Jungtinėse Amerikos Valstijose programinės įrangos kūrėjo profesija per metus iš septintos vietos pakilo iki pirmos ir šiemet įvardijama kaip patraukliausia profesija – iki 2022 m. jai planuojamas beveik 23 proc. augimas. Kaimyninėje Estijoje septynmečiai jau nuo pirmos klasės mokomi programavimo pagrindų. Lietuvoje, kuri pasaulyje garsėja IT sektoriaus plėtra, vis dar populiariausios socialinių mokslų studijos, nors specialistų IT rinkoje itin trūksta.
Tad ką daryti dabar, kad po 5 metų nereikėtų kaltinti valdžios dėl mažos bedarbio pašalpos? Apie tai ir apie IT sektoriaus ateities perspektyvas, skaitmenizacijos procesų įtaką „LOGIN Digital Job Market“ platformoje diskutuos didžiausių kompanijų bei talentų paieškos agentūrų atstovai.
„Darbo rinka dažniausiai prognozuojama 2-3 metams į priekį, tad labai sunku tiksliai pasakyti, kokių specialistų reikės dabartiniams pirmokams pabaigus vidurinę mokyklą. Vis tik tendencija aiški – visos profesijos orientuojamos į skaitmenizacijos procesus: jei anksčiau buvo tik rinkodara, dabar yra ir skaitmeninė rinkodara“, – sako tiesioginės darbuotojų paieškos agentūros „Master Class Lietuva“ vadovė Laura Duksaitė.
Specialistė įsitikinusi, jog IT sektoriaus problema – ne aukštųjų mokyklų programų senumas. „Tiek Lietuvoje, tiek Vakarų Europoje trūksta žmonių su techniniu išsilavinimu. Esant dabartinei IT specialistų paklausai, studentai nespėja taip greitai baigti universitetų, o specialistų darbo rinkoje reikia šiandien. Dėl šios priežasties dažnai kviečiame specialistus iš trečiųjų šalių“, – teigia L. Duksaitė ir kaip išeitį pataria rinktis fundamentalų išsilavinimą, pavyzdžiui, matematikos, informatikos, fizikos, chemijos mokslus ir pan. – tada galima daug lengviau planuoti karjerą ar keisti kryptį.
L. Duksaitė atkreipia dėmesį, kad yra ir žmogiškųjų problemų, kodėl reikiami specialistai nepasiekia potencialių darbdavių. Darbdaviai vis mažiau dėmesio skiria asmeniniams pokalbiams, informacijos dažniau ieškoma skaitmeninėje erdvėje. Žvelgiant iš darbuotojų pusės, pastarieji dar neišmoko tinkamai savęs pristatyti,trūksta tinkamų akcentų, dažniausiai pasirenkami ne tie faktai, kuriuos tikisi pamatyti darbdavys. Ši problema niekur nedingsta jau 10-20 metų.
Kita problema, su kuria susiduria Lietuvos IT sektorius, yra ta, kad stiprius šios srities žinovus išgraibsto didelės užsienio bendrovės. Tarptautiniai „gigantai“, steigdami paslaugų centrus Lietuvoje, didina paklausą, tad vietinio kapitalo kompanijoms yra sunkiau pritraukti stiprius IT specialistus ne vien dėl augančio atlyginimo. „Atlyginimas yra tik viena iš verčių, kurias kompanija siūlo darbuotojams, ir tikrai ne pagrindinė. Vietiniai verslai, ypatingai tie, kurie vykdo veiklą tarptautiniu mastu, turi galimybę konkuruoti su tarptautiniais „gigantais“, savo darbuotojams siūlydami daugiau atsakomybės – tai skatina ir didesnes augimo, tobulėjimo galimybes. Iššūkių reikalaujantis darbas specialistus traukia ne mažiau nei atlyginimas“, – teigia personalo paieškos ir atrankos bendrovės „People Link“ konsultantė Indrė Bruzgytė.
Specialistė pastebi, kad tokios priemonės kaip dėmesys socialinei atmosferai, pusryčiai darbe, įvairūs žaidimai (stalo tenisas, stalo futbolas ir pan.), komandos laisvalaikio išvykos, kelių savaičių darbo kelionės į užsienio šalis ir kt. taip pat didina kompanijos, kaip darbdavio, patrauklumą. Ilgainiui IT specialistai rinksis kompanijas pagal tai, ką jie siūlo, o ne kokį statusą (tarptautinė ar vietinio kapitalo įmonė) turi.
Šiemet pristatoma nauja „LOGIN Digital Job Market“ platforma bus skirta karjeros skaitmeninėje erdvėje aptarimui ir geriausių IT specialistų diskusijoms apie laukiančius iššūkius. Savo įžvalgomis, ateities vizijomis, IT sektoriaus tendencijomis ir talentų paieškos būdais „LOGIN Digital Job Market“ platformoje dalinsis ir šiomis temomis diskutuos skaitmeninių sprendimų lyderės Lietuvoje „Gaumina“ direktorius Darius Bagdžiūnas, pasaulyje pirmaujančios internetinio darbo platformos „Elance“ specialistas Kjetil J. Olsen, žmogiškųjų išteklių ir įdarbinimo analizes atliekančios bendrovės „Joberate“ direktorius Michael Beygelman, personalo paieškos ir atrankos bendrovės „People Link“ konsultantė Indrė Bruzgytė, tiesioginės darbuotojų paieškos agentūrai „Master Class Lietuva“ vadovaujanti Laura Duksaitė. Specialioje diskusijoje apie darbo tendencijas technologijų sektoriuje kalbės ir „Barclays“, „Adform“, „People Link“ bei „Wix“ atstovai.
Progreso konferencija, kurios ilgametė partnerė yra bendrovė „Omnitel“, vyks balandžio 10-11 dienomisparodų ir konferencijų centre „Litexpo“.
Informacijos šaltinis – RsV agentūra „Ad verum“.
2014.03.22; 10:39