Dmitrijaus Firtašo areštas Austrijoje – smūgis Rusijos prezidentui


Kovo 13 dieną Amerikos valdžios prašymu Austrijos sostinėje buvo suimtas Ukrainos verslininkas Dmitrijus Firtašas. FTB vykdė tyrimą Firtašo atžvilgiu nuo 2006 metų, bet Ukrainos įvykių fone jo sulaikymas atrodo kaip smūgis Vladimirui Putinui.

The New York Times, remdamasis Austrijos įgaliotomis institucijomis, perduoda, kad „FTB vykdė tyrimą Firtašo atžvilgiu nuo 2006 metų, jo suėmimo orderis buvo išduotas Virdžinijos federacinio teisėjo“. Die Presse duomenimis, orderis suimti Firtašą buvo išduotas vieno iš JAV apygardos teisėjų pernai“, ir jis kaltinamas „kyšio davimu ir dalyvavimu nusikalstamoje bendrijoje“.

Der Standart pateikia kiek kitokią informaciją: Firtašas, be kyšininkavimo, kaltinamas „sukūręs nusikalstamą bendriją“. Laikraštis primena, kad anksčiau buvo pranešta apie jo ryšius su „numanomu kriminaliniu autoritetu Semionu Mogilevičiu“. Firtašas sulaikytas Vienos ketvirtajame rajone Schwindgasse gatvėje, pasakoja detales Die Presse. The New York Times nurodo, kad per suėmimą apsieita „be ekscesų“.

„Ukrainos oligarchas, turintis ryšių su Gazprom‘u, suimtas pagal FTB orderį“, – tokia antrašte paskelbta publikacija The Washington Post. Laikraštis taip pat linkęs manyti, kad Firtašo persekiojimas – tai pirmoji kregždė JAV „skausmingo poveikio“ Rusijai ryšium su pastarosios vaidmeniu Ukrainos krizėje. „Sulaikymą stebėtojai vertina ir kaip smūgį Vladimiru Putinui, nors oficialiai įvardyti kiti sulaikymo motyvai, – patvirtina spėliojimus Der Standard. – Kijeve tas suėmimas prilygo sprogusios bombos efektui, juk tas žingsnis laikomas signalu, jog JAV ryžtingai ėmėsi Putino aplinkos“. Tuo pačiu metu, kaip praneša informacijos agentūra „Interfaks“, kuri rėmėsi šaltiniais iš Firtošo kompanijos, Ukrainos oligarchas persekiojamas dėl ryšio su kažkokiu Indijos kontraktu. 

Kaip rašo The New York Times, „Firtašą sieja glaudūs ryšiai su nuverstu prezidentu Viktoru Janukovičium. Be to, jis užsiima didelio masto komercinėmis operacijomis gamtinių dujų rinkoje su Rusija“. Julijos Timošenko nuomone, Firtašas „naudingomis kainomis įsigydavo dujų iš Rusijos monopolininko Gazprom‘o ir su dideliu antkainiu perpardavinėjo Ukrainos valstybiniam tiekėjui Naftagaz‘ui“, – primena Der Standard. The Washington Post priduria, kad Timošenko kaltino Firtašą „faktiškai sukūrus ofšorinį kyšininkavimo fondą Garzporm‘ui“ (laikraščio formuluotė).

„Timošenko, kuri dešimtajame dešimtmetyje pati sukaupė turtą iš dujų verslo, tapusi ministre pirmininke, 2009 metais sugebėjo nustumti Firtašą ir jo kompaniją Rosukrenergo į šalį. Bet už tai, kad jo atsikratytų, Ukrainai teko sumokėti gigantiškas netesybas, ir ji smarkiai įsiskolino Rusijos energijos gigantui“, – sakoma The Washington Post medžiagoje.

Laikraščiui Die Presse Firtašo suėmimas buvo „netikėtumas“, juk „investorius laiku perėjo į kitą pusę“ – konkrečiai, „kartu su milijardieriumi Rinatu Achmetovu prisidėjo prie prezidento Viktoro Janukovičiaus nuversimo“, – sakoma straipsnyje.

Der Standard duomenimis, šiuo metu Firtašas laukia „sprendimo, ar jis bus perduotas JAV baudžiamajam persekiojimui“. Die Presse praneša, kad tas klausimas turi būti išspręstas Vienos žemės baudžiamųjų bylų teismo iki penktadienio vakaro. The Washington Post apžvalgininko Willo Inglando nuomone, „jei Firtašas bus ekstradicijuotas tam, kad būtų perduotas JAV teismui, Kremlius būtinai prieštaraus taip energingai, kaip tik įmanoma“.

2014.03.17; 20:15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *