Vadinamasis “Hiustono planas” – tai Ričardo Niksono administracijos parengta disidentų ir pacifistų sekimo programa. Oficialus pavadinimas – „Vidinės žvalgybos planas: analizė ir strategija“.
Bet oficialusis pavadinimas beveik nebuvo vartojamas, ir į istoriją programa įėjo būtent kaip „Hiustono planas“ (pagal jos pagrindinio sudarytojo pavardę).
Tomas Čarlzas Hiustonas (Tom Charles Houston) buvo Baltųjų rūmų administracijos bendradarbis, į kurio pareigas įėjo klausimai, susiję su vidaus saugumu. Advokatas, anksčiau tarnavęs armijos žvalgyboje, T.Č.Hiustonas buvo tvirtai įsitikinęs, kad valstybei būtina sekti „revoliucingai nusiteikusio šio šalies jaunimo, skatinamo užsienio komunistų judėjimo, akcijas“.
Daugiausia turėta omenyje Amerikos piliečių antikarinės manifestacijos prieš kovinius veiksmus Vietname. Reikia pasakyti, kad tie vieši renginiai rimtai įgriso prezidentui Ričardui Niksonui nuo pat jo prezidentavimo pradžios 1969-aisiais metais.
„Hiustono planas“ buvo parengtas 1970 metų liepą po to, kai R.Niksonas Žvalgybos bendrijos vadovų pasitarime įsteigė tarpžinybinį (laikinąjį) žvalgybos komitetą. Jo pirmininku tapo FTB direktorius Dž. Edgaras Huveris (George Edgar Hoover).
T.Č.Hiustonas gavo R.Niksono pritarimą savajam planui, apeidamas Dž.E.Huverį, kuris labai nenorėjo grįžti prie „naktinių vizitų“, kuriuos jis uždraudė 1966-aisiais metais. Dž.E.Huveris pranešė teisingumo ministrui Džonui Mitčelui, kad FTB tuo neužsiiminės be asmeninės ir rašytinės prezidento sankcijos.
R.Niksonas vis tik buvo įtikintas atšaukti „Hiustono planą“ jau po kelių dienų, kai jam buvo pritarta. O netrukus T.Č.Hiustoną Baltųjų rūmų administracijos vidaus saugumo specialisto poste pakeitė Džeimsas Dinas (James Dean), vėliau suvaidinęs svarbų vaidmenį triukšmingame skandale, išgarsėjusiame Votergeito (Watergate) pavadinimu.
Dž.Dinas sudarė savo žvalgybos komitetą, tikėdamasis išgelbėti ir įgyvendinti kai kuriuos nepavykusio „Hiustono plano“ elementus.
Nuotraukoje: tuometinis JAV prezidentas Ričardas Niksonas iš pradžių pritarė “Hiustono planui”, bet netrukus buvo įtikintas jį atšaukti.
2012.11.18