas šeštadienį rašė feisbuke.
 
Anot gydytojo, dėl didelio kalio kiekio A. Navalnas turėtų būti paguldytas į reanimaciją stebėjimui, nes jam gali kilti aritmija, ir jis mirtų sustojus širdžiai.
 
Kai kalio kiekis kraujyje viršija 6,0 mmol (milimolius) litrui, pacientui reikia suteikti pagalbą kuo skubiau. Gydytojai pabrėžė, kad A. Navalno kalio kiekis kraujyje siekia 7,1 mmol litrui, todėl jį kuo greičiau reikia apžiūrėti, turint omenyje kraujo tyrimus ir neseniai įvykusį apnuodijimą.
 
2020 m. rugpjūtį A. Navalnas vos išgyveno pasikėsinimą į jo gyvybę panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą, o dėl to kaltintas Kremlius.
 
Šeštadienį JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad tai, kaip elgiamasi su A. Navalnu, yra visiškai nesąžininga ir nepriimtina.
 
Be to, daugiau nei 70 pasaulyje žinomų rašytojų, menininkų, aktorių ir akademikų parašė atvirą laišką V. Putinui, reikalaudami, kad A. Navalnui būtų suteikta medicininė pagalba.
 
Tarp pasirašiusiųjų laišką yra rašytoja J. K. Rowling, istorikai Niallas Fergusonas ir Simonas Schama, Nobelio premijos laureatės Herta Mueller, Louise Gluck ir Svetlana Aleksijevič, aktoriai Benedictas Cumberbatchas, Judeas Law, Vanessa Redgrave ir kiti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.18; 00:30

Aleksejus Navalnas. EPA – ELTA nuotr.

Kalintis Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas pirmadienį sakė, kad kenčia nuo stipraus kosulio ir temperatūros, bet tvirtino, kad tęs praėjusią savaitę pradėtą bado streiką, kuriuo siekia išsireikalauti tinkamo medicininio gydymo.
 
44 metų amžiaus A. Navalnas praėjusį trečiadienį pradėjo bado streiką, skųsdamasis, kad kalinimo įstaigos gydytojas jam skyrė tik skausmą malšinančius vaistus nuo stipraus nugaros skausmo ir kojų tirpimo.
 
Kitą dieną jo komandos nariai paskelbė, kad kolonijoje kalintis A. Navalnas dar prieš paskelbdamas bado streiką neteko 8 kg svorio, nes jam nuolatos trukdoma miegoti. Į koloniją atvykęs opozicionierius svėrė 93 kg.
 
Pirmadienį instagrame paskelbtame pranešime A. Navalnas pasiskundė naujais negalavimais.
 
„Cituoju oficialius šios dienos temperatūros matavimo duomenis: Navalnas. A. A., stiprus kosulys, temperatūra 38,1, – rašė jis. – P. S. aš, žinoma, tęsiu bado streiką.“
 
Vėliau prokremliškas dienraštis „Izvestia“ skelbė, kad A. Navalnas buvo perkeltas į medicinos skyrių stebėjimui, turėdamas „kvėpavimo problemų, ypač karščiavimo, požymių“. Dienraštis, cituodamas kalėjimo tarnybas, teigė, kad buvo atlikti visi būtini tyrimai, įskaitant koronaviruso testą.
 
Dviejuose prokremliškos žiniasklaidos priemonių paskelbtuose pranešimuose teigiama, kad A. Navalnas atrodo „gana normaliai“, ir pažymima, kad kali kolonijoje, kuri yra „praktiškai pavyzdinė“. A. Navalnas pirmadienį paskelbtame pranešime teigė, kad šiuose pranešimuose nėra nė žodžio tiesos. Opozicionierius rašė, kad nuo jo atvykimo į pataisos koloniją vasarį jau trečias iš 15-os jo skyriuje esančių kalinių buvo paguldytas į ligoninę dėl tuberkuliozės.
 
„Stebiuosi, kad čia nėra Ebolos viruso“, – šaipėsi A. Navalnas ir pridūrė, kad „štai tokia yra ideali pavyzdinė kolonija“.
 
Kolonijoje opozicijos politikas atlieka dvejų su pusę metų laisvės atėmimo bausmę. Pokrovo kolonija įsikūrusi už 100 km į rytus nuo Maskvos ir yra žinoma dėl griežtos disciplinos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.06; 09:00

Alexei Navalny. EPA – ELTA nuotr.

