Františekas Moravecas – pats žymiausias sovietinės čekų žvalgybos bendradarbis (1895 – 1966). Per pirmąjį pasaulinį karą kovojo sąjungininkų kariuomenėje vadinamajame čekų legione. Po karo liko armijoje.

1934 metais pradėjo karjerą žvalgyboje, kai jis, tada papulkininkis, buvo paskirtas užsienio žvalgybos ir kontržvalgybos viršininku Čekijos generaliniame štabe. Pareigos buvo svarbios, atsižvelgiant į rimtą grėsmę čekams iš Vokietijos ir iš 3,5 milijono etninių vokiečių, gyvenusių Čekoslovakijai priklausiusioje Sudetų srityje.

1936 metais F.Moravecas pradėjo keistis informacija su sovietų specialiosiomis tarnybomis, o jau kitais metais ėmė vadovauti visai Čekijos žvalgybai. Tais metais jam pavyko pasiekti reikšmingų laimėjimų prieš Vokietiją, pavyzdžiui, būtent jis užverbavo Paulių Tumelį.

Continue reading „Žymiausias sovietinės čekų žvalgybos bendradarbis“

Briusas Otas (Bruce Otto) – JAV KOP kariškis, suimtas Kalifornijoje Bel Air aviacijos bazėje 1986 metų sausį už bandymą parduoti informaciją apie žvalgybinį lėktuvą SR–71 Blacbird dviem FTB bendradarbiams, apsimetusiems sovietų specialiųjų tarnybų atstovais.

Prieš tai Briusas Otas paskambino į SSSR konsulatą San Franciske, FTB žinomą kaip „KGB – Vakarai“, ir pasisiūlė rusams aprūpinti juos slaptomis medžiagomis.

FTB pasiklausymo tarnyba perėmė B.Oto skambutį ir surengė jam susitikimą su „rusais“. B.Otas papasakojo žmogui, kurį jis palaikė sovietų žvalgybos bendradarbiu, kad nori tapti agentu ilgam ir net tikisi paaukštinimo KOP tarnyboje, kad būtų naudingesnis KGB.

Continue reading „„Ačiū Dievui, kad mane sučiupote““