Michailo Chodorkovskio šmėkla


Pastarosiomis dienomis Maskvoje vėl sklando gandai apie greitą Michailo Chodorkovskio paleidimą. Į Aukščiausiąjį teismą buvo pristatyta pirmųjų dviejų procesų prieš oligarchą medžiaga. Dėl aiškių procesinių pažeidimų gali būti sumažinta 11 metų bausmės trukmė. Tokiu atveju magnatas būtų greitai paleistas, – praneša Mattias Šeppas laikraštyje "Der Spiegel".

„Kita vertus, Nezavisimaja gazeta rašo, kad Kremlius rengia trečią baudžiamąją bylą M.Chodorkovskiui, po kurios jis vėl gali atsidurti už grotų dvidešimčiai metų – šįkart už užsakytą žmogžudystę. Tai irgi įmanoma.

Išleistas į laisvę M.Chodorkovskis vėl keltų pavojų Vladimiro Putino valdžios sistemai: jis galėtų pareikalauti grąžinti savo naftos imperiją, kurią po kąsnelį išgraibstė V.Putino draugeliai, ir vėl imtis silpnėjančios opozicijos lyderio vaidmens“, – tęsia autorius.

„Praėjusią savaitę prasidėjo jos populiariausio lyderio, tinklaraštininko ir teisininko Aleksejaus Navalno teismas. Prokuratūra kaltina jį neteisėtu asmeniniu praturtėjimu. A.Navalnas aiškina, kad kaltinimą inicijavo Kremlius ir kad jis turi metų metams dingti kalėjime, kaip Michailas Chodorkovskis“, – primena M.Šeppas.

„Vakarams Chodorkovskio byla tapo indikatoriumi to, kurlink keliauja Rusija. Ar paleis jį, kad pataisytų sugadintą šalies įvaizdį prieš žiemos Olimpines žaidynes ir prasidėjusio ekonominio nuosmukio fone? Juk Rusijoje Chodorkovskis tapo projekcija šalies, taip kol kas ir nesuradusios savęs per 20 metų po Sovietų Sąjungos žlugimo, piliečiams. Vieni jo nekenčia, kiti juo žavisi,“ – rašo M.Šeppas.

Pasak M.Šeppo, viršum Segežos – gyvenvietės, kur įsikūrusi kolonija, kurioje atlieka savo bausmę M.Chodorkovskis – „sklando jo dvasia, ir kadangi informacijos apie jį nepaprastai mažai, sodriai veši gandai: kalbama, kad jis neva tai iš keršto pasiuntė miestui kiaulių marą arba kad jis gyvena už spygliuotos vielos kaip karalius“.

„Tačiau M.Chodorkovskio šmėkla lankosi ir Kremliuje. V.Putinas prieš M.Chodorkovskį – tai titanų grumtynės“, – tęsia M.Šeppas.

„Putino reitingai šalyje smunka, taip pat ir Segežoje. Praktiškai tai nesusiję su Chodorkovskiu, bet glaudžiai susiję su perspektyvų nebuvimu“, – rašo jis. „Per rinkimus 2013 metų kovą Putino rezultatas buvo 16 proc. žemesnis negu 2004 metais ir siekė 56 proc.“.

„Gražiausia Segežos politikė neįstengė užkirsti kelio tam puolimui. Liana Vaguzenkova, išvaizdi šviesiaplaukė, agitavo už V.Putiną rinkiminėje kampanijoje. Kaip deputatė ji atstovavo apygardai, kurioje yra M.Chodorkovskio kolonija. Ji pasiekė, kad į nuskurdusią apygardą būtų nuvestas karštas vanduo, ir kovoja prieš vienintelio autobusų maršruto likvidavimą. Ji viena augina vaiką ir vadovauja vieninteliam gyvenvietės kino teatrui. Jos parėdymu tiesiog palubėje buvo ištemptas tinklas, kad žiūrovų netraumuotų nuo lubų byrantis tinkas. Ir vis dėlto ji sako: „Putinas garantuoja mūsų šalies stabilumą“, – perduoda M.Šeppas.

Žurnalistas Aleksejus Jakovlevas privačiame televizijos kanale Nika-Plius „niekina Putiną ir jo propagandinę televiziją“ ir „didžiuojasi, kad laimėjo du teismo procesus prieš merą“. „Putinas padarė mano gyvenimą nuobodų, Gorbačiovo laikais jis buvo įdomus“, – sako jis.

„Kartą per savaitę jis išeina į apklausas gatvėje ir suteikia savo žemiečiams galimybę pakeiksnoti už blogą ligoninių kokybę ir purviną paplūdimį paežerėje. Tokiu būdu jis stengiasi atkurti pertvarkos epochos nuotaikas, kai visi laukė permainų. Tik apie Chodorkovskį jis dar niekad neklausinėjo. „Aš jo nemėgstu, kaip ir kitų naujųjų turčių“, – sako jis.

Andrejus Markovas „kažkuria prasme mažas Segežos Chodorkovskis“, dešimtajame dešimtmetyje nuėjo kelią nuo greitosios pagalbos vairuotojo iki turtingiausio žmogaus mieste: jam priklausė 17 supermarketų, 4 kepyklos ir degalinė. „A.Markovas išgyveno pasikėsinimą ir Peterburgo mafijos grupuotės bandymą pagrobti. Du jo bendradarbiai nušauti.

Dabar verslininkas grįžta iš netolimos išvykos. „Per tokias keliones aš kiekvieną kartą galvoju, koks monstras buvo Stalinas“, – sako jis. „Jo įsakymu buvo užtvindyti dešimtys kaimų, taip pat ir tas, kur gyveno mano seneliai“.

Tačiau šiandien, po daugybės metų pykčio prasigėrusių bendradarbių ir korumpuotų biurokratų atžvilgiu, jis mano, kad „Rusijai, deja, tikriausiai reikia naujo mažo Stalino, kad daugiau taip nebevogtų, kaip dabar, Putino laikais“.

Nuotraukoje: Michailas Chodorkovskis.

Šaltinis: "Der Spiegel"

2013.04.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *