Žvalgybos enciklopedija: dvi skirtingos istorijos


Styvenas Ratkajus (Steeven Ratkai) – kanadietis, suimtas 1989 metais, kai bandė gauti slaptos informacijos apie sovietų povandeninių laivų sekimą JAV KJP bazėje Niufaundlende.

Karališkosios Kanados policijos kavalerijos (KKPK) bendradarbiai nufilmavo vaizdo juostoje tą momentą, kai S.Ratkajus siūlė 40 000 dolerių JAV KJP karininkui, vykdžiusiam bendros operatyvinės grupės – KKPK, Kanados saugumo tarnybos ir JAV karinės jūrų tyrimo tarnybos – slaptą užduotį.

Tas KJP karininkas buvo leitenantė Dona Geiger, tarnavusi Amerikos karinėje jūrų bazėje Argentijoje, Niufaundlende. S.Ratkajus paprašė jos gauti jam slaptos informacijos, o taip pat domėjosi, koks jos astrologinis ženklas ir jos vyro pomėgiai.

S.Ratkajus stojo prieš Kanados teismą ir buvo pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo. Amerikos žvalgybos atstovai manė, kad jis turėjo bendrininkų, bet daugiau kaltinimų niekam nebuvo pateikta. 

XXX

Vladimiras Petrovas – aukštas KGB bendradarbis, pabėgęs į Vakarus (pasilikęs Australijoje) 1954 metų balandį. Apklausiamas Australijos žvalgybos atskleidė detales, kaip 1951 metais pabėgo į SSSR sovietų šnipai anglai Donaldas Maklinas ir Gajus Berdžesas. V.Petrovas taip pat pasakė, kad yra dar „trečias žmogus“. Didžiosios Britanijos spauda nusičiupo tą versiją ir vėliau tas „trečiasis“ buvo surastas – Haroldas (Kim) Filbis.

V.Petrovas pradėjo tarnauti sovietų žvalgyboje (OGPU) 1933 metais ir iš pradžių dirbo šifruotoju. Per antrąjį pasaulinį karą dirbo sovietų ambasadoje Stokholme Švedijoje, o 1951 metais buvo paskirtas į sovietų ambasadą Kamberoje (Australija).

Po to, kai 1953 metais buvo sušaudytas Lavrentijus Berija, V.Petrovas bijojo, kad gali būti įtariamas prisidėjęs prie sąmokslo, per kurį L.Berija tikėjosi užgrobti aukščiausią valdžią SSSR ir tokiu būdu tapti velionio Josifo Stalino įpėdiniu.

Šaukimas iš Maskvos V.Petrovą užtiko Sidnėjuje. Jis nusprendė į SSSR nebegrįžti. Pasilikęs Australijoje, jis išdavė vietinėms specialiosioms tarnyboms vietinę sovietų agentūrą ir atskleidė sovietų šifrus.

2013.11.21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *