VDR pardavinėjo farmacijos kompanijoms ligonius kaip „bandomuosius triušius”


Komunistinė Vokietija, vadinama „darbo žmonių rojumi“, chroniškai stokojo užsienio valiutos. Taip rašo “El Pais”.

Valdžia ieškojo įvairiausių valiutinių įplaukų šaltinių, pavyzdžiui, „pardavė Bonai kelis tūkstančius kalinių“, kaip formuluoja korespondentas Enrikė Miuleris.

Švedijos kompanija IKEA neseniai prisipažino, kad jai dirbo kaliniai tiesiog VDR kalėjimuose. Ir štai naujausias demaskavimas: Vokietijoje parodytas dokumentinis filmas, anot kurio sovietinis Ericho Honekerio režimas leido medicinos elitui prekiauti žmonėmis. „Ligonius siūlė kaip „bandomuosius triušius“ VFR ir Šveicarijos farmacijos kompanijoms“, – rašo autorius, remdamasis filmu “Test und Tote” („Bandymai ir mirtis“, autoriai – Stefanas Hogė ir Karstenas Opictas).

„Nuo 1983 metų Sandoz, Hoechst ir kitos firmos šimtams chroniškų ligonių bandė vaistus, dar nelicencijuotus komercinei prekybai“, – sakoma straipsnyje.

Pasak žurnalistų, sprendimą priėmė E.Honekeris, kad gautų valiutos VDR ligoninėms modernizuoti, nes jomis buvo nepatenkinti gyventojai. VDR medikai nustatė tarifą – 3800 VFR markių (2184 eurai šiandieniniais pinigais) už vieną „bandomąjį triušį“.

„Viena iš aukų buvo Gerhardas Lereris, hospitalizuotas Drezdene po širdies priepuolio. Kai G.Lererį išrašė, jo sveikata žymiai pablogėjo, be to, gydęs gydytojas pareikalavo grąžinti vaistus, kuriuos jam buvo paskyręs. G.Lereris atsisakė. Po metų jis mirė, o našlė išsaugojo dėžutę su tabletėmis“, – pasakoja leidinys.

Prieš dvejus metus, kai Vokietijos televizija pirmą kartą pranešė apie „prekybą ligoniais“, našlė perdavė preparatą raudonoje dėžutėje analizei. Paaiškėjo, kad tai buvo net ne vaistai širdžiai gydyti, o placebo tabletės.

S.Hogė ir K.Opictas, vadovaudamiesi serijos numeriu ant dėžutės, surado archyvuose dokumentus apie vaistų klinikinius bandymus. S.Hogės vertinimu, bandomųjų ligonių buvo apie pusantro tūkstančio. Programa buvo nutraukta nugriovus Berlyno sieną, sakoma straipsnyje.

Nuotraukoje: sovietinės VDR lyderis Erichas Honekeris.

Šaltinis: „El Pais”

2012.12.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *