Vilniaus Katedros aikštėje – Šeimų sąjūdžio mitingas


Šeimų sąjūdžio mitinge. Katedros aikštė. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Vilniaus Katedros aikštėje prasideda Šeimų sąjūdžio organizuojamas mitingas „Apginkime Lietuvos Respublikos Konstituciją“ – sostinės centre renkasi pirmieji dalyviai.
 
Vilniaus miesto savivaldybė leido susirinkti iki 15 tūkst. mitinguotojų, kol kas jų atvykę apie 200, vėliau žmonių šiek tiek padaugėjo.
 
Mitingo dalyviai Eltai teigė iš Žemaitijos į sostinę atvykę norėdami išreikšti nepasitenkinimą dėl to, kad valdžia nesiima sprendimų padėti žmonėms, susiduriantiems su aukštomis maisto ir energijos kainomis, ypač regionuose, kur atlyginimai ne tokie aukšti kaip Vilniuje, vyrauja didesnis nedarbas.
 
„Maisto kainos, elektra. Tas pats sukasi ratu, pažiūrėkite, kas darosi, bedarbių pašalpos didesnės už uždirbančiųjų. Neįmanoma prisikviesti bedarbių į žemės ūkį padirbėti, jie sako, kad jiems neapsimoka“, – sakė viena protestuotojų.
 
„Galbūt sostinėje didesni atlyginimai, kad žmonės mažiau maištauja“, – pabrėžė kitas renginio dalyvis.
 
Vilniaus VPK vadas: mitingas absoliučiai ramus
 
Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato (VPK) vado Renaldo Žekonio teigimu, mitingo metu incidentų nefiksuota. Anot jo, protesto organizatoriai atsižvelgė į policijos pastabas.
 
„Galiu padėkoti renginio organizatoriams, kad atsižvelgė į ūsų pastebėjimus, kad renginys būtų ramus, taikus, nebūtų incidentų. Absoliučiai ramus renginys, vyksta taip, kaip sudėliota organizatorių scenarijuje. Neturime nei vieno incidento“, – praėjus apie porai valandų nuo renginio pradžios žurnalistams sakė R. Žekonis.
Šeimų sąjūdžio mitinge. Mažiau Briuselio – daugiau proto. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
Jis informavo, kad mitingo pradžioje buvo išprašyta grupė jaunuolių, kurie su savimi turėjo galimai provokuojantį plakatą.
 
„Siekiant išvengti tam tikrų papildomų eskalacijų, jaunuolių paprašėme pasitraukti, jie pasitraukė“, – paaiškino Vilniaus VPK vadas.
R. Žekonio duomenimis, į mitingą susirinko iki tūkstančio dalyvių.
 
Kaip dar penktadienį pranešė Vilniaus VPK, protesto vietoje dirbs civiliais drabužiais vilkintys pareigūnai, policijos dialogo grupė, kurios užduotis buvo bendrauti su mitingo dalyviais, deeskaluoti galimus konfliktus.
 
Vilniaus VPK prieš renginį tvirtino, kad pareigūnų dirbs „tiek, kiek reikia“ viešajai tvarkai užtikrinti, taip pat bus pasitelkta pajėgų ir iš kitų rajonų. Be to, apsauginėmis tvoromis aptverta Vyriausybė, Seimas, pareigūnai budi tiek aplink šiuos pastatus, tiek Gedimino prospekte.
 
Pasisakymai prieš Vyriausybės politiką, Stambulo konvenciją ir LGBT bendruomenę
 
Mitingą pradėjo viena sąjūdžio vadovių Vitolda Račkova, kritikavusi valstybės vykdomą valstybės politiką, kuri esą skatina Lietuvos gyventojus emigruoti, akcentavo netinkamą parlamento opozicijos darbą.
 
„Jūs visi dirbate tą darbą, kurį turėtų dirbti opozicija Seime. Šiandien opozicijos Seime nėra, todėl čia ir esate. Nepamirškite iš jų reikalauti dirbti savo darbą“, – į susirinkusiuosius kreipėsi ji.
 
Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Valdas Tutkus tikino nepasitikįs Vyriausybės parengtomis priemonėmis sumažinti energijos kainas gyventojams, akcentavo, kad Lietuva yra „gilioje ekonominėje, infliacinėje, svarbiausia, moralinėje krizėje“.
 
„Vyriausybė paskelbė, kad turi eilinį planą. Tačiau išgirdus, kad valdantieji turi planą, darosi baisu. Turėjom planą nuo kovido, bet nieks jo nematė, kovidas dar yra. Turėjome planą prieš migrantus, nieks jo nematė, o migrantai kaip buvo, taip ir yra“, – nuo protesto scenos kalbėjo Regionų partijos kandidatas į Vilniaus miesto merus.
 
V. Tutkus dar akcentavo, esą Europoje stiprėja panašias į Šeimų sąjūdžio vertybes išpažįstančios jėgos, prieštaraujančios Stambulo konvencijai.
 
„Italijoje laimėjo partija „už šeimą“, Slovakijoje, Lenkijoje, kitose valstybėse kuriasi ir stiprėja mums giminingos struktūros, tos, kurios už tradiciją ir už šeimą. Nes šeima yra pagrindas“, – teigė V. Tutkus, pasidžiaugęs Vokietijoje ir Švedijoje esą stiprėjančiomis kraštutinės dešinės partijomis.
 
„Tai yra jėgos, kurios suvokia, kad nors ir madinga būti labai madingam, nors ir nemadinga šeima, bet, vis dėlto, šeima yra pagrindas visko“, – sakė V. Tutkus.
Šeimų sąjūdžio mitinge. Dar vienas plakatas. Dainiaus Labučio (ELTA) foto
 
Vėliau nuo scenos į susirinkusiuosius kreipėsi Krikščionių sąjungos pirmininkas Rimantas Dagys, protestų organizatorė Astra Astrauskaitė, Seimo narys Petras Gražulis, panašių į Šeimų sąjūdį organizacijų iš Slovakijos ir Škotijos atstovai, pasisakę prieš Stambulo konvenciją, LGBT bendruomenę, Lietuvos vadovo statusą gavusį Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį.
 
„Didelė dalis žmonių įbauginta, bet būkime vieningi ir laimėsime (…) Sovietų Sąjunga griuvo per porą metų, grius ir Landsbergių klanas“, – nuo scenos kalbėjo P. Gražulis.
 
Kritikos iš neįgaliųjų atstovų dėl planuojamos Neįgaliųjų reformos sulaukė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
 
Anot akcijos organizatorių, prasidėjusios ekonominės ir politinės krizės sąlygomis akivaizdžiai išryškėjo „valdžios dangstomos ir skatinamos piliečių apiplėšinėjimo schemos“, politikai kaltinami „faktiškai įvesta ir kasdien stiprinama diktatūra“, „cenzūruojama spauda“, „ribojamomis ir laužomomis piliečių konstitucinėmis teisėmis ir laisvėmis“.
 
Asociacija savo „Facebook“ paskyroje ne tik kvietė dalyvauti, puoštis įvairia atributika ir vėliavomis, bet kartu organizavo transportą, kuriuo protestuotojai galėtų atvykti į mitingo vietą iš įvairių Lietuvos miestų.
 
Kontraversiškai vertinamas Šeimų sąjūdis 2021 m. gegužę surengė protestą, į kurį susirinko apie 10 tūkst. žmonių, vėliau didesni protestai vyko tų metų rugpjūtį bei rugsėjį.
 
Nors organizacijos lyderiai per pastaruosius metus inicijavo naujas protesto akcijas bei viešojoje erdvėje žarstėsi skambiais pranešimais, judėjimas ilgainiui išsikvėpė. Nepaisant keltų ambicijų, gegužės viduryje ši organizacija šeimos dieną paminėjo negausiai susirinkusi privačioje kaimo turizmo sodyboje.
 
Lukas Juozapaitis (ELTA)
 
2022.10.22; 09:34
print