Šeštadienį paaiškėjo, kad Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas jam paskirtą įkalinimo bausmę atliks Vladimiro srityje esančioje Pokrovo pataisos kolonijoje Nr. 2, į rytus nuo Maskvos, praneša TASS.
 
Apie A. Navalno įkalinimo vietą paskelbė naujienų portalas „JarNovosti“.
 
„Pagal šiuo metu turimą informaciją, A. Navalną penktadienį nugabeno į Vladimiro sritį. Bausmę jis atliks IK-2 (Pataisos kolonijoje Nr. 2 – ELTA), Pokrovo mieste. Iš pradžių jam bus skirtas karantinas“, – portalui sakė šaltinis, tačiau nepatikslino, ar A. Navalnas jau yra kolonijoje.
 
A. Navalnas buvo nuteistas 2,5 metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad neva pažeidė lygtinio paleidimo sąlygas, kol Vokietijoje gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.28; 00:30

Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos informuoja, kad Alytaus pataisos namų atvirojoje kolonijoje vasario 21 dienos vakarinio nuteistųjų patikrinimo metu nustatyta, jog nėra nuteistojo Sauliaus Jurgaičio, gimusio 1985 m. Įtariama, kad jis savarankiškai pasišalino iš pataisos namų teritorijos.
 
Paskutinį kartą Alytaus pataisos namų pareigūnai S. Jurgaitį matė įstaigoje vasario 21 d., apie 16.15 val. Atvirosiose kolonijose nuteistieji gyvena bendrabučio tipo patalpose ir nėra griežtai saugomi, tik prižiūrimi.
 
Apie nuteistojo pasišalinimą informuoti Kriminalinės žvalgybos skyriaus pareigūnai. Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.22; 00:02

Dėl miškų gaisrų Brazilijoje Suomijos ministras pirmininkas Anttis Rinne‘as paragino ES veikti.
 
Gaisrai Brazilijos atogrąžų miškuose yra „grėsmė visai planetai“, pareiškė jis penktadienį ir paragino „nedelsiant imtis veiksmų“. Klimato kaitos akivaizdoje pasaulis, anot A. Rinne‘o negali pakelti tokių liepsnų. Suomija liepos pradžioje perėmė pirmininkavimą ES. Anot A. Rinne‘o, ši tema bus aptariama Bendrijoje. Jis esą susisiekė ir su Europos Komisija.
 
„Mes turime išsiaiškinti, ar yra kas nors, ką europiečiai galėtų pasiūlyti Brazilijai, kad ateityje būtų užkirstas kelias tokiems gaisrams“, – toliau kalbėjo A. Rinne‘as. Jis esąs „labai sunerimęs“ dėl to, kokią poziciją Brazilija yra užėmusi dėl savo miškų.
 
Brazilijos prezidentas J. Bolsonaras ketvirtadienį pareiškė, kad patarimai iš užsienio jam nereikalingi ir kalbėjo apie kolonijinį mąstymą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.24; 00:01
 

Pastarosiomis dienomis Maskvoje vėl sklando gandai apie greitą Michailo Chodorkovskio paleidimą. Į Aukščiausiąjį teismą buvo pristatyta pirmųjų dviejų procesų prieš oligarchą medžiaga. Dėl aiškių procesinių pažeidimų gali būti sumažinta 11 metų bausmės trukmė. Tokiu atveju magnatas būtų greitai paleistas, – praneša Mattias Šeppas laikraštyje "Der Spiegel".

„Kita vertus, Nezavisimaja gazeta rašo, kad Kremlius rengia trečią baudžiamąją bylą M.Chodorkovskiui, po kurios jis vėl gali atsidurti už grotų dvidešimčiai metų – šįkart už užsakytą žmogžudystę. Tai irgi įmanoma.

Išleistas į laisvę M.Chodorkovskis vėl keltų pavojų Vladimiro Putino valdžios sistemai: jis galėtų pareikalauti grąžinti savo naftos imperiją, kurią po kąsnelį išgraibstė V.Putino draugeliai, ir vėl imtis silpnėjančios opozicijos lyderio vaidmens“, – tęsia autorius.

Continue reading „Michailo Chodorkovskio šmėkla”