Norvegijoje nuslinko dar viena nuošliauža. EPA-ELTA nuotr.

Praėjus daugiau kaip šešioms dienoms po nuošliaužos Norvegijoje, antradienį čia vėl nuslinko žemių masės. Dėl to gelbėtojai antradienį buvo priversti laikinai nutraukti gyvųjų paiešką ir pasitraukti iš rizikos zonos.
 
Nė vienas gelbėtojas nuslinkus mažesnei nuošliaužai nenukentėjo, sakė operacijos vadovas Roy‘is Alkvistas. Tačiau tai esą primena, kokios rizikingos sąlygos yra nelaimės vietoje.
 
Didelė nuošliauža Aske Gjedrumo komunoje už 40 km nuo Oslo nuslinko ankstų gruodžio 30 dienos rytą. Be žinios dingo dešimt žmonių. Iki šiol rasti septynių žuvusiųjų kūnai. Trijų žmonių ieškoma toliau. Tarp dingusiųjų yra ir lietuvė.
 
Gelbėtojai ir toliau nepraranda vilties rasti gyvųjų. Pirmadienio vakarą jiems pavyko ištraukti gyvą šunį. Jo „būklė gera“. „Tai mus džiugina ir suteikia motyvacijos toliau sunkiai dirbti“, – sakė gelbėtojas Gøranas Syversenas.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)

Norvegijos karališkoji šeima apsilankė nuošliaužos vietoje. EPA-ELTA nuotr.

Norvegijos karališkoji šeima sekmadienio popietę atvyko į nelaimės vietą už 25 km į šiaurės rytus nuo Oslo, kur nuslinkusi žemių nuošliauža pareikalavo žmonių aukų. Po susitikimo su gelbėtojais karalius Haraldas V, jo žmona Sonja ir sosto įpėdinis princas Haakonas Gjedrumo bažnyčioje uždegė žvakeles aukų atminimui.
 
„Šis baisus įvykis paveikė mums visus. Reiškiu užuojautą jums, kuriems naujieji metai prasideda liūdesiu ir nežinomybe“,  – sakė karalius kalboje per televiziją, kreipdamasis į aukų artimuosius ir kaimo gyventojus.
 
Sekmadienį gelbėtojai rado penktos nuošliaužos aukos kūną. Dar penki asmenys laikomi dingusiais. Viltys rasti juos gyvus senka.
 
Žemių nuošliauža Aske nuslinko trečiadienio rytą. Maždaug tūkstantis gyventojų buvo nuvežti į saugią vietą. „Mes dabar esame viešbutyje. Tai visiškai nereali ir siaubinga situacija“, – agentūrai sakė gyventojas Olavas Gjerdingenas.
 
Policija penktadienį paskelbė sąrašą su dingusiųjų pavardėmis. Jame įrašyta ir lietuvės pavardė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.04; 02:15

Norvegijoje – purvo nuošliauža. EPA – ELTA nuotr.

Penktadienį gelbėtojai rado vieną kūną ir tęsė devynių žmonių paiešką, įskaitant dvejų metų ir 13 metų vaiką, kurie laikomi dingusiais, trečiadienio rytą nuošliaužai sugriovus namus kaime Pietų Norvegijoje, pranešė pareigūnai.
 
Asko kaime, esančiame 25 km atstumu į šiaurės rytus nuo sostinės Oslo, trečiadienio paryčiais nuslinko purvo nuošliauža ir įgriuvo žemė. Nuošliauža nusinešė ir užpylė namus.
 
„Nuošliaužos teritorijoje rastas kūnas“, – pranešė policija.
 
Policijos pranešime teigiama, kad kūnas rastas penktadienį maždaug 14 val. 30 min., kai Norvegijos gelbėtojų tarnybos kartu su gelbėtojais iš Švedijos paiešką tęsė apsnigtoje teritorijoje.
Norvegiją ištiko stichinė nelaimė. EPA – ELTA nuotr.
 
Policija paskelbė dešimties asmenų sąrašą, kurių ieškoma jau kelios dienos. Aštuoni iš jų yra suaugusieji, du – vaikai: vienas dvejų metų, kitas 13 m.
 
Norvegijos žiniasklaidos priemonės informavo, kad įvykio vietoje yra dislokuotas medikų sraigtasparnis ir greitosios pagalbos automobiliai.
„Vis dar manome, kad nuošliaužos zonoje yra gyvų asmenų, – vienas gelbėtojas sakė TV2 televizijai. – Tai, kad aptikome kūną, rodo, kad būtent šioje vietoje gali būti ir likusių gyvų žmonių.“
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.02; 15:59

Audra Baltijos jūroje. Slaptai.lt nuotr.

Švedija pranešė sieksianti panaikinti draudimą apžiūrinėti nuskendusio kelto „Estonia“ nuolaužas. Šis iš Talino į Stokholmą plaukęs keltas Baltijos jūroje nuskendo 1994 m., nusinešdamas 852 gyvybes ir tapdamas viena skaudžiausių XX a. nelaimių jūroje.
 
Švedų tyrėjai prašo priimti įstatymo pataisą, kuria būtų leidžiama dar kartą apžiūrėti nuskendusį laivą. Tokio žingsnio imtasi po neseniai išplatinto dokumentinio filmo, kuriame pateikta įrodymų apie iki šiol neskelbtą didžiulę skylę laivo korpuse.
 
Nelaimės tyrėjai 1997 m. priėjo išvados, kad katastrofa kilo, kai jūroje siaučiant audrai kelto pirmagalyje esantys vartai atitrūko ir į automobilių denį ėmė veržtis vanduo.
 
Tačiau rugsėjį paskelbtame dokumentiniame filme rodoma, kad laivo priekyje žiojėja iki šiol neskelbta net 4 metrų skylė.
 
Išsigelbėjusieji ir aukų artimieji daugiau nei du dešimtmečius kovojo dėl išsamesnio tyrimo. Yra tvirtinančių, kad atsidarę priekiniai vartai negalėjo taip greitai, vos per valandą, paskandinti viso laivo.
 
Priėmusios sprendimą iš Baltijos jūros dugno neiškelti kelto duženų ir aukų kūnų, Švedijos, Estijos ir Suomijos vyriausybės 1995 m. pasirašė susitarimą, kuriuo draudžiama nardyti prie kelto nuolaužų, nes jos laikomos nelaimės aukų kapaviete.
 
Keltas „Estonia“ Baltijos jūroje nuskendo 1994 m. rugsėjo pabaigoje. Iš keleivių ir įgulos narių išsigelbėjo tik 137 žmonės. Iš keturių keltu plaukusių lietuvių žuvo trys.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.20; 05:10

Turkijoje po žemės drebėjimo – dideli sugriovimai. EPA – ELTA nuotr.

Vakarinę Turkijos dalį sudrebinusio galingo žemės drebėjimo aukų skaičius antradienį išaugo iki 100, praneša šalies nelaimių ir ekstremalių situacijų valdymo agentūra AFAD.
 
AFAD nurodo, kad per 7 balų stiprumo žemės drebėjimą sužaloti 994 žmonės, 147 sužaloti asmenys tebegydomi ligoninėse.
 
Be kita ko, vėlų pirmadienį žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad, praėjus 65 valandoms po stipraus žemės drebėjimo, Turkijoje iš po griuvėsių ištraukta gyva trejų metų amžiaus mergaitė Elif. Tai suteikia gelbėtojams vilties surasti daugiau po griuvėsiais įstrigusių gyvų žmonių.
 
Elif buvo 106 žmogus, po drebėjimo išgelbėtas iš po sugriuvusių pastatų nuolaužų. Jos motina ir trys broliai ir seserys išgelbėti šeštadienio vakarą, bet vėliau vienas išgelbėtas brolis mirė.
 
Penktadienį įvykęs žemės drebėjimas supurtė Turkiją ir Graikiją. Žemės drebėjimas įvyko prie Turkijos Egėjo jūros pakrantės, į šiaurę nuo Samo salos. Griuvo pastatai, kilo bangos, kurios užtvindė teritorijas Turkijoje ir Samo saloje.
 
Per žemės drebėjimą Graikijai priklausančioje Samo saloje žuvo du paaugliai.
 
Kaip teigiama, tai pražūtingiausias per beveik dešimtmetį Turkijai smogęs žemės drebėjimas. 2011 metais per žemės drebėjimą Vano mieste žuvo daugiau kaip 500 žmonių.
 
Turkijoje po žemės drebėjimo užfiksuoti dar 1 464 pakartotiniai požeminiai smūgiai, 44 iš jų stiprumas buvo didesnis nei keturi balai.
Baiminantis, kad gali sugriūti daugiau pastatų, Izmire tūkstančiai gyventojų ketvirtą naktį iš eilės miegojo palapinėse.
 
Informacijos šaltuinis – ELTA
 
2020.11.03; 09:19

Lietuvos kariuomenės sraigtasparnis. Ievos Budzeikaitės nuotr.

Penktadienio pavakarę Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras iš Bendrojo pagalbos centro gavo pranešimą apie Kuršių mariose skęstančius du civilius asmenis, kurie maudėsi šalia pramoginio katerio.
 
Į įvykio vietą nedelsiant išsiųstas Valstybės sienos apsaugos tarnybos budintis kateris, kuris ištraukė vieną asmenį, kito žmogaus paieškai iš II Paieškos ir gelbėjimo posto Nemirsetoje pakeltas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis „AS-365 Dauphin“.
 
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto laivai irgi ieško Kuršių mariose dingusio žmogaus. Kariškiams talkina Uosto direkcijos kateriai „Dangė“ ir „Zunda“, pranešė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.15; 02:00

Indijoje avariją patyręs keleivinis lėktuvas. EPA – ELTA nuotr.

Stiprios liūties ir vėjų talžomas keleivinis lėktuvas su 190 žmonių pietinėje Indijos dalyje leisdamasis patyrė avariją ir skilo į dvi dalis, o avarijos metu žuvo mažiausiai 18 žmonių, sužeista dar daugiau. Apie tai šeštadienį pranešė šalies pareigūnai.
 
Vėlų penktadienio vakarą oro linijų „Air India“ orlaivis „Boeing 737“, kuriuo specialiu skrydžiu iš Dubajaus namo buvo skraidinami dėl koronaviruso pandemijos užsienyje įstrigę Indijos piliečiai, nepataikė į Keralos valstijoje esančio Kožikodės oro uosto kilimo ir tūpimo taką. Lėktuvas staigiai krito ir sudužo.
 
„Iš orlaivio ištekėjo degalai, tad tikras stebuklas, kad jis neužsidegė. Tokiu atveju aukų skaičius būtų buvęs kur kas didesnis“, – nelaimės vietoje kalbėjo aukšto rango pareigūnas.
 
Indijos aviacijos ministras Hardeepas Singhas Puris patikslino, kad per naktį žuvusiųjų skaičius išaugo iki 18. Tarp avarijos aukų – abu pilotai ir du 10 bei 18 mėnesių amžiaus vaikai. Pasak medikų, itin sunkiai sužeisti mažiausiai 15 žmonių.
 
Kožikodės oro uostas aviacijos ekspertų laikomas labai sudėtingu dėl pilotų preciziškumo reikalaujančio vadinamojo „stalviršio“ formos kilimo ir tūpimo tako, kurio viename gale plyti status šlaitas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.08; 03:00

Zebras. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Per Naujųjų metų naktį Vakarų Vokietijoje esančio Krėfeldo miesto zoologijos sode kilusį gaisrą žuvo daugiau nei 30 įvairių gyvūnų, tarp kurių – šimpanzės, orangutangai ir dvi pagyvenusios gorilos. Apie tai trečiadienį pranešė zoologijos sodo vadovai ir avarinės tarnybos.
 
Zoologijos sodo feisbuke paskelbtoje žinutėje teigiama, kad įvyko „nesuvokiama tragedija ir išsipildė baisiausios baimės. Beždžionių zonoje nėra gaisrą išgyvenusių gyvūnų“.
 
Pasak policijos pareigūnų, gaisro priežastys kol kas nenustatytos. Zoologijos sodo darbuotojai teigia esantys ištikti šoko, tad lankytojai pirmąją Naujųjų metų dieną nebus priimami.
 
Pasak įstaigos atstovės spaudai, liepsnose taip pat žuvo įvairių paukščių ir didieji šikšnosparniai („skraidančios lapės“). Netoliese įrengtame aptvare laikoma jauna septynių gorilų šeima nenukentėjo.
 
Krėfeldo zoologijos sodas, esantis maždaug už 15 km nuo Diuseldorfo, kasmet sulaukia apie 400 tūkst. lankytojų, kurie labiausiai domisi drambliais, leopardais ir raganosiais. Beždžionių zona zoologijos sode atidaryta 1975 metais.
 
Informacijos šaltinis – ELTA ir DPA
 
2020.01.02; 03:00

Kolumbijoje sudužus nedideliam lėktuvui žuvo mažiausiai septyni žmonės, dar trys buvo sužeisti, sekmadienį pranešė ugniagesiai.
 
Anot duomenų, lėktuvas sudužo šalies pietryčiuose esančiame Popajano mieste. Orlaiviu skrido devyni žmonės, du jų išgyveno, tačiau buvo sunkiai sužaloti. Tarp sužeistųjų yra ir vaikas iš kvartalo, kuriame nukrito lėktuvas. Gelbėtojai nelaimės vietoje ieško daugiau galimų aukų.
 
Lėktuvas priklausė privačiai bendrovei „Transpacífico“. Nelaimė įvyko praėjus „kelioms minutėms“ po starto Popajano oro uoste. Incidento priežastis nežinoma.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.09.16; 08:00

Niujorke netoli „Trump Tower“ ant 54 aukštų pastato stogo nukrito sraigtasparnis. EPA-ELTA nuotr.
Niujorko pareigūnai nustatė lakūno, kuris pilotavo sraigtasparnį, sudužusį pirmadienį Manhatano rajone, tapatybę. Kaip pranešė CNN, tai – Timothy`is McCormackas, kuriam piloto licencija buvo išduota 2004 metais.
 
Gautomis žiniomis, 2000 metais pagamintas sraigtasparnis „Agusta A109E“ priklausė italų verslininkui Danielei Bodiniui, nekilnojamojo turto bendrovės „American Continental Properties“ įkūrėjui. Kompanijos atstovai pareiškė užuojautą žuvusio lakūno šeimai. Pasak jų, T. McCormackas bendradarbiavo su kompanija pastaruosius penkerius metus.
 
Pirmadienį po vidurdienio vietos laiku T. McCormacko pilotuojamas sraigtasparnis nukrito ant 54 aukštų pastato stogo centrinėje Manhatano dalyje, netoli dangoraižio „Trump Tower“, kur, lankydamasis Niujorke, apsistoja JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
 
Kaip anksčiau pranešė JAV Federalinė aviacijos valdyba, šiame rajone aviacijos skrydžiai draudžiami. Skrydžiams uždarytos zonos skersmuo – 6,4 kilometro, ji apima visą centrinę Manhatano dalį. Pasak televizijos kanalo „News 1“, pirmadienį dėl lietaus ir rūko matomumas centrinėje Manhatano dalyje sudarė apie 1600 metrų, o apatinis debesų sluoksnis buvo maždaug 300 metrų aukštyje. Tokiomis oro sąlygomis sraigtasparniams, skraidantiems virš miesto, buvo uždrausta kilti į orą.
 
Per katastrofą sraigtasparnis užsidegė, vienas žmogus žuvo. CNN teigia, kad orlaivyje buvo tik T. McCormackas. Niujorko meras Billas de Blasio pabrėžė, kad tarp žmonių, buvusių pastate ir gatvėje šalia jo, aukų nėra. „Šįsyk nėra jokių įrodymų, jog tai buvo teroro aktas, Niujorkui niekas negresia“, – pareiškė miesto vadovas.
 
Ugniagesiai atskubėjo į incidento vietą per penkias minutes. Po pusvalandžio gaisras ant 54 aukštų dangoraižio stogo buvo užgesintas.
JAV prezidentas D. Trumpas tviteryje teigiamai įvertino tarnybų darbą.
Incidento aplinkybės tiriamos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.11; 07:37

Klausimas, ar įmanoma išvengti avarijų ir griūčių, – retorinis. Išvengti avarijų ir griūčių – neįmanoma. Absoliutaus saugumo garantijų duoti niekas negali.

Tačiau akademikas Antanas Kudzys tvirtina, jog riziką žūti po griūvančios parduotuvės stogu įmanoma ženkliai sumažinti. Tereikia vadovautis jo Patikimumo teorija.  Daug metų mokslininko puoselėta bei tobulinta Patikimumo teorija galėjo padėt išvengti ir tos kraupios nelaimės Rygoje, kai po parduotuvės stogu žuvo dešimtys žmonių.

Didžiausia bėda ta, kad oficialūs Lietuvos pareigūnai ignoravo akademiko A.Kudzio perspėjimus apie besiartinančią nelaimę. Pirmenybė atiduota norui statyti pastatus kuo pigiau, greičiau ir paprasčiau.

Continue reading „Ar įmanoma išvengti avarijų bei griūčių?“