Kryžių kalnas. Žiema. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

Paryžius, sausio 13 d. (AFP-ELTA). Penktadienį Prancūzijos teismas įpareigojo mažą miestelį pašalinti Mergelės Marijos statulą, nes tokia religinė demonstracija pažeidžia bažnyčios ir valstybės atskyrimą.
 
Mergelės Marijos statula stovi sankryžoje La Floto miestelyje, 2800 gyventojų turinčioje savivaldybėje populiarioje atostogų Il de Rė saloje netoli Prancūzijos pakrantės Atlanto vandenyne. Ją pastatė vietos šeima po Antrojo pasaulinio karo atsidėkodama, kad tėvas ir sūnus gyvi grįžo iš karo. Iš pradžių ji stovėjo privačiame sode, bet vėliau šeima padovanojo statulą miestui, 1983 m. jis ją  įkurdino kryžkelėje.
 
2020 m. statulą apgadino pravažiuojantis automobilis, vietos valdžia nusprendė ją restauruoti ir pastatyti į tą pačią vietą, bet jau ant pakylos. Tai paskatino pasaulietiškumo gynimo asociaciją „La Libre Pensee 17“ pateikti teisinį skundą remiantis 1905 m. Prancūzijos įstatymu, draudžiančiu religinius paminklus viešose erdvėse.
 
Puatjė teismas ir vėliau Bordo apygardos teismas pritarė šiam argumentui ir įpareigojo miestelį pašalinti statulą. Vietos meras Jeanas Paulis Heraudeau ginčus dėl statulos pavadino „juokingais“, nes, anot jo, ji yra miesto „istorinio paveldo“ dalis ir turėtų būti laikoma „labiau memorialu nei religine statula“.
 
Teismas irgi pripažino, kad valdžia neketino išreikšti jokio religingumo, bet taip pat teigė, kad „Mergelė Marija yra svarbi krikščionių religijos asmenybė“, o tai suteikia jai „religinį pobūdį“.
 
Katalikai daugelį šimtmečių garbina Mariją, ji vaizduojama daugybėje meno kūrinių.
 
Teismas įpareigojo La Floto miestelį per šešis mėnesius pašalinti statulą.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.01.14; 07:30

Melsdamasis už Ukrainą Nekaltojo prasidėjimo dieną popiežius verkė. EPA-ELTA nuotr.

Roma, gruodžio 8 d. (dpa-ELTA). Popiežius Pranciškus ketvirtadienį per viešą maldą Nekaltojo prasidėjimo dieną verkė dėl karo Ukrainoje.
 
Romos Ispanijos aikštėje, priešais Nekaltojo prasidėjimo koloną, kurioje pavaizduota Mergelė Marija, popiežius sakė kalbą šios šventės proga ir paminėjo karą Ukrainoje.
 
Popiežius Pranciškus sakė, kad norėjo perduoti Ukrainos žmonių dėkingumą Marijai už taiką, kurios jis taip ilgai meldė Dievo, bet paskui nutraukė kalbą ir pradėjo verkti.
 
85 metų popiežius su drebuliu laikėsi įsikibęs kėdės ir apie pusę minutės tylėjo nuleidęs galvą. Susirinkusieji, taip pat iš šalia popiežiaus buvęs meras Roberto Gualtieris, ėmė ploti.
 
Vėliau popiežius tęsė kalbą, iš pradžių drebančiu balsu, sakydamas, kad užuot galėjęs švęsti karo pabaigą, jis turi toliau melstis už „vaikus, senelius, tėvus ir motinas, jaunimą šioje iškankintoje šalyje, kuri patyrė tiek daug skausmo“.
 
Popiežius Pranciškus šiemet, po dvejų metų pertraukos, padarytos dėl pandemijos, pagaliau vėl galėjo viešai švęsti Nekaltojo prasidėjimo dieną su kartu su visuomene prie garsiųjų Ispanijos laiptų.
 
Be ukrainiečių, Pranciškus taip pat meldėsi už visus kitus žmones žemėje, už jaunus ir senus žmones, taip pat už šeimas.
 
Po maldos popiežius, kuris ir toliau kenčia nuo sunkių kelio problemų, sėdėdamas neįgaliojo vežimėlyje spaudė žmonėms rankas.
 
Vieno žurnalisto paklaustas apie savo emocinį protrūkį, jis pavadino karą „žmonijos pralaimėjimu“.
 
Nuo vasario 24 dienos, kai prasidėjo Rusijos invazija, Pranciškus beveik visose savo viešose maldose minėjo kenčiančius Ukrainos žmones.
Šiandien jis prašė Marijos, „kad meilė nugalėtų neapykantą, tiesa – melą, atleidimas – nuoskaudas, o taika – karą“.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.12.09; 06:40