„Vokietijos vidaus reikalų ministerija pirmąsyk patikslino, kaip Federacijos kriminalistai kėlė Baltarusijos kriminalistų kvalifikaciją.
Pasak pranešimų, vokiečių tarnautojai demonstravo kolegoms baltarusiams, kaip pasinaudojant Analyst’s Notebook programa galima apdoroti didelius duomenų masyvus ir jų pagrindu sudarinėti hipotezes“, – rašo Die Zeit. Atskleisti šį dalyką padėjo Bundestago deputato nuo Kairiųjų partijos Andrejaus Hunko užklausimas.
Atsakyme į A.Hunko užklausimą sakoma, kad Vokietijos kriminalistikos tarptautinis skyrius 2009 metų birželio 1–7 dienomis surengė Minske kursą „Informacijos policinio apdorojimo pagrindai ir metodai“, sutrumpintai – „Operatyvinė analizė“. Pagal kursą, sakoma dokumente, buvo studijuojami „metodai ir technikos, galintys būti naudingi apdorojant informaciją kriminalinio tyrimo procese“, pavyzdžiui, „vertinant informaciją, struktūrizuotą informacijos pateikimą matricose ir pan., ir baigiant vizualizavimo bei hipotezių iškėlimo technikomis“.
Leidinio duomenimis, deputatas ypač nerimauja dėl „hipotezių iškėlimo“ technikos taikymo vadinamojoje prevencinėje policijos veikloje. „Jeigu kokia nors schema rodo, kad tam tikri dalykai gali atsitikti tam tikroje vietoje tam tikru metu, tai policija iš anksto žino, kur jai reikia būti. Tai gali padėti susekti narkotikų lyderius arba baltarusių opozicionierius, susirinkusius į demonstraciją be pranešimo“, – patikslina autorius.
Tačiau Vokietijos URM pranešė, kad buvo kalbėta grynai apie suklastotų dokumentų (pavyzdžiui, užsienio pasų) atpažinimą ir „rizikos analizę kovojant su nelegalia migracija (pavyzdžiui, migracijos srautais ir maršrutais)“. Ministerijos duomenimis, tokius kursus Vokietijos kriminalistai jau surengė Turkijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Kinijoje, Estijoje, Gruzijoje, Kroatijoje, Serbijoje, Juodkalnijoje ir Azerbaidžiane.
Ryšium su tuo, tęsia autorius, A.Hunkas reikalauja pradėti visuomenės debatus, ar leistina naudoti tokį programinį aprūpinimą kasdieniame policijos darbe, atskleisti šios programos pradinį kodą ir nutraukti atitinkamus mokymus. Vietoj to, sako A.Hunkas, Vokietijos vyriausybei vertėtų tarptautiniu lygiu pasisakyti už totalinio skaitmeninio sekimo nutraukimą.
Leidinys primena, kad bendradarbiavimas su Baltarusijos policija prasidėjo 2008 metais. Tokiu būdu VFR norėjo paskatinti Baltarusijos suartėjimą su Europa. „Prieš keletą savaičių VFR vyriausybė paneigė pranešimus apie rimbų tiekimą Baltarusijai, tačiau patvirtino patiekusi kompiuterių ir foto technikos“, – sakoma straipsnyje. Bendradarbiavimas buvo nutrauktas tik 2011 metų pabaigoje, nors Aleksandras Lukašenka žiauriai sutriuškino opoziciją dar 2010 metais“.
Šaltinis: Die Zeit
2012.09.21