Slovakijos žurnalisto J. Kuciako atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Slovakijos Nacionalinės Tarybos (parlamento) pirmininkas, Slovakijos nacionalinės partijos lyderis Andrejus Danko telefonu kalbėjosi su Alena Zsuzsova, kuri figūruoja Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk“ reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos nužudymo byloje. Tai trečiadienį pranešė Slovakijos radijas.
 
Nuo 2016 metų parlamentui vadovaujantis A. Danko prisipažino, kad prieš ketverius metus susiskambindavo, taip pat keisdavosi trumposiomis žinutėmis su A. Zsuzsova, bet nežinojo, jog ji susijusi su nusikalstamu pasauliu. Pokalbių ir trumpųjų žinučių tekstus paskelbė Slovakijos žiniasklaida. Jie buvo gauti iš tarptautinio Korupcijos ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo centro (OCCRP).
 
A. Danko ir A. Zsuzsova bendraudami kreipdavosi į vienas kitą tik „jūs“, bet susirašinėjimas ir pokalbiai telefonu buvo frivoliški. Be kita ko, parlamento vadovas gavo ne itin kuklią moters nuotrauką, siuntė jai bučinius ir neatmetė artimų susitikimų galimybės. Tačiau, kaip pabrėžė Slovakijos radijas, jokių tiesioginių kontaktų tarp jų nebuvo ir viskas apsiribojo bendravimu mobiliuoju telefonu.
 
A. Danko pavadino jo bendravimo su A. Zsuzsova tekstų paskelbimą „neteisėtu ir antikonstituciniu“. Jis tai susiejo su šių metų vasario 29 d. šalyje įvyksiančiais parlamento rinkimais.
 
Slovakijos specializuotas baudžiamasis teismas pradėjo nagrinėti rezonansinę žurnalisto nužudymo bylą. Posėdžiai vyksta Pezinoko mieste, kuris yra už 25 kilometrų į vakarus nuo Bratislavos. Teisiamųjų suole – keturi kaltinamieji, tarp jų – A. Zsuzsova, nusikaltimo užsakovas šešėlinis verslininkas Marianas Kočneris ir tiesioginis nusikaltimo vykdytojas Miroslavas Marčekas. Jiems gresia kalėjimas iki gyvos galvos.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta“.
 
Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija“ lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.30; 00:30

Slovakijos specializuotas baudžiamasis teismas, kurio parengiamasis posėdis dėl Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk“ reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos nužudymo įvyko praėjusių metų gruodžio 19 d., pirmadienį pradėjo pagrindinius posėdžius šioje rezonansinėje byloje. Tai pranešė Slovakijos radijas.
 
Teisiamųjų suole – keturi kaltinamieji, tarp jų – spėjamas žudikas ir nusikaltimo užsakovas. Penktasis įtariamasis, kuriam grėsė įkalinimas iki gyvos galvos, davė demaskuojamuosius parodymus prieš bendrininkus ir sudarė sandorį su tyrėjais. Praėjusių metų gruodžio pabaigoje jis buvo nuteistas 15 metų kalėti už tarpininkavimą nužudant žurnalistą.
 
Teisme pirmininkauja teisėja Ružena Sabova, kurios specializacija – sunkiausios baudžiamosios bylos. Pirmadienį, be kita ko, bus išklausytas prokuratūros kaltinimas.
 
Posėdžiai vyksta Pezinoko mieste, kuris yra už 25 kilometrų į vakarus nuo Bratislavos. Kada baigsis procesas, Slovakijos teisininkai nesiryžta prognozuoti. Dauguma jų linkę manyti, kad nusikaltėliai bus nuteisti kalėti iki gyvos galvos.
 
Rugpjūčio 19 d. Slovakijos radijas, remdamasis šaltiniais Generalinėje prokuratūroje, pranešė, kad žurnalisto žudikas yra buvęs Slovakijos kariškis Miroslavas Marčekas.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta“.
 
Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija“ lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.13; 15:00

Slovakijos žurnalisto J. Kuciako ir jo sužadėtinės atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Pirmadienį Slovakijos specializuotasis baudžiamasis teismas paskelbė pirmą nuosprendį Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk“ reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos nužudymo byloje, praneša Slovakijos radijas.
 
15 metų kalėti nuteistas tarpininkas organizuojant žurnalisto nužudymą 42 metų Zoltanas Andruskas. Jis perdavė žudikui išsamią informaciją apie J. Kuciaką, taip pat ir jo adresą. Už tai jam grėsė kalėjimas iki gyvos galvos, bet bausmė buvo sušvelninta, kadangi nuteistasis bendradarbiavo su tyrėjais.
 
Šioje byloje teisiami dar keturi asmenys, tarp jų – žudikas ir nusikaltimo užsakovas. Slovakijos specializuotasis baudžiamasis teismas gruodžio 19 d. sušaukė parengiamąjį posėdį dėl šio ketverto dalyvavimo nužudant žurnalistą ir grįš prie bylos 2020 metų sausio 13 d.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta“. Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija“ lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.31; 06:53

Italijos finansų gvardijos pareigūnai sulaikė 45 žmones, įtariamus ryšiais su Kalabrijos mafija „Ndrangheta“. Tai penktadienį pranešė televizijos kanalas „TGcom 24“.
 
Jo žiniomis, sulaikytieji priklauso „Bellocco“ klanui. Teisėsaugos institucijų operacija „Magma“ vyko Lombardijos ir Emilijos-Romanijos regionuose šalies šiaurėje, taip pat Lacijaus regione. Be ryšių su mafija, sulaikytiesiems inkriminuojama prekyba narkotikais, neteisėtas ginklų laikymas ir kiti nusikaltimai.
 
„Ndrangheta“, nuo seno veikianti Kalabrijos srityje, laikoma įtakingiausia šešėline Italijos organizacija. Ši grupuotė kontroliuoja narkotikų gabenimo ir prekybos verslą, be kita ko, rūpinasi kokaino tiekimu iš Pietų Amerikos į Europą. Prieš kelerius metus buvo nustatyta, kad Kalabrijos mafija tvirtai įsikūrė šiauriniuose šalies regionuose, taip pat kitose Europos valstybėse, kur plauna pajamas iš neteisėtos veiklos per legalų verslą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.29; 00:30

Kalabrijos grupuotė Ndrangheta

Dėl mafijos nusikaltimų nuteistas Francescas Amatas pirmadienį užsibarikadavo pašto filiale Pieve Modolenoje Šiaurės Italijos Emilijos Redžo provincijoje ir įkaitais laiko penkis žmones. Apie tai skelbia italų žiniasklaida. 55-erių nusikaltėlis ginkluotas peiliu.

Šešis klientus ir vieną pašto darbuotoją jis paleido. Vyras reikalauja susitikimo su vidaus reikalų ministru Matteo Salviniu.

F. Amatas praėjusią savaitę mamutiniame procese prieš mafijos grupuotę „Ndrangheta“ buvo nuteistas 19 metų ir vieno mėnesio laisvės atėmimo bausme.

F. Amatas tikina, kad jo nuteisimas yra neteisėtas. Nors jis esą ir yra nusikaltėlis, tačiau ne mafijozas.

Aplink pašto filialą policija ėmėsi griežčiausių saugumo priemonių. Pareigūnai derasi su pagrobėju.

Praėjusį trečiadienį baigėsi vienas didžiausių mafijos procesų Šiaurės Italijoje. Jo metu paskelbti 129 nuosprendžiai, 19 išteisinimų ir dar keturi išteisinimai dėl senaties. Nuo 205 metų buvo teisiami 147 asmenys. Verslininkai ir gaujų vadai buvo kaltinami padėję Kalabrijos mafijai „Ndrangheta“ įsitvirtinti turtingoje Italijos šiaurėje.

„Ndrangheta“ laikoma viena pavojingiausių, turtingiausių ir galingiausių mafijos grupuočių Italijoje. Ji kontroliuoja didelę dalį pasaulinės kokaino prekybos.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.06; 07:28

Penktadienį Slovakijos valstybės prokuroras pateikė kaltinimus trims asmenims interneto leidinio „Aktuality.sk“ reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos tyčiniu nužudymu. Tai pranešė „Reuters“.

Kaltinimai buvo pateikti Tomašui Š., Miroslavui M. ir įtariamajam, kurio inicialai – Z. A. Išsamesnių detalių prokuratūros atstovai neatskleidė.

Ketvirtadienį policija sulaikė aštuonis įtariamuosius, tarp jų – spėjami organizatoriai ir nusikaltimo vykdytojas – samdomas žudikas. Įtariamieji buvo sulaikyti Kolarovo miesto rajone Slovakijos pietuose. Per policijos operaciją vieno iš sulaikytųjų namuose buvo rastas ginklas. Vienas iš įtariamųjų – buvęs policininkas vardu Tomašas. Jis dirbo tyrėjų Komarno mieste, kuris yra Pietų Slovakijoje, prie Vengrijos sienos.

Pranešama, kad penki sulaikytieji buvo paleisti.

J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti šių metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta“. Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija“ lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.

Susidorojimas su slovakų reporteriu – penktasis žurnalisto nužudymas ES šalyse per pastaruosius 10 metų.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.29; 07:59

Slovakijos policija sulaikė italų verslininką Antonio Vadalą, kuris įtariamas prisidėjęs prie interneto leidinio „Aktuality.sk“ žurnalisto Jano Kuciako nužudymo ir palaikęs ryšius su nusikalstama Kalabrijos grupuote „Ndrangheta“.

Tai antradienį pranešė leidinys „Noviny.sk“.

Antonio Vadala buvo sulaikytas Italijos prašymu. Roma reikalauja jį išduoti dėl dalyvavimo organizuojant tarptautinę narkotikų kontrabandą. Janas Kuciakas tyrė „Ndrangheta“ veiklą Slovakijoje, vienas pagrindinių jo publikacijos „herojų“ buvo Antonio Vadala, užmezgęs ryšius šalies vyriausybinėse institucijose.

Vasario 25-ąją kartu su savo sužadėtine nužudytas žurnalistas atskleidė korupciją Slovakijos valdžios struktūrose. Viename iš jo straipsnių, be kita ko, buvo minimi dviejų Slovakijos ministro pirmininko Roberto Fico padėjėjų vardai. Jie tučtuojau paliko savo postus. Taip pat atsistatydino vidaus reikalų ministras Robertas Kaliniakas ir kultūros ministras Marekas Madjaričius.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.14; 04:00