Prezidentė siūlo tramdyti savavališkas statybas


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Statybos įstatymo, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisas, kurios atgrasytų nuo savavališkų statybų.  

Įstatymų projektais siūloma pagreitinti neteisėtų statinių nugriovimą, gerokai padidinti baudas ir įteisinimo įmokas už savavališkus statinius, sugriežtinti tokių statinių registravimo ir įteisinimo procedūras. 

„Savavališkos statybos darosi vis agresyvesnės ir įžūlesnės, piktybiški savivaliautojai lieka nenubausti, o pastatai nenugriauti. Būtina nedelsiant imtis priemonių, kurios sutramdytų ir atgrasytų nuo tokių statybų“, – sakė Prezidentė.

Vien pernai nustatyti 462 savavališkos statybos atvejai, iš kurių net 43 proc. – dėl gyvenamosios paskirties pastatų. Neteisėti statiniai lieka stovėti, nes beveik 40 proc. teismų sprendimų liko neįvykdyti. 

Prezidentės įstatymų pataisomis Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (toliau – Inspekcija) suteikiami nauji instrumentai, leidžiantys pagreitinti sprendimų dėl neteisėtų statinių įgyvendinimą. 

Jei per nustatytą terminą pažeidėjas neįvykdys Inspekcijos nurodymų, jie nedelsiant bus vykdomi priverstinai, be atskiro kreipimosi į teismą. Inspekcija pati organizuos savavališko statinio nugriovimo darbus, jų išlaidas išieškant iš pažeidėjo. Be to, už Inspekcijos nurodymų nevykdymą pažeidėjui už kiekvieną pradelstą dieną galės būti skiriama piniginė  bauda iki 289 eurų.

Tokios praktikos laikomasi Estijoje, Suomijoje, Švedijoje, Kroatijoje, kur priežiūros institucijos neprivalo kreiptis į teismą su atskirais ieškiniais dėl jų priimtų sprendimų vykdymo. 

Pasak Prezidentės, baudos už savavališkas statybas turi būti ne simbolinės, o atgrasančios, todėl pataisomis siūloma dvigubinti dabar galiojančias maksimalias baudas. Pavyzdžiui, už daugiabučio namo savavališką statybą baudos didinamos nuo 14 481 iki 30 000 eurų, už savavališką statinį saugomose teritorijoje – nuo 21 721 iki 40 000 eurų. 

Ten, kur statybos galimos, tačiau įvykdytos neturint statybų leidimo arba pažeidžiant jo reikalavimus, siūloma iki 300 000 eurų padvigubinti maksimalią įmoką už savavališkos statybos įteisinimą. Tačiau įmokos vertė turės neviršyti 70 proc. statybos vertės.

Tiems asmenims, kurie patys praneš apie savavališkos statybos darbus anksčiau, nei užfiksavo Inspekcija, siūloma 50 proc. sumažinti įmoką už savavališkos statybos įteisinimą. Įmokas už įteisinimą turės mokėti visi savavališkas statybas vykdę asmenys.

Statybos valstybinėje žemėje galės būti įteisintos tik turint tokios žemės naudojimo teises.

Statybų leidimo derinimo procedūroje dalyvaujančios institucijos, laiku pastebėjusios savo klaidingus sprendimus, kurie lemtų neteisėtas statybas ir padarytų žalą valstybei ar gyventojams, galės ir be teismo pačios juos panaikinti ar pakeisti. 

Jeigu dėl abejotino teisėtumo statinio vyksta ginčas teisme, pataisomis siūloma visais atvejais drausti registruoti tokį statinį Nekilnojamojo turto registre. Tai apribos galimybes pažeidėjui parduoti tokį statinį ir išvengti atsakomybės.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2016.03.24; 06:20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *