Josephas Maguire`as. EPA – ELTA nuotr.
Užsienio šalių lyderiai atsargiau kalbėsis telefonu su JAV prezidentu Donaldu Trumpu po to, kai Baltieji rūmai trečiadienį paskelbė jo pokalbio su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu stenogramą.
 
Tai ketvirtadienį JAV Kongreso Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto posėdyje pareiškė Nacionalinės žvalgybos laikinasis direktorius Josephas Maguire`as.
 
„Po stenogramos publikacijos užsienio lyderiai gali atsargiau reikšti savo mintis, kalbėdamiesi su prezidentu (Trumpu)“, – sakė jis.
 
Ketvirtadienį J. Maguire`as atsakė į kongresmenų klausimus apie situaciją, susijusią su paskelbtu žvalgybos darbuotojo skundu dėl D. Trumpo veiksmų. Žiniasklaidos pranešimai apie šį dokumentą davė dingstį pradėti Amerikos lyderio apkaltos procedūrą Atstovų Rūmuose.
 
Nacionalinės žvalgybos laikinasis vadovas pavadino beprecedenčiais Vašingtono administracijos veiksmus – ji paskelbė dviejų valstybių vadovų pokalbio stenogramą, patį skundą, taip pat šį skundą gavusio žvalgybos tarnybų generalinio inspektoriaus Michaelo Atkinsono laišką. „Baltieji rūmai man nedavė nurodymo slėpti informaciją“, – pabrėžė J. Maguire`as, kuris oficialiai laikomas visų 16 Amerikos žvalgybos žinybų koordinatoriumi.
 
Jis taip pat pareiškė esąs įsitikinęs, jog skundą parašęs žvalgybos darbuotojas galės ramiai ir be spaudimo iš šalies liudyti kongresmenams per klausymus.
 
Pranešimai, jog Baltųjų rūmų šeimininkas, telefonu kalbėdamasis su V. Zelenskiu, grasino nutrauksiąs pagalbą Ukrainai, jeigu nebus pradėtas baudžiamasis tyrimas prieš pagrindinį D. Trumpo konkurentą 2020 metais įvyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose Joe Bideną ir jo sūnų Hunterį, kuris turėjo reikalų su viena Ukrainos kompanija, sukėlė didelį skandalą Vašingtone.
 
Trečiadienį Baltieji rūmai paskelbė liepos mėnesį įvykusio dviejų šalių lyderių pokalbio stenogramą. Iš penkių puslapių dokumento matyti, kad D. Trumpas ragino V. Zelenskį pradėti tyrimą, kuris galėtų pakenkti jo politiniam priešininkui, demokratų kandidatui į JAV prezidentus J. Bidenui.
 
Informaciojos šaltinis – ELTA
 
2019.09.27; 09:43

Rusija ir Kinija kelia didžiausią šnipinėjimo ir kibernetinių atakų grėsmę Jungtinėms Valstijoms, ir šios šalys yra artimesnės nei kada nors anksčiau, JAV senatoriams sakė Jungtinių Valstijų nacionalinės žvalgybos vadas Danas Coatsas.

Kaip skelbia „Reuters“, D. Coatso teigimu, Rusijai ir Kinijai vis labiau suartėjant, kai kurie Amerikos sąjungininkai traukiasi nuo Vašingtono, reaguodami į besikeičiančią Jungtinių Valstijų politiką saugumo ir prekybos klausimais.

„Kinija, Rusija, Iranas ir Šiaurės Korėja vis dažniau vykdo kibernetines operacijas paveikti tiek protus, tiek mašinas įvairiems kėslams – pavogti informaciją, paveikti mūsų piliečius ir suardyti kritinę infrastruktūrą“, – Senato žvalgybos komitete kalbėjo D. Coatsas.

„Maskvos santykiai su Pekinu yra artimiausi per daugelį dešimtmečių“, – Senato žvalgybos komitete pasaulines saugumo grėsmes pristatė D. Coatsas.

Pasak jo, kai kurie JAV sąjungininkai siekia daugiau nepriklausomybės, reaguodami į besikeičiančią JAV politiką saugumo ir prekybos klausimais, ir „atviriau žiūri“ į naujas partnerystes.

„Po Antrojo pasaulinio karo įsivyravusi tarptautinė sistema, regis, susiduria su iššūkiais dėl augančių kibernetinių ir masinio naikinimo ginklų keliamų grėsmių, konkurencijos kosmose ir regioninių konfliktų“, – tikino D. Coatsas.

D. Coatso teigimu, JAV priešininkai, tikėtina, jau bando kištis į 2020 m. Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus, tobulindami savo pajėgumus ir bandydami naujas taktikas.

D. Coatsas pabrėžė, kad Rusijos pastangos socialiniuose tinkluose susitelks ties socialinėmis ir rasinėmis įtampomis, pasitikėjimo institucijomis menkinimu ir antirusiškų politikų juodinimu.

Demokratų senatorius Markas Warneris tikino esąs ypač sunerimęs dėl Rusijos veiksmų socialiniuose tinkluose, kuriais siekiama „suskaldyti mūsų visuomenę ir paveikti mūsų demokratinius procesus“, ir dėl iš Kinijos kylančios grėsmės technologijų sektoriuje.

„Nerimą kelia Kinijos technologijų bendrovės, priklausomos nuo Kinijos komunistų partijos, kurios siekia gauti technologijų paslaptis, jomis pasinaudoti ir sumažinti JAV technologijų įmonių reikšmę pasaulyje“, – sakė M. Warneris.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.30; 06:30