Kalbėdamas Lenkijos Seime premjeras Donaldas Tuskas daug dėmesio skyrė angliai ir dujoms, rašo Vokietijos laikraštis Frankfurter Allgemeine. Būtent jie yra pagrindiniai pėdsakai, kurie veda į Rusiją nuo vadinamojo „kasetinio skandalo“ su dviejų Lenkijos ministrų pasiklausymu.
Kadangi tiesioginio skandalo ryšio su Rusija kol kas nėra, politikas apsiribojo užuominomis, kad jis, girdi, „nežinąs, kokia abėcėle buvo parašytas scenarijus, kurį ketino įgyvendinti už skandalo esantys žmonės“, bet „jam žinoma, kas turės naudos iš chaoso ir nestabilumo Lenkijoje“.
Aiškiausias pėdsakas, rodantis į Rytus, eina į stambiausią šalyje anglies kompaniją Sklady Węgla, kurios pagrindinis akcininkas verslininkas Marekas Falenta sulaikytas ryšium su neseniai kilusiu skandalu.
Lenkijos prokuratūra įtaria, kad kompanija neteisėtai įveža anglį iš Rusijos į Lenkiją. Vietinės anglies kompanijos susidūrė su rimtomis problemomis dėl dempingiškų anglies tiekimų iš Rusijos, kuri ją parduoda Lenkijoje 30 proc. pigiau. Gegužės pradžioje Lenkijos premjeras pažadėjo, kad Lenkijos vyriausybė gins tėvyninę anglį ir imsis priemonių prieš „nesąžiningą importą“ iš užsienio. Tuojau po savo pažado premjeras pavedė vidaus reikalų ministrui Bartolomiejui Senkevičiui ištirti neteisėtų Rusijos anglies tiekimų praktiką.
Lenkijos žiniasklaida įtaria, rašoma leidinyje, jog įrašytų pokalbių publikavimas – o pirmasis įraše kalba ne kas kitas, o Lenkijos vidaus reikalų ministras – turėjo tikslą destabilizuoti Lenkijos specialiąsias tarnybas ir vyriausybę, kad dėl to tyrimas „užbuksuotų smėlyje“.
Išanalizavę verslininko Falentos pasisakymus apie tai, kad kompanija Sklady Węgla iki 2015 metų padidins savo pelną šešis kartus, Lenkijos tyrėjai priėjo išvados, jog pasiekti tokie rezultatai pasiekiami tik įvežant pigią anglį iš Rusijos, atkreipia dėmesį Lenkijos ekonominis žurnalas Puls Biznesu.
Antras „Rusijos pėdsakas“, kaip sakoma toliau, aptiktas pas prieš savaitę sulaikytą restorano vadybininką Lukašą N., kuris, anot tyrimo versijos, ir organizavo pasiklausymą. Pasak nepatvirtintų Lenkijos kai kurių žiniasklaidos leidinių, vadybininkas kaip užsakovą įvardijo verslininką Falentą.
Ir vis dėlto Lukašas N. turi savą „rusišką istoriją“: anksčiau jis dirbo lenkų deputatų bei verslininkų pamėgtame restorane, kuris priklausė vienam valdytojui iš Rusijos naftos koncerno Lukoil. Tas valdytojas, priduria leidinys, palaikė glaudžius ryšius su žmogumi, atstovavusiu verslininko Semiono Mogilevičiaus interesams Lenkijoje.
O Mogilevičius, savo ruožtu, ilgą laiką buvo vienas iš pagrindinių žaidėjų prekiaujant dujomis Europoje ir dalyvavo prekinių dujų perpardavimo kompanijoje RosUkrEnergo, suvaidinusioje reikšmingą vaidmenį Rusijos ir Ukrainos „dujų karuose“ 2005-2006 ir 2009-2010 metais.
Šaltinis: Frankfurter Allgemeine
2014.06.20; 05:41