Žymiausias sovietinės čekų žvalgybos bendradarbis


Františekas Moravecas – pats žymiausias sovietinės čekų žvalgybos bendradarbis (1895 – 1966). Per pirmąjį pasaulinį karą kovojo sąjungininkų kariuomenėje vadinamajame čekų legione. Po karo liko armijoje.

1934 metais pradėjo karjerą žvalgyboje, kai jis, tada papulkininkis, buvo paskirtas užsienio žvalgybos ir kontržvalgybos viršininku Čekijos generaliniame štabe. Pareigos buvo svarbios, atsižvelgiant į rimtą grėsmę čekams iš Vokietijos ir iš 3,5 milijono etninių vokiečių, gyvenusių Čekoslovakijai priklausiusioje Sudetų srityje.

1936 metais F.Moravecas pradėjo keistis informacija su sovietų specialiosiomis tarnybomis, o jau kitais metais ėmė vadovauti visai Čekijos žvalgybai. Tais metais jam pavyko pasiekti reikšmingų laimėjimų prieš Vokietiją, pavyzdžiui, būtent jis užverbavo Paulių Tumelį.

1939 metų kovo 14 dieną, kai vokiečiai okupavo Čekoslovakiją, F.Moravecas ir jo kolegos pabėgo į Didžiąją Britaniją, kur pradėjo dirbti Čekijos vyriausybei tremtyje ir Didžiosios Britanijos karinei žvalgybai. F.Moravecas suvaidino reikšmingą vaidmenį rengiant pasikėsinimą į Reinhardą Heydrichą, įvykdytą priešo užgrobtoje Čekoslovakijos teritorijoje. Už ištikimą tarnybą sąjungininkams antrojo pasaulinio karo metais F.Moravecas buvo apdovanotas Amerikos ordinu „Už nuopelnus“ ir Britanijos imperijos ordinu.

Būdamas Didžiojoje Britanijoje F.Moravecas buvo paskirtas Čekijos generalinio štabo viršininko pavaduotoju, bet rusų reikalavimu 1945 metais buvo nušalintas. 1948 metais, kai valdžią Čekoslovakijoje užgrobė komunistai, jis buvo priverstas bėgti į Jungtines Amerikos Valstijas, kur ir nugyveno iki gyvenimo pabaigos.

Jo biografija „Šnipų meistras“ (Master of Spies) buvo išleista 1975 metais.

Nuotraukoje: brigados generolo Františeko Moravecko autobiografija "Šnipų meistras".

2013.09.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *