Markas Volfas (Markus Wolf, 1923 – 2006)buvusios Rytų Vokietijos šnipinėjimo bei žvalgybos aparato vadovas.

Markas Volfas gimė žydo gydytojo šeimoje. Tėvas buvo dramaturgas ir komunistas. Ketvirtojo dešimtmečio pradžioje atėjus į valdžią Adolfui Hitleriui, šeima persikėlė gyventi į Šveicariją. Vėliau jaunąjį Marką Volfą pasiuntė gyventi iš pradžių į Prancūziją, o 1934 metais į Maskvą, kur jis mokėsi specialioje politinių emigrantų vaikų mokykloje.

Pasibaigus antrajam pasauliniam karui M.Volfas grįžo į Vokietiją, kur dalyvavo kuriant komunistinį režimą sovietų okupuotos zonos teritorijoje. VDR buvo sukurta 1949-aisiais metas. Iš pradžių M.Volfas dirbo radijo komentatoriumi, o vėliau tapo VDR ambasados Maskvoje pirmuoju sekretoriumi.

1958 metais jis pradėjo vadovauti Vyriausiajai žvalgybos valdybai, arba Štazi (Stasi Ministerium für Staatssicherheit), kuri užsiiminėjo užsienio žvalgyba. Pagrindinį dėmesį jis skyrė (ir čia jis pasiekė daugiausia laimėjimų) infiltruodamas šnipus į Vakarų Vokietijos valstybines struktūras, kai kancleriu buvo Vilis Brantas (Willy Brandt). 1974 metais po šnipo demaskavimo V.Brantas buvo priverstas atsistatydinti.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: Marko Volfo nesėkmės”

natoflags_emblem

Mums, sovietinukams, dešimtis metų buvo kalama į atmintį, kad NATO – agresyvus, piktas žvėris, kiekvienu momentu pasirengęs pulti “taikos tvirtovę” Sovietų Sąjungą. O iš tiesų buvo atvirkščiai: Šiaurės Atlanto Sąjunga sukurta galimai SSRS agresijai Vakarų Europoje atremti.

Pirmiausia buvo Berlyno blokada. Sugriauta Vokietijos sostinė Berlynas tapo pasaulio slaptųjų tarnybų veiklos, špionažo centru. “Šaltojo karo” pradžioje kai kada abiejose padalytos Vokietijos dalyse veikė iki 8000 šnipų. Daugiausia jų dirbo Berlyne. Tačiau ši kiekybė nereiškė kokybės. Vakarų šalių žvalgybos, nors ir pasiekė kai kurių laimėjimų, nesugebėjo numatyti kelių rimtų vadinamųjų “Berlyno krizių”.

Continue reading „Žūtbūtinės žvalgybų grumtynės NATO kieme”