Didžiosios Britanijos sostinėje Londone nužudytas vienas iš liudytojų Aleksandro Litvinenkos byloje. Apie tai savo tviteryje pranešė VGTRK (Rusijos Valstybinė televizijos ir radijo kompanija) žurnalistas Andrejus Kondrašovas, skandalingai išgarsėjusio filmo „Berezovskis“, prieš dvejis metus parodyto per televizijos kanalą „Rosija 1“, autorius.
Pirmiausia – apie tai, kodėl filmas „Berezovskis“ svarbus A.Litvinenkos nužudymo bylai, kodėl jis patogus Kremliui? Minėtoje dokumentinėje juostoje įrodinėjama, jog Aleksandrą Litvinenką radioaktyviuoju poloniu nunuodijo visai ne buvęs Rusijos slaptųjų tarnybų darbuotojas Andrejus Lugovojus. Esą į Vakarus pabėgęs buvęs FSB karininkas Aleksandras Litvinenka (tas pats, kuris viešai kaltino Rusijos prezidentą, jog būtent Vladimiro Putino įsakymu šalyje buvo sprogdinami gyvenamieji namai, o kaltė verčiama čečėnų nepriklausomybininkams) nunuodytas radioaktyviuoju poloniu dar gerokai anksčiau, nei įvyko jo susitikimas su A.Lugovojumi.
Būtent ši versija naudinga Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Jeigu A.Litvinenką pražudė ne A.Lugovojus, Rusijos slaptųjų tarnybų žmogus, vadinasi, Rusijos slaptųjų tarnybų pėdsaką šioje žmogžudystėje bus dar sunkiau įrodyti. O jei nėra įrodymų, bylojančių apie Rusijos slaptųjų tarnybų intrigas nužudant A.Litvinenką, vertę praranda ir A.Litvinenkos versijos, kas iš tiesų įsakė susprogdinti gyvenamuosius namus Maskvoje ir Volgodonske, kaltę suvertė čečėnų nepriklausomybininkams ir pradėjo naują kruviną karą Šiaurės Kaukaze.
Tad verta suklusti, kodėl būtent dabar nužudytas lordas Deividas Vestas? Ar šis nužudymas susijęs su tuo, kad Didžiosios Britanijos teisėsauga ketina atnaujinti minėtos bylos nagrinėjimą? Gal kažkas išsigando, jog teisme lordas D.Vestas prabils apie dokumentinio filmo „Berezovskis“ netikslumus ir tendencingumus?
Kol kas – nieko sensacingo. Šiandien pagrindinė versija tokia: lordą nužudė jo paties sūnus šeimyninio kivirčo metu.
„Ką tik paskambino iš Londono: savo namuose peiliu nužudytas lordas Deividas Vestas, esminis liudytojas Litvinenkos byloje, – rašė Kondrašovas. – Lordą Vestą, klubo savininką, mes rodėme filme „Berezovskis“. Jis pasakojo, kaip Litvinenka paliko polonio pėdsakus klube, ir klubą uždarė“, – pridūrė žurnalistas.
Ponas Deividas Vestas žurnalisto Kondrašovo filme „Bererzovskis“ tvirtino, kad Litvinenka neva tai lankęsis jo įstaigoje ir paliko polonio pėdsakų dar prieš keletą dienų iki susitikimo su Andrejumi Lugovojumi ir Dmitrijumi Kovtunu, kuriuos Skotland Jardas įtaria esant tampriai susijusius su nužudymu.
Teismas „iš esmės“ Aleksandro Litvinenkos mirties byloje paskirtas 2015 metų sausio 27 dieną. Kol kas lieka neišspręstas nagrinėjimo atvirumo laipsnio klausimas. Dalis medžiagos, kaip ir anksčiau, tebėra uždaro pobūdžio.
Didžiosios Britanijos valdžia visiškai įslaptino Litvinenkos bylą 2013 metų lapkričio pabaigoje. 2014 metų vasarį Londono Aukštojo teismo trijų teisėjų kolegija patenkino Litvinenkos našlės skundą dėl vyriausybės atsisakymo tirti Rusijos valdžios vaidmenį jos vyro nužudyme. Sprendimą viešai nenagrinėti Litvinenkos bylą teismas pripažino nepakankamai argumentuotu.
Aleksandras Litvinenka, išvykęs į Didžiąją Britaniją 2000 metais ir 2006 metų spalį gavęs Britanijos pasą, mirė 2006 metų lapkričio 23 dieną Londono Universiteto koledžo ligoninėje. Po jo mirties Britanijos Sveikatos apsaugos agentūros specialistai pareiškė, kad aptiko velionio organizme reikšmingą kiekį radioaktyvaus elemento polonio-210.
2011 metų spalį Londono Sent-Pankraso rajono koronierių teismas atnaujino kvotas dėl Litvinenkos mirties fakto. Anksčiau Didžiosios Britanijos Karališkoji prokurorų tarnyba buvo pareiškusi turinti pakankamai įkalčių, kad pateiktų kaltinimus Litvinenkos nužudymu buvusiam Rusijos specialiųjų tarnybų karininkui, ir dar tuo metu Valstybės dūmos deputatui iš Rusijos liberalų demokratų partijos frakcijos Lugovojui.
Rusija keletą metų atsisako išduoti Lugovojų Britanijos teismo prašymu. Pats Lugovojus 2013 metų kovą atsisakė dalyvauti Londono kvotoje, pareiškęs, kad nemato galimybės sulaukti teisingumo Didžiojoje Britanijoje.
Kas gi buvo tas lordas Deividas Vestas, kurį kivirčo metu vienu peilio dūriu papjovė jo paties sūnus? Ruconnect.co.uk teigimu, Deividas Vestas garsėjo kaip sėkmingas lošėjas biržoje, o taip pat kaip kelių restoranų ir naktinių klubų, tokių kaip „Abracadabra“, „HeyJo“, „Pigalle“ ir kiti, savininkas. Vienas iš jo projektų yra ir pigaus alkoholio didmeninės bazės, pavadintos „EastEnders“, atidarymas Kalė.
Ruconnect.co.uk taip pat informuoja, kad D.Vestas,būdamas paprastos kilmės, 2006-aisiais metais eBay aukcione nusipirko lordo titulą. D.Vestas mėgdavo pasirodyti Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos televizijose. Žiūrovams įsiminė dokumentinis filmas „Trouble at the Top“, kuriame jis dalyvavo.
2008 metais jis išleido £100,000, kad būtų įleistas į uždarą labdaros vakarėlį, kurį organizavo futbolininkas Deividas Bekmanas ir jo žmona. Tačiau D.Vestas taip ir nepakliuvo į renginį, nes atsisakė pasirašyti konfidencialumo dokumentą.
Arnoldo Slaterio nuotraukoje: nužudytas lordas Deividas Vestas, dokumentiniame filme „Berezovskis“ tvirtinęs, jog Aleksandras Litvinenka radioaktyviuoju poloniu buvo užkrėstas dar iki susitikimo su Rusijos slaptųjų tarnybų žmogumi Andrejumi Lugovoju.
Parengta remiantis Ruconnect.co.uk, Grani Ru, Daily Mail, compromat.ru informacija.
2014.12.18; 04:34