Lietuvos ambasadorius Rusijoje Eitvydas Bajarūnas. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Lietuvos ambasada Rusijoje sureagavo į Kremliaus atstovų reikštus priekaištus dėl, esą kišimosi į Rusijos vidaus reikalus, kai Vakarų šalių diplomatai dalyvavo vykusiame opozicionieriaus Aleksejaus Navalno teismo procese. Pasak Lietuvos ambasadoriaus Rusijoje Eitvydo Bajarūno, diplomatų dalyvavimas teismo procese nepažeidė jokių nustatytų praktikų.
 
„Patvirtiname, kad Lietuvos ambasados atstovas, kaip ir kelių kitų Maskvoje reziduojančių ambasadų atstovai, dalyvavo A. Navalno teisme. Šis žingsnis nepažeidė Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių. Lietuva remiasi tarptautiniuose žmogaus teisių aktuose įtvirtinta teise į teisingą teismą bei viešą teisingumo įgyvendinimą. Tai yra normali praktika – domėtis, kaip užtikrinamas teisingumas, ypač tokiose rezonansinėse bylose. Tokia pat teise gali naudotis ir Rusijos diplomatai“, – Eltai teigė E. Bajarūnas.
 
Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovė spaudai Marija Zacharova šią savaitę priekaištavo Vakarų šalims, kad jų diplomatai dalyvavo A. Navalno teismo procese. Pasak jos, tai yra grubus ir koordinuotas bandymas kištis į Rusijos vidaus reikalus, o ne nešališkas proceso stebėjimas.
 
„Tai, žinoma, yra ne reakcija, o įsitraukimas. Ir, žinoma, jie nestebi – jie veikia. Jie veikia grubiai, koordinuotai, pagal planą. Ir ,žinoma, tai nėra atskiri veiksmai, o didelė programa, kurią mes stebime skirtingais etapais“, – teigė M. Zacharova.
 
Maskvos teismas penktadienį atnaujino dar vienos A. Navalnui iškeltos bylos dėl Antrojo pasaulinio karo veterano Ignato Artemenkos apšmeižimo nagrinėjimą. A. Navalnas ir jo advokatai tvirtina, kad ši byla yra iškelta dėl opozicionieriaus aktyvios politinės veiklos ir Kremliaus kritikos.
 
Penktadienį aplink teismo pastatą policija sustiprino saugumo pajėgas. Į teismo salėje penktadienį taip atvyko kai kurių Vakarų valstybių ambasadų atstovai.
 
ELTA primena, kad iš Berlyno sausį sugrįžęs į Maskvą A. Navalnas buvo suimtas. Šią savaitę jam skirti keli metai nelaisvės neva už ankstesnės lygtinės bausmės sąlygų pažeidimus. Rusijos institucijos teigia, kad A. Navalnas turėjo pasirodyti Kalėjimų tarnybai dukart per mėnesį, tačiau tuo metu jis buvo paniręs į komą.
 
Europos Sąjunga ragina Kremlių paleisti A. Navalną ir svarsto galimas naujas sankcijas už neteisėtą opozicionieriaus sulaikymą.
Maskvoje viešintis ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis per derybas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu pakartojo ES raginimą Rusijai paleisti opozicionierių A. Navalną.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.05; 15:15

Lietuvos ambasadorius Rusijoje Eitvydas Bajarūnas (kairėje). URM nuotr.

Lietuvos ambasadorius Rusijoje Eitvydas Bajarūnas įteikė skiriamuosius raštus Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.
 
Ceremonijoje dalyvavo užsienio valstybių ambasadoriai, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir prezidento patarėjas užsienio politikos klausimais Jurijus Ušakovas, pranešė Užsienio reikalų ministerija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.25; 04:00

Lietuvos ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas. EPA – ELTA nuotr.
Premjeras Saulius Skvernelis teigia nematąs jokios formalios priežasties, dėl ko ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas negalėtų tęsti darbo Maskvoje. Pasak jo, specialaus liudytojo statuso įgijimas dar nereiškia, kad R. Motuzas yra kaltas ar pažeidęs įstatymą.

„Turiu vien argumentą, kad mes esame teisinė valstybė ir labai dažnai teisiame žmones iš anksto, net nesant teisinio pagrindo. Yra specialiojo liudytojo statusas, yra ir įtariamojo statusas, bet nė vienas iš tų statusų nepasako, kad yra kaltas ar pažeidęs įstatymą. Tai tikrai nematau jokios formalios priežasties, dėl ko negalėtų ambasadorius tęsti darbo Rusijoje“, – teigė S. Skvernelis.

Praėjusią savaitę Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad ambasadorius Rusijoje R. Motuzas dėl savo pažeidžiamumo yra pakviestas konsultacijų į Lietuvą. Pasak užsienio reikalų ministro atstovės spaudai Rasos Jakilaitienės, R. Motuzas neapibrėžtam laikui konsultacijų į Vilnių pakviestas dėl dviejų priežasčių – grasinamo laiško po Sausio 13-osios nuosprendžio ir dėl vizų išdavimo bylos, kurioje diplomatui nėra pareikšti nei įtarimai, nei kaltinimai, primena ELTA.

Šiuo metu R. Motuzui suteiktas specialiojo liudytojo statusas

Vizų išdavimo tyrime prokuratūra yra pareiškusi įtarimus verslininkui Albinui Bieliauskui, buvusiam ilgamečiam diplomatui Rimantui Šidlauskui, Rusijos piliečiui ir banko savininkui Rinatui Nasirovui. Įtariama, kad R. Šidlauskas už kyšį pažadėjo daryti poveikį, kad R. Nasirovui būtų išduota Šengeno viza.

Pasak prezidentės Dalios Grybauskaitės, „byloje dėl neskaidraus vizų išdavimo specialiuoju liudytoju apklaustas Lietuvos ambasadorius Rusijoje R. Motuzas tampa pažeidžiamas ir meta šešėlį diplomatinei tarnybai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.18; 08:03

LRT televizija gruodžio 1-ąją paskelbė vertingą pusvalandinį interviu. „Gilaus, prasmingo interviu“ epiteto, mano įsitikinimu, nusipelnė laida „Teisė žinoti“, kurioje žurnalistė Rita Miliūtė kalbino Lietuvos nepaprastąjį ir įgaliotąjį ambasadorių JAV ir Meksikoje poną Žygimantą Pavilionį.

Šiais neramiais laikais, kai niekas iš mūsų dorai nežino, ar pavyks išvengti didelio karo, kyla daug egzistencinių klausimų, į kuriuos kiekvienas iš mūsų ieško pačio teisingiausio atsakymo. Bet surasti teisingą atsakymą nėra lengva. Kuo lietuvis išmintingesnis, tuo jį dažniau kamuoja abejonės, tuo daugiau jis mato atspalvių ir dviprasmybių.

Continue reading „Branduolinio karo elementai“