Rusija išvarė amerikiečių žurnalistą Davidą Satterį


Pirmą kartą nuo šaltojo karo laikų Rusija išsiuntė Maskvoje dirbusį amerikiečių žurnalistą, perduoda The Guardian korespondentas Lukas Hardingas.

Davidas Satteris dirbo Maskvoje nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio. Gruodžio mėnesį jis išvyko į Kijevą atnaujinti vizos. „Kompetentingos institucijos laiko jūsų buvimą Rusijos Federacijos teritorijoje nepageidautinu – pareiškė jam ambasadoje. – Jums atsisakoma leisti įvažiuoti į Rusiją“.

„Kompetentingos institucijos“ – tai FSB, galinga prezidento Vladimiro Putino žvalgybos ir kontržvalgybos tarnyba“, – iššifruoja L.Hardingas.

Žurnalistų išsiuntimas buvo šaltojo karo vizitinė kortelė, sakoma straipsnyje. Nuo septintojo iki devintojo dešimtmečio Krelius išsiuntė iš šalies visą virtinę Amerikos korespondentų. Paskutinis 1982 metais persona non gratta buvo paskelbtas žurnalo Newsweek žurnalo Maskvos biuro vadovas Andrejus Nagorskis. Vladimiro Putino laikais KGB grįžo prie kagėbistinių užsienio žurnalistų varžymo metodų, demonstratyviai įsibraudavo į jų butus, sekė juos ir kviesdavo į apklausas.

Pasak paties amerikiečių žurnalisto, tai, kad URM nepateikia paaiškinimų, rodo, jog Rusijos saugumo tarnybos laiko jį pavojingu. „Tai formuluotė, kuri taikoma šnipams, – cituoja jo žodžius The Guardian. – Per beveik 40 metų Rusija besidominčio rašytojo ir reporterio karjerą aš nė karto nemačiau, kad ji būtų pritaikyta žurnalistams“.

1976–1982 metais Davidas Satteris buvo Financial Times Maskvos korespondentu. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje jis vėl dirbo Rusijos sostinėje, o 2013 metų rudenį grįžo į Maskvą jau kaip Radio Free Europe/Radio Liberty kompanijos patarėjas. Jis taip pat rašė knygą apie Rusijos posovietinę istoriją.

D.Satteris tiksliai nežino, kodėl jam nedavė vizos, bet mano, jog tai gali būti susiję su jo straipsniais apie gyvenamųjų namų sprogdinimą Maskvoje 1999 metais. „Putinas dėl teroro aktų tada apkaltino čečėnų teroristus, – primena autorius. – Jis nedelsdamas pasinaudojo sprogimais, kad pateisintų antrąjį Čečėnijos karą, baudžiamąjį ir griaunantį“.

„Satteris ir kiti žurnalistai mano, kad sprogimai galėjo būti FSB slapta operacija Putino reitingui pakelti ir jo pergalei rinkimuose užtikrinti“, – rašo L.Hardingas.

Išsiųstas žurnalistas kandžiai atsiliepia apie nekritišką Baltųjų rūmų požiūrį į Kremlių. „Manau, mano išsiuntimas parodo tikrąjį „perkrovos“ veidą, – sako D.Satteris. – Ji buvo beprasmiška nuo pat pradžių. Ji neatsižvelgia į Rusijos gyvenimo ir politikos realijas: žiūri į Rusiją kaip į normalią demokratinę šalį, o ne kaip į visuomenę, kur viską valdo nedidelė grupė žmonių, kuri rūpinasi tik savimi, ir materialiai, ir politiškai. Tai savęs apgaudinėjimas, dėl kurio sunkiau likviduoti padarinius“.

„Iš visko matyti, kad paskutinis žodis, ką įleisti į šalį, o ko ne, dabar priklauso FSB“, – tokia L.Hardingo išvada.

Šaltinis: The Guardian

2014.01.17; 04:20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *