Iš žvalgybos enciklopedijos: Marko Volfo nesėkmės


Markas Volfas (Markus Wolf, 1923 – 2006)buvusios Rytų Vokietijos šnipinėjimo bei žvalgybos aparato vadovas.

Markas Volfas gimė žydo gydytojo šeimoje. Tėvas buvo dramaturgas ir komunistas. Ketvirtojo dešimtmečio pradžioje atėjus į valdžią Adolfui Hitleriui, šeima persikėlė gyventi į Šveicariją. Vėliau jaunąjį Marką Volfą pasiuntė gyventi iš pradžių į Prancūziją, o 1934 metais į Maskvą, kur jis mokėsi specialioje politinių emigrantų vaikų mokykloje.

Pasibaigus antrajam pasauliniam karui M.Volfas grįžo į Vokietiją, kur dalyvavo kuriant komunistinį režimą sovietų okupuotos zonos teritorijoje. VDR buvo sukurta 1949-aisiais metas. Iš pradžių M.Volfas dirbo radijo komentatoriumi, o vėliau tapo VDR ambasados Maskvoje pirmuoju sekretoriumi.

1958 metais jis pradėjo vadovauti Vyriausiajai žvalgybos valdybai, arba Štazi (Stasi Ministerium für Staatssicherheit), kuri užsiiminėjo užsienio žvalgyba. Pagrindinį dėmesį jis skyrė (ir čia jis pasiekė daugiausia laimėjimų) infiltruodamas šnipus į Vakarų Vokietijos valstybines struktūras, kai kancleriu buvo Vilis Brantas (Willy Brandt). 1974 metais po šnipo demaskavimo V.Brantas buvo priverstas atsistatydinti.

1987 metais M.Volfas išėjo į pensiją dėl sveikatos.

Po abiejų Vokietijų susijungimo 1990 metais M.Volfas, kaip ir daugelis kitų buvusių VDR specialiųjų tarnybų bendradarbių, buvo patrauktas į teismą. 1993 metais jis buvo pripažintas kaltas ir nuteistas šešeriems metams kalėjimo. Tačiau 1995 metų gegužės 23-ąją suvienytosios Vokietijos Konstitucinis teismas paskelbė nutarimą, kad yra neteisėta traukti į teismą buvusius Štazi bendradarbius už jų šnipinėjimą prieš Vakarus „šaltojo karo“ metais (už tokį sprendimą balsavo 5 teisėjai, 3 buvo prieš). Faktiškai M.Volfui ir jo bendražygiams, visą gyvenimą vogusiems paslaptis iš Vakarų, nutarimas reiškė amnestiją.

Taip pat buvo paskirtas naujas teismo procesas, kuris tyrė, ar M.Volfas asmeniškai buvo kirtęs Vakarų Vokietijos sieną šnipinėjimo tikslais, ar tik vadovavo savo agentų veiklai.

Nuotraukoje: oficialus Štazi (Stasi Ministerium für Staatssicherheit) ženklas.

2013.04.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *