Vokiečių kalba leidžiamuose internetiniuose laikraščiuose gausu straipsnių apie antiislamiškas nuotaikas Europoje.
Islamo išpažinėjų susirūpinimą sustiprino praėjusiais metais Šveicarijos gyventojų referendumu priimtas sprendimas, kuriuo šalyje draudžiama statyti minaretus.
Amerikoje antiislamiškas nuotaikas sukurstė numatoma musulmonų bendruomenės centro ir mečetės statyba Niujorko Manheteno kvartale, netoli rugsėjo 11-osios tragedijos vietos.
Ypač pasižymėjo dešiniųjų populistų „Arbatos partija“ (Tea-Party), kuri islamą tapatina su terorizmu. Superpatriotine ir prieš imigrantus nukreipta retorika teigiama, jog maždaug 2,5 milijono Amerikos musulmonų kelia pavojų, ir stengiamasi sukliudyti mečečių statybą šalyje.
Tarp tų, kurie priešinasi musulmonų bendruomenės centro statybai Manhetene, yra ir buvusi kandidatė į JAV viceprezidentes konservatorė Sarah Palin. Politikai ir Bažnyčios hierarchai nuo antiislamistų atsiriboja. Primindami konstitucinę teisę laisvai išpažinti tikėjimą, jie šalies gyventojus ragina vadovautis protu. Bet atrodo, jog ne daug kas yra linkę juos išklausyti.
Apie tai plačiau rašo laikraščio heise.de korespondentas Florianas Rötzeris.
Jo nuomone, panašiai, kaip anksčiau daugelis JAV antisemitų buvo konservatoriai, vyresnio amžiaus ir mažiau išsilavinę žmonės, ir dabar šių visuomenės grupių atstovai labiau bijo tų, kurie yra „kitoniški“. Pasak autoriaus, antiislamiškos nuotaikos, kurios daug kuo primena antisemitizmą, kaip ir Europoje, tampa tam tikrų dešiniųjų srovių politikos priemone. Vykstant šiai kampanijai prieš „kitoniškuosius“, kuriais dabar laikomi musulmonai, vis daugiau konservatorių ir dešiniųjų pažiūrų amerikiečių linkę patikėti, kad Obama, pirmasis afroamerikiečių kilmės prezidentas, be to, dar demokratas, esąs musulmonas. Obama nėra musulmonas, bet skleidžiant tokius gandus siekiama prezidentą diskredituoti.
Autoritetingo Pew tyrimų centro apklausos duomenimis, tik 34 proc. amerikiečių mano, kad Obama yra krikščionis, 43 proc. nežino, kokią religiją prezidentas išpažįsta, 18 proc. teigia, jog jis yra musulmonas.
Kita apklausa parodė, jog teigiamai islamą vertina tik 30 proc. amerikiečių (2005 m. – 41 proc.), 38 proc. vertina neigiamai (2005 m. – 36 proc.), padaugėjo neturinčių nuomonės.
Korespondentas daro išvadą, jog dešiniesiems pavyko paveikti visuomenės nuomonę dėl mečetės statybos Manhetene – 51 proc. prieš, tik 34 proc. už.
Vis dėlto Florianas Rötzeris pabrėžia, kad antiislamiškų nuotaikų kurstytojai Vokietijoje ir Europoje turėtų įsidėmėti, jog net 62 proc. amerikiečių mano, kad musulmonai turi lygias teises statytis maldos namus, 25 proc. apklaustųjų teigia, jog statyti maldos namus konkrečiu atveju gali uždrausti bendruomenės. „Ir kaip visada, neigiamai į islamą žiūri konservatoriai (respublikonai), vyresnio amžiaus ir mažiau išsilavinę žmonės. Taip pat buvo ir su antisemitizmu“, – baigia straipsnį autorius.
2010.08.29