Kaip suprasti malonę Michailui Chodorkovskiui?


Vakarų leidinių redakciniuose straipsniuose Vladimiro Putino pareiškimas apie malonę Michailui Chodorkovskiui, o taip pat amnestija, daugiausia interpretuojami kaip mėginimas išvengti Sočio olimpiados boikoto.

Tuo tarpu Rusijos visuomenės sveikata, Rusijos ekonomikos augimas priklauso nuo to, ar susiformuos įstatymo viršenybė.

„Rusija: susidvejinęs Putino liežuvis“ – taip pavadintas straipsnis laikraštyje The Guardian. Tai bendra Rusijos prezidento pasisakymų spaudos konferencijoje ir po jos apžvalga.

„Putino kaip lapės fizionomija tais momentais, kai jis savim patenkintas“ kelia kraštutinį susierzinimą, rašo autoriai. „Rusijos prezidento specifinis stilius – išmintingu tonu kalbėti nepagrįstus, o kartais neįtikėtinus dalykus“, – tvirtina leidinys. Antai V.Putinas neigė Rusijos spaudimą Ukrainai ir pareiškė, kad Maskva padėjo Kijevui iš broliškos meilės. Ukraina ir Rusija – irgi Europos šeimos narės, sakoma straipsnyje.

V.Putino strategija priešininkų ir kritikų atžvilgiu gera tuo, kad galima atsikratyti nepatogių žmonių, prisidengus įstatymu, o paskui nusipelnyti garbinimo už dozuotą maloningumą. „Murmėjimas, kad M.Chodorkovskis išsėdėjo 10 metų ir jo motina serga, formuoja V.Putino humaniškumo įspūdį. Bet sodinti M.Chodorkovskį į kalėjimą buvo nehumaniška nuo pat pradžių“, – sakoma straipsnyje.

V.Putino pareiškimą, kad Rusija kol kas nenusprendė dislokuoti raketų „Iskander“ Kaliningrado srityje, laikraštis palaikė „ir juokingu, ir kvailu vienu metu“, nes mano: „Galimybė Rusijai ir Vakarams pasikeisti branduoliniais smūgiais dabar lygi nuliui“. „Tačiau, kaip sakoma „Tegul kalba“ („Pust govoriat“), jis įsigudrina sudaryti įspūdį, neva bando nuraminti nervingą NATO bloką“, – rašo laikraštis. „Laikas nusiraminti ateis, kai V.Putinas neturės dviejų liežuvių“, – tokia straipsnio finalinė frazė.

„Putinas simuliuoja teisingumą“ – taip vadinasi straipsnis leidinyje Blomberg. V.Putino pareiškimas apie planą suteikti malonę M.Chodorkovskiui „tik patvirtina savavališką Rusijos teisminės sistemos pobūdį“, rašo leidinys: M.Chodorkovskio išlaisvinimas priklauso nuo vieno vienintelio žmogaus – Putino – kaprizų, lygiai taip, kaip du kaltinamieji nuosprendžiai anksčiau.

„Putinas gudrus“, – rašo leidinys. Jis aiškina jo veiksmus noru neleisti, kad Sočio Olimpiada virstų tribūna „teisių gynėjų ir kitų lobistų“ skundams.

Leidinys pataria teisių gynėjams, kurie įkalbinėja kompanijas atsisakyti remti Olimpiadą, nekreipti dėmesio į „Putino demonstruojamą kilnumą“. Teisminė sistema, leidžianti sugauti į spąstus kiekvieną neįtinkantįjį valdžiai, išlieka. Įstatymas prieš „homoseksualizmo propagandą“ ir panašūs įstatymai „suformuluoti nekonkrečiai būtent tam, kad juos galima būtų taikyti pagal prokurorų įgeidžius“.

Leidinys nesitiki, kad V.Putinas pakeis savo strategiją. Ir vis dėlto jis turi žinoti, kad Rusijos visuomenės sveikata ir Rusijos ekonomikos augimas priklauso nuo to, ar susiformuos įstatymo viršenybė, nurodo Blomberg.

The New York Times pasirinko lakonišką antraštę: „Rusiškos amnestijos“. Laikraštis džiaugiasi, kad M.Chodorkovskis, Pussy Riot dalyvės ir Greenpeace aktyvistai paleidžiami į laisvę, bet čia pat pabrėžia: malonė – „ne tas pats, kas pripažinimas, kad tie žmonės nuo pat pradžių buvo uždaryti į kalėjimą neteisėtai“.

V.Putinas niekaip neužsiminė, kad tie žmonės, galimas dalykas, teisti ir (arba) nuteisti neteisingai. Jis net neužsiminė, kad ateityje su kitais žmonėmis taip nebus elgiamasi.

„Jeigu po to nestiprės įstatymo viršenybė, tos amnestijos – daugiausia didingas gestas, o ne ženklas, kad atstatomas teisingumas“, – apibendrina leidinys.

„Putino metai“ – taip vadinasi straipsnis laikraštyje El Pais. Leidinio nuomone, Rusijos prezidentas turėjo pagrindą džiūgauti spaudos konferencijoje: jam išpuolė geri metai. Maskva susigrąžino savo vaidmenį tarptautinėje arenoje, amnestija – aktyvus mėginimas priešintis Sočio olimpiados boikotui. Putinas susitarė su Ukraina, „trynė rankas ryšium su krize, kilusia dėl Snoudeno“.

Tas faktas, kad Edvardas Snoudenas gavo prieglobstį Rusijoje, – nesėkmė barakui Obamai, užtat Sirijoje V.Putinas išgelbėjo B.Obamos reputaciją, pasiūlęs išeitį iš padėties.

Tuo tarpu Rusija turi aiškių silpnų vietų: antai ekonomikos stagnacija. „Bet svarbiausia silpnoji vieta – politinėje sferoje“, – rašo laikraštis. Sprendimas išlaisvinti Pussy Riot dalyves ir Chodorkovskį „negali užmaskuoti realios padėties – autoritarizmo, korupcijos ir piktnaudžiavimų“.

„Putinas bando pakeisti įvaizdį“ – apibendrina The Wall Street Journal straipsnio antraštėje.

Lengva iššifruoti, dėl kokių motyvų V.Putinas ketina suteikti malonę M.Chodorkovskiui. „Sočio Olimpiados išvakarėse jis bando pagerinti globalinę savo šalies reputaciją“, – rašo leidinys, primindamas „kelių kitų politinių kalinių“ amnestavimą. 

WSJ taip pat primena, kad daugelio Vakarų šalių lyderių nevyks į Sočį, o į oficialią JAV delegaciją įtraukta atvira lesbietė. „Tie atsainumo reiškiniai skausmingi. Gaila, kad Baltieji rūmai veltui sugaišo propagandai metų metus, meilikaudami V.Putinui per savo nesėkmingą „perkrovos“ politiką“, – sakoma straipsnyje.

M.Chodorkovskio išlaisvinimą reikia sveikinti, bet jis paaiškinamas ne tiek didesne laisve Rusijoje, kiek V.Putino įvaizdžio keitimu, apibendrina laikraštis.

Nuotraukoje: į laisvę paleistas Michailas Chodorkovskis.

2013.12.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *