2011 metų gruodžio 29 dieną povandeniniame laive „Jekaterinburg“, remontuojamame plaukiojančiame doke Rosliakove Murmansko srityje, nuo kibirkšties, pakliuvusios ant medinių pastolių atliekant suvirinimo darbus ar pjaustant metalą, įsiplieskė gaisras, rašo Die Welt.
Remdamasi žurnalo „Kommersant-Vlast“ tyrimais, žurnalistė Julija Smirnova rašo, kad „gruodžio 29 Rusija buvo netoli branduolinės katastrofos, nes degančiame laive buvo branduolinių kovinių galvučių“.
„Sausio pradžioje, praėjus kelioms dienoms po gaisro, „Jekaterinburg“ buvo skubiai išvežtas iš remonto bazės – iš pradžių į Aplinkinę įlanką, paskui į Jagelnaja įlanką Kolos pusiasalyje. Tai gali pasirodyti nelogiškai, nes laivas buvo rimtai apgadintas ir turėjo būti keletą mėnesių remontuojamas doke. Tačiau kaip tik tose įlankose saugomos raketos ir kovinės galvutės, tose karinėse bazėse atitinkamais įrenginiais pakraunami ir iškraunami branduoliniai ginklai“, – rašo laikraštis.
„Povandeninis laivas yra Delta-IV klasės ir gali gabenti iki 16-os tarpžemyninių raketų „Sineva“. Per gaisrą laive galėjo būti keletas tokių raketų ir torpedų, tarp jų ir su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis“, – sakoma straipsnyje.
Šiaip ar taip, įsitikinusi J.Smirnova, branduolinio sprogimo rizika buvo didesnė, negu tvirtino Rusijos valdininkai
Oficialus katastrofos tyrimas, straipsnio autorės nuomone, dar nebaigtas. Remiantis vicepremjeru Dmitrijumi Rogozinu, dabar „Jekaterinburg“ bus remontuojamas iki 2014 metų vidurio.
Nuotraukoje: Rusijos povandeninis laivas „Jekaterinburg”.
Šaltinis: Die Welt
2012.03.06