V. Ušackas apie R. Motuzą: tikiuosi, tai nėra susiję su rinkimais


Buvęs Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas. Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
Ketverius metus Europos Sąjungos atstovu Rusijoje dirbęs Vygaudas Ušackas sako, kad valstybių ambasadoriai gali paveikti vizų išdavimo tvarką, tačiau sunkiai įsivaizduoja, kad ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas galėtų „nelegaliai elgtis“.

„R. Motuzą pažįstu asmeniškai, dirbo Lietuvai sunkiomis sąlygomis, ir sunku įsivaizduoti, kad jis galėtų vienaip ar kitaip nelegaliai elgtis. (…) Reikia pripažinti, kad bet kurios šalies ambasadoriai turi tam tikrą teisę ir laisvę svarbiems asmenims, susijusiems politiškai ar ekonomiškai, pagreitinti vizų išdavimą. Tokia praktika yra taikoma visose valstybėse – nuo Vakarų iki Rytų“, – Eltai sakė diplomatas.

Jis pripažįsta, kad ambasadoriaus atšaukimas konsultacijų yra neeilinis įvykis, tačiau neturėdamas pakankamai informacijos nesiryžta vertinti, ar pagrįstas. Pasak V. Ušacko, svarbu aplinkybes įvertinti nuodugniai ir nedaryti greitų, nepamatuotų sprendimų, nes tai gali pakenkti ir asmens reputacijai, ir diplomatinei tarnybai. 

„Diplomatija yra subtilybių ir niuansų menas. Tikiuosi, kad tai nėra susiję su noru pademonstruoti savo ryžtą ir atkreipti visuomenės dėmesį į rinkimus. Ambasadoriaus atšaukimas yra rimtas signalas, bet ar pagrįstas – nežinau. Svarbu, kad sprendimai būtų priimami nuoseklūs, kad nepakenktų diplomatinei tarnybai ir asmens reputacijai“, – sakė V. Ušackas.

Lietuvos ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas. EPA – ELTA nuotr.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad ambasadorius Rusijoje R. Motuzas dėl savo pažeidžiamumo yra pakviestas konsultacijų į Lietuvą. Pasak užsienio reikalų ministro atstovės spaudai Rasos Jakilaitienės, R. Motuzas neapibrėžtam laikui konsultacijų į Vilnių pakviestas dėl dviejų priežasčių – grasinančio laiško po Sausio 13-osios nuosprendžio ir dėl vizų išdavimo bylos, kurioje diplomatui nėra pareikšti nei įtarimai, nei kaltinimai.

Vizų išdavimo tyrime prokuratūra yra pareiškusi įtarimus verslininkui Albinui Bieliauskui, buvusiam ilgamečiam diplomatui Rimantui Šidlauskui, Rusijos piliečiui ir banko savininkui Rinatui Nasirovui. Įtariama, kad R. Šidlauskas už kyšį pažadėjo daryti poveikį, kad R. Nasirovui būtų išduota Šengeno viza.

Pasak prezidentės Dalios Grybauskaitės, „byloje dėl neskaidraus vizų išdavimo specialiuoju liudytoju apklaustas Lietuvos ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas tampa pažeidžiamas ir meta šešėlį diplomatinei tarnybai.”
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.15; 11:30
print