„Rusija ir Kinija niekada nesukurs nieko vertingo“


Pasak švedų ekonomisto Kjelio Nordstremo, knygos “Funky Business” autoriaus, JAV ateityje išliks pagrindinė jėga ekonomikoje, nes emigrantas, atvykstantis į JAV, gali per keletą metų tapti amerikiečiu, net jeigu jis ne itin idealiai kalba angliškai.

Pavyzdžiu K.Nordstremas pateikė Arnoldą Švarcnegerį. „Amerikos firmų taisyklės tokios, jog nesvarbu, iš kur tu kilęs. Pavyzdžiui, visada yra elgesio kodas, apie kurį galima pasiskaityti, ir paprastai su iliustracijomis.

Žinoma, Švedijoje irgi yra elgesio kodas, bet jis neformalus. Amerikos firmose yra tikslios taisyklės, kaip elgtis, kur ir kada pietauti. Sėkmė taip pat vertinama nepaprastai formaliai. Iškart aišku, ko iš tavęs nori ir ką tu pasiekei. Ir tie mastai vienodi visiems: vyrams, moterims, amerikiečiams, užsieniečiams. Jiems visiškai tas pats, ar tu musulmonas, ar lesbietė: jeigu tu geras darbuotojas, tu su mumis“, – paaiškino K.Nordstremas interviu “Die Presse”.

Švedų ekonomistas K.Nordstremas pasakojo, kad geriausi studentai išvažiuoja ne tiek jam rekomendavus, kiek patys: 40 procentų iš jų metus mokosi užsienyje ir geriausiems iš jų Amerikos universitetai siūlo pasilikti. „Per dešimt su trupučiu metų Europa eksportavo į JAV apie 500 tūkst. žmonių, turinčių aukštąjį išsilavinimą“, – pažymėjo jis.

Pasak jo, tai didžiulė problema Europai. Jis tai paaiškino tuo, kad „mūsų firmos ne taip gerai priima tuos, kurie atvyko iš Indijos. Daugelis absolventų norėtų dirbti firmai “Siemens”, bet kad padarytų ten karjerą pradėdami nuo tam tikro lygio, reikia mokėti vokiečių kalbą. Todėl jie išeina pas konkurentus“.

Anot ekonomisto K.Nordstremo, kad toliau eitų pirmyn, Europa turi sustiprinti savo patrauklumą, konkrečiai, užtikrinti judėjimo laisvę, „kad austrė galėtų tapti Švedijos parlamento deputate. Ne tik teoriškai, bet ir iš tikrųjų“.

Komentuodamas paplitusią nuomonę, kad ateitis priklauso Kinijai, Indijai ar Brazilijai, ekonomistas K.Nordstremas pažymėjo, jog Kinija – uždara visuomenė su keturių tūkstantmečių kultūra ir, be to, „žiauria diktatūra“, o tai „nesuderinama su išradėjo iš Silikonų slėnio tipažu“.

„Rusija irgi niekad nesukurs nieko vertingo. Tai kaina, kurią šalis moka už centralizuotą valdymą. Tik atviros, liberalios, demokratinės visuomenės gali ką nors sukurti. Kinija gali kurti pigią produkciją, paprastus dalykus, bet ji negali tapti lydere kuriant naujus produktus“, – pridūrė jis.

Jis taip pat pažymėjo, kad, sprendžiant iš Rusijos, net turint ekonominę laisvę sudėtinga sukurti demokratinę santvarką: „Reikia dirbančio parlamento ir gerai veikiančio policijos aparato. Kitaip bus ne biznis, o mafija“.

Liberalizacija Kinijoje juda mažais žingsniais, ir „nei jūs, nei aš gyvi būdami nepamatysime demokratinės Kinijos“.

Kovą už sistemas, kurios skiriasi nuo kapitalizmo, ekspertas paaiškino tuo, kad „kitoje pusėje žolė visada žalesnė, ir visada tvyro svajonė, kad viskas galėtų būti dar geriau“.

Nuotraukoje: švedų ekonomisto Kjelio Nordstremo knygos “Funky Business” viršelis.

Šaltinis: „Die Presse”

2012.12.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *