Rusija pareiškė „po 2024-ųjų“ pasitrauksianti iš TKS projekto. EPA-ELTA nuotr.

Maskva, liepos 26 d. (AFP-ELTA). Rusija nusprendė „po 2024-ųjų“ pasitraukti iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) projekto, antradienį pareiškė naujasis šalies kosmoso agentūros vadovas Jurijus Borisovas.
 
Apie tai paskelbta tarp Kremliaus ir Vakarų tvyrant didžiulei įtampai, kurią sukėlė Rusijos invazija į Ukrainą. TKS Žemės orbitoje skrieja nuo 1998 m. ir tai iki šiol buvo vienas iš nedaugelio projektų, kuriuose įtampa nepalietė Rusijos ir JAV bendradarbiavimo.
 
„Žinoma, iš pradžių įvykdysime visus savo įsipareigojimus mūsų partneriams, tačiau priimtas sprendimas po 2024-ųjų pasitraukti iš šios stoties, – Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pareiškė J. Borisovas. – Manau, kad iki tol pradėsime konstruoti nuosavą rusišką orbitinę stotį.“
 
V. Putinas į tai atsakė: „Gerai“.
 
Pasak J. Borisovo, situacija kosmoso pramonėje šiuo metu sudėtinga. Jis nurodė sieksiąs „pakelti kartelę ir, visų pirma, suteikti Rusijos ekonomikai visas reikiamas kosmoso paslaugas“, įskaitant navigaciją, komunikaciją ir duomenų perdavimą.
 
Nors Rusija labai didžiuojasi, kad 1961-aisiais tapo pirmąja pasaulio šalimi, nusiuntusia žmogų į Mėnulį ir į kosmosą paleidusia pirmąjį palydovą, ekspertų teigimu, šiuo metu šalies kosmoso agentūra yra nepalyginamai silpnesnė ir pastaraisiais metais patyrė daugybę nesėkmių, įskaitant korupcijos skandalus ir prarastus palydovus.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.07.27; 00:48

Kinija atmeta JAV ir kitų šalių kaltinimus dėl ekonominio šnipinėjimo. Tokie kaltinimai yra šmeižikiški, penktadienį Pekine pareiškė Užsienio reikalų ministerija.

JAV institucijų kaltinimai visiškai „paimti iš oro“, tai „tyčinis šmeižimas“, – sakoma pareiškime. Tokie veiksmai „labai temdo“ abipusius santykius, cituojama Užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying. Kinija pareiškė oficialų protestą. Vašingtonas esą privalo „nedelsiant ištaisyti savo netinkamą elgesį“.

JAV, anot Pekino, be to, turėtų atšaukti savo kaltinimus dviem programišiams iš Kinijos. Kinija esą imsis visų būtinų žingsnių, kad apgintų savo interesus. Be to, pasak atstovės, jau seniai vieša paslaptis yra tai, kad JAV vyriausybinės institucijos šnipinėja užsienio vyriausybes, įmones ir privačius asmenis.

Šis ginčas gali dar labiau aptemdyti dėl prekybos konflikto ir taip įtemptus santykius tarp JAV ir Kinijos.

JAV ketvirtadienį pateikė kaltinimus dviem spėjamiems kinų programišiams, kurie įtariami bendradarbiavimu su Kinijos tarnybomis. Jų tikslas buvo pavogti intelektinę nuosavybę bei slaptus verslo bei technologijų duomenis. Be kita ko, esą taikytasi į JAV karinį laivyną bei kosmoso agentūra NASA. Programišiai turėjo ryšių su Kinijos valstybės saugumo ministerija.

Britų vyriausybė taip pat kaltina Kiniją dėl pasaulinės kibernetinių atakų kampanijos prieš ekonominius taikinius Europoje, Azijoje ir JAV. Esą pavogta šimtai gigabaitų jautrios medžiagos, nukentėjo mažiausiai 12 valstybių.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.12.21; 10:10